Jump to content

Κίτρινο νερό


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Αυτές τις ημέρες κάνω την πρώτη μου απόπειρα για να φτιάξω ένα ενυδρείο. Ακολουθώ τις οδηγίες από το petshop και παράλληλα διαβάζω για περισσότερες πληροφορίες και γνώσεις. Μέχρι σήμερα το μεσημέρι όλα πήγαιναν μια χαρά. Το ενυδρείο είχε στρώσει απ όσα ξέρω μέχρι τώρα και επειδή αύριο περιμένω το πρώτο μου φυτό είπα να ενεργοποιήσω τον θερμοστάτη μου. Μετά από ένα τέταρτο λειτουργίας η θερμοκρασία είχε ανέβει μόλις έναν βαθμό και κάπου εκεί μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου το νερό από τελείως διαυγές έγινε κίτρινο. Δεν έχω ξύλα μέσα ούτε φυτά όπως ειπα. Μόνο χαλίκι από την έναρξη του και ένα εσωτερικό φίλτρο. Το ενυδρείο μου είναι 25λιτρα. Θα εκτιμούσα την οποιαδήποτε βοήθεια ή συμβουλή. Μπορεί να φταίει θερμοστάτης για αυτό το κιτρίνισμα??

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικι μαλλον βαμμενο ηταν. Μερικες φωτο , παρακαλω. Γραψε πως εκανες το στρωσιμο(βημα-βημα) και ποσες μερες περασαν απο την αρχη.

Φιλτρο υπαρχει; Καποια φαρμακα(σκευασματα) εχεις βαλει μεσα; Αλλαγες νερου;Εχεις θερμομετρο η απλα ρυθμισεις τον θερμοστατη στους ;;; ποσους βαθμους;;;

Λιγο πιο αναλυτικα, αν μπορεις.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ ευχαριστώ για την ανταπόκριση. 

 

Το χαλίκι είναι μέσα από την αρχή δηλαδή εδώ κ 20 ημέρες. Το στρώσιμο έγινε βάζοντας αντιχλωρο και τα απαραίτητα βακτήρια. Από τις πρώτες ημέρες κιόλας έχω αμμωνία μηδέν χλώριο μηδέν νιτρώδη μηδέν και νιτρικά 50. Το φίλτρο μου είναι εσωτερικό με σφουγγάρι κ υαλοβάμβακα. Έχω αλλάξει μια δώρα νερό. Έχω θερμόμετρο κ το νέο έπαιζε πάντα στους 20βαθμους. Τον θερμοστάτη τον ενεργοποίησα εχθές πρώτη φορά. Τον έβαλα στους 25. Δεν ανέβασε θερμοκρασία το πρώτο τέταρτο παρά μόνο έναν βαθμό. Και ξαφνικά το νερό κιτρινίσει. 

 

Εχθές το βράδυ βέβαια δεν άντεχα ν το βλέπω έτσι κ έκανα αλλαγή στο νερό. Θυμήθηκα δε πως μέσα στο δωμάτιο έβαλα τρυπάνι και τρύπησα κάτι τάβλες πεύκου. Λέτε να ήταν η σκόνη που επσεεσα στο ενυδρείο?

 

Επίσης στο δωμάτιο μέσα λειτουργεί και ενας αφυγραντήρας. Είναι πρόβλημα αυτό?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν σου επεσε σκονη μεσα στο νερο ειναι πολυ λογικο να εγινε το νερο κιτρινο.

Ο θερμοστατης δεν επιρεαζει το χρωμα του νερου.

Στο φιλτρο πρεπει να βαλεις και βιολογικο υλικο (siporax η eheim substract pro)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος sfakos έγραψε:

Καλημέρα κ ευχαριστώ για την ανταπόκριση. 

 

Το χαλίκι είναι μέσα από την αρχή δηλαδή εδώ κ 20 ημέρες. Το στρώσιμο έγινε βάζοντας αντιχλωρο και τα απαραίτητα βακτήρια. Από τις πρώτες ημέρες κιόλας έχω αμμωνία μηδέν χλώριο μηδέν νιτρώδη μηδέν και νιτρικά 50. Το φίλτρο μου είναι εσωτερικό με σφουγγάρι κ υαλοβάμβακα. Έχω αλλάξει μια δώρα νερό. Έχω θερμόμετρο κ το νέο έπαιζε πάντα στους 20βαθμους. Τον θερμοστάτη τον ενεργοποίησα εχθές πρώτη φορά. Τον έβαλα στους 25. Δεν ανέβασε θερμοκρασία το πρώτο τέταρτο παρά μόνο έναν βαθμό. Και ξαφνικά το νερό κιτρινίσει. 

 

Εχθές το βράδυ βέβαια δεν άντεχα ν το βλέπω έτσι κ έκανα αλλαγή στο νερό. Θυμήθηκα δε πως μέσα στο δωμάτιο έβαλα τρυπάνι και τρύπησα κάτι τάβλες πεύκου. Λέτε να ήταν η σκόνη που επσεεσα στο ενυδρείο?

 

Επίσης στο δωμάτιο μέσα λειτουργεί και ενας αφυγραντήρας. Είναι πρόβλημα αυτό?

 

Ευχαριστώ

Σκεφτομε τα εξης

1. Βγαζει χρωμα το υποστρωμα (κανε μια δοκιμη-βαλε μια χουφτα σε ασπρο ταπερ με χλιαρο νερο για 24 ωρες με θερμοστατη)

2. Καποιο σκευασμα (βακτηρια για ενυδρειο,αντιχλωριο, φθηνη τροφη για ψαρια με χρωστικα κ.α.)

3. Ενεργος ανθρακας στο φιλτρο(ξεχασες να τον πεταξεις μετα την πρωτη εβδομαδα, μπορει να ειναι μεσα σε ενα πλαστικο κουτακι)

4. Πολυ μικρη αλλαγη νερου

5. Το φιλτρο εχει μπουκωσει απο βρωμιες(οργανικες υλες) και θελει καθαρισμα.

Σκονη απο ξυλο πολυ πιθανο.

Αυτα μπορω να σκεφτω...

Λυση:

Αλλαγη νερου , καθαρισμα φιλτρου, αν δεν ειχες ανθρακα στο φιλτρο - βαλε για 2-3 μερες(θα φυγει κιτρινιλα)

Οτι βαζεις μεσα στο ενυδρειο,θελει πλυσιμο (εξοπλισμος , βαμβακι) 

Ανεβασε μια φωτο.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

Έκανα αλλαγή νερού και ξέπλυμα των φίλτρων κ αλλαγή του υαλοβάμβακα. 

 

Προς το παρόν δεν έχει ξανά κιτρινίσει. Το βιολογικό υλικό δεν χωράει για να το βάλω στο φίλτρο. Εκτός αν βγάλω το σφουγγάρι. 

 

Πιστεύω ότι ήταν η σκόνη τελικά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοψε το μισο σφουγγαρι και βαλε στο υπολοιπο βιολογικο υλικο.

Το σφουγγαρι δεν κραταει πολυ βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...