Jump to content

νέα ψαροσύνθεση


Recommended Posts

ανέσυρα το παλιό μου ενυδρείο για μια νέα αρχή. εύχομαι και ελπίζω να τα καταφέρω καλύτερα !!!

χωρίς συμβουλές θα γίνουν σίγουρα λάθη !!! 

στρώνω το ενυδρείο περίπου ένα μήνα με βακτήρια , δεν έχει γίνει πλήρως ο κύκλος της αμμωνίας αφού έχω ακόμα λίγα νιτρώδες, το καλό είναι ότι δεν βιάζομαι αυτή τη φορά !!!

το ενυδρείο μου ειναι ένας κυβος 250 λίτρων (ferplast-star), έχει μπει λευκό ψιλό χαλικάκι, μια φεγγαρόπετρα και μερικά εύκολα φυτά anubia, vallisneria και κάποια άλλα.

έχει εξωτερική φίλτρανση 1100, εξωτερική παροχή οξυγόνου, θερμοκρασία 25 C, 4 λάμπες t8. 

ερώτηση1 : μέχρι εδώ, υπαρχει κάποιο πρόβλημα εκτός από το πλήρες στρώσιμο του ενυδρείου;

θέλω να γίνει ένα κοινωνικό ενυδρείο μιας και τα προηγούμενα τα ειχα σε είδος!!!

ερώτηση2: μπορώ να βάλω και άλλα φυτά,χωρίς να δημιουργώ πρόβλημα

ερώτηση3 : με τι ψάρια να ξεκινήσω να βάζω οταν φυσικα ειναι ετοιμο; ζωοτόκα θα γεννούν συνέχεια!!! σκεφτόμουν να βάλω clown που έχω στο άλλο ενυδρείο (εχω 2 να αγοράσω άλλα 4) αλλά με αυτά που διαβάζω απορρίπτονται . έχω 2 pleco που και αυτοί απορρίπτονται, σκεφτομαι να βάλω τον ένα μέσα προσωρινά αλλά τον λυπάμαι να υποστεί ένα στρες !!

τι να κάνω σε πρώτο βήμα;

όλες οι συμβουλές-κριτικές δεκτές, θέλω μια σωστή νέα αρχή για το ενυδρείο μου , ευχαριστώ εκ των προτέρων

Έγινε επεξεργασία - George Kalogridakis
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!

Καραρχην να σου πω πως οξυγονο δεν χρειαζεται να βαλεις και μονο κακο κανεις στα φυτα,αφου η αροχη οξυγονου διωχνει το co2 και μπλοκαρει την αναπτυξη των φυτων.

Αν εχεις αναταραξη στην επιφανεια,εισαι μια χαρα απο οξυγονωση του νερου.

Φυτα μπορεις να βαλεις οσα θες,ευκολα και αρκει ο εξοπλησμος σου να μπορει να τα υποστηριξει.Και εννοω λαμπες,co2 κτλ.

Η φεγγαροπετρα ειναι ασβεστολυθικη και θα κανει το νερο σου πολυ σκληρο.Εχεις τσεκαρει το χαλικι σου να δεις μηπως ειναι ασβεστολυθικο και αυτο?

Τα κλοουν γινονται πολυ μεγαλα και δεν κανουν για το ενυδρειο σου.

Για πες και διαστασεις ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση....

άρα αφαιρώ την οξυγόνωση από το πυθμένα του ενυδρείου, υπάρχει είδη ανατάραξη της επιφάνειας από το φίλτρο.

το χαλίκι δεν είναι ασβεστολιθικό

οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι περίπου 63χ63χ63 είναι πολύ ωραίο αλλά με περιορίζει πάρα πολυ στα ψάρια που μπορούν να φιλοξενηθούν εκεί λόγω του μικρού μήκος του!!!

με τι ψάρια μπορώ να ξεκινήσω;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οντως εχει περεργες διαστασεις που σε περιοριζουν στα ψαρια.

Αν δεν εχεις σκληρο νερο,θα σου ελεγα για αρλεκινους και χαρεμι απο γκουραμι.

Γενικα με το μηκος που εχεις σε περιοριζει αρκετα στα κοπαδοψαρα που θελουν κατα βαση μηκος.

Link to comment
Share on other sites

το νερό της περιοχής είναι σκληρό !!! δεν έχω γνώσεις για μαλακό νερό !!!

δηλαδή για σκληρό νερό δεν υπάρχουν άλλα ψάρια εκτός τα ζωοτόκα που μπορούν να μπουν σε αυτό το ενυδρείο; 

ΕΡΩΤΗΣΗ; Ζωοτόκα μπαίνουν; και ποιά;  

:bow:βοηθήστε με

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα μπορούσες να βάλεις Αφρικάνες απο την Λίμνη Ταγκανίκα.Ψαράκια με χαρακτήρα,γρήγορα,όμορφα,γέννες,φάπες.................θα τα ευχαριστηθείς.Το ενυδρείο σου ειναι πολύ καλό γι'αυτό το ειδος και το νερό σου επίσης.Διάβασε αυτό αν σε ενδιαφέρει 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ, στις πιθανές συνθέσεις που έχει το αρθρο να επικεντρωθώ στα 60 λίτρα με μήκος 60 εκατοστά ;

ή αυτά τα ψαράκια θα είναι πολύ μικρά και δεν θα φαίνονται καθόλου!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Πολλα ψαράκια απο αυτά είναι κοχυλόψαρα και ειναι μικρου μεγέθους εως 5-6 εκ. και άλλα ειναι πετρόψαρα και μεγαλύτερα.Μπορεις να δεις το προφίλ τους εδώ http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1536. Εσυ έχεις καλά λίτρα αλλά δεν έχεις μήκος που χρειάζονται οι κιχλίδες διότι είναι ψάρια διεκδικητικά.Το καλύτερο ειναι το ένα είδος και να απολαύσεις χαρακτήρα με γέννες......και αν θελεις 2 ειδη θα πρέπει το ένα να είναι μικρό κοχυλόψαρο και το άλλο πετρόψαρο.Στην μια μεριά του ενυδρειου βαζεις κοχυλια και στην αλλη πέτρες έτσι ώστε να οριοθετήσουν τις περιοχες τους

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος George Kalogridakis έγραψε:

το νερό της περιοχής είναι σκληρό !!! δεν έχω γνώσεις για μαλακό νερό !!!

δηλαδή για σκληρό νερό δεν υπάρχουν άλλα ψάρια εκτός τα ζωοτόκα που μπορούν να μπουν σε αυτό το ενυδρείο; 

ΕΡΩΤΗΣΗ; Ζωοτόκα μπαίνουν; και ποιά;  

:bow:βοηθήστε με

Απο ζωοτοκα-ολα απ΄αυτη τ σελιδα https://www.bluefishaquariums.gr/ψαρια-γλυκου-νερου/τροπικά-ψάρια/ζωοτόκα-ψάρια.html

Διαλεγεις εσυ :)

Link to comment
Share on other sites

  • ευχαριστώ kosmas για τις συμβουλές σου, θα το ψαξω !!!
  •  rastafarian η γνώμη σου για αρλεκίνους και γκουράμι..... αξίζει να δοκιμάσω με ότι συνεπάγεται στο μαλακό νερό; 
  • υπάρχει άλλη εκδοχή στη ψαροσύνθεση;

γνώμη κανείς άλλος;

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ natateo ωραία ψαράκια αλλά πολλοί μου λένε ....μη τα βάλεις ... θα σου γεννούν συνέχεια και θα τα βαρεθείς !!!

ισχύει αυτό;

πιστεύω πρέπει να είναι τα πιο εύκολα ψαράκια και πιο εύκολα θα τα βρώ στο εμπόριο.

τι γνώμη έχεις εσύ ανάμεσα στα ζωοτόκα ή λίμνη Tanganyika για το ενυδρείο κύβος που διαθέτω; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος George Kalogridakis έγραψε:
  • ευχαριστώ kosmas για τις συμβουλές σου, θα το ψαξω !!!
  •  rastafarian η γνώμη σου για αρλεκίνους και γκουράμι..... αξίζει να δοκιμάσω με ότι συνεπάγεται στο μαλακό νερό; 
  • υπάρχει άλλη εκδοχή στη ψαροσύνθεση;

γνώμη κανείς άλλος;

 

Αναλογα ποσο σκληρο νερο εχεις.Αν εχεις πολυ σκληρο τοτε οι επιλογες σου λιγοστευουν.

Επισης αν δεν εχεις πολυ σκληρο νερο μπορεις να βαλεις cpd, η white cloud, η pseudomugil gertrudae.

Για Τανγκανικα που σου ειπε ο Κοσμας πιο πανω,θελεις αμμο και κελυφη σαλιγκαριων γιατι εκει κανουν φωλιες αυτες τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

rastafarian ωραία και αυτά τα ψαράκια , θα κάνω τις μετρήσεις μου για να δω τη σκληρότητα και τους υπόλοιπους παραμέτρους. ένα είδος μπαίνει από αυτά ή μπορεί να γίνει και συνδυασμός; πολύτιμες οι συμβουλές όλων σας!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να βαλεις ενα ειδος σε μεγαλο αριθμο,θα δεις πιο ωραιες συμπεριφορες ετσι.

Τα white cloud ετσι και αλλιως μπαινουν μονα τους γιατι θελουν πιο δροσερο νερο.

Επισης θα μπορουσες να βαλεις και ιριαθερινες αν δεν εχεις σκληρο νερο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σκέφτομαι να προσθέσω στο ενυδρείο μερικά εύκολα φυτά που βρήκα στη περιοχή, οπως: egeria densa,hygrophila siamensis, cryptocoryne wendti , hygrophila diformis.

επίσης να βάλω σαν αρχή 9 ψαρακια rasbora galaxy (3+6) kai βλέπουμε στη συνέχεια!!!

κανω καποιο λαθος στη σκέψη μου;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος George Kalogridakis έγραψε:

καλησπέρα σκέφτομαι να προσθέσω στο ενυδρείο μερικά εύκολα φυτά που βρήκα στη περιοχή, οπως: egeria densa,hygrophila siamensis, cryptocoryne wendti , hygrophila diformis.

επίσης να βάλω σαν αρχή 9 ψαρακια rasbora galaxy (3+6) kai βλέπουμε στη συνέχεια!!!

κανω καποιο λαθος στη σκέψη μου;

Μια χαρά σκέψη. Προχώρα.:D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ............ και συνεχίζω το διάβασμα για το στήσιμο, χαχα

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην κρυπτοκορινα βαλε καμια ταμπλετα βυθου ωστε να μην υπαρξει melting (λιωσιμο φυλλων) γιατι πηγα να χασω μια που ειχα βαλει. Ευτυχως σωθηκε το φυτο, μολις εβαλα την ταμπλετα πηρε τα πανω του. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος George Kalogridakis έγραψε:

καλησπέρα σκέφτομαι να προσθέσω στο ενυδρείο μερικά εύκολα φυτά που βρήκα στη περιοχή, οπως: egeria densa,hygrophila siamensis, cryptocoryne wendti , hygrophila diformis.

επίσης να βάλω σαν αρχή 9 ψαρακια rasbora galaxy (3+6) kai βλέπουμε στη συνέχεια!!!

κανω καποιο λαθος στη σκέψη μου;

Ηθελες μεγαλα ψαρακια και τελικα πηρες τα πιο μικρα :D Καλοριζικα τα ψαρακια!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία ψαράκια εβαλες! Να τα χαρείς!

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος George Kalogridakis έγραψε:

καλησπέρα σκέφτομαι να προσθέσω στο ενυδρείο μερικά εύκολα φυτά που βρήκα στη περιοχή, οπως: egeria densa,hygrophila siamensis, cryptocoryne wendti , hygrophila diformis.

επίσης να βάλω σαν αρχή 9 ψαρακια rasbora galaxy (3+6) kai βλέπουμε στη συνέχεια!!!

κανω καποιο λαθος στη σκέψη μου;

Να βαλεις και παραπανω απο αυτα τα ψαρακια,ειναι πολυ μικρα και χωραει το ενυδρειο σου πολλα περισσοτερα. :)

Link to comment
Share on other sites

 

καλησπερα σας, 

Oresths_S ταμπλέτες ναι έχω προμηθευτεί και εχω βαλει είδη στα υπάρχοντα φυτά αλλά πόσο συχνα μπορώ να βάζω;

natateo τα cpd δεν τα πηρα ακόμα και δεν μου είπες περισσότερα για τα ζωοτόκα!!!! η πλάκα είναι οτι δεν τα εχω δει live ta cpd , πόσο μικρά είναι ... φαίνονται μακροσκοπικά τα χρώματα τους; χαχα

rastafarian η σκέψη μου ήταν να βάλω 9 cpd  στην αρχή και στη συνέχεια να έβαζα διάφορα άλλα ψαράκια που φυσικά θα έπαιρνα τη συμβουλή σας!!!

εσύ μου προτείνεις να βάλω μόνο αυτό το είδος;(πόσα;) και αντε άλλο ένα !! ή πιο πολλά ; πόσα ψάρια χωράνε στο ενυδρείο χωρίς πρόβλημα;

σας ευχαριστώ όλους

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...