Jump to content

νέα ψαροσύνθεση


Recommended Posts

On 21/3/2018 at 8:06 ΠΜ, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Με άνεση βάζεις 20 cpd σύνολο.

Ευχαριστώ, αλλά πως θα ήταν καλύτερο αποτέλεσμα 20 cpd ή 9 cpd + 9  rainbow fish + γαρυδες ή κάτι άλλο, ερώτηση;

 

Link to comment
Share on other sites

Αφού ειναι κυβος (δλδ δεν εχεις μεγαλο μήκος) θα έλεγα τα cpd με γαρίδες.

Όταν λες rainbow fish ποια εννοεις, iriatherina ή melanotainia preacox?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Αφού ειναι κυβος (δλδ δεν εχεις μεγαλο μήκος) θα έλεγα τα cpd με γαρίδες.

Όταν λες rainbow fish ποια εννοεις, iriatherina ή melanotainia preacox?

μάλλον για ιριαθερίνες που μου ειχε πει ο rastafarian αλλά δεν το έχω ψάξει γενικά γιατί θα ήταν το δεύτερο βήμα !!

απλά θα ήθελα να έχω ένα πλάνο στο μυαλό μου !!!

μόνο cpd,, cpd με γαρίδες,,, cpd με ιριαθερίνες και γαρίδες ,,, κάποιος άλλος συνδυασμός ή να βάλω gupies διάφορα είδη

(αυτό που κάνω τώρα , βάζω εύκολα φυτά ώστε να πειραματιστώ λίγο εκεί αφου μέχρι τώρα είχα μόνο πέτρες και anubia)

θα ήθελα ένα πλάνο που δεν το έχω , τουλάχιστον έχω υπομονή ώστε να βγει ένα ωραίο αποτέλεσμα που είναι και ο τελικός μου στόχος !!!

να μην κάνω αυτά που έχω κάνει στο άλλο ενυδρείο που έχω !!!!

τα είπα και ξεθύμανα,,,,,χαχα

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου θα σου πω το εξης.

Εφ' όσον μιλάμε για ιριαθερινες μπορείς να βάλεις με άνεση. Τωρα, θα σου έλεγα οτι είναι πιο ομορφο να εχεις ενα ειδος μικροψαρου. Ή ιριαθερινες ή cpd σε μεγαλύτερο αριθμο. Άνετα βάζεις και γαρίδες μαζί. Ή πρόταση αυτή είναι καθαρά υποκειμενικη βέβαια,  γιατί μου αρέσει περισσότερο να βλέπω ενα ειδος κοπαδοψαρου σε μεγάλο αριθμό παρά δυο να μπερδεύονται...

Πάντως είναι πολύ όμορφα ψαράκια και τα δυο και ειδικα οι ιριαθερινες (που κρατώ στο ενυδρείο μου) θα σε ανταμείψουν με τα χρωματα και τους χορούς τους.:)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Φιλέ μου θα σου πω το εξης.

Εφ' όσον μιλάμε για ιριαθερινες μπορείς να βάλεις με άνεση. Τωρα, θα σου έλεγα οτι είναι πιο ομορφο να εχεις ενα ειδος μικροψαρου. Ή ιριαθερινες ή cpd σε μεγαλύτερο αριθμο. Άνετα βάζεις και γαρίδες μαζί. Ή πρόταση αυτή είναι καθαρά υποκειμενικη βέβαια,  γιατί μου αρέσει περισσότερο να βλέπω ενα ειδος κοπαδοψαρου σε μεγάλο αριθμό παρά δυο να μπερδεύονται...

Πάντως είναι πολύ όμορφα ψαράκια και τα δυο και ειδικα οι ιριαθερινες (που κρατώ στο ενυδρείο μου) θα σε ανταμείψουν με τα χρωματα και τους χορούς τους.:)

 

σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου!!! πολύ σημαντικό για μένα !!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

τώρα πιστεύω είναι έτοιμο το ενυδρείο (στρωμένο) και μπορεί να φιλοξενήσει τα ψαράκια που θα επιλέξω....

οι σημερινές μετρήσεις είναι:

Ν02=0 (υγρό τεστ ΑΡΙ )

pH=8 (υγρό τεστ ΑΡΙ )

KH=12 dKH  ppm GH/KH=214,8 (υγρό τεστ ΑΡΙ )

 

Quick test sera:

NO3=25

NO2=0

GH>16 d

KH= 10-15d

pH=7,6

 

και έχω ακόμη μία ερώτηση στους φίλους που απόκτησα εδώ στο αγαπημένο aquazone....

με αυτές τις μετρήσεις ποια ψαράκια θα αισθανθούν άνετα στο ενυδρείο μου..... cpd  ή ιριαθερίνες ή είναι πολύ σκληρό νερό για αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω λογω του pH οι ιριαθερινες θα εμπαιναν πολυ πιο ανετα χωρις θεματα και προσωπικα μου αρεσουν περισσοτερο. Πριν βαλεις ψαρακια κανε μια αλλαγη νερου και μετα βαλτα μεσα. Με το μαλακο το ταισμα για αρχη, πρωτη μερα νηστεια και κλειστα τα φωτα. Καλη αρχη σου ευχομαι

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Πιστευω λογω του pH οι ιριαθερινες θα εμπαιναν πολυ πιο ανετα χωρις θεματα και προσωπικα μου αρεσουν περισσοτερο. Πριν βαλεις ψαρακια κανε μια αλλαγη νερου και μετα βαλτα μεσα. Με το μαλακο το ταισμα για αρχη, πρωτη μερα νηστεια και κλειστα τα φωτα. Καλη αρχη σου ευχομαι

οι ιριαθερινες θελουν ph απο 5.5 μεχρι 7.5. Ph - 8  κιχλιδες(αφρικης) και ζωοτοκα ταιριαζουν...

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

οι ιριαθερινες θελουν ph απο 5.5 μεχρι 7.5. Ph - 8  κιχλιδες(αφρικης) και ζωοτοκα ταιριαζουν...

Δηλαδή μπαίνουν μόνο ζωοτοκα στο κύβο με αυτούς τους παραμέτρους ;

Έγινε επεξεργασία - George Kalogridakis
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως θα έχουν πρόβλημα οι ιριαθερίνες με 7,5 ph.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος George Kalogridakis έγραψε:

τώρα πιστεύω είναι έτοιμο το ενυδρείο (στρωμένο) και μπορεί να φιλοξενήσει τα ψαράκια που θα επιλέξω....

οι σημερινές μετρήσεις είναι:

Ν02=0 (υγρό τεστ ΑΡΙ )

pH=8 (υγρό τεστ ΑΡΙ )

KH=12 dKH  ppm GH/KH=214,8 (υγρό τεστ ΑΡΙ )

 

Quick test sera:

NO3=25

NO2=0

GH>16 d

KH= 10-15d

pH=7,6

 

και έχω ακόμη μία ερώτηση στους φίλους που απόκτησα εδώ στο αγαπημένο aquazone....

με αυτές τις μετρήσεις ποια ψαράκια θα αισθανθούν άνετα στο ενυδρείο μου..... cpd  ή ιριαθερίνες ή είναι πολύ σκληρό νερό για αυτά;

Δεν ξερω καποιοι απο που παιρνουν πληροφοριες,παντως ιριαθερινες μπορεις να βαλεις,οριακα βεβαια αλλα μπορεις.

Δες και στο παρακατω λινκ,απο site που ειναι σουπερ εμπειστο!

http://www.seriouslyfish.com/species/iriatherina-werneri/

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Δεν ξερω καποιοι απο που παιρνουν πληροφοριες,παντως ιριαθερινες μπορεις να βαλεις,οριακα βεβαια αλλα μπορεις.

Δες και στο παρακατω λινκ,απο site που ειναι σουπερ εμπειστο!

http://www.seriouslyfish.com/species/iriatherina-werneri/

Σε ευχαριστώ , μου έφτιαξες το βράδυ !!! Είχα αρχισει να απογοητευομαι ότι τελικά δεν θα τις έβαζα !!!! φαντάζομαι ότι εάν μου ανεβεί κι άλλο η σκληρότητα πρέπει να αποχωριστώ τη φεγγαρόπετρα!!! 

Το νερό που χρησιμοποιούμε στο σπίτι για πόσιμο αλλά και για τα Ψαρια είναι από δική μου γεώτρηση . 

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να την βγαλεις απο τωρα γιατι θα σου ανεβασει σκληροτητες.

Το νερο απο τη γεωτρηση εχει τις ιδιες μετρησεις με αυτες που γραφεις πιο πανω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος George Kalogridakis έγραψε:

Πάω για μέτρημα ....

Νερό γεώτρησης από τη βρύση που βάζω στο Ενυδρειο:

με Sera quick test

NO3=10

NO2=0

GH=>16d

KH=10d

pH=7,2

Γιατί υπάρχουν NO3?

Σσς ...πίνουμε από veluda (φίλτρο και αντιστροφης ώσμωσης )

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δεν νομίζω πως θα έχουν πρόβλημα οι ιριαθερίνες με 7,5 ph.:)

Με API  βγαινει Ph - 8 (#32). Με 7.5 μαλλον δεν θα εχουν προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μπαινουν και στο ph 8.

Φιλε Γιωργο,αν εχεις υγρο τεστ για νο3 μετρα σε παρακαλω το νερο της βρυσης σου γιατι δεν ειναι λογικο να εχεις νο3 10 εκει.

Αν οντως ισχυει τοτε εχεις θεμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος George Kalogridakis έγραψε:

Νερό γεώτρησης από τη βρύση που βάζω στο Ενυδρειο:

με Sera quick test

NO3=10

NO2=0

GH=>16d

KH=10d

pH=7,2

Γιατί υπάρχουν NO3?

Σσς ...πίνουμε από veluda (φίλτρο και αντιστροφης ώσμωσης )

Συγνωμη, δεν καταλαβα- μετρας πριν το φιλτρο η μετα; Αν μετρας πριν το φιλτρο, τοτε μπορει να υπαρχουν και νιτρικα,δεν ειναι παραξενο.Το παραξενο ειναι οτι με Κh-10 , εχεις Ph- 7.2(κανονικα παραπανω πρεπει να μετρας). Αν μετρας μετα το φιλτρο, τοτε το φιλτρο - αλλαγη θελει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Μια χαρα μπαινουν και στο ph 8.

Φιλε Γιωργο,αν εχεις υγρο τεστ για νο3 μετρα σε παρακαλω το νερο της βρυσης σου γιατι δεν ειναι λογικο να εχεις νο3 10 εκει.

Αν οντως ισχυει τοτε εχεις θεμα.

Τα νερα της γεωτρησης πολλες φορες εχουν αυξημενο NO3, ομως με quick test να μετρας... δεν ειναι και τοσο αξιοπιστα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας , το νερό της βρύσης που μετράω προέρχεται από τη δεξαμενή της γεώτρησης ( Δεξαμενή υπόγεια 16m3 και είχε καθαριστεί  το καλοκαίρι),

το φίλτρο είναι για πόσιμο μόνο.

δε γνωρίζω μέχρι πόσα NO3 είναι συμβατά να υπάρχουν στο νερό της δεξαμενής; στο νερό της γεώτρησης;

ευτυχώς τουλάχιστον NO2=0 

θα προμηθευτώ υγρά τεστ για NO3 που είναι πιο αξιόπιστα και θα  ξαναμετρήσω!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα 

Έβγαλα την ασβεστολιθική πέτρα και έβαλα ένα φυσικό ενυδρειακο ξύλο . Είναι μέσα στο ενυδρειο 4 ημέρες αλλά σήμερα παρατήρησα μια άσπρη κρουστα να το περιβάλει !!! Είναι φυσιολογικό ή έχει μουχλιάσει!!!!

δεν έχω βάλει ακόμα ψαράκια 

 

51987D3E-400A-49B7-827D-023FBA8CD8F5.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος George Kalogridakis έγραψε:

Καλησπερα 

Έβγαλα την ασβεστολιθική πέτρα και έβαλα ένα φυσικό ενυδρειακο ξύλο . Είναι μέσα στο ενυδρειο 4 ημέρες αλλά σήμερα παρατήρησα μια άσπρη κρουστα να το περιβάλει !!! Είναι φυσιολογικό ή έχει μουχλιάσει!!!!

δεν έχω βάλει ακόμα ψαράκια 

 

51987D3E-400A-49B7-827D-023FBA8CD8F5.jpeg

 

FE771C76-4AEC-4089-BF85-FFBC0C304F44.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος George Kalogridakis έγραψε:

 

 

 

ADD3EF91-A248-4391-8714-436AD54C4D8A.jpeg

Έγινε επεξεργασία - George Kalogridakis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...