Jump to content

Μυρωδια Ενυδρειου


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους τους συνχομπιστες σημερα μετα απο 1,5 μηνα που τρεχει το ενυδρειο (110λ φυτεμενο με guppies) καθως εκανα τον προγραμματισμενο καθαρισμο των σφουγγαριων του φιλτρου παρατηρησα οτι πρωτη φορα το ενυδρειο ειχε μια μυρωδια ψαριλας , οχι αφορητη αλλα μπορουσες να την καταλαβεις ..Αλλαγες νερου κανω ανα 10 μερες 30% δεν εχω αμμωνια ph= 7.8 Νο2 = 0 GΗ=10d No3 = 0 εως 10 και ΚΗ= 10-15 d , η αλλαγες του νερου γινονται με νερο βρυσης το οποιο βελτιωνεται με Sera Aquatan  γενικα ειμαι αρχαριος και δεν εχω αποκτησει ακομα ολα τα βελτιωτικα που θα ηθελα (δλδ αναλυτικα τεστ νερου και καποιο καλυτερο water conditioner )ακομα χρησιμοποιω βιταμινες Aquili 2 φορες την βδομαδα καθως και λιπασμα Seachem Flourish .Θα επρεπε να ανησυχω ? η ειναι κατι φυσιολογικο αυτη η μυρωδια ?

Έγινε επεξεργασία - Dynamite
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Τα ενυδρεία  συνήθως μυρίζουν "ψαρίλα" λόγω κάποιου θανάτου, αλλά στις περιπτώσεις αυτές η αμμωνία θα στο έδειχνε

Άλλες φορές μυρίζουν σαν αυγό και πρόκειται για υδρόθειο - λογικά θα βλέπεις και φυσαλίδες να βγαίνουν από το βυθό

Κάποιες φορές, η παράξενη μυρωδιά οφείλεται σε άλγη με πρώτο και καλύτερο το κυανοβακτήριο

 

Η πιο κλασική περίπτωση που το ενυδρείο ψυρίζει ψαρίλα, ειναι να μη μυρίζει το νερό αλλά οι τροφές που ταίζουμε

Μήπως άλλαξες τροφές ή σου έπεσε πολυ παραπάνω?

Μπορεις να  κάνεις μια καλή αλλαγή νερού και να δεις αν η μυρωδιά μειώθηκε ή έφυγε εντελώς

 

Τα κανονικά ενυδρεία χωρίς προβλήματα, δε μυρίζουν ψαρίλα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα κάνω και την αλλαγή σε μερικές μέρες και θα δούμε πως θα πάει.

Σαν αυγο δεν μυρίζει ωστόσο έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν πολλές φυσαλίδες στον βυθό και στον στολισμό του ενυδρείου. Σε περίπτωση που υπάρχει υδρόθειο τι πρέπει να γίνει?

Από άλγη έχω καφε και green beard.  

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει υδρόθειο, η πιο σωστή λύση είναι να μεταφέρεις τα ψάρια σε άλλο ενυδρείο ή προσωρινά σε ένα δοχείο, να βγάλεις το βυθό, να τον πλύνεις καλά και πάλι μέσα

Οπότε μη βιαστείς, αν δεν είσαι σίγουρος

 

Προσωπικα, βάζω στα ενυδρείο μου Malaysian Trumpet snails και περιορίζω τον κίνδυνο για αναερόβιες περιοχές

Επίσης, να προσέξεις το ύψος του βυθού να μην ξεπερνά τα 4-5 εκατοστά

 

Ισως είναι άλλη η αιτία, πχ τροφή ή να εξαληφθεί η μυρωδιά με μια καλή αλλαγή νερού

 

Οπότε...βήμα...βημα...

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...