Jump to content

Συμπεριφορα μονομαχου


panagiotis_dms

Recommended Posts

καλημερα στην ομαδα,

 

οπως γραφει και ο τιτλος παρατηρησα χτες μια οσο να ναι περιεργη συμπεριφορα του μονομαχου που φιλοξενω.

Μετα απο μια βδομαδα που τον εχω ειδα οτι εχει φτιαξει καποιες μικρες φυσσαλιδες στις γωνιες του ενυδρειου στην επιφανεια λογικα ειναι φωλια γιατι δεν εχω ξαναδει κατι παρομοιο + οτι περναει αρκετο χρονο πλεον κοντα στην επιφανεια. 

Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι οταν πλησιαζα στο τζαμι δεν εκανε μεν flaring αλλα τον παρατηρησα οτι εκανε "επιθεσεις" στο τζαμι και γενικοτερα πολυ αποτομες κινησεις. Μετα απο λιγο σταματησε και κολυμπουσε φυσιολογικα. 

Link to comment
Share on other sites

Οι φυσαλιδες ειναι δειγμα υγειας μην ανησυχεις..Τις κανουν οταν θελουν να ζευγαρωσουν.Οσο για το αλλο πιστευω οτι ειναι ή στρεσαρισμενος ή φοβαται.. Ειναι αρχη ακομη δωστου χρονο .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Θα τον παρατηρησω εκτενεστερα σημερα μηπως κανει κατι παρομοιο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι φυσαλιδες ειναι φωλια και περιμενει να βαλει εκει τα αυγα τα οποια για να υπαρξουν χρειαζεται ενα θυλικο (δεν θα ειναι ομως απογοητευμενος κι αν δεν υπαρξει θυλικο,ειναι μοναχικα ψαρια και δεν τους ενοχλει η μοναξια).Το οτι ειναι πανω σημαινει η οτι ειναι χαρουμενος (επειδη αν ηταν κατω θα σημαινε πως δεν εχει ορεξη η δυναμη) η οτι προστατευει την φωλια.Επισης οι επιθεσεις ισως να γινονται για την προστασια της φωλιας,γενικα παντως ειναι φυσιολογικο στις αρχες να επιτιθονται οταν βαζεις το δαχτυλο στο τζαμι,ειναι στη φυση του η επιθετικοτητα αναλογα με τον χαρακτηρα του καθε ψαριου βεβαια.Δεν βλεπω τιποτα το ανησυχητικο ,να ξερεις οτι τις φωλιες δεν τις φτιαχνει συνεχεια,αρα αν καποια μερα δεν δεις φουσκαλιτσες δεν σημαινει οτι δεν ειναι χαρουμενος απλα οτι δεν ειναι η περιοδος ζευγαρωματος για εκεινον.Επισης να ξερεις πως θα ηταν καλο να του παρεχεις διαφορα ειδη τροφων (πχ.3) ειδικα για μονομαχους.Δεν χρειαζεται πολυ τροφη..ισα ισα καλο θα ηταν μερικες μερες πχ 1-2 την εβδομαδα να μην τον ταιζεις.Και κατι επιπλεον,αν θες να ειναι οσο πιο χαρουμενος γινεται φτιαξτου ενα ενυδρειο που θα του ξυπναει την περιεργεια,δηλαδη αρκετα φυτα αλλα και αρκετα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

η ρουτινα του για τροφη εχει ταισμα betta bio gold 3 μπιλακια και μερα παρα μερα ιδια ποσοτητα κατεψυγμενα bloodworms που τα ετοιμαζω λιγες ωρες πριν. Τρωει καθε πρωι-βραδυ και μια μερα μεσα στη βδομαδα εχουμε νηστεια.

Κατα τ'αλλα δεν εχει καποιο αλλο προβλημα, περιεργος και κινητικος πανω απ ολα, εκτος απο ενα χτυπημα που προηλθε μαλλον απο ξυλο και σιγα σιγα επανερχεται. Flaring κανει μονο αν του βαλω καθρεπτη που το κανω καποιες φορες την εβδομαδα για εχει και ανταγωνισμο :hehe20180311_092859.jpg.936e11ade2a95f7711cc0b6baf05eb3c.thumb.jpg.50f0bf86e08bd6e732463448dee9d949.jpg. Μια φωτο του ενυδρειου 2 μερες αφου μπηκε ο ψαρης.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφος,του εχεις κανει ωραιο σπιτακι φιλε.Και ...ναι γενικως τα betta ειναι πολλες φορες επικινδυνο να εχουν ξυλα,μπορει να προκληθουν πληγες απο τριβη αν και εμενα προσωπικα δεν μου εχει συμβει ποτε σε κανενα τους οποτε το θεωρω πολυ σπανιο.Το κερατοφυλλο να ξερεις αν μεγαλωσει πολυ θα το λατρευει και θα περναει την περισσοτερη ωρα εκει,εχεις κανει πολυ καλα και το εχεις βαλει.Ευχομαι τα καλυτερα.

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι τα ξυλα για τον μονομαχο.

Γεμισε περισσοτερο νερο το ενυδρειο σου,σε παιρνει για πολυ ακομα.Χανεις αρκετα λιτρα οπως το εχεις τωρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@NeonBettaμε προβληματισε πολυ παντως γιατι ειναι περιεργος και χωνεται παντου και γι αυτο το λογο εχω αλλαξει τη διακοσμηση για πιο ανετο κολυμπι και εχει μπει ενα ακομα φυτο και μια ακομα ανουμπια ειναι στο προγραμμα. η φερν βγηκε γιατι δεν μου κολλουσε με τα υπολοιπα καθαρα για αισθητικους λογους.

παντως ειναι πιθανον γιατι αν δεις εκει που  ηταν η φερν υπαρχει ενα ανοιγματακι πισω και μια κοφτερη γωνια του ξυλου.  Μαλλον σφηνωθηκε εκει μεσα. Μια αποτομη κινηση αρκει για να γινει ζημια ηδη ομως παει καλυτερα μερα με τη μερα. Το κερατοφυλλο οπως το βλεπεις ειναι περιπου το μισο οσο ειναι τωρα (στη κυριολεξια ξεκινησα με απομειναρια κερατοφυλλου οταν εκανα την αγορα των φυτων) και τα βραδια τον βλεπω χωμενο εκει μεσα να αραζει.

@rastafarian μου το ειχες επισημανει στο αλλο μου θεμα, αυτη η φωτογραφια ειναι περιπου μια βδομαδα πριν κανω την αλλαγη της διακοσμησης και ηδη εχω προσθεσει παραπανω νερο.

 

Αναμονη να παρουν λιγο τα καινουργια φυτακια και θα κανω ολοκληρωμενη παρουσιαση! :thumbsu:

 

Υ.Γ: εγκρινετε την πατεντα με το σωληνακι της αεραντλιας για μειωση της ροης? ειχα θεμα στην αρχη και τον πηγαινε βολτα αλλα σκεφτηκα να το κανω ετσι και να πεφτει στο τζαμι. 

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε εγω θα περιμενω την παρουσιαση,η μεγαλυτερη μου αγαπη μεσα στο χομπυ ειναι αυτο το ειδος ψαριου και παντα χαιρομαι να το βλεπω χαρουμενο.Ειναι πολυ ιδιαιτερο.

Έγινε επεξεργασία - NeonBetta
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, PanosTetra said:

καλημερα στην ομαδα,

 

οπως γραφει και ο τιτλος παρατηρησα χτες μια οσο να ναι περιεργη συμπεριφορα του μονομαχου που φιλοξενω.

Μετα απο μια βδομαδα που τον εχω ειδα οτι εχει φτιαξει καποιες μικρες φυσσαλιδες στις γωνιες του ενυδρειου στην επιφανεια λογικα ειναι φωλια γιατι δεν εχω ξαναδει κατι παρομοιο + οτι περναει αρκετο χρονο πλεον κοντα στην επιφανεια. 

Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι οταν πλησιαζα στο τζαμι δεν εκανε μεν flaring αλλα τον παρατηρησα οτι εκανε "επιθεσεις" στο τζαμι και γενικοτερα πολυ αποτομες κινησεις. Μετα απο λιγο σταματησε και κολυμπουσε φυσιολογικα. 

Φίλε Πανό δεν είναι κάτι να το αξιολογήσεις αρνητικά. Ο δικός μου ένας μόνομαχος όταν έχει φωλιά και πάω να τον ταΐσω, έρχεται μεν αλλά κάποιες φορές μου έκανε flaring, υποθέτω προστατεύει την φωλιά του. Ο άλλος όταν τον πήρα στην αρχή εκανε flaring κάθε φορά που πήγαινα κοντά στο ενυδρείο, προστάτευε και αυτός τον χώρο του μέχρι που σταμάτησε γιατί πλέον δεν με έβλεπε σαν απειλή αλλά σαν το χέρι που τον ταΐζει λιχουδιές. :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο ενυδρειο και ομορφο ψαρακι.Πολλα μπραβο!:thumbsu:

Συγχαρητηρια και στον @Rik, οποιος σε οδηγησε στην επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χαιρομαι ειλικρινα που σας αρεσει. Ειναι η πρωτη μου σοβαρη προσπαθεια και ευχαριστω ολους οσους με βοηθησαν, ειδικα τον μεντορα @Rik και ηδη κανω σκεψεις για κατι μεγαλυτερο... :thumbup:Δεν ειναι τελειωμενο ακομα αλλα δειτε μια εικονα για το πως ειναι αφου εκανα τη αναδιακοσμηση λιγες μερες πριν. Στα αριστερα μενει μονο να μπει μια ακομα μικρο ανουμπια για να φαινεται πιο γεματο στο ματι πανω απο τη stayrogyne repens που μακαρι να μου κανει χαλακι σε εκεινο το σημειο.

20180315_230840.jpg

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο!Μπραβο!Μεγαλη αδυναμια οι μονομαχοι και για μενα:bigemo_harabe_net-161:

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις να ριξεις και κανενα φυλλο cattapa θα το εκτιμησει δεοντως!

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο ψάρι κι ωραίο ενυδρείο

Μπράβο για την προσπάθεια!

 

Μόνο πρόσεχε να μη μαζεύει πολύ βρωμιά η ρίζα στη βάση της

Δεν ξέρω αν είναι ενιαίο κομμάτι - Θα δοκίμαζα να τη σηκώσω σε μορφή "Y"

Link to comment
Share on other sites

On 15/3/2018 at 11:22 ΜΜ, το μέλος PanosTetra έγραψε:

Παιδια χαιρομαι ειλικρινα που σας αρεσει. Ειναι η πρωτη μου σοβαρη προσπαθεια και ευχαριστω ολους οσους με βοηθησαν, ειδικα τον μεντορα @Rik και ηδη κανω σκεψεις για κατι μεγαλυτερο... :thumbup:Δεν ειναι τελειωμενο ακομα αλλα δειτε μια εικονα για το πως ειναι αφου εκανα τη αναδιακοσμηση λιγες μερες πριν. Στα αριστερα μενει μονο να μπει μια ακομα μικρο ανουμπια για να φαινεται πιο γεματο στο ματι πανω απο τη stayrogyne repens που μακαρι να μου κανει χαλακι σε εκεινο το σημειο.

20180315_230840.jpg

Ομορφο φιλος μπραβο !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...