Jump to content

Την γνώμη σας για το φίλτρο


Recommended Posts

Χρηστο αυτο που εδειξε ο φιλος απ οτι καταλαβαινω ειναι ελαφροπετρα.

Για τοσο λιγο χωρο νομιζω οτι ειναι πολυ λιγο για βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

εμένα το λινκ με δείχνει μακαρόνια (Boyu Orca TL550 Ceramic Noodles 500g)

Αν ήταν ελαφρόπετρα θα ήταν ακόμη καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Sakissss έγραψε:

Rafael ήθελα να σε ρωτήσω το εξής.. Όπως βλέπεις και στην φωτογραφία από βιολογικά υλικά έχω μέσα 1 Sera siporax mini 35 gr συν ένα ακόμα που θα βάλω σε μια βδομάδα=65gr και το υπόλοιπο είναι μακαρόνι της boyu αυτό για την ακρίβεια:     http://www.fishpetsreptiles.co.uk/boyu-orca-products-parts/boyu-orca-aquarium-parts/boyu-orca-tl-aquarium-parts/boyu-orca-tl550-parts/boyu-orca-tl550-ceramic-noodles-500g    Επαρκει για το ενυδρείο μου; 

 

πριν 55 λεπτά, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

 

Για τι ψαρια μιλαμε και τη ποσοτητα απο αυτα,  ωστε να δουμε αν σηκωνει η βιολογια σου.

Αυτο θα μας δειξει και τη ποσοτητα των υλι

πριν 16 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

 

Αν έχεις ένα φυσιολογικό αριθμό ψαριών μέσα και το μακαρόνι κάνει μια χαρά την δουλειά του, Εγώ έχω ακόμη μακαρόνια και βιομπαλες και είμαι πλήρες καλυμμένος. Αυτό που θέλω να πω εν ολίγοις είναι ότι όλα εξαρτάντε απο την προσφορά και την ζήτηση, λίγα ψάρια λίγα απόβλητα λίγα βακτήρια μικρότερη αξιοποιήσιμη επιφάνεια του βιολογικού υλικού.

 

Οι δυο φιλοι ειναι εξαιρετκοι και πολυ εμπειροι χομπιστες.Εχουν απαντησει ηδη:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος rafael έγραψε:

 

Οι δυο φιλοι ειναι εξαιρετκοι και πολυ εμπειροι χομπιστες.Εχουν απαντησει ηδη:)

Οταν ρωτας για το πως να στρωσεις ενα ενυδρειο και τη υλικα να βαλεις μεσα,

δεν νομιζω να δειχνει και καποια εμπειρια.

Για το Χρηστο αυτο βλεπεις να το αμφισβητοι καποιος?

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Οταν ρωτας για το πως να στρωσεις ενα ενυδρειο και τη υλικα να βαλεις μεσα,

δεν νομιζω να δειχνει και καποια εμπειρια.

Για το Χρηστο αυτο βλεπεις να το αμφισβητοι καποιος?

giorgosmarios συγνωμη αλλα δεν μπορω να αντιληφθω καθολου τι εννοεις με αυτο το post.

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος rafael έγραψε:

 

Οι δυο φιλοι ειναι εξαιρετκοι και πολυ εμπειροι χομπιστες.Εχουν απαντησει ηδη:)

Τη δεν καταλαβαινεις απο τα δικα σου γραφομενα?

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Και παλι δεν καταλαβαινω!Ενοχληθηκες απο κατι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Να το παρουμε λιγο απο την αρχη.

Τη εννοεις οτι να μην το βγαζεις το φιλτρο, καθε τρις και λιγο.

Για τι ψαρια μιλαμε και τη ποσοτητα απο αυτα,  ωστε να δουμε αν σηκωνει η βιολογια σου.

Αυτο θα μας δειξει και τη ποσοτητα των υλικων.

Ειναι μικρο το φιλτρο για να παρει ολα αυτα τα υλικα που αναφερει!

Δεν ειμαστε ξερολες, προσπαθησε ομως αυτα που αναγραφονται απο τον καθενα απο εμας οσο ειναι εφικτο να τα πραξεις.

Για 5 με 8 ψαράκια μικρά.. το φίλτρο είναι 700λ ώρα.. μέσα έχω όπως σου είπα μακαρόνι bio ceramic το απλό και 2 σιποραξ μίνι 35γρ. Την ποσότητα την βλέπεις στις φωτογραφίες στη. Αρχή.. φτάνουν; Ναι τα φίλτρα θα τα βάλω όπως μου είπατε...

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος rafael έγραψε:

Και παλι δεν καταλαβαινω!Ενοχληθηκες απο κατι?

Άμα είναι να πλακοθειτε στο ξύλο για ένα παλιοφιλτρο άστο να πάει.. χαχαχαχαχαχαχα τελικά είναι επαρκής η ποσότητα για 5 με 6 ψαράκια... Είπα έχω το boyu bioceramic 3 Sera siporax mini των 35 γρ = 70γρ  ένα μαύρο σφουγγάρι κ ένα βαμβάκι τι έβαλα στην αρχή.. πείτε μου να μου φύγει το ανχος βρε παιδιά..

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Sakissss said:

Άμα είναι να πλακοθειτε στο ξύλο για ένα παλιοφιλτρο άστο να πάει.. χαχαχαχαχαχαχα τελικά είναι επαρκής η ποσότητα για 5 με 6 ψαράκια... Είπα έχω το boyu bioceramic 3 Sera siporax mini των 35 γρ = 70γρ  ένα μαύρο σφουγγάρι κ ένα βαμβάκι τι έβαλα στην αρχή.. πείτε μου να μου φύγει το ανχος βρε παιδιά..

Καλημέρα κι από εμένα.. Μπα δεν παίζει παρεξήγηση για τα παιδιά πιο πάνω, μην σε αγχώνει..  ;) 

Αν τοποθετήσεις τα φίλτρα όπως σου είπαν τα παιδιά και έχεις το βιολογικό υλικό που αναφέρεις μέσα στο φίλτρο σου είσαι υπέρκαλλυμένος για 3-4-5 ψαράκια guppy(1 χαρέμι-(1αρσενικό-3-4θυληκά) γιατί μην ξεχνάς οτι θα αρχίσουν να γεννάνε και θα γινει χαμός σ΄υντομα..Παίξε με το ενυδρειάκι σου όσο πιο σίγουρα γίνεται (safe mode) για αρχή και στη συνέχεια όταν θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις και μόνος σου πως πάει και τι σου ζητάει το ενυδρείο θα πράττεις αντίστοιχα..Προς το παρόν είσαι οκ συνέχισε και απλά παρακολούθα και κάνε μετρήσεις μέχρι να δεις οτι έφτασες στα επίπεδα που αναφέρεις κι εσύ σε πιο πάνω post στις μετρήσεις σου για να είσαι έτοιμος να βάλεις ζωντανά..Θα το κάνεις φυτεμένο?

Φαίνεται οτι σου αρέσει πολύ και αγαπάς αυτό που κάνεις!!Μπράβο σου!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα.. Μπα δεν παίζει παρεξήγηση για τα παιδιά πιο πάνω, μην σε αγχώνει..  [emoji6] 
Αν τοποθετήσεις τα φίλτρα όπως σου είπαν τα παιδιά και έχεις το βιολογικό υλικό που αναφέρεις μέσα στο φίλτρο σου είσαι υπέρκαλλυμένος για 3-4-5 ψαράκια guppy(1 χαρέμι-(1αρσενικό-3-4θυληκά) γιατί μην ξεχνάς οτι θα αρχίσουν να γεννάνε και θα γινει χαμός σ΄υντομα..Παίξε με το ενυδρειάκι σου όσο πιο σίγουρα γίνεται (safe mode) για αρχή και στη συνέχεια όταν θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις και μόνος σου πως πάει και τι σου ζητάει το ενυδρείο θα πράττεις αντίστοιχα..Προς το παρόν είσαι οκ συνέχισε και απλά παρακολούθα και κάνε μετρήσεις μέχρι να δεις οτι έφτασες στα επίπεδα που αναφέρεις κι εσύ σε πιο πάνω post στις μετρήσεις σου για να είσαι έτοιμος να βάλεις ζωντανά..Θα το κάνεις φυτεμένο?
Φαίνεται οτι σου αρέσει πολύ και αγαπάς αυτό που κάνεις!!Μπράβο σου!!
Δεν ξέρω ακόμη.. Ίσως να βάλω κανένα εύκολο φυτο. Ανουμπια javva moss και κανένα κερατόφυλο.. να σε ρωτήσω κάτι άλλο.. έχω κάτι παλιά μακαρόνια από όταν είχα το ενυδρείο παλιά.. έμειναν 3 χρόνια χωρίς νερό αλλά ούτε έσπασαν ούτε τριφτηκαν.. μπορώ να τα βράσω να τα πλην και να τα βάλω μέσα στο φίλτρο και αυτά;

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος rafael έγραψε:

Και παλι δεν καταλαβαινω!Ενοχληθηκες απο κατι?

:bigemo_harabe_net-58:Αστο καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου μπορείς να το κάνεις χωρίς πρόβλημα.

Προσωπικά στα δύο ενυδρεία γλυκού που έχω στημένα παλιο βιολογικό υλικο χρησιμοποιησα αφού το έπλυνα και το έβρασα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου μπορείς να το κάνεις χωρίς πρόβλημα.
Προσωπικά στα δύο ενυδρεία γλυκού που έχω στημένα παλιο βιολογικό υλικο χρησιμοποιησα αφού το έπλυνα και το έβρασα.
Οκ θα στείλω φωτό μόλις το ανοιξω

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου μπορείς να το κάνεις χωρίς πρόβλημα.
Προσωπικά στα δύο ενυδρεία γλυκού που έχω στημένα παλιο βιολογικό υλικο χρησιμοποιησα αφού το έπλυνα και το έβρασα.
Το έβγαλα και έβαλα το υλικά όπως μου είπατε.. άσπρο βαμβάκι μια στρώση μαύρο μετά το Σέρα σιποραξ μίνι 35γρ και μετά μακαρόνια που συμπλήρωσαν και άλλο.. τώρα εάν βγάζω το φίλτρο έξω απ' το νερό και αδειάζει δεν χαλάει η βιολογία; Τα υλικά τώρα επαρκούν; Σας ζαλισα... Χαχαχαχαχαχαχfa9a0b9a87e9490bb8bf283b17c9485e.jpg9feec58595e88f7e26c347033cc1cbaf.jpg84a02c37002fbb4cf7c9897e8cfb7c55.jpgf472538b97743a6facd6adab63c76aba.jpg

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας ζάλισες καθόλου, καλά κάνεις και ρωτάς, γιαυτό είμαστε εδώ..

Είσαι μια χαρά τώρα, για μικρά χρονικά διαστήματα δεν παθαίνει τίποτα η βιολογία..

Απλά έτσι όπως έχεις βάλει τα υλικά να τσεκάρεις αν η ροή είναι οκ και δεν έχει μειωθεί επειδή έχει στουμπωθεί πολύ λόγω υλικών.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας ζάλισες καθόλου, καλά κάνεις και ρωτάς, γιαυτό είμαστε εδώ..

Είσαι μια χαρά τώρα, για μικρά χρονικά διαστήματα δεν παθαίνει τίποτα η βιολογία..

Απλά έτσι όπως έχεις βάλει τα υλικά να τσεκάρεις αν η ροή είναι οκ και δεν έχει μειωθεί επειδή έχει στουμπωθεί πολύ λόγω υλικών.. [emoji6]

Η ροή είναι μια χαρά.. την έβαλα στο τέρμα χαμηλό γιατί αλλιος τα κάνει όλα μέσα που@αν@.. Το φίλτρο λέει 700λ ανα ώρα οπότε πιστεύω είναι καλά.. Θα το καθαρίζω όταν βλέπω πως πέφτει η ροή του ή είναι πολύ βρώμικο..

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

1287ea4fed08d06e3ef4d455c7ceb3b0.jpg4f865d05366502771a7edecf027be85f.jpg0f1bbf14594967c8a2b9ec80956725b2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σωστά έτσι ακριβώς να κάνεις όπως το λες...  ;)

Απλά θα σε παρακαλούσα οι εκφράσεις μας να είναι λίγο πιο κόσμιες.. ;)

Σε ευχαριστώ, καλή δύναμη καλή υπομονή και καλό διάβασμα..

Ότι χρειάζεσαι εδώ είμαστε να βοηθάμε!! Μη κολλάς όποτε έχεις ερωτήσεις και απορίες ρίξτες εδώ ..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω κι εγω σε αυτα που σου ειπε ο Skoti. 

Για τον πρωτο περιπου μηνα μην πηραξεις το φιλτρο ( καθαρισεις ) γιατι θα καταστρεψεις οτι εχει δημιουργιθη.

Παντα ο καθαρισμος των υλικων  θα γινεται με νερο του ενυδρειου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω κι εγω σε αυτα που σου ειπε ο Skoti. 
Για τον πρωτο περιπου μηνα μην πηραξεις το φιλτρο ( καθαρισεις ) γιατι θα καταστρεψεις οτι εχει δημιουργιθη.
Παντα ο καθαρισμος των υλικων  θα γινεται με νερο του ενυδρειου.
Να σου κάνω μια ερώτηση.. Αφού θα έχει στρώσει το ενυδρείο και δημιουργηθεί η βιολογία στο φίλτρο σε κάθε αλλαγή θα χρειαστεί να ρίχνω και βακτήρια ανάλογα με τα λίτρα που έβγαλα ή όχι;

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να με πάλι παιδιά.. Άνοιξα και ένα παλιό ενυδρείο 80 λίτρα που είχα για να βάλω μέσα τα ψάρια όπως μου προτείνατε σε άλλο θέμα.. Πήρα ένα φίλτρο εσωτερικό το dophin F-2000 700λ την ώρα με δυνατότητα μείωσης που κ βέβαια το ρύθμισα στην πιο αργή ταχύτητα γιατί το έριχνε με μεγάλη πίεση.. Μέσα είχε μόνο μαύρο σφουγγάρι κ ενεργό άνθρακα και στην μέση  ένα τσουτσουνι μάλλον για να πηγαίνει κατευθείαν νερό στον ενεργό άνθρακα και γύρο γύρο το μαύρο σφουγγάρι. Τι έκανα. 1 Έβγαλα όλα τα υλικά.2 Έκοψα το τσουτσουνι και έβαλα με την παρακάτω σειρά τα έξεις υλικά από την είσοδο προς την εξοδο.. 
1.μαύρο φουγγάρι
2.Ενυδριακο βαμβάκι
3.μαυρο σφουγγάρι
4.sera siporax mini 35gr
5.,Κεραμικο μακαρόνια όπως βλέπετε στην φωτογραφία
6. Άνθρακα σε διχτακι
7.μαυρο σφουγγάρι
Έριξα νερό στο ενυδρείο αντιχλοριο και ιστερα από μία ώρα Sera vaktiria.
Τα έχω σωστά;
 
Το φίλτρο έτσι δουλεύει;
Η ροή είναι καλή;
Η ανατάραξη για οξυγόνο;
Η ποσότητα των υλικών;
Please help
 
 
Σας παραθέτουμε και την φωτογραφία.
 
 
1521228791530-974815517.thumb.jpg.cbd412d0509c4228cc45fae3dbdff848.jpg
15212289529562028556893.thumb.jpg.177abd0756998226d6e1ee2897647219.jpg
A
Link to comment
Share on other sites

Σωστά έτσι ακριβώς να κάνεις όπως το λες...  [emoji6]
Απλά θα σε παρακαλούσα οι εκφράσεις μας να είναι λίγο πιο κόσμιες.. [emoji6]
Σε ευχαριστώ, καλή δύναμη καλή υπομονή και καλό διάβασμα..
Ότι χρειάζεσαι εδώ είμαστε να βοηθάμε!! Μη κολλάς όποτε έχεις ερωτήσεις και απορίες ρίξτες εδώ ..
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την βοήθεια.. Ότι απορία έχω θα την ρωτάω

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Sakissss said:

Να σου κάνω μια ερώτηση.. Αφού θα έχει στρώσει το ενυδρείο και δημιουργηθεί η βιολογία στο φίλτρο σε κάθε αλλαγή θα χρειαστεί να ρίχνω και βακτήρια ανάλογα με τα λίτρα που έβγαλα ή όχι;

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν είναι απαραίτητο να το κάνεις σε κάθε αλλαγή, θα το κάνεις πιο σπάνια  ή και καθόλου αλλά βασική προυπόθεση είναι να έχει στρώσει το ενυδρείο σου..Μετά τα βακτήρια χρειάζονται μόνο όταν το σύστημά σου περνάει κάποια αναμπουμπούλα, πχ μετά από χρησιμοποίηση φαρμάκων, ανάπτυξη άλγης κτλ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μίλησα με τον πετσοπα και μου είπε ότι εάν δεν βάλω χρυσόψαρα μέσα στο ενυδρείο δεν πρόκειται να στρώσει με τίποτα.. Μου πρότεινε να βάλω μέσα 2 χρυσόψαρα και τπτ άλλο.. Να τον στείλω στο διάολο; Θα ψωνίζω απ' το ιντερνέτ μετά

Link to comment
Share on other sites

Να του πεις ν'αλλάξει επάγγελμα, γιατί ή είναι ΆΣΧΕΤΟΣ, ή σε βλέπει μόνο σαν ΠΟΡΤΟΦΌΛΙ :2guns:

 

Αν θες να ψωνίζεις από ίντερνετ, σου προτείνω ένα πολύ αγαπημένο μας μαγαζί... Σου στέλνω π.μ. για να μην θεωρηθεί διαφήμιση!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...