Jump to content

Την γνώμη σας για το φίλτρο


Recommended Posts

Aν δεν βάλω εσένα πες του μέσα δεν στρώνει ..

Δυστυχώς όλο και περισσότερα ακούω.

 

Προσωπικά σε μία βόλτα μου τελευταία σε πετ που άκουγα δίπλα μου παρόμοιες συμβουλές σε μία 'μαμά που ενημερωνόταν για ένα ενυδρειάκι που έχει, έκανα παρέμβαση με ευγενικό τρόπο και εξήγησα πως δεν μπορεί να βάλει τα ψάρια που ήθελε στα λίτρα που άκουσα να λένε.

Αυτός τσίνισε (λογικό) αλλά η μαμά από την άλλη σχεδόν τον ξέχασε και με ρώτησε διάφορα πράγματα που με χαρά εξήγησα.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Sakissss έγραψε:

Σήμερα μίλησα με τον πετσοπα και μου είπε ότι εάν δεν βάλω χρυσόψαρα μέσα στο ενυδρείο δεν πρόκειται να στρώσει με τίποτα.. Μου πρότεινε να βάλω μέσα 2 χρυσόψαρα και τπτ άλλο.. Να τον στείλω στο διάολο; Θα ψωνίζω απ' το ιντερνέτ μετά

Δηλ. τα χρυσοψαρα τη ειναι πειραματοζωα, αν ψωφισουν  - ψωφισαν.

Ωραια αντεξαν μετα θα στα παρει αυτος πισω για να βαλεις αλλα ψαρια αυτα που θελεις?

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. τα χρυσοψαρα τη ειναι πειραματοζωα, αν ψωφισουν  - ψωφισαν.
Ωραια αντεξαν μετα θα στα παρει αυτος πισω για να βαλεις αλλα ψαρια αυτα που θελεις?
Τον ρώτησα και είπε να τα ρίξω στην λιμνούλα της μητρόπολης.. Αυτός δεν τα πέρνει γιατί θα είναι ταλαιπωρημένα. Χαχαχαχα Τζάμπα θα μου τα έδινε κιόλας...
Link to comment
Share on other sites

Πιστέψτε με.. Εάν δεν γραφομουν σε αυτό το φόρουμ σίγουρα θα τον άκουγα.. Στο μεγάλο το ενυδρείο που έχω στο γραφείο έτσι μου έκανε κ έστρωσε άλλα τα χρυσόψαρα πέθαναν.. Συνχορεστε με άλλα πριν μια βδομάδα δεν ήξερα τπτ.. Τώρα χαρη στα άρθρα σας έβαλα και το μεγάλο το ενυδρείο σε σειρά.. Έβγαλα κ γύρισα πίσω τα ψάρια που δεν έκαναν και άφησα μόνο τα Αγγελοψαρα με 2 γλυφτες

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλος ενας συνειδητοποιημενος χομπιστας!:thumbsu:Μπραβο φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

On 18.03.2018 at 12:48 ΜΜ, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Τη δεν καταλαβαινεις απο τα δικα σου γραφομενα?

Εγω, που ειμαι και ξενη, καταλαβα, οτι εσενα και τον Χρηστο - σας αποκαλεσε: εξαιρετκοι και πολυ εμπειροι χομπιστες.

Εμενα μου φαινεται για κομπλιμέντο (δεν ειναι καταλληλη λεξη), αλλα καταλαβαινεις τι θελω να πω.:):)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Δηλ. τα χρυσοψαρα τη ειναι πειραματοζωα, αν ψωφισουν  - ψωφισαν.

Ωραια αντεξαν μετα θα στα παρει αυτος πισω για να βαλεις αλλα ψαρια αυτα που θελεις?

Παιδια! Αυτος ο πετσοπας απο Αουσβιτς ξεφυτρωσε;;;;;;;;!!!!!!! Φερτε τον σ΄εμενα... :cigar:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις αλλαγές του νερού. Μπορει το φρέσκο νερό που θα προετοιμάζω στο βαρέλι να προέρχεται μισό απ' τον θερμοσίφωνα και μισό απ' την βρύση έτσι ώστε να επιτυγχάνω την θερμοκρασία που θέλω;

 

Με βολεύει καλύτερα έτσι..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι,

Μονο στην καλυτερη με βαρελι προετημασια, απο την προηγουμενη με θερμοστατη και ενα κυκλοφορητη για να μην ειναι στασιμο το νερο.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι,
Μονο στην καλυτερη με βαρελι προετημασια, απο την προηγουμενη με θερμοστατη.
Για ποιον λόγο;
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Sakissss έγραψε:
πριν 4 λεπτά, το μέλος giorgosmarios έγραψε:
Οχι,
Μονο στην καλυτερη με βαρελι προετημασια, απο την προηγουμενη με θερμοστατη.

Για ποιον λόγο;

Για την οξειδωση που μπορει να εχει ο θερμοσιφωνας.

Link to comment
Share on other sites

Για την οξειδωση που μπορει να εχει ο θερμοσιφωνας.
Εάν ζεσταίνω νερό στον βραστιρα;
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Sakissss έγραψε:
πριν 19 λεπτά, το μέλος giorgosmarios έγραψε:
Για την οξειδωση που μπορει να εχει ο θερμοσιφωνας.

Εάν ζεσταίνω νερό στον βραστιρα;

Γιατι σονη και καλα θελεις να βγαλεις τα οφελιμα στοιχεια που εχει μεσα το νερο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σονη και καλα θελεις να βγαλεις τα οφελιμα στοιχεια που εχει μεσα το νερο?
Έτσι πες βρε φίλε.. Δεν ήξερα ότι χάνονται τα οφελιμα στοιχεία.. Επομένως Θα πάρω έναν θερμοστάτη 200w για αυτήν την δουλειά...
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Sakissss έγραψε:
πριν 7 λεπτά, το μέλος giorgosmarios έγραψε:
Γιατι σονη και καλα θελεις να βγαλεις τα οφελιμα στοιχεια που εχει μεσα το νερο?

Έτσι πες βρε φίλε.. Δεν ήξερα ότι χάνονται τα οφελιμα στοιχεία.. Επομένως Θα πάρω έναν θερμοστάτη 200w για αυτήν την δουλειά...

Αλλη η ζημεια που θα γινει απο το θερμοσιφωνο και αλλη απο το βραστηρα, δεν ειναι το ιδιο!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία με καλύψες.. Σήμερα έκανα μετρήσεις στο ενυδρείο που στρώνει.. αμμωνία 0, νιτρώδη 2, νιτρικά 10.. Όπως είπαμε δουλεύει 1 εβδομάδα και 4 ημέρες.. Στρώνω με bio nitrivec και ταιζω πρώτα κάθε μέρα αλλά τώρα μέρα παραμερα όπως μου είπες..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πολύ νωρίς για την αμμωνία; Πώς γίνεται μέσα σε 2 μέρες να μηδενίσει; Φύση...

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Sakissss έγραψε:

Δεν είναι πολύ νωρίς για την αμμωνία; Πώς γίνεται μέσα σε 2 μέρες να μηδενίσει; Φύση...

Με τη ειπαμε μετρας?

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Με τη ειπαμε μετρας?
Πήρα απ' το ιντερνέτ το σετ της api 50 εύρο όπως διάβασα εδώ είναι το καλύτερο..
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Sakissss έγραψε:

Ωραία με καλύψες.. Σήμερα έκανα μετρήσεις στο ενυδρείο που στρώνει.. αμμωνία 0, νιτρώδη 2, νιτρικά 10.. Όπως είπαμε δουλεύει 1 εβδομάδα και 4 ημέρες.. Στρώνω με bio nitrivec και ταιζω πρώτα κάθε μέρα αλλά τώρα μέρα παραμερα όπως μου είπες..

Πρεπει να ειναι 0 και τα νιτρωδη. Σε δυο μερες το παλυ μετρισε να δεις τη θα σου δειξει και απο εκει και υστερα το βλεπουμε.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι 0 και τα νιτρωδη. Σε δυο μερες το παλυ μετρισε να δεις τη θα σου δειξει και απο εκει και υστερα το βλεπουμε.
1 μήνα θα το αφήσω να ωριμάσει καλά... Μετα θα μεταφέρω τα ψαρια..
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι 0 και τα νιτρωδη. Σε δυο μερες το παλυ μετρισε να δεις τη θα σου δειξει και απο εκει και υστερα το βλεπουμε.
1 μήνα θα το αφήσω να ωριμάσει καλά... Μετα θα μεταφέρω τα ψαρια.
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι 0 και τα νιτρωδη. Σε δυο μερες το παλυ μετρισε να δεις τη θα σου δειξει και απο εκει και υστερα το βλεπουμε.
1 μήνα θα το αφήσω να ωριμάσει καλά... Μετα θα μεταφέρω τα ψαρια.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άλλο προβλήμα βρε παιδιά έχω.. Έβαλα ένα κομματάκι Java moss στο ενυδριο και έβγαλε κάτι σαν χνουδι, βαμβάκι να το πω,; Λεπτές τρίχες να το πω; Τι σκατά είναι αυτό;c959563c99cf1d84c93939ea0049d669.jpgb3de49cb8aa9daebf0405345e6b1bdf4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...