Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω στήσει το καινούριο μου ενυδρείο 250 λίτρα έχω βάλει μέσα 3 χροψαρα μεγάλα για στρώσιμο ένα πλεκο μεγάλο 4 τιγράκια και έναν. Πλεκο πολύ μικρό που τον πήρα πριν 4 μέρες σήμερα παρατηρώ ότι τα ψάρια συμπεριφέρονται πολύ ζωηρά και ξύνονται ( λίγο ομως στα βραχάκια μου ) νομίζω ότι είναι ικ γιατί παρατήρησα τον μικρό πλεκο με αρκετά άσπρα στίγματα 0340BBEC-C50F-44F7-8E7B-1B72ECCE4978.thumb.jpeg.d7b86d9f545541a9bfadeee7b660ad64.jpeg

9E316585-344E-4123-A49B-DD356AC6AEE6.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ανεβάσω άλλες μου λέει μέγιστο 4 μβ

2C12AEA7-0460-48A9-B62B-87F2D17DF719.png

Link to comment
Share on other sites

 Θερμοκρασία 26 

εξωτερικό φίλτρο εηειμ το 600 

τεστ έκανα πριν 4 μέρες όλα άψογα 

το μόνο που υποψιάζομαι αν κόλλησαν από τον μικρό πλεκο 

Link to comment
Share on other sites

41A6E42C-8F0E-450C-9E8C-5BC6EA0D805D.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι ικ .αν κάνω θεραπεία με exit και δεν έχουν ικ θα έχω θέμα ;

Link to comment
Share on other sites

Εεε παιδιά μια βοήθεια κάποιος ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δώσε κ καμία πληροφορία αν θες.τι σημαίνει μετρήσεις άψογες????Πώς έβαλες το νερό????Τι έχει το φίλτρο????Γιατί στρωνεις μ ψάρια???Υπάρχει κ το μπολι. Μια πανοραμική θα βοηθούσε.γενικα γράψε λίγο αναλυτικά. 

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση άμεση αύξηση της θερμοκρασία στους 30 και αν έχεις στην διάθεση σου ΕΚΤΟΖΟΝ ρίξε, Αν η ασθένεια είναι σε προχωρημένο στάδιο τότε θέλεις φάρμακο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Σε πρώτη φάση άμεση αύξηση της θερμοκρασία στους 30 και αν έχεις στην διάθεση σου ΕΚΤΟΖΟΝ ρίξε, Αν η ασθένεια είναι σε προχωρημένο στάδιο τότε θέλεις φάρμακο.

Οκ όλη μέρα έτρεχα τώρα είδα τα μυνηματα τελικά είναι ικ ανέβασα 28 και αύριο 30 ξεκίνησα με exit θα δούμε 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Φίλε μου δώσε κ καμία πληροφορία αν θες.τι σημαίνει μετρήσεις άψογες????Πώς έβαλες το νερό????Τι έχει το φίλτρο????Γιατί στρωνεις μ ψάρια???Υπάρχει κ το μπολι. Μια πανοραμική θα βοηθούσε.γενικα γράψε λίγο αναλυτικά. 

Μετρήσεις έκανα με το στικ της τετρά και όλοι η χρωματισμοί ήταν οκ αμωνίανιτρικά κτλ .το φίλτρο έχει μέσα  mech και substrat pro το οποίο είδη δούλευε στο παλιό μου πιο μικρό ενυδρείο για να απόκτηση βιολογία κτλ .το καινούριο ενυδρείο το στρώνω με τα χρυσόψαρα γιατί  έχω ακούσει πολλές φορές όπως και μέσα στο φόρουμ ότι τα χρυσόψαρα είναι καλά και δυνατά ψάρια για να στρώσεις ενυδρείο καινούριο .αφου σε 20 μέρες θα φύγουν και θα βάλω αλλά ψαράκια ,το νερό πως το έβαλα ;; Δεν κατάλαβα ακριβώς φίλε μου τι εννοείς , βασικα με λάστιχο και αντί χλώριο και 60 λίτρα νερό από το παλιό μου ενυδρείο καθώς και ένα μπουκάλακι βακτήρια  ,μπόλι δεν χρειάστηκα γιατί το φίλτρο ήταν είδη στρωμένο.τωρα για φωτογραφίες δεν ξέρω γιατί δεν μπορώ να ανεβάσω μου λέει μέγιστο 4 μβ

Έγινε επεξεργασία - ΝΙΚΟΛΑΚΙΣ
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα τα στικ ουσιαστικά δεν δείχνουν τίποτα.2ον αφού είχες έστω κ λίγο βιολογία κακώς έβαλες ψαράκια που δεν θα κρατήσεις. Μέσα στο φόρουμ που το γράφει βάλε χρυσόψαρα που είναι δυνατά κ αντέχουν κ μετά δώστα.Για τις μετρήσεις δώσ' μου νουμερα οχι όλα οκ.οταν έβαλες νερό Πώς έβαλες το αντιχλωριο???Τι θερμοκρασία είχε το νερό???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις θα κάνω αύριο πάλι ,το αντί χλώριο το έβαλα ανάλογα τα λίτρα πρώτα μπήκε το νερό μέσα στη ενυδρείο και μετά το αντί χλώριο με το καπάκι δόσομετρητη (  πρέπει μήπως να αντιχλωριονω το νερό καη μετά να το βάζω στο ενυδρείο ;;ούπς ) το νερό όταν μπήκε στο ενυδρείο λογικά την θερμοκρασία της βρύσης παγωμένο λογικά , τα ψάρια όταν μου αρρώστησαν τη νερό το είχα στους 26

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζεις πρώτα το νερό κ περιμενεις να γεμισει, στα ψάρια περνάει πολύ χλώριο κ αυτό δεν το θέλουμε ,όπως κ αν το μπαστούνι του φιλτρου είναι χαμηλά κ δεν το κλείνεις κατά την διαρκεια της αλλαγης,ρημαζεις κ τα βακτηρια.θερμοκρασια οχι καλύτερα 2 βαθμούς σ μια μέρα.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Όταν βάζεις πρώτα το νερό κ περιμενεις να γεμισει, στα ψάρια περνάει πολύ χλώριο κ αυτό δεν το θέλουμε ,όπως κ αν το μπαστούνι του φιλτρου είναι χαμηλά κ δεν το κλείνεις κατά την διαρκεια της αλλαγης,ρημαζεις κ τα βακτηρια.θερμοκρασια οχι καλύτερα 2 βαθμούς σ μια μέρα.

 

Δημήτρη τάισμα και φως ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:

Odinium .

Στην ουρα του χρυσοψαρου μιαζει με Oodinium. Πολλες φορες υπρχει μιξ  ich+ood

Esha 2000 και υπομονη....

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Στην ουρα του χρυσοψαρου μιαζει με Oodinium. Πολλες φορες υπρχει μιξ  ich+ood

Esha 2000 και υπομονη....

 

 

Φίλε μου να κάνω συνδυαστική θεραπεία ;; Και γεια πόσες μέρες ;; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος ΝΙΚΟΛΑΚΙΣ έγραψε:

Φίλε μου να κάνω συνδυαστική θεραπεία ;; Και γεια πόσες μέρες ;; 

Υπαρχουν οδηγιες στο φυλλαδιο(μεσα στο κουτι με το φαρμακο), κανονικα ειναι 3 μερες, και σταγονες- εξαρταται απο τα λιτρα σου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Υπαρχουν οδηγιες στο φυλλαδιο(μεσα στο κουτι με το φαρμακο), κανονικα ειναι 3 μερες, και σταγονες- εξαρταται απο τα λιτρα σου.

Ευχαριστώ είδη είναι πολύ καλύτερα 

Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2018 at 1:30 ΠΜ, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Κάνε μετρήσεις να έχουμε ένα μπούσουλα.

Δημήτρη ph 6,5

Νιτρικά 12·5 μόνο η αμμωνία μου είναι ανεβασμένη 3 αλλά δεν ξέρω μήπως επηρεάζουν τα φάρμακα exit Και esha 2000 γιατί μου έχουν πρασινίσει και το νερό .παντως τα ψάρια είναι σε παρά πολύ καλή κατάσταση . Τώρα τι κάνω ; Αλλαγή νερού ποτέ και ποσό ;

Φωτισμός;

ταισμα ;

θερμοκρασια ;

αλλα τεστακια δεν έχω μόνο αυτά 

Έγινε επεξεργασία - ΝΙΚΟΛΑΚΙΣ
Link to comment
Share on other sites

image.thumb.jpg.2676d001515ab367f907611d2a6ad5a6.jpg

Link to comment
Share on other sites

54319140435__E97ABE42-E0A9-43D7-AB5F-A27493EBC4DC.MOV

image.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΝΙΚΟΛΑΚΙΣ
Link to comment
Share on other sites

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος ΝΙΚΟΛΑΚΙΣ έγραψε:

Δημήτρη ph 6,5

Νιτρικά 12·5 μόνο η αμμωνία μου είναι ανεβασμένη 3 αλλά δεν ξέρω μήπως επηρεάζουν τα φάρμακα exit Και esha 2000 γιατί μου έχουν πρασινίσει και το νερό .παντως τα ψάρια είναι σε παρά πολύ καλή κατάσταση . Τώρα τι κάνω ; Αλλαγή νερού ποτέ και ποσό ;

Φωτισμός;

ταισμα ;

θερμοκρασια ;

αλλα τεστακια δεν έχω μόνο αυτά 

Αμμωνία 2 όχι 3

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...