Jump to content

Καλύτερος τρόπος Skimming


Recommended Posts

Απο χθες κάθισα και άρχιζα να διαβάζω σε ξένα φόρουμ σχετικά με το skimming. Πουθενά δεν είδα να τείνουν καθαρά προς τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Για εσάς ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος skimming το wet η το dry;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όταν επιχείρησα να διαβάσω σχετικά με αυτό, διαπίστωσα αυτό που λες. Μετά από τις πληροφορίες που συνέλλεξα, αποφάσισα να το αφήσω σε Dry και να το βάζω σε Wet όταν θέλω να τραβήξω κάτι έξω από την στήλη του νερού π.χ. Μετά από αναταραξη του βυθού κλπ.

Το skimmer μου δεν είναι δυνατο. Αν ήταν, θεωρώ πως το dry θα ήταν μονόδρομος επειδή σε λειτουργία wet θα μου έβγαζε πολύ νερό και αλάτι χωρίς ιδιαίτερο λόγο. 

Γενικα κατέληξα από αυτά που διαβασα ότι το dry—>removal of very fine particles και το wet—> removal of bigger particles. Για τα bigger particles επιστρατευω στα λίτρα μου την σκούπα βυθού και είμαι 100000% ευχαριστημένος 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Και εγώ όταν επιχείρησα να διαβάσω σχετικά με αυτό, διαπίστωσα αυτό που λες. Μετά από τις πληροφορίες που συνέλλεξα, αποφάσισα να το αφήσω σε Dry και να το βάζω σε Wet όταν θέλω να τραβήξω κάτι έξω από την στήλη του νερού π.χ. Μετά από αναταραξη του βυθού κλπ.

Το skimmer μου δεν είναι δυνατο. Αν ήταν, θεωρώ πως το dry θα ήταν μονόδρομος επειδή σε λειτουργία wet θα μου έβγαζε πολύ νερό και αλάτι χωρίς ιδιαίτερο λόγο. 

Γενικα κατέληξα από αυτά που διαβασα ότι το dry—>removal of very fine particles και το wet—> removal of bigger particles. Για τα bigger particles επιστρατευω στα λίτρα μου την σκούπα βυθού και είμαι 100000% ευχαριστημένος 

Ωραίος Βασίλη!!!! Και εγώ εκεί έχω καταλήξει.

Απλά θέλω να δω και την πλευρά  και των άλλων παιδιών εδώ για να βγει ένα ολοκληρωμένο συμπέρασμα και στο φόρουμ εδώ, για αυτό το άρχισα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είναι ένα ωραίο θέμα καταρχήν..

Σε γενικές γραμμές ένας έμπειρος χομπίστας μπορεί να καταλάβει πότε ένα σύστημα χρειάζεται wet skimming (υγρό skimmάρισμα-υγρή αποπρωτεινοπίηση) και πότε dry skimming(ξηρό skimmάρισμα-ξηρή αποπρωτεινοπίηση) σύμφωνα με την εικόνα του ενυδρείου(πχ detritus σπανιοτατα βλέπεις σε ενυδρεία με μόνιμο wet skimming)..Σε γενικές γραμμές οι περισσότεροι χομπίστες επιλέγουν να έχουν το skimmer σε dry skimming διοτι υπάρχει αναπλήρωση(ενώ θα ήθελαν να το δουλεύουν σε wet)..Το wet skimming μπορεί να αφαιρεί από το σύστημα περισσότερες ενώσεις που δεν τις χρειάζεται το ενυδρείο αλλά συνάμα αφαιρεί και πολύ αλατόνερο, όταν η αναπλήρωση το βλέπει αυτό ανατροφοδοτεί το ενυδρείο με σκέτο νερό όσμωσης πράγμα που επηρεάζει την αλατότητα, και όταν μιλάμε για heavy wet skimming(βαρύ υγρό σκιμάρισμα) αυτό γίνεται ακόμη πιο έντονο και είναι δύσκολο μετά να είσαι συνέχεια πάνω από το ενυδρείο καθημερινά για να φτιάχνεις την αλατότητα μέσω της αναπλήρωσης..

Σε ενυδρεία που  δουλεύουν χωρίς αναπλήρωση εγώ θα πήγαινα 24/7 με wet skimming (εκτός από τις ώρες που θα τάιζα που θα το έβαζα στο dry mode)  και θα αραίωνα τις αλλαγές μου καθώς με το wet skimming αφαιρείς πολλές από τις ουσίες που προσπαθείς να αφαιρείς κάνοντας αλλαγές νερού όταν παίζεις με dry skimming λόγω αναπλήρωσης..

Το θέμα στο wet skimming είναι να βρεις το πόσο δυνατά πρέπει να το βάλεις έτσι ώστε σύμφωνα με το στοκαρισμα του ενυδρείου να σου κάνει την ανάλογη δουλειά..Τι εννοώ..

Αν πάρεις 2 ίδια ενυδρεία και βάλεις το ίδιο σκιμμερ και σε φουλ ρυθμούς wet skimming το νερό που θα γεμίσει το κυπελλάκι θα είναι ίδιο και για τα δύο ενυδρεία σε ίδιο βάθος χρόνου(κάποιοι ίσως να έχουν αμφιβολίες γι αυτό αλλά είναι δοκιμασμένο) σε αυτό όμως που είναι πιο στοκαρισμένο με κοράλλια και ψάρια το νερό στο κυπελλάκι θα είναι πολύ πιο βρώμικο από το άλλο..

Άρα αυτό που θέλω να πω είναι οτι οταν πάμε σε wet skimming  πρέπει να βρούμε το κατάλληλο επίπεδο έντασης λειτουργίας του σκίμμερ με το δικό μας στοκάρισμα έτσι ώστε να μην μας αφαιρεί άσκοπα αλατόνερο και χρειαζόμαστε συνεχώς να προσθέτουμε πάλι αλατόνερο.

Εχει ζουμί το θέμα και περιμένω απαντήσεις και από τα υπόλοιπα παιδιά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου ενυδρείο δουλεύει το skimmer reef octupus 2000 όλο τον καιρό που τρέχει το ενυδρειο δουλευει στο wet σπάνιες φορές είδα διαφορά στην αλατοτητα, μπορεί να φταίει και ότι γίνονται αλλαγές κάθε βδομάδα  και φυσικά δεν είχα αναπληρώσει όπως τονίζει και ο @Skoti

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με τρώει η απορία εδω και καιρό στο εξής: 

 

Εστω οτι εχω ενα σκιμερ 3 φορές δυνατό σε σχέση με τα λτ μου, σε φουλ στοκ.  

 

Και το ενυδρείο ειναι σε υπνοδωμάτιο.   Με παίρνει να το κλείνω το βράδυ για  6 -  7 ωρες? ή το καθημερινό κάποια στιγμή θα δημιουργήσει πρόβλημα ? οεο ? 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, submarine1981 said:

Εμένα με τρώει η απορία εδω και καιρό στο εξής: 

 

Εστω οτι εχω ενα σκιμερ 3 φορές δυνατό σε σχέση με τα λτ μου, σε φουλ στοκ.  

 

Και το ενυδρείο ειναι σε υπνοδωμάτιο.   Με παίρνει να το κλείνω το βράδυ για  6 -  7 ωρες? ή το καθημερινό κάποια στιγμή θα δημιουργήσει πρόβλημα ? οεο ? 

 

Ευγένιε είναι ερώτηση που βασανίζει πολύ κοσμο και για ακριβώς τον ίδιο λόγο, του οτι είναι σε υπνοδωμάτιο..

Αν το έχεις τέρμα χαμηλωμένο πάλι σε ενοχλεί τις βραδινές ώρες?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το εχω συνηθίσει πλέων, αλλά πάντα μου περνάει η ιδέα απο το μυαλό....... " μηπως να το έκλεινα? "  

 

Απλα δεν το ρισκάρω γιατί είμαι γεμάτος μέσα, και δεν θέλω να χάσω κάτι. 

 

Αν ειχα Fish Only δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου. Πόση βρώμα να βγάλουν τα ψάρια, και ειδικά αν εχω τόσο μεγαλύτερο σκίμερ στα λίτρα μου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το έχω κλειστό όταν κοιμαμαι. Το ενυδρείο δεν θα μπορούσε να μπει πουθενά αλλου εκτός από το υπνοδωμάτιο, αν δεν ήταν εκεί, αυτήν την στιγμή θα είχα μόνο το μικρό κυβακι με τον θηλυκό μονομαχο μου. 

 

Σιγουρα παίζει ρόλο και το stocking του ενυδρείου (το δικό μου είναι πολυ χαμηλό, με τουλάχιστον εβδομαδιαίες αλλαγές νερού), το μέγεθος του ενυδρείου και το Ποσο δυνατό είναι το σκιμμερ του καθενός, αλλά δεν αντέχω αυτόν τον θορυβο στον ύπνο μου. Για μένα η συστηματική σκούπα είναι ικανή να αναπληρώσει για πλακα αυτές τις λίγες ώρες που είναι κλειστό το σκιμμερ. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Εμένα με τρώει η απορία εδω και καιρό στο εξής: 

 

Εστω οτι εχω ενα σκιμερ 3 φορές δυνατό σε σχέση με τα λτ μου, σε φουλ στοκ.  

 

Και το ενυδρείο ειναι σε υπνοδωμάτιο.   Με παίρνει να το κλείνω το βράδυ για  6 -  7 ωρες? ή το καθημερινό κάποια στιγμή θα δημιουργήσει πρόβλημα ? οεο ? 

 

Εάν είσαι στεγνός εννοειτε πως μπορείς.γεροπαραξενε αχαχαχα:hehe

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος λειτουργίας του ποικίλει ανάλογα το βιοφορτιο,την ωρίμανση του ενυδρειο,Και φυσικά την εικόνα που έχεις από αυτο, εάν έγινε εργασία εντός του,τάισμα μεγάλο,υψηλά νιτρικά κ.λ.π.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Εμένα με τρώει η απορία εδω και καιρό στο εξής: 

 

Εστω οτι εχω ενα σκιμερ 3 φορές δυνατό σε σχέση με τα λτ μου, σε φουλ στοκ.  

 

Και το ενυδρείο ειναι σε υπνοδωμάτιο.   Με παίρνει να το κλείνω το βράδυ για  6 -  7 ωρες? ή το καθημερινό κάποια στιγμή θα δημιουργήσει πρόβλημα ? οεο ? 

 

Ευγενίέ εμένα πιο πολύ θα με προβλημάτιζε η πτώση του  ph πάρα τίποτα άλλο!

Σε συνδυασμό με το κλείσιμο των φώτων δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα είχε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...