Jump to content

Ενυδρείο


Recommended Posts

Εχω την εξής απορία....

Με συμφέρει να αγοράσω έτοιμο το ενυδρείο ή να το φτιαξω μόνη μου με την βοήθεια κάποιου;

Δηλαδή να πάω σε εναν τζαμά να του πω τα μέτρα και ποσά λίτρα θέλω να χωράει (πχ 250) και να μου πει μια τιμή...αλλά εχω και άλλη απορία...

Δεν πρεπει να βάλω ενα ξύλινο ή πλαστικό κάλυμμα στο κάτω μέρος για να μη ραγίσει το γυαλί;Και επίσης το καπάκι και πως θα 'κολλησω' τις λάμπες...

Εννοείται πως δεν θα αγοράσω πιστολάκι σιλικόνης,θα το δανειστω απο κάπου/κάποιον.

Κάνω την εξής έρευνα για να είμαι προετοιμασμένη...

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

:welcome: Επειδή είσαι αρχάρια, σου προτείνω ν'αγοράσεις ένα καινούριο ή κάποιο μεταχειρισμένο από τις αγγελίες. Θα το βρεις κομπλέ, με φωτιστικό, φίλτρο, θερμοστάτη, πέτρες, ξύλα, χαλικάκι, ίσως και βάση, όλα σε τιμή super! Τώρα, αν θες να παιδευτείς, μπορείς να φτιάξεις μόνη σου. Πάντως το DIY είναι μονόδρομος μόνο για τους πολύ έμπειρους, που έχουν άλλες απαιτήσεις.

 

Να το θέσω πολύ πιο απλά: θεωρητικά θα μπορούσες να φτιάξεις μόνη σου ένα αυτοκίνητο , αλλά είναι προτιμότερο ν'αγοράσεις ένα έτοιμο, έστω και μεταχειρισμένο!

Link to comment
Share on other sites

Τα diy συμφέρουν μόνο στα μεγάλα ενυδρεία ή αν προσπαθείς να κερδίσεις μέχρι και τον τελευταίο πόντο του χώρου σου. 

Κατά την γνώμη μου, κάτω από 400 λίτρα δεν αξίζει ο κόπος. Στα εργοστασιακά είναι όλα έτοιμα, βάση, ντύσιμο, φωτισμός, ακόμη και φίλτρο. Αν συνυπολογισεις και αυτά σε μικρό diy, τότε ξεφεύγεις πολύ σε κόστος 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:welcome: Επειδή είσαι αρχάρια, σου προτείνω ν'αγοράσεις ένα καινούριο ή κάποιο μεταχειρισμένο από τις αγγελίες. Θα το βρεις κομπλέ, με φωτιστικό, φίλτρο, θερμοστάτη, πέτρες, ξύλα, χαλικάκι, ίσως και βάση, όλα σε τιμή super! Τώρα, αν θες να παιδευτείς, μπορείς να φτιάξεις μόνη σου. Πάντως το DIY είναι μονόδρομος μόνο για τους πολύ έμπειρους, που έχουν άλλες απαιτήσεις.

 

Να το θέσω πολύ πιο απλά: θεωρητικά θα μπορούσες να φτιάξεις μόνη σου ένα αυτοκίνητο , αλλά είναι προτιμότερο ν'αγοράσεις ένα έτοιμο, έστω και μεταχειρισμένο!

Απλα ξέρεις ποιο είναι το θέμα;Οτι το θελω στα μετρα μου και όντας φοιτήτρια να μπορω να το διαμορφωσω έτσι ώστε να χωράει στο σαλόνι ή στο δωμάτιο μου.

Γιατί εψαξα για ενυδρεία και βρήκα ενα 120 λίτρα με λάμπες,φίλτρα,θερμοστατη,κλπ και βαση στα 190€ 100χ30χ40 αν δεν κάνω λάθος. Επειδή δεν θέλω να είναι οι επιλογές μου περιορισμένες,θα ήθελα κανένα ενυδρείο στα 200 λίτρα και με τις μετρήσεις που θα κάνω στον χώρο μου να μπορέσω να το βάλω και έτσι να το φτοιαξω...Τώρα δεν ξέρω αν μπορω να το παραγγειλω απο κάπου και να μου κανουν και καμιά καλη τιμή...είμαι χαμένη δεν ξέρω τι να κάνω...και επειδή δεν θέλω να ζορισω τα ψαράκια γιατί ουσιαστικά,πρεπει να προετοιμασω εναν βιότοπο για να βάλω μέσα τα ψαράκια. Είναι σαν να περνώ ένα κομματι της φύσης και να το βάζω σπίτι μου και το σπίτι μου να γινεται ενα με αυτό...θέλω να έχω κάτι όμορφο και να το φροντίζω για να ομορφαίνει ακόμη περισσότερο και να διατηρεί την αξία του. Και τα ψαράκια που θα πάρω να είναι απο φάρμες και οχι ξέρω γω να τα έχουν πάρει απο λίμνες,ποταμια κλπ. Και το θέλω και λίγο ψηλό το ενυδρείο ,δεν με πειράζει αν η βαση είναι χαμηλή...

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το rehau 240 λιτρα εχει 210 ευρω με καπακι και φωτιστικο.Θα χρειαστεις επιπλεον μονο φιλτρο και βαση.Για να φτιαξεις ενα 240 λιτρα μονο τα γυαλια ,σιλικονες,το καπακι και το φωτιστικο θα σου παει περισσοτερο.Και καποιος θα πρεπει να πληρωθει για να στο κολησει οποτε δεν αξιζει.

Αν παλι δεν σου κανουν οι διαστασεις τοτε το diy ειναι μονοδρομος αλλα υπολογιζε παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Το rehau 240 λιτρα εχει 210 ευρω με καπακι και φωτιστικο.Θα χρειαστεις επιπλεον μονο φιλτρο και βαση.Για να φτιαξεις ενα 240 λιτρα μονο τα γυαλια ,σιλικονες,το καπακι και το φωτιστικο θα σου παει περισσοτερο.Και καποιος θα πρεπει να πληρωθει για να στο κολησει οποτε δεν αξιζει.
Αν παλι δεν σου κανουν οι διαστασεις τοτε το diy ειναι μονοδρομος αλλα υπολογιζε παραπανω.
Εχει Θερμοστάτη; Καλά την βαση μπορω να την πάρω απο ΙΚΕΑ,Praktiker κλπ...μπορείς να μου στειλεις λινκ να το δω;

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Elef3004 έγραψε:

Εχει Θερμοστάτη; Καλά την βαση μπορω να την πάρω απο ΙΚΕΑ,Praktiker κλπ...μπορείς να μου στειλεις λινκ να το δω;

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Όχι δεν μπορείς να πάρεις ότι βρεις από ικεα κτλπ γιατί δεν είναι υπολογισμένα να σηκώσουν τόσο βάρος και θα βρεις το ενυδρείο στο πάτωμα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος Elef3004 έγραψε:

Εχει Θερμοστάτη; Καλά την βαση μπορω να την πάρω απο ΙΚΕΑ,Praktiker κλπ...μπορείς να μου στειλεις λινκ να το δω;

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Σε καμία περίπτωση απ' τα ΙΚΕΑ πρακτικερ κτλ βάση για ενυδρείο εκτός εάν έχει τις προδιαγραφές για αυτήν την δουλειά... Θα τα κάνεις όλα που@@να στο σπίτι και θα πληρώσεις τα 4πλασια από το να είχες αγοράσει μια ακριβή βάση για ενυδρείο..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,κατόπιν αρκετής αναζήτησης,βρήκα αυτό εδώ το ενυδρείο μαζί με βαση στην αναγραφομενη τιμή. Το μονο που με προβληματίζει είναι το μήκος.

Θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη απο κάποιους που γνωρίζουν κάτι παραπανω...

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται κάτι στο ποστ σου... Επίσης, μην ανοίγεις πολλά θέματα, γιατί και η συνέχεια χάνεται και όποιος επιθυμεί δεν μπορεί να βοηθήσει 

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ παιδιά,ωριστε το ενυδρείο
Στην τιμή περιλαμβάνεται θερμοστάτης,φίλτρο και λάμπες αν δεν κάνω λάθος.5a439d81411d4002ee2c1b6c2db9bd65.jpg

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με προβληματίζει είναι το μήκος...γιατί πιστεύω οτι με περιορίζει στις επιλογές που εχω για ψάρια..

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας :)

 

Το topic σου μεταφέρθηκε και ενώθηκε με το προηγούμενο θέμα που είχες ανοίξει

για το ίδιο ερώτημα.

 

Θα σου συνιστούσα να μην χρησιμοποιείς το tapatalk για την προσβαση σου στο forum

αλλά τον browser του κινητού σου για να βλέπεις όλες τις κατηγορίες του forum όπως

πχ τις αγγελίες που αναζητούσες αλλά και να μπορείς να εκμεταλλευτείς όλες τις δυνατότητες

δημοσιευσης.

 

Επίσης καλό θα είναι να προσπαθήσεις να δημοσιεύεις στις σωστές κατηγορίες τα ερωτήματα σου .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας [emoji4]
 
Το topic σου μεταφέρθηκε και ενώθηκε με το προηγούμενο θέμα που είχες ανοίξει
για το ίδιο ερώτημα.
 
Θα σου συνιστούσα να μην χρησιμοποιείς το tapatalk για την προσβαση σου στο forum
αλλά τον browser του κινητού σου για να βλέπεις όλες τις κατηγορίες του forum όπως
πχ τις αγγελίες που αναζητούσες αλλά και να μπορείς να εκμεταλλευτείς όλες τις δυνατότητες
δημοσιευσης.
 
Επίσης καλό θα είναι να προσπαθήσεις να δημοσιεύεις στις σωστές κατηγορίες τα ερωτήματα σου .
Εντάξει,ευχαριστώ πολύ [emoji4]

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Elef3004 έγραψε:

Το μόνο που με προβληματίζει είναι το μήκος...γιατί πιστεύω οτι με περιορίζει στις επιλογές που εχω για ψάρια..

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Όσο μεγαλύτερο μήκος, τόσο το καλύτερο. Πόσο χώρο έχεις διαθέσιμο; υπάρχουν οικονομικά ενυδρεία λίγο μεγαλύτερα 

Link to comment
Share on other sites

Όσο μεγαλύτερο μήκος, τόσο το καλύτερο. Πόσο χώρο έχεις διαθέσιμο; υπάρχουν οικονομικά ενυδρεία λίγο μεγαλύτερα 
Είδα και αλλά με μεγαλυτερο μήκος αλλά πωλούνται ξεχωριστά χωρίς την βάση. Τώρα θα μου πεις υπάρχουν και οι αγγελίες για να βρω βάση αλλά μετα η αλλη μου επιλογή θα είναι να την φτοιαξω μόνη μου. Δεν με απασχολεί να έχει αποθηκευτικό χώρο.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο που βρήκες βάσει διαστάσεων που λένε, έχει χωρητικότητα συνολικά 139 λίτρα και καθαρά 125 λίτρα, τα 150 λίτρα που αναφέρουν είναι στη σφαίρα της φαντασίας τους. :bigemo_harabe_net-61:

 

Βασικά πρέπει να κατασταλάξεις και τι είδους ψάρια θες να βάλεις μέσα. Αν π.χ. θες χρυσόψαρα common/comet, θες μήκος 1-1.20 μέτρα. Αν θες σκαλάρια, θες ύψος 50-60 εκατοστά. Αν θες δίσκους, θα χρειαστείς 200-400+ λίτρα. Αν θες μόνο ένα μονομάχο, σε 60 λίτρα θα είναι άρχοντας. Αν θες θαλασσινό, δεν χρειάζεσαι καπάκι, αλλά κρεμαστό φωτιστικό. Ο αποθηκευτικός χώρος είναι εκ των ουκ άνευ, ιδίως αν είναι σε σαλόνι, που θα πρέπει να τακτοποιήσεις τα πάντα, ώστε να μην είναι σε κοινή θέα... :poster_oops:

 

Το σίγουρο είναι ένα: ότι και ν'αγοράσεις, την επόμενη μέρα θα μετανιώσεις που δεν πήρες μεγαλύτερο :hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο που βρήκες βάσει διαστάσεων που λένε, έχει χωρητικότητα συνολικά 139 λίτρα και καθαρά 125 λίτρα, τα 150 λίτρα που αναφέρουν είναι στη σφαίρα της φαντασίας τους. :bigemo_harabe_net-61:
 
Βασικά πρέπει να κατασταλάξεις και τι είδους ψάρια θες να βάλεις μέσα. Αν π.χ. θες χρυσόψαρα common/comet, θες μήκος 1-1.20 μέτρα. Αν θες σκαλάρια, θες ύψος 50-60 εκατοστά. Αν θες δίσκους, θα χρειαστείς 200-400+ λίτρα. Αν θες μόνο ένα μονομάχο, σε 60 λίτρα θα είναι άρχοντας. Αν θες θαλασσινό, δεν χρειάζεσαι καπάκι, αλλά κρεμαστό φωτιστικό. Ο αποθηκευτικός χώρος είναι εκ των ουκ άνευ, ιδίως αν είναι σε σαλόνι, που θα πρέπει να τακτοποιήσεις τα πάντα, ώστε να μην είναι σε κοινή θέα... :poster_oops:
 
Το σίγουρο είναι ένα: ότι και ν'αγοράσεις, την επόμενη μέρα θα μετανιώσεις που δεν πήρες μεγαλύτερο :hehe
Νομιζω θα βολευτω αλλιως. Μια γνωστή μου είχε πάρει ενα τεράστιο ενυδρείο πριν 10 χρόνια σε προσφορά με τα όλα του και την βαση μαζί και δεν το γέμισε ΠΟΤΕ,επειδή βαριοταν και είναι πανω απο 1 μέτρο μήκος και θα μου το δώσει με 100€. Θα μου στείλει και φωτογραφία απλα δεν ξέρει τα λίτρα του και έχει πετάξει την συσκευασία,το έχει βάλει στο σαλόνι δεν ξέρω γιατί. Αν δεν μου κανουν τα λίτρα τοτε θα αγοράσω ενα ενυδρείο που να μου ταιριάζει ή θα πάρω μεταχειρισμένο και για βαση έχω εναν γνωστό μου που μπορεί να μου φτιάξει. Θα σας ενημερωσω αργότερα στέλνοντας φωτογραφία με το ενυδρείο ![emoji4][emoji1]

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχε το νου σου για τόσο παλιό ενυδρείο που καθόταν άδειο 10 χρόνια. Αν δεν κάνω λάθος για τις σιλικόνες είναι καλύτερο το ενυδρείο να ήταν γεμάτο. Επίσης 10 χρόνια σε σαλόνι, μήπως το χτύπαγε και από πουθενά ο ήλιος;

Link to comment
Share on other sites

Έχε το νου σου για τόσο παλιό ενυδρείο που καθόταν άδειο 10 χρόνια. Αν δεν κάνω λάθος για τις σιλικόνες είναι καλύτερο το ενυδρείο να ήταν γεμάτο. Επίσης 10 χρόνια σε σαλόνι, μήπως το χτύπαγε και από πουθενά ο ήλιος;
Την ρωτησα και μου είπε πως οχι. Οταν θα το δω απο κοντά θα της πω να το γεμίσει να δουμε αν μπαζει καθόλου. Εχει και μανία με την καθαριότητα και μου είπε οτι το καθαρίζει κάθε τρεις μέρες...τα φίλτρα κλπ είναι όλα στα πλαστικά τους,δεν τα έχει ανοίξει καν.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να προσδιορίσει τα λίτρα αυτού του ενυδρείου;

Ξέρω οτι θέλετε μετρήσεις αλλά το κουτί δεν υπάρχει...αργότερα που θα μετρηθεί θα ανανεωσω το ποστ.

Μια εκτίμηση τουλάχιστον θα με βοηθούσε![emoji1][emoji4]04d655ba27ab0295fdbb20e92797e9bc.jpg

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρις διαστασεις δεν μπορουμε να υπολογισουμε με το ματι ποσο ειναι.

Επισης καλο ειναι να μην ανοιγεις συνεχεια διαφορετικα θεματα γιατι μπερδευομαστε.Πιο καλα ειναι να εχεις ενα θεμα και να ρωτας εκει το θες :)

Link to comment
Share on other sites

Χωρις διαστασεις δεν μπορουμε να υπολογισουμε με το ματι ποσο ειναι.
Επισης καλο ειναι να μην ανοιγεις συνεχεια διαφορετικα θεματα γιατι μπερδευομαστε.Πιο καλα ειναι να εχεις ενα θεμα και να ρωτας εκει το θες [emoji4]
Μου το ειπαν και εχθες αλλά απο την ανυπομονησία μου το ξεχνάω[emoji28]

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα θεμα σου μεταφερθηκε και ενωθηκε με το παλιο.

Μην ανοιγεις πολλα θεματα με το ιδιο περιεχομενο δεν σε βοηθαει να βρεις λυση πιο ευκολα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...