Jump to content

μα πηδάνε έξω απο το νερό??


ggramme

Recommended Posts

Γύρισα σπίτι για να βρώ στο πάτωμα πετρωμένο το μεγάλο μου γλυφτρόψαρο (δεν έβγαλα άκρη ακριβώς για το είδος του), είναι δυνατόν να αυτοκτόνησε? δεν γίνεται να το ψάρεψαν οι γάτες γιατί όλα είναι στην θέση τους. κάποιος με τρολάρει άσχημα..

viber image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πλέον πιθανό ότι το ψάρι προσπάθησε να βγει από το νερό, γιατί ασφυκτιουσε εκεί μέσα, πχ πολύ υψηλή αμμωνία. 

Δώσε όμως πληροφορίες για το ενυδρείο κ το ψάρι σου. Πόσο καιρό τρέχει, κατοίκους, μετρήσεις και φώτο αν έχεις. Έχει ξανασυμβεί; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πρώτη φορά συμβαίνει, πρόσφατα άλλαξα το φίλτρο με ένα εξωτερικό και πρόσθεσα και φώτα, είναι 80λτ και έχει τον μακαρίτη άλλο ένα ίδιο γύρω στα 5cm, 8 πλατυ μπήκαν πρόσφατα, 2 κίτρινα μεγαλούτσικα δεν ξέρω τι φάση και 2 νεον που έχουν επιβιώσει από παλιά. επιπλέον υπάρχει ενας κυκλοφορητής και 2 φυτά. μέτρησα (με στικ) λίγο υψηλά ΝΟ3 αλλά το παρακολουθώ. θερμοκρασία σταθερά 24,5 με τον stc-1000. 

viber image3.jpg

viber image1.jpg

viber image2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο και αν εχει στρωσει.

Το ψαρι απ οτι καταλαβα πιανει το μισο ενυδρειο.

Καπακι πισω δεν εχει?

Το ενυδρειο ειναι μονο του σε καποιο δωματιο και δεν περναει καποιος τακτικα απο εκει?

Τον  κυκλοφορητη γιατι τον εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Μα εχει καπακι... πως να βγήκε;;

Link to comment
Share on other sites

το καπάκι ήταν και φίλτρο και το έβγαλα και έβαλα εξωτερικό φίλτρο και στην θέση του εξωτερικό φώς. Αυτά πριν 10 μέρες, πριν έτρεχε χωρίς φως και με το ενσωματομένο φίλτρο. Το ενυδρείο τρέχει χρόνια.το ψάρι είχε μεγαλώσει ναι, έπιανε χώρο δεν αντιλέγω. απλά δεν καταλαβαίνω πώς παίχτηκε αυτό. το ενυδρείο είναι στο σαλόνι αλλά εγώ μένω μόνος μου και λείπω την μισή μέρα. Τον κυκλοφορητή δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί τον έχω, θεωρώ ότι καλό κάνει να υπάρχει αλλά μάλλον θεωρώ λάθος..

viber image6.jpg

Link to comment
Share on other sites

όταν άλλαξες φίλτρο έβαλες στο νέο το βιολογικό υλικό από το παλιό;;

έχω φιλοξενήσει (και ακομα φιλοξενώ) και Ancistrus και pleco (τέτοιο νομίζω πως είναι) ακόμα και σε ενυδρεία χωρίς καπάκι και πότε δεν πήδηξε κάποιο έξω, αν δεν είναι ο λόγος αυτός που είπε και ο φίλος πιο πάνω (DIMITRIOSτότε απλά μπορεί να οφείλεται σε τυχαίο γεγονός 

μια παρατήρηση μόνο,το φίλτρο της φωτογραφίας είναι κρεμαστό 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Coco2410 έγραψε:

Μου εχει συμβει παλιοτερα και μενα με χρυσοψαρα!

Χαχαχα 

Φανταζομαι τωρα δεν εχεις πια χρυσοψαρα ετσι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος xristosa έγραψε:

όταν άλλαξες φίλτρο έβαλες στο νέο το βιολογικό υλικό από το παλιό;;

έχω φιλοξενήσει (και ακομα φιλοξενώ) και Ancistrus και pleco (τέτοιο νομίζω πως είναι) ακόμα και σε ενυδρεία χωρίς καπάκι και πότε δεν πήδηξε κάποιο έξω, αν δεν είναι ο λόγος αυτός που είπε και ο φίλος πιο πάνω (DIMITRIOSτότε απλά μπορεί να οφείλεται σε τυχαίο γεγονός 

μια παρατήρηση μόνο,το φίλτρο της φωτογραφίας είναι κρεμαστό 

Πιστεθεις φιλε οτι φταει το φιλτρο για το αλμα του ψαριου ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Runner30 έγραψε:

Πιστεθεις φιλε οτι φταει το φιλτρο για το αλμα του ψαριου ? 

έχω γράψει κάτι τέτοιο;;

αν δεν "μπόλιασε"το νέο φίλτρο τότε "μηδένισε" και ξεκίνησε από την αρχή να στρώνει το φίλτρο,όποτε τα ανέβασε όλα στα ύψη,γι 'αυτό αναφέρω και την περίπτωση που έγραψε ο DIMITRIOS 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος xristosa έγραψε:

έχω γράψει κάτι τέτοιο;;

αν δεν "μπόλιασε"το νέο φίλτρο τότε "μηδένισε" και ξεκίνησε από την αρχή να στρώνει το φίλτρο,όποτε τα ανέβασε όλα στα ύψη,γι 'αυτό αναφέρω και την περίπτωση που έγραψε ο DIMITRIOS 

Ναι ετσι οπως το θετεις εχεις δικιο..

Αλλωστε εγω δεν ειμαι τοσο γνωστης αυτων των ψαριων.. Ειμαι νεος χομπιστας και ασχολουμαι με μονομαχους ποιο πολυ .. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...