Jump to content

Υψηλα νιτρώδη σε φίλο μου..


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.. Πήρα τεστ νερού για μένα και πετάχτηκα στον φίλο μου να μετρήσω και αυτού του το ενυδρείο.. Έχει 60 λίτρα με φίλτρο πλάτης το οποίο περιέχει σφουγγάρι και μακαρόνια. Θερμοκρασία 24 και μέσα έχει 4 γκαπι.. φυτά δεν έχει.. Αρμονία 0, νιτρώδη 3, νιτρικά 10.. Τα γκαπι δεν μπορούμε να τα απομακρύνουμε διότι ήμαστε σε χωριό πολύ μακριά απ' την πόλη.. Το ενειδριο είναι άστρο και τρέχει εδώ και 1.5 βδομάδες.. Έχουμε αντιχλοριο και sera nitrivet. Οι μετρήσεις έγιναν με υγρό της api.. Τι να κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

παθων φιλε μου Sakissss... αλλαγες αν μπορεις μερα παρα μερα η!!! 2 φορες την εβδομαδα κατα 30% θερμοκρασια στα 25 τροφη ανα 2-3 ημερες μια φορα την ημερα και αγορασε απο πετ biodigest http://aquariumshop.gr/shop/frontida/prodibio-bio-digest-per-ampoule/.   

Πρωτα αλλαγη μετα μια αμπουλα καθε μερα.Εμενα με βοηθησε πολυ ,.,.,παρολαυτα απομακρυνα τα ψαρια μεχρι να εχω τα επιθυμητα αποτελεσματα. Βαλε στο φιλτρο σιποραξ και καλο θα ηταν να εχεις φυτα.Κυριως ομως biodigest αλλαγες και τροφη ανα 3 ημερες μια δοση

Link to comment
Share on other sites

παθων φιλε μου Sakissss... αλλαγες αν μπορεις μερα παρα μερα η!!! 2 φορες την εβδομαδα κατα 30% θερμοκρασια στα 25 τροφη ανα 2-3 ημερες μια φορα την ημερα και αγορασε απο πετ biodigest http://aquariumshop.gr/shop/frontida/prodibio-bio-digest-per-ampoule/.   
Πρωτα αλλαγη μετα μια αμπουλα καθε μερα.Εμενα με βοηθησε πολυ ,.,.,παρολαυτα απομακρυνα τα ψαρια μεχρι να εχω τα επιθυμητα αποτελεσματα. Βαλε στο φιλτρο σιποραξ και καλο θα ηταν να εχεις φυτα.Κυριως ομως biodigest αλλαγες και τροφη ανα 3 ημερες μια δοση
Όμως φίλε μου εστί δεν εμποδίζει το στρώσιμο του ενυδρείου;
Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε με το biodigest το σιποραξ δημιουργουνται πιο γρηγορα βακτηρια να χαμηλωσουν τα νιτρικα...γλυτωνουμε και οι δυο που εχουμε χαμηλη αμμωνια. Θα σου προτεινα και το sera bio nitrivec....(το κοκκινο μπουκαλακι που πουλανε διπλα στο μπλε) εεε?εεε?κατατοπιστικοτατος))).Τα 4 γκαπυ δεν μπορεις να τα βαλεις στο δικο σου???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου θα σε συμβουλευα οπως με συμβουλεψαν και εμενα να βρεις μπολυ αλλα ειπες σε χωριο...το ξερω δυσκολο εκτως εαν καποιος συχομπιστας εδω μεσα σε εξυπηρετησει.Του κανεις δωρο και την διανομη αν το χωριο ειναι και ωραιο)))Μακαρι να πανε καλα φιλε και να σωσεις τα ψαρακια γιατι εγω δεν τα προλαβα(((

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου θα σε συμβουλευα οπως με συμβουλεψαν και εμενα να βρεις μπολυ αλλα ειπες σε χωριο...το ξερω δυσκολο εκτως εαν καποιος συχομπιστας εδω μεσα σε εξυπηρετησει.Του κανεις δωρο και την διανομη αν το χωριο ειναι και ωραιο)))Μακαρι να πανε καλα φιλε και να σωσεις τα ψαρακια γιατι εγω δεν τα προλαβα(((
Και το δικό μου ενυδρείο είναι σε φάση στρωσηματος.. Το μεγαλύτερο που έχει στο γραφείο έχει μέσα Αγγελοψαρα και κοριτνονας.. Μπορεί κάποιος να μου στείλει μπολι λες;
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο δεν ειμαι ο ειδικος αλλα βαλε μια αγγελια δεν εχεις να χασεις τιποτα..,.,.μπορει να υπαρχει και καποιος συγχωριανος εδω μεσα.Δεν στρωνουμε ενυδρειο με ψαρια...παρεπιπτοντως εαν κανω λαθος διορθωστε με παρακαλω...αλλα με αγγελοψαρα εστω με μια γεννηστρα-ρες ισως???λεω εγω τωρα φιλε μην χασουμε ψαρακια και ειδικα γκαπακια-----αμαρτια

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο δεν ειμαι ο ειδικος αλλα βαλε μια αγγελια δεν εχεις να χασεις τιποτα..,.,.μπορει να υπαρχει και καποιος συγχωριανος εδω μεσα.Δεν στρωνουμε ενυδρειο με ψαρια...παρεπιπτοντως εαν κανω λαθος διορθωστε με παρακαλω...αλλα με αγγελοψαρα εστω με μια γεννηστρα-ρες ισως???λεω εγω τωρα φιλε μην χασουμε ψαρακια και ειδικα γκαπακια-----αμαρτια
Ηθελα να ρωτήσω ότι εάν αλλάζω ανά δύο μέρες το νερό αλλά ταυτόχρονα συμπληρώνω και τα ανάλογα ml βακτηρίων σε σχέση με τα λίτρα του νερού που άλλαξα επιβαρύνω την διαδικασία στρωσήματος. Μήπως καταστρέφω την βιολογία του φίλτρου;

Και κάτι άλλο.. Τώρα το ενυδρείο του φίλου μου σε πια φάση βρίσκεται; Για να μην έχει αμονια λογικά δημιουργήθηκαν τα κατάλληλα βακτήρια που τρώνε αμμωνία και παράγουν νιτρώδη.. Με το φτωχό μυαλό μου πιστευω ότι είναι στην φάση 2. Που πρέπει να πολλαπλασιαστούν τα βακτήρια που τρώνε νιτρώδη κ τα μετατρέπουν σε νιτρικά και αυτό πέρνει περίπου 10 με 15 μέρες;
Link to comment
Share on other sites

Καντο 2 φορες την εβδομαδα οχι ολο μονο το 30 % Καθε Τεταρτη Και Σαββατο Αυριο ας πουμε μετα την αλλα γη το biodigest μια καψουλα και καθε μερα απο μια καψουλα και κυριως περιορισε την τροφη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες,

η μέθοδος με τις συχνές αλλαγές νερού που σου προτείνει ο φίλος elkaranasos είναι μόνο για την περιπτωση που έχεις ψάρια στη διαδικασ'ια στρωσίματος ετσι ώστε να κρατάς σε χαμηλά επίπεδα την αμμωνία και στη συγκεκριμένη περίπτωση τα νιτρώδη έτσι ώστε να μην σου κάψουν τα ψάρια..

Σε περίπτωση που στρωνεις το ενυδρείο οπως πρέπει να στρωθεί δηλαδή χωρίς βιοφορτίο παρα μόνο με βακτήρια οι αλλαγες νερού στην περίοδο στρωσίματος δεν θεωρώ οτι προσφέρουν κάτι..

Η διαδικασία με τις συχνές αλλαγές δεν θα επηρεασουν κατα πολύ το στρώσιμο αλλά είναι κριμα να έχεις μέσα ψαρια αυτή τη περίοδο(στρωσίματος) γιατί και αυτά αισθάνονται άσχημα αλλά κι εσύ κουράζεσαι τσάμπα με τις συχνές αλλαγές..

Αν τελικά αποφασίσει να αφησει τα ψαράκια μέσα να κάνετε συχνές αλλαγές νερού (30%) κάθε 2η-3η μέρα  αν τα μεταφέρει κάπου αλλού να συνεχίσει το στρωσιμό του χχωρις αλλαγες παρα μόνο μια μεγάλη της ταξης40-50% οταν τελειωσει το στρωσιμο δηλαδη οταν θα μηδενισουν αμμωνια και νιτρωδη και θα μετράει μόνο νιτρικά.

Καλή σας μέρα και πάλι!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ο φιλος σου εχει ψαρια μεσα,η μονη λυση τωρα ειναι το μπολι.

Μεχρι να βρειτε μπολι,αλλαγες ανα 2 μερες και ταισμα ελαχιστο εως καθολου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Sakissss said:

 

Καλησπέρα παιδιά.. Πήρα τεστ νερού για μένα και πετάχτηκα στον φίλο μου να μετρήσω και αυτού του το ενυδρείο.. Έχει 60 λίτρα με φίλτρο πλάτης το οποίο περιέχει σφουγγάρι και μακαρόνια. Θερμοκρασία 24 και μέσα έχει 4 γκαπι.. φυτά δεν έχει.. Αρμονία 0, νιτρώδη 3, νιτρικά 10.. Τα γκαπι δεν μπορούμε να τα απομακρύνουμε διότι ήμαστε σε χωριό πολύ μακριά απ' την πόλη.. Το ενειδριο είναι άστρο και τρέχει εδώ και 1.5 βδομάδες.. Έχουμε αντιχλοριο και sera nitrivet. Οι μετρήσεις έγιναν με υγρό της api.. Τι να κάνουμε;

 

Φίλε μου εσύ δεν έχεις κι ενα ενυδρείο με αγγελόψαρα που τρέχει πανω απο 3 μήνες? ή λαθος κάνω?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εσύ δεν έχεις κι ενα ενυδρείο με αγγελόψαρα που τρέχει πανω απο 3 μήνες? ή λαθος κάνω?

Ναι έχω.. Το θέμα ειναι ότι είμαστε μακριά.. Θα δούμε σε λιγω.. Εάν ανεβει κ η γυναίκα μου χωριό θα της πω να μου φέρει μπολι.. πες μου λίγο όμως τι ακριβώς να τις πω να βγάλει; Λίγο σφουγγάρι κ το υγρό;

 

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω γιατί αν δεν εχεις ρίξει κάτι από φάρμακα στο δικό σου θα μπορούσες να του δώσεις λίγο βιολογικό υλικό από το δικό σου για να πάρει μπρος πιο γρήγορα το ενυδρείο του..

Αν σκέφτεσαι οτι η απόσταση είναι μεγάλη και δεν θα αντέξουν τα βακτήρια αν του στείλεις, μη σε φοβίζει αυτό, αν τα βάλεις μέσα σε ένα μπουκαλάκι με νερό ενυδρείου μια χαρά θα είναι..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω γιατί αν δεν εχεις ρίξει κάτι από φάρμακα στο δικό σου θα μπορούσες να του δώσεις λίγο βιολογικό υλικό από το δικό σου για να πάρει μπρος πιο γρήγορα το ενυδρείο του..
Αν σκέφτεσαι οτι η απόσταση είναι μεγάλη και δεν θα αντέξουν τα βακτήρια αν του στείλεις, μη σε φοβίζει αυτό, αν τα βάλεις μέσα σε ένα μπουκαλάκι με νερό ενυδρείου μια χαρά θα είναι..
1 ώρα δρόμος είναι.. Άμα ρίξω τα γκαπι μαζί με τα Αγγελοψαρα; Τα Αγγελοψαρα είναι ακόμη μικρά κ μου φαίνονται φιλησιχα..
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήραμε την απόφαση.. Θα πάμε να πάρουμε μπολι για να μπολιασουμε το ενυδρείο.. 180 χιλιόμετρα πήγαινε έλα για 4 γκαπι..Εάν μου το λέγατε ν το κανω πριν κάνα μήνα θα σας έλεγα να πάτε σε ψυχίατρο.. χαχαχα χαχαχαχαχαec834d0e7ca976a83a2018a4a2c7ba53.jpg&key=e0a5307a7ef6078afe797d0304a9a103de9acfbedf15d2510806e90835baaf38

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο @Skoti, μπορείς να του δώσεις μπόλι από το δικό σου. Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου;

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο [mention=63243]Skoti[/mention], μπορείς να του δώσεις μπόλι από το δικό σου. Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου;
2.5 μήνες.. Αυτό κάνουμε φίλε.. πίνουμε καφέ κ ξεκινάμε..
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ωρα και 5 λεπτα....71 χλμ...!!! Και εδω;; Καλληθεα - κεντρο Αθηνα ωρα 10 το πρωι σε 2 ωρες και βαλε Ελλλααδαααρα μου!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ωρα και 5 λεπτα....71 χλμ...!!! Και εδω;; Καλληθεα - κεντρο Αθηνα ωρα 10 το πρωι σε 2 ωρες και βαλε Ελλλααδαααρα μου!!!!
Εμάς στην επαρχία μας φαίνεται πολύ....
Link to comment
Share on other sites

Για ποιον έλεγχο μιλάς?

Πότε θα σταματάς να μετράς νιτρώδη εννοείς?

Κανονικά αυτό θα πρέπει να συμβει άμεσα αν τα βακτηρια είναι σωστά ΄΄εκπαιδευμένα΄΄( εντός 24ωρου πιθανόν)

Αυτό είναι και ένα τεστ να δεις σε τι κατάσταση είναι τα βακτήρια σου στο δικό σου ενυδρείο (αγγελόψαρα).

Μη σε αγχώνει αυτό όμως το καλό είναι οτι θα δεις διαφορά στη συμπεριφορά των ζωντανών, θα τα δεις πιο άνετα και χωρίς σπαστικές κινήσεις σύντομα.

Από εδώ και στο εξής θα πρέπει να κάνεις και αλλαγές εβδομαδιαίες περίπου στο 20-30 %

Οταν θα δεις τα πρώτα αποτελέσματα ενημέρωσέ μας..

Τα γκάπυ σε αυτή τη φάση πώς είναι?Φαίνονται ανήσυχα?επηρεασμένα?τρώνε?κρυβονται?

Link to comment
Share on other sites

Για ποιον έλεγχο μιλάς?
Πότε θα σταματάς να μετράς νιτρώδη εννοείς?
Κανονικά αυτό θα πρέπει να συμβει άμεσα αν τα βακτηρια είναι σωστά ΄΄εκπαιδευμένα΄΄( εντός 24ωρου πιθανόν)
Αυτό είναι και ένα τεστ να δεις σε τι κατάσταση είναι τα βακτήρια σου στο δικό σου ενυδρείο (αγγελόψαρα).
Μη σε αγχώνει αυτό όμως το καλό είναι οτι θα δεις διαφορά στη συμπεριφορά των ζωντανών, θα τα δεις πιο άνετα και χωρίς σπαστικές κινήσεις σύντομα.
Από εδώ και στο εξής θα πρέπει να κάνεις και αλλαγές εβδομαδιαίες περίπου στο 20-30 %
Οταν θα δεις τα πρώτα αποτελέσματα ενημέρωσέ μας..
Τα γκάπυ σε αυτή τη φάση πώς είναι?Φαίνονται ανήσυχα?επηρεασμένα?τρώνε?κρυβονται?
Μια χαρά τα βλέπω εγώ.. Κανονικά.. το αρσενικό κυνηγάει τα θηλυκά.. Τα θηλυκά τον αποφεύγουν. Συνέχεια αυτό γίνετε.. Τώρα θα μετρήσω σε 4 ώρες αμονια και νιτρώδη και θα σας πω.. Σας ξέχασα να αναφέρω πως τα νιτρικά είναι στο 20...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια...ενυδρειο που τρεχει 3 μηνες δεν ειναι ωριμο για να δωσει μπολι...Μπολι παιρνουμε απο ενυδρειο που τρεχει τουλαχιστον 1 χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...