Jump to content

Σιγανα και ταπεινα......για θαλασσινο


Recommended Posts

Καλησπερα,συντομα θα εχω αδειο ενα ενυδρειο 96 λιτρων.Ειναι αρκετα λιτρα για δυο clownfish?Θα χρειαστουν σαμπ η ενα απλο φιλτρο?Βυθο?Γενικα τι εξοπλισμο θα πρεπει να εχω ωστε να ειναι υγειη τα ψαρια και στο μελλον ,οταν ωριμασει λιγο το ενυδρειο, αν μπορω να προσθεσω και καποια ανεμωνη?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ραφαελ,

 

Τα λιτρα καλα ειναι για 2 clown το ερωτημα ειναι αν εσυ θα μεινεις στα 2 clown ....

 

Θα χρειαστεις:

1) Οσμωση 

2) Καλο Ρεφρακτομετρο (κατα προτιμηση οχι κινεζικο)

3) Skimmer

4) Sump Καλο ειναι να εχεις διοτι θα τα κρυψεις ολα μεσα εκει και δεν θα φαινεται τιποτα στο display tank

5) Ζωντανο H νεκρο βραχο (εγω προτιμω νεκρο για να μην εχω παρασιτα κλπ) - Επισης εγω προσωπικα τρεχω bare bottom (χωρις αμμο)

6) Βακτηρια 

7) Ενα φωτιστικο αναλογα με το τι θες να βαλεις μεσα 

8) Stc 1000 συνδεδεμενο με θερμοστατη και καλοκαιρι με ανεμιστηρα.

9) Κυκλοφορητες/Wavemaker

10) Αλατι 

11) βαρελι/λεκανη με κυκλοφορητη και θερμοστατη για να φτιαχνεις το νερο της αλλαγης

 

Αν ξεχναω κατι ας με συμπληρωσει καποιος

 

 

Έγινε επεξεργασία - Johkouf
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλο άδειασμα !!!

 

Βαλε αλατι να δεις προκοπή  :bbq:!!! 

 

Οπως τα ειπαν τα παιδια και εδω ειμαστε να τα λεμε!

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ρε παιδια?Ειστε πολυ γρηγοροι οι θαλασσινοι και ορματε ολοι μαζι!Σας ευχαριστω πολυ!Ειναι λιγο δυσκολο το αθλημα αλλα λεω να παρω γευση και απο εδω.Ναι θα μεινω αυστηρα στα clownfish αν το αποφασισω και δεν θα παιξει ουτε ανεμωνη.Διαβασα οτι ειναι εξαιρετικα δυσκολο να την συντηρησεις και μολις το 5% των χομπιστων καταφερνουν να την κρατησουν ζωντανη πανω απο 2 χρονια ,Δεν ξερω αν αληθευει αλλα ας λειπει.Οκ σε πρωτη φαση σας ευχαριστω πολυ!Αρχιζω διαβασμα πανω σ'αυτα που μου ειπατε και επανερχομαι!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Johkouf έγραψε:

Ευκολο ειναι ! Λεφτα να εχεις :P 

Καταλαβα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μας κρατάει σε επαγρύπνηση η αλμύρα απότι καταλαβαίνεις... :hehe

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Johkouf said:

Ευκολο ειναι ! Λεφτα να εχεις :P 

Τα 4 απαραίτητα Χ

Χρόνος

Χρήμα

Χώρος και το κυριότερο

Χωρίς γυναίκα...χαχαχαχαχαχαχα

Πλάκα κάνουμε σιγά σιγά και με υπομονή θα χεις ομορφα αποτελέσματα!!! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή και απο μένα....καλα σε 2 cloon δεν θα μεινεις..ειναι σίγουρο....

και στον εξοπλισμό να κοιτάς στο μελλον..ολοι μας ετσι αρχίσαμε και καταλήγουμε με μεγαλύτερα

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Skoti έγραψε:

Τα 4 απαραίτητα Χ

Χρόνος

Χρήμα

Χώρος και το κυριότερο

Χωρίς γυναίκα...χαχαχαχαχαχαχα

Πλάκα κάνουμε σιγά σιγά και με υπομονή θα χεις ομορφα αποτελέσματα!!! ;)

Πολλα Χ βλεπω παιδια 'Μηπως να βαλω Χ στην ιδεα μου?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, rafael said:

Πολλα Χ βλεπω παιδια 'Μηπως να βαλω Χ στην ιδεα μου?

Μπα για πλάκα τα λέμε ολα αυτά φίλε..

Όλα εύκολα είναι αρκεί να το θέλεις..

Αυτά που σου είπαν τα παιδιά παραπάνω είναι τα απαραίτητα και από κει και πέρα είναι και κάποια αναλώσιμα που θα τα χρειαστείς με την πάροδο του χρόνου..

Το βασικό είναι να αποφασίσεις τι θέλεις να κανεις περιπου πριν ξεκινησεις για να προμηθευτείς και τον κατάλληλο εξοπλισμό.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Rafael, θα σχολιάσω μόνο αυτό που γράφεις για τις ανεμώνες, ότι "διάβασα ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να την συντηρήσεις και μόλις το 5% των χομπιστων καταφέρνουν να την κρατήσουν ζωντανή πάνω από 2 χρόνια". Καταρχάς για τις ανεμώνες έχει μεγάλη σημασία η ποιότητα νερού και ο φωτισμός. Υπάρχουν είδη που ακόμα και με άριστες συνθήκες δεν πάν πολύ καλά στα ενυδρεία, όπως η Heteractis magnifica. Υπάρχουν όμως και άλλα όπως η Entacmaea quadricolor ή η Macrodactyla doreensis, ανεμώνες που βρίσκεις εύκολα στην αγορά και που τα πάνε περίφημα, και πολύ χομπίστες τις κρατούν στα ενυδρεία τους, όχι απλά με μεγάλη επιτυχία για χρόνια, αλλά τις βλέπουν να πολλαπλασιάζονται κιόλας!!! Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι με ποιά κλοουνάκια είναι συμβατές.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος timor έγραψε:

Rafael, θα σχολιάσω μόνο αυτό που γράφεις για τις ανεμώνες, ότι "διάβασα ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να την συντηρήσεις και μόλις το 5% των χομπιστων καταφέρνουν να την κρατήσουν ζωντανή πάνω από 2 χρόνια". Καταρχάς για τις ανεμώνες έχει μεγάλη σημασία η ποιότητα νερού και ο φωτισμός. Υπάρχουν είδη που ακόμα και με άριστες συνθήκες δεν πάν πολύ καλά στα ενυδρεία, όπως η Heteractis magnifica. Υπάρχουν όμως και άλλα όπως η Entacmaea quadricolor ή η Macrodactyla doreensis, ανεμώνες που βρίσκεις εύκολα στην αγορά και που τα πάνε περίφημα, και πολύ χομπίστες τις κρατούν στα ενυδρεία τους, όχι απλά με μεγάλη επιτυχία για χρόνια, αλλά τις βλέπουν να πολλαπλασιάζονται κιόλας!!! Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι με ποιά κλοουνάκια είναι συμβατές.

 

 

Μ'αρεσουν οι πληροφοριες που με γεμιζουν με αισιοδοξια.Γιατι νομιζω οτι ολοι εχουμε συνδιασμενα τα κλοουνακια με μια ανεμωνη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια που λέτε για ανεμώνες, ελπίζω να βοηθήσει το αρχείο

 

Συμφωνώ απόλυτα με τα 4 Χ

Χωρίς αυτά, κάποια στιγμή θα αλλάξεις γνώμη

Με αυτά, μπορείς να κάνεις ένα πανέμορφο ύφαλο και να τον χαίρεσαι για χρόνια

Anemones_by_Chocolate_Puma.pdf

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Chocolate_Puma έγραψε:

Μια που λέτε για ανεμώνες, ελπίζω να βοηθήσει το αρχείο

 

Συμφωνώ απόλυτα με τα 4 Χ

Χωρίς αυτά, κάποια στιγμή θα αλλάξεις γνώμη

Με αυτά, μπορείς να κάνεις ένα πανέμορφο ύφαλο και να τον χαίρεσαι για χρόνια

Anemones_by_Chocolate_Puma.pdf

Σ'ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ok απο την εμπειρια σας ακουω προτασεις για σκιμερ και αντιστροφη οσμωση.Υπενθυμιζω το ενυδρειο ειναι 96 λιτρα και θα φιλοξενισει 2 κλοουνακια.Επισης συμβουλες για πολυ-πολυ ευκολα κοραλακια η οτιδηποτε αλλο που θα δωσει χρωμα στο ενυδρειο και θα χοσταρουν οι κλοουν.Μην νομιζετε οτι τεμπελιαζω και τα περιμενω ολα ετοιμα απο εσας !:geek:Διαβαζω κι εγω, αλλα αλλο η θεωρια κι αλλο η εμπειρια!

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι, αν θέλεις να το πας πολύ Σιγά σιγά και με ασφάλεια, να περάσεις το καλοκαίρι χωρίς κοράλλια (με εξαίρεση 2 είδη).

Μεχρι να στήσεις και να στρώσεις ο ενυδρείο φαντάζομαι θα έχουν πιάσει ήδη οι ζεστες. 

Τα δυο κοράλλια που προτείνω ανεπιφύλακτα είναι το Green Star Polyps και το Xenia Coral. Και σε πυρηνική καταστροφή αντέχουν, που λέει ο λόγος.

Αν βάλεις μόνο 2 μικρά κλοουν αναπαραγωγής Για αρχή, όλα θα πάνε καλά 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Γνώμη μου είναι, αν θέλεις να το πας πολύ Σιγά σιγά και με ασφάλεια, να περάσεις το καλοκαίρι χωρίς κοράλλια (με εξαίρεση 2 είδη).

Μεχρι να στήσεις και να στρώσεις ο ενυδρείο φαντάζομαι θα έχουν πιάσει ήδη οι ζεστες. 

Τα δυο κοράλλια που προτείνω ανεπιφύλακτα είναι το Green Star Polyps και το Xenia Coral. Και σε πυρηνική καταστροφή αντέχουν, που λέει ο λόγος.

Αν βάλεις μόνο 2 μικρά κλοουν αναπαραγωγής Για αρχή, όλα θα πάνε καλά 

Σ'ευχαριστω πολυ χθες βραδυ διαβαζα το θεμα σου στ'''αλατια'' και τα ''θελω''μας ειναι ολοιδια.Θα το παω εξαιρετικα αργα[το λεει αλλωστε και ο τιτλος θεματος''!Σχετικα με τα κοραλια αυτο ακριβως χρειαζομαι...της πυρηνικης καταστροφης.Θελω να παω σε πολυ safe καταστασεις ωστε να παρουμε μονο χαρα απ'αυτο το ενυδρειακι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό βρίσκεται στις αγγελίες και θα σε καλύψει μια χαρά αν πας για ενυδρείο χωρίς sump που οι επιλογές των skimmer είναι περιορισμένες διότι πρεπει να είναι hang on (να κρεμεται), μία καλή επιλογή αν θέλεις να πας σε κάτι καινούριο είναι και το tunze DOC 9001 skimmer είναι καλό εργαλείο και μπαίνει εντός ενυδρείου..Για μεγαλύτερο αν θέλεις ρίξε και μια ματια στο tunze DOC 9004 skimmer αν και κατα τη γνώμη μου δε χρειάζεται από την ώρα που πας για κάτι απλό(βέβαια ολοι έτσι ξεκινάμε και καταλήγουμε να βάζουμε κοράλλια και να μην μας αρκεί ο εξοπλισμός).

Για όσμωση ρίξε μια ματιά σε 50άρες οσμώσεις αντε το πολύ 75άρες, κοίτα στο site της waterwaves που υπάρχει και μέσα στο forum για να πάρεις μια εικόνα.

Για εύκολα κοραλλάκια  συμφωνώ με αυτά που σου είπε ο bbetta και όταν με το καλό θα έρθει η ώρα θα σου πουμε και 2-3 ακόμη που είναι εύκολα και υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να χοστάρουν οι κλόουν..

Όσο πιο άγριοι είναι οι κλοουν τόσο πιο εύκολα χοστάρουν σε ανεμωνη ή κοράλλι αν δεν υπάρχει ανεμώνη.

Για κλοουν αναπαραγωγής που λέει ο bbetta σίγουρα θα είσαι καλυμένος από πλευράς χαρακτήρα καθώς αυτοι που μεγάλωσαν στη φύση έχουν ανεπτυγμένο και το αγριο ενστικτο ενώ οι αναπαραγωγής γεννηθηκαν και μεγάλωσαν σε ενυδρείο απλά θα τους πάρει περισσότερο χρόνο να χοστάρουν σε κάποια ανεμώνη ή σε κάποιο κοράλλι πραγμα βέβαια που εσένα δεν σε απασχολεί και πολύ, για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με κλόουν αναπαραγωγης μπορεί να σε βοηθήσει ο @bbetta που απότι γνωρίζω έχει στην κατοχή του ψάρια αναπαραγωγής. :) 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Αυτό βρίσκεται στις αγγελίες και θα σε καλύψει μια χαρά αν πας για ενυδρείο χωρίς sump που οι επιλογές των skimmer είναι περιορισμένες διότι πρεπει να είναι hang on (να κρεμεται), μία καλή επιλογή αν θέλεις να πας σε κάτι καινούριο είναι και το tunze DOC 9001 skimmer είναι καλό εργαλείο και μπαίνει εντός ενυδρείου..Για μεγαλύτερο αν θέλεις ρίξε και μια ματια στο tunze DOC 9004 skimmer αν και κατα τη γνώμη μου δε χρειάζεται από την ώρα που πας για κάτι απλό(βέβαια ολοι έτσι ξεκινάμε και καταλήγουμε να βάζουμε κοράλλια και να μην μας αρκεί ο εξοπλισμός).

Για όσμωση ρίξε μια ματιά σε 50άρες οσμώσεις αντε το πολύ 75άρες, κοίτα στο site της waterwaves που υπάρχει και μέσα στο forum για να πάρεις μια εικόνα.

Για εύκολα κοραλλάκια  συμφωνώ με αυτά που σου είπε ο bbetta και όταν με το καλό θα έρθει η ώρα θα σου πουμε και 2-3 ακόμη που είναι εύκολα και υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να χοστάρουν οι κλόουν..

Όσο πιο άγριοι είναι οι κλοουν τόσο πιο εύκολα χοστάρουν σε ανεμωνη ή κοράλλι αν δεν υπάρχει ανεμώνη.

Για κλοουν αναπαραγωγής που λέει ο bbetta σίγουρα θα είσαι καλυμένος από πλευράς χαρακτήρα καθώς αυτοι που μεγάλωσαν στη φύση έχουν ανεπτυγμένο και το αγριο ενστικτο ενώ οι αναπαραγωγής γεννηθηκαν και μεγάλωσαν σε ενυδρείο απλά θα τους πάρει περισσότερο χρόνο να χοστάρουν σε κάποια ανεμώνη ή σε κάποιο κοράλλι πραγμα βέβαια που εσένα δεν σε απασχολεί και πολύ, για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με κλόουν αναπαραγωγης μπορεί να σε βοηθήσει ο @bbetta που απότι γνωρίζω έχει στην κατοχή του ψάρια αναπαραγωγής. :) 

Εχω ενα ενυδρειο γυρω στα 30 λιτρα το οποιο μπορω να μετατρεψω σε σαμπ και να το βαλω διπλα στο κυριως ενυδρειο για να μην εχει και πολυ θορυβο.Επομενως  βαζω το σκιμερ μεσα στο σαμπ?Αγρια ψαρια με τιποτα!!!Μια χαρα αναπαραγωγης μακαρι με το καλο να ειναι και του  @bbetta!

Link to comment
Share on other sites

Από sump δεν σκαμπάζω τίποτα, αλλά εφόσον έχεις την δυνατότητα έχουν πολλά πλεονεκτήματα. Αυξάνεις τα συνολικά σου λίτρα και θα κρύψεις όλον τον εξοπλισμό εκεί.

 

Τα κλοουν είναι εύκολα ψαράκια και αν τα πάρεις μωρά όπως εγώ, έχουν ελάχιστους ρύπους. Σχεδόν όλοι συμφωνούν πως είναι τα ιδανικα ψάρια  για να αρχίσεις...

Όσμωση εγώ έχω μια 75αρα....

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας το αρχικό σου ποστ που ρωτάς για βυθό, εγώ θα πήγαινα σε αραγωνιτη, τόσο όσο να καλύψει το ενυδρείο για max 1-2cm. Και αυτόν θα τον καθαρίζεις σχολαστικά με σκούπα βυθού. 

Το σκιμμερ θα το έβαζα σε λειτουργία ακριβώς με την ολοκλήρωση του στρωσιματος.

Εγω προσωπικά δεν χρησιμοποιώ αντιφωσφορο επειδή μετράω μηδέν με σαλιφερτ .... αλλά εννοείται καλά κάνουν και σου τον προτείνουν. Ο άνθρακας επίσης είναι απαραίτητος κατά την γνώμη μου. Τι διαστασεις έχει το ενυδρείο; Για φωτισμο τι σκεφτεσαι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Βλέποντας το αρχικό σου ποστ που ρωτάς για βυθό, εγώ θα πήγαινα σε αραγωνιτη, τόσο όσο να καλύψει το ενυδρείο για max 1-2cm. Και αυτόν θα τον καθαρίζεις σχολαστικά με σκούπα βυθού. 

Το σκιμμερ θα το έβαζα σε λειτουργία ακριβώς με την ολοκλήρωση του στρωσιματος.

Εγω προσωπικά δεν χρησιμοποιώ αντιφωσφορο επειδή μετράω μηδέν με σαλιφερτ .... αλλά εννοείται καλά κάνουν και σου τον προτείνουν. Ο άνθρακας επίσης είναι απαραίτητος κατά την γνώμη μου. Τι διαστασεις έχει το ενυδρείο; Για φωτισμο τι σκεφτεσαι;

Το ενυδρειο ειναι 80Χ30Χ40.Μου φαινεται αρκετα στενο[30 πλατος].Απο φωτισμο δεν σκεφτομαι τιποτα ακομα γιατι πρωτον δε σκαμπαζω τιποτα απο θαλασσινο και απο την αλλη φανταζομαι οτι πρεπει πρωτα να καταληξω[ μετα απο τις προτασεις σας] στα κοραλια που θα μπουνε.Καταλαβαινετε.....κρεμομαι απ'το στομα σας.Οτι μου πειτε θα κανω γιατι θελω να παω σε πολυ safe κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, rafael said:

Το ενυδρειο ειναι 80Χ30Χ40.Μου φαινεται αρκετα στενο[30 πλατος].Απο φωτισμο δεν σκεφτομαι τιποτα ακομα γιατι πρωτον δε σκαμπαζω τιποτα απο θαλασσινο και απο την αλλη φανταζομαι οτι πρεπει πρωτα να καταληξω[ μετα απο τις προτασεις σας] στα κοραλια που θα μπουνε.Καταλαβαινετε.....κρεμομαι απ'το στομα σας.Οτι μου πειτε θα κανω γιατι θελω να παω σε πολυ safe κατασταση.

Για το πλάτος μην ανησυχεις. Θεωρητικά δεν είναι καλό για θαλασσινό, αλλά και εγώ τόσο έχω. Δεν είδα πουθενά κανένα πρόβλημα. Προσωπικα το προτιμώ από κύβο να σου πω την αλήθεια.

 

Σιγουρα πρέπει να σκεφτείς σε τι κοράλλια θα πας. Αλλά και πρέπει να μας πεις ποσα θελεις να διαθέσεις περίπου για φωτισμο 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...