Jump to content

Οξυγόνωση νερού


george@m

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Σε ένα ενυδρείο με εύκολα φυτά είναι απαραίτητη μια αεραντλία ή αν υπάρχει καλή αναταραχή ειναι αρκετή για το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις καλή αναταράξει του νερού δεν είναι απαραίτητη η αεραντλία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:thumbsu:

 

Link to comment
Share on other sites

Aν εχεις ζωντανα φυτα τοτε κατα την διαρκεια της φωτοπεριοδου οπου φωτοσυνθετουν υπαρχει αρκετο οξυγονο μεσα στο ενυδρειο σου ,ομως το βραδυ η οταν ειναι κλειστο το φως οπου τα φυτα αναπνεουν δεσμευουν αρκετο οξυγονο ...Αν δεις τα ψαρακια σου με κλειστο το φως να ειναι στην επιφανεια και να προσπαθουν να ανασανουν απο εκει καλο θα ηταν να αυξησεις λιγο την αναταραξη του νερου η ακομα μπορεις να κανεις ενα τεστ 02 για να εχεις πιο ακριβη αποτελεσματα !!! Να μην ξεχασουμε οτι σε περιοδους θεραπειας χρειαζεται καλυτερη οξυγονωση το ενυδρειο γτ συνηθως το φαρμακο πχ exit δεσμευει και αυτο ποσοτητα οξυγονου !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/3/2018 at 3:56 ΜΜ, το μέλος Dynamite έγραψε:

Aν εχεις ζωντανα φυτα τοτε κατα την διαρκεια της φωτοπεριοδου οπου φωτοσυνθετουν υπαρχει αρκετο οξυγονο μεσα στο ενυδρειο σου ,ομως το βραδυ η οταν ειναι κλειστο το φως οπου τα φυτα αναπνεουν δεσμευουν αρκετο οξυγονο ...Αν δεις τα ψαρακια σου με κλειστο το φως να ειναι στην επιφανεια και να προσπαθουν να ανασανουν απο εκει καλο θα ηταν να αυξησεις λιγο την αναταραξη του νερου η ακομα μπορεις να κανεις ενα τεστ 02 για να εχεις πιο ακριβη αποτελεσματα !!! Να μην ξεχασουμε οτι σε περιοδους θεραπειας χρειαζεται καλυτερη οξυγονωση το ενυδρειο γτ συνηθως το φαρμακο πχ exit δεσμευει και αυτο ποσοτητα οξυγονου !

Σε ευχαριστω φιλε μου, κυριως οσον αφορα αυτο για τις περιοδους θεραπειας διοτι δεν ηξερα κατι τετοιο!!!

Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2018 at 4:54 ΜΜ, το μέλος george@m έγραψε:

Σε ευχαριστω φιλε μου, κυριως οσον αφορα αυτο για τις περιοδους θεραπειας διοτι δεν ηξερα κατι τετοιο!!!

 Χαχαχα Να σαι καλα !! Πιστεψε με και εγω ενω εχω διαβασει τοσα πραγματα στο φορουμ το εμαθα κατα τυχη απο εναν σκληροπυρηνικο συνχομπιστα γειτονα !!

το ενυδρειο ειναι ενας κοσμος ο οποιος οσο και να ψαχτεις οσο και να προσπαθησεις παντα θα υπαρχει κατι καινουργιο να ανακαλυψεις !! 

 

Καλη τυχη και συνεχεια με τα φυτα και τα ψαρακια σου βαλε μας και φωτογραφιες !!!
 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...