Jump to content

Μονομάχος με αγγελοψαρο ?


Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος kadmos έγραψε:

Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω πόσο η πίεση της δουλειάς επηρεάζει το πως και τι γράφεις, αλλά γνωρίζω ότι το γένος ancistrus αριθμεί τουλάχιστον 159 είδη και το γένος hypostomus τουλάχιστον 56, μέχρι σήμερα. Και στα δύο γένη ανήκουν είδη (του ιδίου γένους) που διαφέρουν από αρκετά ως πάρα πολύ μεταξύ τους, τόσο στο μέγεθος όσο και στο χαρακτήρα, τη μορφολογία, το είδος διατροφής κλπ, κλπ, κλπ. Οι γενικεύσεις οδηγούν στην ημιμάθεια και εν κατακλείδι σε ατέρμονα ως και μοιραία προβλήματα. Ειδικά για μέλη που είναι "φρέσκοι" στο χόμπυ και δεν μπορούν ν' αξιολογήσουν την όποια πληροφορία. Θα σε παρακαλούσα λοιπόν, με όλη την καλή διάθεση και χωρίς πρόθεση προσωπικής αντιπαράθεσης, να δίνεις πληροφορίες για τις οποίες είσαι πράγματι σίγουρος, καθώς αντί για καλό γίνεται κακό. Καλύτερα καμία πληροφόρηση παρά λάθος πληροφόρηση. Τα βλέπουμε αυτά κάθε μέρα και σε κάποια μαγαζιά. Ας το κάνουμε καλύτερα εδώ!;)

 

Δεν θ'απαντήσω, για να μην χαλάσουμε το θέμα της @Nat .  Είναι όμως ωραίο θέμα συζήτησης στο Flocafe στις 14/4. :)

 

 

@Nat: ο δικός μου pleco κάποια στιγμή χτύπησε ανεπανόρθωτα το μονομάχο μου... Έτσι, για να ξέρεις ότι δεν συμβαδίζουν, οπότε δεν πρέπει να είναι μαζί.

 

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος worldiver έγραψε:

 

Δεν θ'απαντήσω, για να μην χαλάσουμε το θέμα της @Nat .  Είναι όμως ωραίο θέμα συζήτησης στο Flocafe στις 14/4. :)

 

 

@Nat

 

Διαφωνώ με αυτήν την λογική, σίγουρα στις συναντήσεις γίνονται πολλές ενυδρειακες κουβέντες, όπου πολλές φορές έχω συμμετοχή και εγώ, αλλά μην ξεχνάμε ότι εδώ είναι η καρδιά του φόρουμ. Επίσης δεν μπορούν να έλθουν όλοι εκεί, οπότε είναι άδικο να χάνονται πληροφορίες. Τουλάχιστον αν θέλετε να το συζητήσετε, ανοίξτε και εδώ κάποιο ανάλογο θέμα. 

Επί του θέματος, φίλη @Nat, όπως είπε και ο kadmos, διάβασες σχετικά με τα ψάρια που έχεις; ποιο ψάρι σου αρέσει; :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

@Nat και τα δύο είδη που αναφέρεις χρειάζονται μεγαλύτερο εώς πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο από το δικό σου. Είναι δυνατόν να έχουν αρκετά ενοχλητική συμπεριφορά προς τος άλλους κατοίκους του ενυδρείου και σίγουρα κατά τη γνώμη μου δεν είναι κατάλληλοι για συγκάτοικοι με μονομάχο.

Όλα αυτά που σου γράφω όμως, μπορείς και πρέπει να τα δεις μόνη σου εδώ και εδώ πχ, ώστε να είσαι σε θέση να διακρίνεις και να επιλέγεις σωστά. Η αναζήτηση πληροφοριών και κάποιο διάβασμα είναι απαραίτητα στο χόμπυ μας, τουλάχιστον μέχρι ν'αποκτηθούν κάποιες βασικές γνώσεις. Μάλλον πρέπει πλέον ν' αποκτήσεις κάποιες καινούριες συνήθειες.:)

Κάποιες πιθανές σύνθεσης που βρήκα από ενυδρεία μελών είναι οι από κάτω τη λέτε??

Screenshot_20180320-135513.png

Screenshot_20180320-133750.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Διαφωνώ με αυτήν την λογική, σίγουρα στις συναντήσεις γίνονται πολλές ενυδρειακες κουβέντες, όπου πολλές φορές έχω συμμετοχή και εγώ, αλλά μην ξεχνάμε ότι εδώ είναι η καρδιά του φόρουμ. Επίσης δεν μπορούν να έλθουν όλοι εκεί, οπότε είναι άδικο να χάνονται πληροφορίες. Τουλάχιστον αν θέλετε να το συζητήσετε, ανοίξτε και εδώ κάποιο ανάλογο θέμα. 

Επί του θέματος, φίλη @Nat, όπως είπε και ο kadmos, διάβασες σχετικά με τα ψάρια που έχεις; ποιο ψάρι σου αρέσει; :)

+1!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Διαφωνώ με αυτήν την λογική, σίγουρα στις συναντήσεις γίνονται πολλές ενυδρειακες κουβέντες, όπου πολλές φορές έχω συμμετοχή και εγώ, αλλά μην ξεχνάμε ότι εδώ είναι η καρδιά του φόρουμ. Επίσης δεν μπορούν να έλθουν όλοι εκεί, οπότε είναι άδικο να χάνονται πληροφορίες. Τουλάχιστον αν θέλετε να το συζητήσετε, ανοίξτε και εδώ κάποιο ανάλογο θέμα. 

Επί του θέματος, φίλη @Nat, όπως είπε και ο kadmos, διάβασες σχετικά με τα ψάρια που έχεις; ποιο ψάρι σου αρέσει; :)

Λοιπών ο μονομαχος θα μείνει στο ενυδρείο με κάποια σαλιγκάρια μάλλον! Η ερώτηση μπορώ να βάλω και 5-6 neon tetra;

Link to comment
Share on other sites

H "σίγουρη"λύση είναι ο μονομάχος να μείνει μόνος του. Από κει και πέρα σημασία έχει ο χαρακτήρας του μονομάχου που έχεις (επιθετικότητα). Τον ancistrus τον ενοχλεί; Ασχολείται μαζί του; Τα γατόψαρα (μια ομάδα corydoras πχ), επειδή κινούνται σε άλλη ζώνη από τον μονομάχο, ίσως αποτελούν μια μη προβληματική επιλογή. Δεν είναι όμως σίγουρο...

Όπως και να έχει, ένα ενυδρείο με αρκετά μη απαιτητικά φυτά, θα βοηθήσει σε διάφορους τομείς και θα δείξει πολύ όμορφο με το μονομάχο. Κάποια από αυτά που ανέφερες παραπάνω είναι καλές επιλογές (anubias, cryptocoryne, valisneria, hygrphila...) αλλά απέφυγε τους εχινόδορους γιατί μεγαλώνουν αρκετά και ίσως "κλείσουν" το ενυδρείο. Ίσως ένας είναι αρκετός.

Βetaτζήδες και φυτεμένοι, βάλτε ένα χεράκι.:)

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα

Από τα ποστ σου διακρίνω την επιθυμία ενός κοινωνικού ενυδρείου με μονομάχο

Δύσκολο εγχείρημα, ειδικά σε λίγα λίτρα

 

Υπάρχει ενδεχόμενο να πάνε όλα καλά για χρόνια, υπάρχει ενδεχόμενο είτε ο μονομάχος να στρεσαριστεί λόγω συγκατοίκων είτε να τον δεις με κάποιο ψάρι στο στόμα του!

Στα λίτρα σου θα κρατούσα μόνο το μονομάχο

Αν θες να βλέπεις πολλά ψάρια, κίνηση και "ποικιλία", ίσως πρέπει εξ αρχής να βάλεις κάποια κοπαδόψαρα αλλά όχι το μονομάχο

 

Πολύ δύσκολα μπορεί να σου δώσει κάποιος απάντηση σχετικά με τη συγκατοίκηση...

 

Γενικά ισχύει, πως όσα περισσότερα είδη έχει ένα ενυδρείο, τόσο τα προβλήματα αυξάνουν

1. Πρέπει να πετύχεις τις σωστές παραμέτρους νερού για όλα τα είδη

2. Πρέπει να καταφέρεις να τις διατηρήσεις

3. Χρειάζεσαι ποικιλία τροφών για όλα τα είδη

4. Ακόμη και η ταχύτητα με την οποία τρώνε τα είδη, επηρεάζει τη συγκατοίκηση. Είναι πολύ συχνό φαινόμενο, ψάρια να παραμένουν νηστικά, επειδή έχουν γρήγορους συγκάτοικους

5. Πρέπει να καταλήγεις σε κάποιο aquascape που να εξυπηρετεί όλα τα είδη

6. κλπ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

H "σίγουρη"λύση είναι ο μονομάχος να μείνει μόνος του. Από κει και πέρα σημασία έχει ο χαρακτήρας του μονομάχου που έχεις (επιθετικότητα). Τον τον ενοχλεί; Ασχολείται μαζί του; Τα γατόψαρα (μια ομάδα corydoras πχ), επειδή κινούνται σε άλλη ζώνη από τον μονομάχο, ίσως αποτελούν μια μη προβληματική επιλογή. Δεν είναι όμως σίγουρο...

Όπως και να έχει, ένα ενυδρείο με αρκετά μη απαιτητικά φυτά, θα βοηθήσει σε διάφορους τομείς και θα δείξει πολύ όμορφο με το μονομάχο. Κάποια από αυτά που ανέφερες παραπάνω είναι καλές επιλογές (anubias, cryptocoryne, valisneria, hygrphila...) αλλά απέφυγε τους εχινόδορους γιατί μεγαλώνουν αρκετά και ίσως "κλείσουν" το ενυδρείο. Ίσως ένας είναι αρκετός.

Βetaτζήδες και φυτεμένοι, βάλτε ένα χεράκι.:)

Ο Μονομάχος δεν πειράζει καθόλου τον ancistrus !(Ούτε το αγγελοψαρο πριραζε σε αντίθεση το αγγελοψαρο πηγενε στον μονομαχο)Αυτό που σκεφτόμαστε να κάνουμε είναι να χωρίσουμε το ενυδρειο στην μέση και να έχει ο καθένας τον χώρο του 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Το αγγελοψαρο έχει επιστραφεί στο μαγαζί! Όπως είπα και πιο πάνω υπάρχει και ένα τιγρακι και ο ένας πλεκο στο ίδιο ενυδρείο γι'αυτό σκεφτήκαμε το διαχωριστικό

Link to comment
Share on other sites

@Natδιαβάστε λίγο τα link που σας βάζει ο @kadmosσας δίνει πληροφορίες χρήσιμες για να μην επαναλάβετε τα ίδια λάθη. Το σκάλαρι φτάνει 20 εκατοστά μέγεθος, σε ένα 60 λίτρο ενυδρείο χωρισμένο στα 2 κιόλας δεν θα μπορεί ούτε στροφή να κάνει γύρω από τον εαυτό του. Εγώ προσωπικά προσπάθησα να σας βοηθήσω με πρόταση, τώρα το τι επιθυμείτε εσείς να κάνετε και το τι θα κάνετε με το ενυδρείο σας αφορά καθαρά εσάς. Η πρόταση μου είναι κρατήστε τον μόνομαχο και τον ancistrus εφόσον δεν βλέπετε επιθετικότητα από την μεριά του μονομάχου που και αυτό έχει ρίσκο γιατί μπορεί να του την βιδώσει του μονομάχου και να ξεκινήσει να τον πειράζει. 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

@Natδιαβάστε λίγο τα link που σας βάζει ο @kadmosσας δίνει πληροφορίες χρήσιμες για να μην επαναλάβετε τα ίδια λάθη. Το σκάλαρι φτάνει 20 εκατοστά μέγεθος, σε ένα 60 λίτρο ενυδρείο χωρισμένο στα 2 κιόλας δεν θα μπορεί ούτε στροφή να κάνει γύρω από τον εαυτό του. Εγώ προσωπικά προσπάθησα να σας βοηθήσω με πρόταση, τώρα το τι επιθυμείτε εσείς να κάνετε και το τι θα κάνετε με το ενυδρείο σας αφορά καθαρά εσάς. 

Κατανοώ και διαβάζω αυτά που μου στέλνετε! Αλλά όπως έγραψα και από πανω το αγγελοψαρο το εχω επιστρέψει στο μαγαζί όπου το πήρα! Δεν το έχω πλέων στην κατοχή μου! (Το link που μου έστειλε είναι για το αγγελοψαρο)

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Nat said:

Κατανοώ και διαβάζω αυτά που μου στέλνετε! Αλλά όπως έγραψα και από πανω το αγγελοψαρο το εχω επιστρέψει στο μαγαζί όπου το πήρα! Δεν το έχω πλέων στην κατοχή μου! (Το link που μου έστειλε είναι για το αγγελοψαρο)

Μάλλον κατάλαβε αυτό που κατάλαβα και εγώ ότι το διαχωριστικό θα ήταν για τον μόνομαχο και το αγγελοψαρο. Ότι χρειάζεται για τον μόνομαχο το βρίσκετε εδώ. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Μάλλον κατάλαβε αυτό που κατάλαβα και εγώ ότι το διαχωριστικό θα ήταν για τον μόνομαχο και το αγγελοψαρο. Ότι χρειάζεται για τον μόνομαχο το βρίσκετε εδώ. 

 

Όχι όχι το διαχωριστικό θα είναι για το Μονομάχο με το τιγρακι !!σε ευχαριστώ ΓΙΑ το λινκ νομίζω θα είναι λίγο καλύτερα με το διαχωριστικό 

Link to comment
Share on other sites

Το τιγρακι δεν μπαίνει μόνο του ακόμα και σε 30 λίτρα, θέλεις ομάδα άνω των 8 και ελάχιστα λίτρα τα 80 για μια ομάδα από δαύτα. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εντελώς φιλικά και προσπαθώντας να βοηθήσω, νομίζω πως τα έχεις μπερδέψει και δεν ξέρεις ακριβώς τι θέλεις

 

Στα λίτρα σου, ούτε διαχωριστικό μπαίνει, ούτε περιοχές μπορείς να χωρίσεις, ούτε μπορείς να βάλεις όλα τα είδη που σου αρέσουν

 

Κάποια ψάρια θέλουν ιδιαίτερη διαχείριση, άλλα θέλουν κοπάδι, άλλα θέλουν πολλά λίτρα κλπ

Αν δεις τα ποστ σου, ξεκινάς λέγοντας πως θέλεις να βάλεις 1-2 είδη, μετά πως θα βάλεις το μονομάχο με σαλιγκάρια, μετά ρωτάς αν χωράνε νεον τέτρα, τώρα προτείνεις να κρατήσεις το τιγράκι και να τους βάλεις "παραβάν" για να μη έχει θέμα ο μονομάχος

Ψάξε τα προφίλ των ψαριών που έχεις, διάβασε τα και θα καταλάβεις τις ανάγκες τους
Σίγουρα το φόρουμ είναι εδώ για να βοηθήσει, αλλά αν κατανοήσεις αυτά που χρειάζονται τα ψάρια, θα μπορείς μετά από λίγο καιρό να έχεις άποψη και φυσικά να έχεις λιγότερες απορίες.

 

Αν ο μονομάχος σου αρέσει, κράτησε τον μαζί με τον ανσίστους

Αν θέλεις κίνηση, χρώματα και κοπάδι, χάρισε τον μονομάχο και επέλεξε κάποια μικρά κοπαδόψαρα, πχ cloud minnows, galaxy rasbora, tetras κλπ

 

Όλα με όλα δεν γίνεται...(όλοι θα θέλαμε ένα ενυδρείο που να "χωράει" τα είδη που μας αρέσουν, αλλά δεν υπάρχει)

 

Καλή συνέχεια σε ότι επιλέξεις

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Chocolate_Puma έγραψε:

Καλησπέρα

Εντελώς φιλικά και προσπαθώντας να βοηθήσω, νομίζω πως τα έχεις μπερδέψει και δεν ξέρεις ακριβώς τι θέλεις

 

Στα λίτρα σου, ούτε διαχωριστικό μπαίνει, ούτε περιοχές μπορείς να χωρίσεις, ούτε μπορείς να βάλεις όλα τα είδη που σου αρέσουν

 

Κάποια ψάρια θέλουν ιδιαίτερη διαχείριση, άλλα θέλουν κοπάδι, άλλα θέλουν πολλά λίτρα κλπ

Αν δεις τα ποστ σου, ξεκινάς λέγοντας πως θέλεις να βάλεις 1-2 είδη, μετά πως θα βάλεις το μονομάχο με σαλιγκάρια, μετά ρωτάς αν χωράνε νεον τέτρα, τώρα προτείνεις να κρατήσεις το τιγράκι και να τους βάλεις "παραβάν" για να μη έχει θέμα ο μονομάχος

Ψάξε τα προφίλ των ψαριών που έχεις, διάβασε τα και θα καταλάβεις τις ανάγκες τους
Σίγουρα το φόρουμ είναι εδώ για να βοηθήσει, αλλά αν κατανοήσεις αυτά που χρειάζονται τα ψάρια, θα μπορείς μετά από λίγο καιρό να έχεις άποψη και φυσικά να έχεις λιγότερες απορίες.

 

Αν ο μονομάχος σου αρέσει, κράτησε τον μαζί με τον ανσίστους

Αν θέλεις κίνηση, χρώματα και κοπάδι, χάρισε τον μονομάχο και επέλεξε κάποια μικρά κοπαδόψαρα, πχ cloud minnows, galaxy rasbora, tetras κλπ

 

Όλα με όλα δεν γίνεται...(όλοι θα θέλαμε ένα ενυδρείο που να "χωράει" τα είδη που μας αρέσουν, αλλά δεν υπάρχει)

 

Καλή συνέχεια σε ότι επιλέξεις

 

 

Συνχωρεστε με  Όπως είπα το ενυδρειο αυτό είναι του αγοριού μου οπότε μεταφέρω αυτά που μου λέει! Αλλά του λέει ο ένας αλλά ο άλλος!!!(Δεν μιλάω για το φορουμ)

Έγινε επεξεργασία - Nat
Link to comment
Share on other sites

Αν θελετε να κρατησετε τον μονομαχο σε αυτο ενυδρειο,θα πρεπει να μεινει μονος του.

Αν θελετε να κρατησετε τον μονομαχο και να εχετε και αλλα ψαρια,θα πρεπει ο μονομαχος να μπει σε ενα ενυδρειο τουλαχιστον 20 λιτρων μονος του και στο 60αρι να βαλετε αλλα ψαρια που θα ειναι καταλληλα γι αυτα τα λιτρα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...