Jump to content

Άσπρες κλωστές σαν χνούδι σε Java moss και τζάμι


Recommended Posts

 

Γεια σας.. Έχω ένα ενυδρείο 80 λίτρων με φίλτρο το Dophin 2000 που μέσα εχω μακαρόνι και sera siporax mini, σφουγγάρι και υαλοβάμβακα. Το ενυδρείο τρέχει κοντά στις δυόμισι εβδομάδες και είναι στο στρώσιμο με βακτήρια και τροφή όπως μου είπατε. Μέσα ψάρια δεν έχω ενω από φυτά έχω λίγο κερατόφυλο και java moss. Εχθές παρατήρησα ότι το java moss μου βγάζει κάτι σαν άσπρες κλωστές ή χνούδι δεν ξέρω τι ακριβώς είναι. Tο ίδιο πράγμα έχω και μπροστά στο τζαμί και το καθάρισα με τα μαγνητάκια. Τι ακριβώς είναι; Άλγη η μύκητας; Θα κάνει τον κύκλο του και θα φύγει; Είναι κάτι επικίνδυνο;

 

Το ενυδρείο οπως είπα είναι στο στρώσιμο:

Αμμωνία 0

νιτρώδη 5

Νιτρικά 20

PH 7

σκληρότητα 10

Σας παραθέτω και φωτογραφίες..d65a40c6091095f54aa9171661e150d7.jpgc646ee319398d9346c79eae7fdd69a82.jpg

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Sakissss έγραψε:

 

Γεια σας.. Έχω ένα ενυδρείο 80 λίτρων με φίλτρο το Dophin 2000 που μέσα εχω μακαρόνι και sera siporax mini, σφουγγάρι και υαλοβάμβακα. Το ενυδρείο τρέχει κοντά στις δυόμισι εβδομάδες και είναι στο στρώσιμο με βακτήρια και τροφή όπως μου είπατε. Μέσα ψάρια δεν έχω ενω από φυτά έχω λίγο κερατόφυλο και java moss. Εχθές παρατήρησα ότι το java moss μου βγάζει κάτι σαν άσπρες κλωστές ή χνούδι δεν ξέρω τι ακριβώς είναι. Tο ίδιο πράγμα έχω και μπροστά στο τζαμί και το καθάρισα με τα μαγνητάκια. Τι ακριβώς είναι; Άλγη η μύκητας; Θα κάνει τον κύκλο του και θα φύγει; Είναι κάτι επικίνδυνο;

 

Το ενυδρείο οπως είπα είναι στο στρώσιμο:

Αμμωνία 0

νιτρώδη 5

Νιτρικά 20

PH 7

σκληρότητα 10

Σας παραθέτω και φωτογραφίες..d65a40c6091095f54aa9171661e150d7.jpgc646ee319398d9346c79eae7fdd69a82.jpg

 

Ειναι αλγη φιλε μου..Πολυ κοινο προβλημα για java..Μεγαλωνει γρηγορα ειδικα αν εχεις δυνατο φως στο ενυδρειο.Μπορεις να την αφαιρεσεις προσεκτικα με μια μαλακη οδοντοβουρτσα αλλα ειναι δυσκολο να αφαιρεθει ! Προσωπικα θα την εβγαζα και θα τοποθετουσα καινουργια !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αλγη φιλε μου..Πολυ κοινο προβλημα για java..Μεγαλωνει γρηγορα ειδικα αν εχεις δυνατο φως στο ενυδρειο.Μπορεις να την αφαιρεσεις προσεκτικα με μια μαλακη οδοντοβουρτσα αλλα ειναι δυσκολο να αφαιρεθει ! Προσωπικα θα την εβγαζα και θα τοποθετουσα καινουργια !
Δε υπάρχει άλλος τρόπος;
Link to comment
Share on other sites

Εάν έβαζα καμία γαρίδα μέσα; Θα μου δημιούργοθσε προβλήμα στα guppy που θέλω να βάλω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Sakissss έγραψε:

Το ενυδρείο οπως είπα είναι στο στρώσιμο:

Αμμωνία 0

νιτρώδη 5

Νιτρικά 20

PH 7

σκληρότητα 10

Σας παραθέτω και φωτογραφίες..

Δεν είμαι ειδικός, αλλά απ' όσο γνωρίζω τα νιτρώδη πρέπει να διατηρούνται στο 0...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΟΥΠΣ!! Σόρρυ, δεν πρόσεξα ότι το ενυδρείο είναι σε στρώσιμο:AAGGGHHH:
Τι άλλο μπορώ να κάνω; Μήπως θα φύγει με τακτικές αλλαγές μόλις στρώσει; Να κατεβάσω τον φωτισμό στις 6 ώρες; Μόνο java moss και κερατόφυλα έχω..
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Sakissss έγραψε:
πριν 10 ώρες, το μέλος Runner30 έγραψε:
Ειναι αλγη φιλε μου..Πολυ κοινο προβλημα για java..Μεγαλωνει γρηγορα ειδικα αν εχεις δυνατο φως στο ενυδρειο.Μπορεις να την αφαιρεσεις προσεκτικα με μια μαλακη οδοντοβουρτσα αλλα ειναι δυσκολο να αφαιρεθει ! Προσωπικα θα την εβγαζα και θα τοποθετουσα καινουργια !

Δε υπάρχει άλλος τρόπος;

Ισως αν μειωνες τον φωτισμο .. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδακια..δεν ειναι αλγη αυτο.

Φιλε μου,κατα 90% ειναι απο τα βακτηρια που ριχνεις μεσα.

Λογικα αν κουνησεις την μοςς θα διαλυθει και αν γινει αυτο τοτε ειναι 100% απο βακτηρια.

Ειδικα αν ριχνεις sera nitrivex

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε, @Sakissss , γιατι τοσο μπλε φως εχει η φωτο; Εχεις μπλε λαμπα η απλα ετσι φαινεται;

Link to comment
Share on other sites

Παιδακια..δεν ειναι αλγη αυτο.
Φιλε μου,κατα 90% ειναι απο τα βακτηρια που ριχνεις μεσα.
Λογικα αν κουνησεις την μοςς θα διαλυθει και αν γινει αυτο τοτε ειναι 100% απο βακτηρια.
Ειδικα αν ριχνεις sera nitrivex
Ναι όντος ρίχνω κάθε μέρα βακτήρια.. έτσι μου εκχε πει ο πετσοπας μου..
Link to comment
Share on other sites

Φιλε, [mention=64043]Sakissss[/mention] , γιατι τοσο μπλε φως εχει η φωτο; Εχεις μπλε λαμπα η απλα ετσι φαινεται;
Την μια την εβγαλαε το κινητό και την άλλη με μια άλλη μηχανή.. Ισορροπία λευκού λάθος..
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...