Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να σας ευχαριστήσω προκαταβολικά για την φόρμα ασθενείας που έχετε φτιάξει και για την ενέργεια που έχετε βάλει... πάμε στο δια ταύτα

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : πρόκειται για ένα μονομάχο που πριν 5 μέρες παρατήρησα οτι δεν ήταν δραστήριος και είχε φουσκωμένη κοιλιά. Την επόμενη μέρα ήταν στον βυθό του ενυδρείου ξάπλα και ακούνητος. Τον απομόνωσα για νηστεία νομίζοντας οτι ήταν απλά στούμπωμα. Χθες αφου είχε κάνει μερικά "μακαρόνια" ήταν όρθιος χωρίς να ακουμπάει κάτω αλλά παρατήρησα οτι είχε πεταχτά λέπια και υποψιάστηκα dpropsy.  

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 180

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): EHEIM 2217, 6L σφουγγάρια και βιολογικά 

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 9 μήνες 

- Ψάρια (είδη και αριθμός): rami nose 20 black tetra 20 corrycat 5 molly 6 amano shrimp 5 και ο μονομάχος

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): τάισμα 2 φορές την ημέρα με αυτόματη ταΐστρα αλλαγή νερού κάθε Κυριακή, προετοιμασία νερού μόνο το αντιχλώριο 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ στις 19/3

- PH: 7,0

- KH: 6

- GH: 7

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): δέν έχω μέτρηση

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 25

- Θερμοκρασία: 23,8

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips: JBL 

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: combtail betta 

- Ιστορικό Ψαριού: 3 μήνες στο ενυδρείο, δραστήριος και παιχνιδιάρης

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

Στην αρχή ξάπλα στα πλάγια και βαριά αναπνοή. Στην απομόνωση έκανε μισοδιαφανές περιττώματα και σηκώθηκε. Χθές το πρωί παρατήρησα πως πέταγαν τα λέπια του και έβαλα sera omnipur σύμφωνα με τη δοσολογία για την καραντίνα μου. Σήμερα το πρωί ήταν δραστήριος, κολύμπαγε παντού και ήρεμα. Το αριστερό του πλευρικό πτερύγιο έχει ένα διαφανές χρώμα και δεν το κουνάει καθόλου, μου θυμίζει λίγο τον Νεμο... Ημέρα 5 και δεν τον έχω ταΐσει ακόμα.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

τίποτα απο όσο γνωρίζω, δεν είχα μαζικές απώλειες  πέρα απο περιστασιακές απώλειες (1 tetra σε 3 μήνες)

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: sera omnipur

-Δοσολογία: η αναγραφόμενη

-Χρόνος Χρήσης: μια μέρα

-Αναλυτική περιγραφή: είδα αισθητή διαφορά στη δραστηριότητα του σε αυτή τη μέρα. 

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

Είναι γενικές φωτογραφίες, στη δεύτερη κοιμάται.

Δεν έχω την πιο σημαντική φωτογραφία, αυτή στην καραντίνα, θα ανεβάσω μόλις γυρίσω στο σπίτι... 

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να συνεχίσω με το omnipur, ήταν το μόνο που είχα εκείνη τη στιγμή διαθέσιμο, ή να βάλω esha 2000 και αλάτι. Στην περίπτωση που αλλάξω θεραπεία τι πρέπει να κάνω; Αλλαγή νερού και απο την αρχή ή να βάλω άνθρακα στην καραντίνα για κάποιο διάστημα; Επίσης, να τον ταΐσω ή να περιμένω κι άλλες μέρες; Αν ναι, να του βάλω αρακά αποξηραμένο σκουλήκι ή κάτι άλλο; 

Στην καραντίνα του η θερμοκρασία είναι 28 βαθμοί.... μετρήσεις θα πάρω όταν γυρίσω.

Συγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστώ και πάλι!

2018-01-06 14.31.08.jpg

2018-02-15 08.05.28.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο την φωτό δέν φαίνονται τα σηκωμένα πτερύγια/dropsy. 

 

Θα σου πρότεινα να συνεχίσεις omnipur. 

 

Ενημέρωσε μας σε καναδυο μέρες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...