Jump to content

Κοινωνικό φυτεμένο ενυδρείο 500 λτ


SOTIRIS

Recommended Posts

πριν 5 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

Tι εγιγε το αλλαξες?

Τις γαριδες τι τις εκανες  ?

 

Νίκο το ξέστησα από πέρσυ.

Οι γαρίδες δώθηκαν, αφού τις ψάρευα 15 μέρες περίπου.:D

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Νίκο το ξέστησα από πέρσυ.

Οι γαρίδες δώθηκαν, αφού τις ψάρευα 15 μέρες περίπου.:D

Ελα ρε συ...

Βγάλε τα φυτα που εχεις αριστερα στο ξεφωτο , μετακινησε τα προς τα αριστερα ή δεξια...

Γνωμη μου προς τα αριστερα και να προσθεσεις μερικες λαβα πετρες ακομη εκει.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μελανοταινιες σε ένα άνετο ενυδρείο, και μάλιστα οι αγαπημένες μου! Και τα puntius πολύ όμορφα και κινητικά ψάρια. Βγάλε καμία κοντινή να δούμε λεπτομέρειες και χρώμα από τα ψάρια, μας έχεις στην δίαιτα με αυτήν την φωτογραφία :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

Ελα ρε συ...

Βγάλε τα φυτα που εχεις αριστερα στο ξεφωτο , μετακινησε τα προς τα αριστερα ή δεξια...

Γνωμη μου προς τα αριστερα και να προσθεσεις μερικες λαβα πετρες ακομη εκει.

Καθώς γύρισα από τις διακοπές Νίκο, ο κυκλοφορητής είχε ξεκόλλησει, έπεσε, και καταλαβαίνεις τι έγινε μέσα. Ξενέρωσα τόσο πολύ που και δεν μπήκα σε διαδικασία να το φτιάξω, και το ξέστησα.

Τώρα σε αυτό στο αρχικό στήσιμο που είχα κάνει, το αριστερό μέρος ήταν τελείως κενό, αλλά τα ψάρια φοβόντουσαν (υπάρχει πέρασμα και πόρτα).

Τώρα κολυμπάνε παντού, Ίσως κάποια στιγμή το ξαναδοκιμάσω να τα αφαιρέσω σιγά σιγά τώρα που έχουν συνηθίσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Επιτέλους μελανοταινιες σε ένα άνετο ενυδρείο, και μάλιστα οι αγαπημένες μου! Και τα puntius πολύ όμορφα και κινητικά ψάρια. Βγάλε καμία κοντινή να δούμε λεπτομέρειες και χρώμα από τα ψάρια, μας έχεις στην δίαιτα με αυτήν την φωτογραφία :D

Δημήτρη θα βάλω φωτογραφίες, αλλά ακόμη τα ψάρια είναι μικρά σε ηλικία και δεν δείχνουν αυτό που πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δημήτρη θα βάλω φωτογραφίες, αλλά ακόμη τα ψάρια είναι μικρά σε ηλικία και δεν δείχνουν αυτό που πρέπει.

Σωτήρη πόσο καιρό τα έχεις; Διάβασα ότι το ξεστησες από πέρυσι και νόμιζα ότι τα είχες αρκετό καιρό. Χρώμα πάντως βλέπω, ειδικά σε ένα αρσενικό στο κέντρο κ δεξιά της φώτο. Από κλάδεμα πως πας; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Σωτήρη πόσο καιρό τα έχεις; Διάβασα ότι το ξεστησες από πέρυσι και νόμιζα ότι τα είχες αρκετό καιρό. Χρώμα πάντως βλέπω, ειδικά σε ένα αρσενικό στο κέντρο κ δεξιά της φώτο. Από κλάδεμα πως πας; 

Τα ψάρια αγοράστηκαν το Δεκέμβρη σε μέγεθος μικρό αλλά έχουν πάρει τα πάνω τους.

Κλάδεμα προς το παρών δεν έχει χρειαστεί.

20180317_192651.thumb.jpg.04d15cfd6a6e115729c6c6a35f57822f.jpg

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο στα δικά μου ματια,να το χαίρεσαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Πολύ ωραίο στα δικά μου ματια,να το χαίρεσαι.

Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη.:D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο Σωτήρη! Όποιες πιθανές αλλαγές στο στήσιμο, ίσως φανούν καλύτερα αφού αρπάξουν τα φυτά. Πολύ ωραία εικόνα και σίγουρα η κίνηση των ψαριών σ' αυτή τη γυάλα θα είναι χάρμα οφθαλμών. Ανέβασε και ένα βίντεο όταν μπορέσεις.

Αύριο δηλαδή!:blink:

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Πολύ όμορφο Σωτήρη! Όποιες πιθανές αλλαγές στο στήσιμο, ίσως φανούν καλύτερα αφού αρπάξουν τα φυτά. Πολύ ωραία εικόνα και σίγουρα η κίνηση των ψαριών σ' αυτή τη γυάλα θα είναι χάρμα οφθαλμών. Ανέβασε και ένα βίντεο όταν μπορέσεις.

Αύριο δηλαδή!:blink:

Εντάξει ρε Χρηστάρα και βίντεο θα βάλουμε.:D

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ψάρια αυτά έφερναν γρήγορα το χρώμα τους θα τα βλέπαμε σίγουρα ποιο συχνά, γενικά το ενυδρείο με αρέσει, στις λεπτομέρειες δεν κολλάω θα της διορθώσεις μόνος σου αν και δεν είναι  απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη πολύ όμορφο και πολύ κοντά στα γούστα μου το στήσιμο!

Μου αρέσει που έχεις επιλέξει αυτούς τους συνδυασμούς ψαριών και δεν έχεις υπερπληθυσμούς! 

Φαίνεται γενικά ένα ενυδρείο με εύκολη συντήρηση που παρέχει ηρεμία...

 

Περιμένουμε κι άλλο υλικό!

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο Σωτήρη. Αν κ ειχα δει το στήσιμο, τα ψάρια είναι υπεροχα. Μπράβο ρε συ!!!! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Αν τα ψάρια αυτά έφερναν γρήγορα το χρώμα τους θα τα βλέπαμε σίγουρα ποιο συχνά, γενικά το ενυδρείο με αρέσει, στις λεπτομέρειες δεν κολλάω θα της διορθώσεις μόνος σου αν και δεν είναι  απαραίτητο.

Εχεις απόλυτο δίκιο Χρήστο. Για να φανούν τα χρώματα των συγκεκριμένων ψαριών πρέπει να φτάσουν σε ηλικία ενός χρόνου περίπου. Οπότε είναι πολύ φυσικό στα καταστήματα που πουλιούνται σε μικρή ηλικία δύσκολα επιλέγονται από τους περισσότερους από εμας.:)

πριν 9 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Σωτήρη πολύ όμορφο και πολύ κοντά στα γούστα μου το στήσιμο!

Μου αρέσει που έχεις επιλέξει αυτούς τους συνδυασμούς ψαριών και δεν έχεις υπερπληθυσμούς! 

Φαίνεται γενικά ένα ενυδρείο με εύκολη συντήρηση που παρέχει ηρεμία...

 

Περιμένουμε κι άλλο υλικό!

Βασίλη πραγματικά είναι πολύ εύκολο στη συντήρηση μιας και τα περισσότερα από τα φυτά που έχω βάλει δεν χρειάζονται ούτε κλάδεμα.

Αλλαγή νερού και έτοιμο. Τουλάχιστον προς το παρων.:)

πριν 9 ώρες, το μέλος gifil έγραψε:

Πανεμορφο Σωτήρη. Αν κ ειχα δει το στήσιμο, τα ψάρια είναι υπεροχα. Μπράβο ρε συ!!!! 

Ευχαριστώ πολύ κύριε Γιάννη μας.:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχιζεις και μαθαινεις αγαπητε! :P

Περα απο την πλακα,το χεις φτιαξει πολυ ωραιο φιλαρακι και τα ψαρια ειναι σουπερ.

Οι μελανοταινιες παντα μου αρεσαν και ποτε δεν καταφερα να τις εχω λογο λιτρων.

Να το χαρεις φιλε! :D

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ωωωωωωωωωωω-  ραι-οοοοοοοο!!!!!!!!!

P.S. αυτο το H. difformis (οπως ειπε και ο @nicpapa) χαλαει λιγο την εικονα.:)

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη πολύ όμορφο αποτέλεσμα!!!:thumbup:

Αχ! οι boesemani είναι η αδυναμία μου:bigemo_harabe_net-161: (είχα παλαιότερα αλλά μετά κόλλησα με τον Αμαζόνιο...)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα η εικόνα είναι πανέμορφη. Πολλά μπράβο για την προσπαθεια και την επιλογή των κατοίκων. Φυσικά περιμένουμε και το σχετικό βίντεο.!

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος rastafarian έγραψε:

Αρχιζεις και μαθαινεις αγαπητε! :P

Περα απο την πλακα,το χεις φτιαξει πολυ ωραιο φιλαρακι και τα ψαρια ειναι σουπερ.

Οι μελανοταινιες παντα μου αρεσαν και ποτε δεν καταφερα να τις εχω λογο λιτρων.

Να το χαρεις φιλε! :D

Προσπαθώ συνεχώς να βελτιώνομαι φίλε.:D

πριν 5 ώρες, το μέλος south έγραψε:

Σωτήρη πολύ όμορφο αποτέλεσμα!!!:thumbup:

Αχ! οι boesemani είναι η αδυναμία μου:bigemo_harabe_net-161: (είχα παλαιότερα αλλά μετά κόλλησα με τον Αμαζόνιο...)

Ευχαριστώ Χρηστάρα. Είναι όμορφα ψάρια και περιμένω να τα δω πλήρως αναπτυγμένα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Παρα πολυ ωωωωωωωωωωω-  ραι-οοοοοοοο!!!!!!!!!

P.S. αυτο το H. difformis (οπως ειπε και ο @nicpapa) χαλαει λιγο την εικονα.:)

Ευχαριστώ Νατάσα. Η diformis χαλάει σίγουρα το οπτικό αποτέλεσμα αλλά δούλεψε καλά, αφού στην ουσία κάνει τα ψάρια να αισθάνονται καλύτερα και να φτάνουν μέχρι την άκρη του ενυδρείου, ενώ πριν δεν κολυμπούσαν με τίποτα στο ξέφωτο.:)

πριν 3 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Πραγματικα η εικόνα είναι πανέμορφη. Πολλά μπράβο για την προσπαθεια και την επιλογή των κατοίκων. Φυσικά περιμένουμε και το σχετικό βίντεο.!

Ευχαριστώ Παρασκευά. Σύντομα θα ανεβουν και τα σχετικά:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ένα μικρό φωτογραφικό update.:)

4.thumb.jpg.86d5387d4fb63db428887854674fb738.jpg20180716_155149.thumb.jpg.699c763ea6be539ac7efc08061ca52a5.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Και μερικές φωτο από τα καμάρια μου που έχουν αρχίσει να ""βάφουν"".

Κάποιες στιγμές πριν το άνοιγμα του φωτισμού τα χρώματα τους είναι απίστευτα.

1.thumb.jpg.96fde2371424ddcd3ac9d302c510306d.jpg2.thumb.jpg.cf0ad165ee44e69c15e45a3a2b495139.jpg3.thumb.jpg.e9e96631d0e9c7d3e6d56172a790d02e.jpg
 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...