Jump to content

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Κοινωνικό φυτεμένο

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (150X60X50):
Συνολικά Λίτρα: 500
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: Anubias nana, anubia petit, βαλισνέρια, βουκεφαλάνδρα, microsorum windelov, microsorum pteropus. diformis, echinodorus bleherae, cryptocorine διάφορα είδη
Ψάρια:10  melanotaenia boesemani,9 puntius denisoni, καμιά 25  white clound minnow.
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Σκούρο φελιζόλ
Πέτρες: Λάβα
Ξύλα: Redmoor
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: .
Βυθός: Xαλαζιακή άμμος

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 120 Watt
Διάρκεια φωτισμού: 8 Ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση: Γενικό, Potasium,
Παροχή CO2: Οχι
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:

Παράμετροι
pH: 7.2
Γενική σκληρότητα (GH): 6
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5-15
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 24.8

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 1/4
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

20180305_195900.thumb.jpg.90b28456fea2611a01206ad2a3c4669c.jpg

Edited by SOTIRIS
  • Like 16

Tι εγιγε το αλλαξες?

Τις γαριδες τι τις εκανες  ?

πριν 5 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

Tι εγιγε το αλλαξες?

Τις γαριδες τι τις εκανες  ?

Νίκο το ξέστησα από πέρσυ.

Οι γαρίδες δώθηκαν, αφού τις ψάρευα 15 μέρες περίπου.:D

πριν 5 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Νίκο το ξέστησα από πέρσυ.

Οι γαρίδες δώθηκαν, αφού τις ψάρευα 15 μέρες περίπου.:D

Ελα ρε συ...

Βγάλε τα φυτα που εχεις αριστερα στο ξεφωτο , μετακινησε τα προς τα αριστερα ή δεξια...

Γνωμη μου προς τα αριστερα και να προσθεσεις μερικες λαβα πετρες ακομη εκει.

Επιτέλους μελανοταινιες σε ένα άνετο ενυδρείο, και μάλιστα οι αγαπημένες μου! Και τα puntius πολύ όμορφα και κινητικά ψάρια. Βγάλε καμία κοντινή να δούμε λεπτομέρειες και χρώμα από τα ψάρια, μας έχεις στην δίαιτα με αυτήν την φωτογραφία :D

• Like 2

πριν 8 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

Ελα ρε συ...

Βγάλε τα φυτα που εχεις αριστερα στο ξεφωτο , μετακινησε τα προς τα αριστερα ή δεξια...

Γνωμη μου προς τα αριστερα και να προσθεσεις μερικες λαβα πετρες ακομη εκει.

Καθώς γύρισα από τις διακοπές Νίκο, ο κυκλοφορητής είχε ξεκόλλησει, έπεσε, και καταλαβαίνεις τι έγινε μέσα. Ξενέρωσα τόσο πολύ που και δεν μπήκα σε διαδικασία να το φτιάξω, και το ξέστησα.

Τώρα σε αυτό στο αρχικό στήσιμο που είχα κάνει, το αριστερό μέρος ήταν τελείως κενό, αλλά τα ψάρια φοβόντουσαν (υπάρχει πέρασμα και πόρτα).

Τώρα κολυμπάνε παντού, Ίσως κάποια στιγμή το ξαναδοκιμάσω να τα αφαιρέσω σιγά σιγά τώρα που έχουν συνηθίσει.

• Like 1

πριν 10 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Επιτέλους μελανοταινιες σε ένα άνετο ενυδρείο, και μάλιστα οι αγαπημένες μου! Και τα puntius πολύ όμορφα και κινητικά ψάρια. Βγάλε καμία κοντινή να δούμε λεπτομέρειες και χρώμα από τα ψάρια, μας έχεις στην δίαιτα με αυτήν την φωτογραφία :D

Δημήτρη θα βάλω φωτογραφίες, αλλά ακόμη τα ψάρια είναι μικρά σε ηλικία και δεν δείχνουν αυτό που πρέπει.

πριν 2 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δημήτρη θα βάλω φωτογραφίες, αλλά ακόμη τα ψάρια είναι μικρά σε ηλικία και δεν δείχνουν αυτό που πρέπει.

Σωτήρη πόσο καιρό τα έχεις; Διάβασα ότι το ξεστησες από πέρυσι και νόμιζα ότι τα είχες αρκετό καιρό. Χρώμα πάντως βλέπω, ειδικά σε ένα αρσενικό στο κέντρο κ δεξιά της φώτο. Από κλάδεμα πως πας; 

πριν 3 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Σωτήρη πόσο καιρό τα έχεις; Διάβασα ότι το ξεστησες από πέρυσι και νόμιζα ότι τα είχες αρκετό καιρό. Χρώμα πάντως βλέπω, ειδικά σε ένα αρσενικό στο κέντρο κ δεξιά της φώτο. Από κλάδεμα πως πας; 

Τα ψάρια αγοράστηκαν το Δεκέμβρη σε μέγεθος μικρό αλλά έχουν πάρει τα πάνω τους.

Κλάδεμα προς το παρών δεν έχει χρειαστεί.

20180317_192651.thumb.jpg.04d15cfd6a6e115729c6c6a35f57822f.jpg

• Like 7

Πολύ ωραίο στα δικά μου ματια,να το χαίρεσαι.

• Like 1

πριν 6 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Πολύ ωραίο στα δικά μου ματια,να το χαίρεσαι.

Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη.:D

Πολύ όμορφο Σωτήρη! Όποιες πιθανές αλλαγές στο στήσιμο, ίσως φανούν καλύτερα αφού αρπάξουν τα φυτά. Πολύ ωραία εικόνα και σίγουρα η κίνηση των ψαριών σ' αυτή τη γυάλα θα είναι χάρμα οφθαλμών. Ανέβασε και ένα βίντεο όταν μπορέσεις.

Αύριο δηλαδή!:blink:

πριν 10 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Πολύ όμορφο Σωτήρη! Όποιες πιθανές αλλαγές στο στήσιμο, ίσως φανούν καλύτερα αφού αρπάξουν τα φυτά. Πολύ ωραία εικόνα και σίγουρα η κίνηση των ψαριών σ' αυτή τη γυάλα θα είναι χάρμα οφθαλμών. Ανέβασε και ένα βίντεο όταν μπορέσεις.

Αύριο δηλαδή!:blink:

Εντάξει ρε Χρηστάρα και βίντεο θα βάλουμε.:D

Αν τα ψάρια αυτά έφερναν γρήγορα το χρώμα τους θα τα βλέπαμε σίγουρα ποιο συχνά, γενικά το ενυδρείο με αρέσει, στις λεπτομέρειες δεν κολλάω θα της διορθώσεις μόνος σου αν και δεν είναι  απαραίτητο.

Σωτήρη πολύ όμορφο και πολύ κοντά στα γούστα μου το στήσιμο!

Μου αρέσει που έχεις επιλέξει αυτούς τους συνδυασμούς ψαριών και δεν έχεις υπερπληθυσμούς! 

Φαίνεται γενικά ένα ενυδρείο με εύκολη συντήρηση που παρέχει ηρεμία...

Περιμένουμε κι άλλο υλικό!

Πανεμορφο Σωτήρη. Αν κ ειχα δει το στήσιμο, τα ψάρια είναι υπεροχα. Μπράβο ρε συ!!!! 

πριν 9 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Αν τα ψάρια αυτά έφερναν γρήγορα το χρώμα τους θα τα βλέπαμε σίγουρα ποιο συχνά, γενικά το ενυδρείο με αρέσει, στις λεπτομέρειες δεν κολλάω θα της διορθώσεις μόνος σου αν και δεν είναι  απαραίτητο.

Εχεις απόλυτο δίκιο Χρήστο. Για να φανούν τα χρώματα των συγκεκριμένων ψαριών πρέπει να φτάσουν σε ηλικία ενός χρόνου περίπου. Οπότε είναι πολύ φυσικό στα καταστήματα που πουλιούνται σε μικρή ηλικία δύσκολα επιλέγονται από τους περισσότερους από εμας.:)

πριν 9 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Σωτήρη πολύ όμορφο και πολύ κοντά στα γούστα μου το στήσιμο!

Μου αρέσει που έχεις επιλέξει αυτούς τους συνδυασμούς ψαριών και δεν έχεις υπερπληθυσμούς! 

Φαίνεται γενικά ένα ενυδρείο με εύκολη συντήρηση που παρέχει ηρεμία...

Περιμένουμε κι άλλο υλικό!

Βασίλη πραγματικά είναι πολύ εύκολο στη συντήρηση μιας και τα περισσότερα από τα φυτά που έχω βάλει δεν χρειάζονται ούτε κλάδεμα.

Αλλαγή νερού και έτοιμο. Τουλάχιστον προς το παρων.:)

πριν 9 ώρες, το μέλος gifil έγραψε:

Πανεμορφο Σωτήρη. Αν κ ειχα δει το στήσιμο, τα ψάρια είναι υπεροχα. Μπράβο ρε συ!!!! 

Ευχαριστώ πολύ κύριε Γιάννη μας.:D

Αρχιζεις και μαθαινεις αγαπητε! :P

Περα απο την πλακα,το χεις φτιαξει πολυ ωραιο φιλαρακι και τα ψαρια ειναι σουπερ.

Οι μελανοταινιες παντα μου αρεσαν και ποτε δεν καταφερα να τις εχω λογο λιτρων.

Να το χαρεις φιλε! :D

Παρα πολυ ωωωωωωωωωωω-  ραι-οοοοοοοο!!!!!!!!!

P.S. αυτο το H. difformis (οπως ειπε και ο @nicpapa) χαλαει λιγο την εικονα.:)

Σωτήρη πολύ όμορφο αποτέλεσμα!!!:thumbup:

Αχ! οι boesemani είναι η αδυναμία μου:bigemo_harabe_net-161: (είχα παλαιότερα αλλά μετά κόλλησα με τον Αμαζόνιο...)

Πραγματικα η εικόνα είναι πανέμορφη. Πολλά μπράβο για την προσπαθεια και την επιλογή των κατοίκων. Φυσικά περιμένουμε και το σχετικό βίντεο.!

πριν 8 ώρες, το μέλος rastafarian έγραψε:

Αρχιζεις και μαθαινεις αγαπητε! :P

Περα απο την πλακα,το χεις φτιαξει πολυ ωραιο φιλαρακι και τα ψαρια ειναι σουπερ.

Οι μελανοταινιες παντα μου αρεσαν και ποτε δεν καταφερα να τις εχω λογο λιτρων.

Να το χαρεις φιλε! :D

Προσπαθώ συνεχώς να βελτιώνομαι φίλε.:D

πριν 5 ώρες, το μέλος south έγραψε:

Σωτήρη πολύ όμορφο αποτέλεσμα!!!:thumbup:

Αχ! οι boesemani είναι η αδυναμία μου:bigemo_harabe_net-161: (είχα παλαιότερα αλλά μετά κόλλησα με τον Αμαζόνιο...)

Ευχαριστώ Χρηστάρα. Είναι όμορφα ψάρια και περιμένω να τα δω πλήρως αναπτυγμένα.

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Παρα πολυ ωωωωωωωωωωω-  ραι-οοοοοοοο!!!!!!!!!

P.S. αυτο το H. difformis (οπως ειπε και ο @nicpapa) χαλαει λιγο την εικονα.:)

Ευχαριστώ Νατάσα. Η diformis χαλάει σίγουρα το οπτικό αποτέλεσμα αλλά δούλεψε καλά, αφού στην ουσία κάνει τα ψάρια να αισθάνονται καλύτερα και να φτάνουν μέχρι την άκρη του ενυδρείου, ενώ πριν δεν κολυμπούσαν με τίποτα στο ξέφωτο.:)

πριν 3 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Πραγματικα η εικόνα είναι πανέμορφη. Πολλά μπράβο για την προσπαθεια και την επιλογή των κατοίκων. Φυσικά περιμένουμε και το σχετικό βίντεο.!

Ευχαριστώ Παρασκευά. Σύντομα θα ανεβουν και τα σχετικά:)

Ένα μικρό φωτογραφικό update.:)

4.thumb.jpg.86d5387d4fb63db428887854674fb738.jpg20180716_155149.thumb.jpg.699c763ea6be539ac7efc08061ca52a5.jpg

• Like 6

Και μερικές φωτο από τα καμάρια μου που έχουν αρχίσει να ""βάφουν"".

Κάποιες στιγμές πριν το άνοιγμα του φωτισμού τα χρώματα τους είναι απίστευτα.

1.thumb.jpg.96fde2371424ddcd3ac9d302c510306d.jpg2.thumb.jpg.cf0ad165ee44e69c15e45a3a2b495139.jpg3.thumb.jpg.e9e96631d0e9c7d3e6d56172a790d02e.jpg

Edited by SOTIRIS
  • Like 8

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By akrapovic
      Κοινωνικό, Φυτεμένο 

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 100cm x 30cm x 40cm 
      Συνολικά Λίτρα: 90
      Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί
      Φυτά: Vallisneria, Ceratophyllum, Ludwigia Palustris, Bacopa caroliniana, Sagittaria subulata, Egeria Densa, Hygrophilla Polysperma, Echinodorus Cordifolius, Anubia petite
      Ψάρια: Guppy, Corydoras Aeneus 
      Άλλα είδη: σαλιγκάρια ¨λαθρεπιβατες¨ , ramshorn

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: Μαύρο
      Πέτρες: Lava
      Ξύλα: Ρίζα Mopani
      Άλλα διακοσμητικά :-
      Υπόστρωμα: -
      Βυθός: Μαύρο χαλαζιακό

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): led περίπου 2500 lumens (4000K - 6500K)
      Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
      Φίλτρανση: Μηχανικό SunSun HW-603, Βιολογικό Eheim 2224
      Θέρμανση/ Ψύξη: 100w
      Λίπανση: -
      Παροχή CO2: -
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
      Διατροφή: sera vipan flakes, tropical 3-algae tablets B, tropical dafnia

Παράμετροι
      pH: 7.6
      Γενική σκληρότητα (GH): 8 ºd
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):10 ºd
      Αμμωνία (ΝΗ3): 0
      Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
      Νιτρικά (ΝΟ3): 5-10ppm
      Φωσφορικά (PΟ4): -
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: 20% εβδομαδιαιος
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: seachem prime, ζέσταμα
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

• By Stelios GnD
      Καλησπέρα σε όλους!
      Είμαι γενικά νέος στον χώρο. έχω ένα 30λιτρο ενυδρείο στο οποίο είχα 9 gappies. Είχα κάποια θεματακια μέχρι να στρώσει αλλά εν τέλη όλα καλά.
      Στο ενυδρείο τρέχει ένα eheim classic 150 (martix/purigen)  το οποίο πλέον είναι στρωμένο. 
      Λόγω ότι δεν μπορούσα να έχω τις συνεχείς γέννες των guppies, τα έδωσα σ έναν φίλο που έχει μόνο guppies.
      To πλάνο μου είναι να το μετατρέψω σε ένα βαριά φυτεμένο beta tank και μου έχουν προκύψει οι εξής απορίες:
      1) το classic 150 είναι αρκετό ? σκεφτόμουν μήπως το αναβαθμίσω σε classic 250
      2) Θεωρείτε ότι πρέπει να reset-αρω την βιολογία μου ή απλά να συνεχίσω ως έχει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

• By Anna Dragoumanou
      Άρχισα να ψάχνω για ενυδρείο πριν περίπου ένα χρόνο. Κατέληξα σε ένα 65λίτρο της Hailea, με λάμπα φθορίου 24 W. Δεν ξέρω πλέον αν ήταν για το καλύτερο, αλλά ήθελα να φτιάξω μόνη μου το ντεκόρ. Για αυτό και αποφάσισα να το κατασκευάσω με φενιζόλ, τσιμέντο και πολλή σιλικόνη.
      Έφτιαξα το προσχέδιο και μετά από πολλές αλλαγές κατέληξα στο τελικό. Το φίλτρο είναι κρυφό και τοποθετείται πίσω από τον κορμό του δέντρου.

Μετά από 2 μήνες (Σεπτέμβρης - Δεκέμβρης 17) και πάρα πολλές αλλαγές νερού κατάφερα να στρώσω το Ph και πήρα τα πρώτα φυτά: Lilaeopsis brasilliensis (το έφαγαν αργότερα τα κοι ), Ludwigia repens, Anubia Barteri, Aponogeton madagascariensis (το αγαπημένο μου), Echinodorus Tenellus, Cryptocoryne Undulata 'Broad Leaves', ένα μίνι νούφαρο και το φυτό που μεγαλώνει πάνω στο ξύλο, το οποίο δεν μπορώ να βρω ποιο είναι. Το είχα παραγγείλει σαν σπόρο από το ίντερνετ. 

Λειτούργησε για ένα μήνα μόνο με τα φυτά και στη συνέχεια απέκτησα δύο Κόι (μου τα πούλησαν για χρυσόψαρα) και ένα μικροσκοπικό γλυφτη- που δεν ξέρω τι ακριβώς είναι.

Πλέον τα κόι έχουν μετακομίσει, σε ενυδρείο πολύ μεγαλύτερο και καταλληλότερο από το δικό μου και στη θέση τους υπάρχουν 5 γκάπι, 3 αρσενικά και δύο θυληκά από γέννα φίλου μου, μαζί και ένα apple snail και δύο κοινά plec. Σήμερα, έχει 6 μήνες λειτουργίας και πέντε με ψάρια. Όλα καλά προς το παρόν!

Αναμένεται να υπάρξουν έξτρα συγκάτοικοι , ένα κοπαδάκι Endlers και ολοκληρωθήκαμε σαν οικογένεια!

• By Γιώργος Ζαφ.
      Μετά από πολύ καιρό στα πλαστικά διακοσμητικά, αξιόθηκα επιτέλους να φτιάξω κάτι πιο φυσικό. Θέλει φυσικά πολύ βελτίωση ακόμα και για αυτό μου είναι πολύ σημαντικές οι επισημάνσεις/παρατηρήσεις. Για παράδειγμα:
      Να βάλω κανένα ζωντανό ακόμα; (π.χ. γαρίδες red cherry)
      Θα ταίριαζε κάποια (σκουρόχρωμη) πέτρα; Αν ναι, τι είδος;
      Για να γίνει πιο όμορφο, τι φυτά (πέρα από βαλισνέρια) θα μπορούσα να βάλω;

Ασία νομίζω

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60x30x34 
      Συνολικά Λίτρα: 54 (όχι καθαρά) 
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά: Βαλισνέριες Σπιραλις και μία πολύ μικρή ρίζα Εχινόδορου 
      Ψάρια: 1 αρσενικό και 5 θηλυκά cherry barbs
      Άλλα είδη: 

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: μία αφίσα
      Πέτρες: όχι
      Ξύλα: 1 ρίζα και 1 mopani
      Άλλα διακοσμητικά : όχι
      Υπόστρωμα:
      Βυθός: 6 κιλά λεπτό χαλίκι

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 sera led plantcolor sunrise 360
      Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες 

Υποστήριξη οργανισμών 
      Φίλτρανση: EasyFlux 200 water pump
      Θέρμανση/ Ψύξη: JBL ProTemp s 100
      Λίπανση: 2 φορές τη βδομάδα Aquili liquid Fertilizer
      Παροχή CO2: όχι
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Aquili Multivaminic & AminoAcids
      Διατροφή: JBL Novo Guppy και DAJANA DAPHNIA

Παράμετροι
      pH: Το νερό δεν επεξεργάζεται(πέρα από το αντιχλώριο). Έχει τα χαρακτηριστικά του δίκτυου Αττικής - ph περίπου 8..
      Γενική σκληρότητα (GH):
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
      Αμμωνία (ΝΗ3): όχι
      Νιτρώδη (ΝΟ2): όχι
      Νιτρικά (ΝΟ3): δε γνωρίζω
      Φωσφορικά (PΟ4): δε γνωρίζω
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού:
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Aquili Water Conditioner
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης: 1 φορά την εβδομάδα το 25%

Φωτογραφίες:

• By NicKtheGreeK1100
      Καλησπερα, ενας φιλος μου θελει στο μελλον να φτιαξει ενα φυτεμενο 60λιτρο (60χ30) και εγω σκεφτομαι πιθανες ψαροσυνθεσεις.

Μια επιλογη ειναι Νοτια Αμερικη με ενα ζευγαρι Apistogramma hongsloi ή Α. cacatuoides και κοπαδακια με νανο corydoras και pygmy hatchetfish (ισως και Nannostomus marginatus αν δεν ειναι πολυ μπουχτισμενο)

Το δευτερο που σκεφτηκα ειναι red cherry shrimps, 1-2 αμανο, ισως και Limnopilos naiyanetri μαζι με μια συνθεση απο τα παρακατω: Pseudomugil gertrudae, celestial pearl danio, Hara jerdoni και Dario dario.

Σκεφτηκα και τα peacock gudgeons αλλα λογω ελαφρως μεγαλυτερου μεγεθους περιοριζει την πιθανη ψαροσυνθεση, οπως και τα white cloud mountain minnows που εξαιρουνται λογω του κρυου νερου.

Περιμενω οποιεσδηποτε διορθωσεις ή προτασεις!
    • By KostasGr
      Αν και είχα πει ότι δεν θα ασχοληθώ με τον φωτισμό του μικρού μου, έχω πλέον αποφασίσει ότι θα κάνω την μετάβαση σε LED.

Πρόκειται για το HAIELA 60lt το οποίο έχει στο καπάκι μια λάμπα PL24W 6500K (24W 32cm) μέσα σε ένα στεγανό φωτιστικό.

Η σκέψη μου είναι να βγει η λάμπα και μέσα στο σκαφάκι να μπει μια κατασκευή αλουμινένιας ράγας με 10 LED των 3W. Τα led sta 6500K και μερικά full spectrum (plant grow)

Υπάρχει πολύ φθηνό σετάκι 10 LED με τον κατάλληλο driver και σκέφτομαι να το τολμήσω.

Τα ερωτήματα:

Αξίζει να ασχοληθώ; (το κόστος είναι μικρό) 
      Τα 10 LED είναι ερκετά;
      Πόσα από τα 10 να είναι full spectrum; Σκέφτομαι 3 ή 4.
      Με την αλουμινοβεργα θα είμαι οκ από θερμοκρασία;

Η λίστα μου μέχρι στιγμής:

http://www.ebay.com/itm/10X-3W-Cold-White-6000-6500K-High-Power-LED-chip-AC-110-220V-6-10x3w-driver-/222192356491?var=&hash=item794fce4b71
      http://www.ebay.com/itm/1w-3-watt-full-spectrum-380nm-840nm-led-grow-chip-bridgelux-20mm-base-PCB-/221941451308?var=&hash=item7943dffdff
    • By νικος123
      Τίτλος ενυδρείου: FERPLAST DUBAI 100 WHITE
      Διαστάσεις:101 x 41 x h 53 cm 
      Λίτρα: 190
      Χρόνος λειτουργίας: 20 ημερες
      Τύπος και διάρκεια φωτισμού:1*39Watt Sylvania Grolux και 1*39Watt Sylvania Aquastar(θα αντικατασταθει απο μια OSRAΜ).Σκοπευω να αυξησω κι αλλο τον φωτισμο,δεν ξερω ακομη με ποιον τροπο.
      Co2 και τρόπος διάχυσης: 2κιλη μπουκαλα με 1φυσαλιδα ανα δευτερολεπτο(θα μπει dropchecκer συντομα)\ελαφροπετρα που θα αντικατασταθει απο εξωτερικο αντιδραστηρα
      Λίπανση: Ε.Ι
      Υπόστρωμα:JBL MANADO
      Φίλτρανση: Τetratex Ex 700
      Θερμοκρασία: 27
      pΗ: -
      GΗ:-
      KΗ:-
      Λίστα φυτών:Eleocharis Accicularis Mini,Limnophila Sesiliofora,Valisneria.Δεν υπαρχουν πλεον:Limnophila Aromatica,"Weeping Moss",Ludwigia Mini Super Red,    Pogostemon erectus,Pogostemon Helferi     
      Λίστα ψαριών και ασπόνδυλων :1 αρσενικο και ενα θυληκο Ramirezi και 2 μικρα ancistrus
      Το ενυδρειο στηθηκε πριν 20ημερες.Φυτεψα πρωτα τα φυτα,το γεμισα με νερο και εβαλα σε λειτουργια φιλτρο(με μπολι) και μπουκαλα.Ηταν η πρωτη φορα που χρησιμοποιουσα συστημα co2,το οποιο οταν το πηρα ηταν γεματο.Αφησα το μανομετρο στο 1bar και το συνδεσα με χρονοδιακοπτη.Ολα καλα μεχρι στιγμης.Την 2η μερα ριχνω μεσα στο ενυδρειο 2 ροδοστομους κα με το που μπαινουν στο νερο ψοφανε .Ανοιγουν τα φωτα και βλεπω ολα τα φυτα εκτος απο το γρασιδι να εχουν σαπισει και βλεπω πως η μπουκαλα ειχε αδειασει.Eπειτα καταλαβα πως εκανα βλακεια και την ρυθμισα σωστα,αφου πρωτα την γεμισα.Τα μονα φυτα που αντεξαν ηταν η Limnophila Sesiliofora που βρισκοταν στην αλλη ακρη απο την ελαφροπετρα και το γρασιδακι, το οποιο τις πρωτες 10μερες ειχε μια πολυ καλη αναπτυξη.Τις τελευταιες 10 εχει παρει τον κατηφορο,πολλα κομματια εχουν σαπισει εντελως και τα περισσοτερα εχουν γινει καφε και εχουν πιασει αλγη(ακομα και το υποστρωμα).Η αλγη που εχει πιασσει ειναι καφε νημαοτηδεις και εχω αρκετη πρασινη πανω στην βαλινσεριαΤο ενυδρειο το χτυπαει ο ηλιος αρκετα.Τι μπορω να κανω ωστε να διορθωσω τι κατασταση?Γιατι σαπιζει το γρασιδι?Να ριξω καποιο αλγοκτονο και τι ψαρια να βαλω για να βοηθησουν στην καταπολεμηση της αλγης?(σκεφοτμαι amano και otos μολις στρωσει λιγο ο βυθος).Επισης υπαρχει καποιο φυτο-κλαδεμα σαν αυτα που μου χαλασαν ή παρομοιο για να ξεκινησω απο την αρχη?Ευχαριστω. 
      ΥΓ.Οι φωτογραφιες ειναι απο την πρωτη μερα και το πως ειναι τωρα.

• By chriskousis
      Νομίζω τελείωσα... με το σετάρισμα τόσο στο lineup των φυτών ... έχω αποφασίσει και τι ψάρια θα μπουν όταν έρθει η ώρα... Ιδού λοιπόν! My "masterpiece"
      Failαρα στην moss φοβόμουν να την χωρίσω πολύ... μην την διαλύσω τελείως... και έβαλα πολύ μεγάλα κομμάτια... το ίδιο και με το monte carlo (φόβος!!!)

• By νικος123
      Καλησπερα,παιδια.Σε ενυδρειο διαστασεων 92 x 41 180 λιτρων τι  ενεργο υποστρωμα προτεινετε να βαλω?Επισης ποσα εκατοστα θα πρεπει να ειναι το υψος του και ποσα λιτρα θα χρειαστω.Μιας και το κοστος ειναι μεγαλο σκεφτομαι να το αναμοιξω με λεπτοκοκο γκρι χαλικι.
  • Create New...