Jump to content

Μονομάχοι σε ποτηράκια


Danaesip

Recommended Posts

Παιδιά έχω πάει σε αρκετά πετ σοπ και βλέπω πάντα τους μονομάχους σε κάτι μικρά ποτηράκια που μου σπάνε τα νεύρα αλλά δεν είναι μόνο αυτό λένε και ότι είναι ψάρι κρύου νερού μέχρι και ότι μπενει με αλλά ψάρια 

.....

Πείτε μου απόψεις και εμπειρίες σχετικά με αυτό το θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό συμβαίνει χρόνια τώρα. Αφενός σε πολλές περιπτώσεις δεν θέλουν να τους διαθέσουν τον απαιτούμενο χώρο, ώστε να ζήσουν αξιοπρεπώς, όσο μείνουν στο κατάστημα, ώστε να γλυτώσουν χώρο και τα σπρώχνουν στα όρια τους. 

Αφετέρου σε αρκετά μαγαζιά οι υπάλληλοι εκ περιτροπής εξυπηρετούν και το ενυδρειακο τμήμα του καταστήματος, δηλαδή δεν έχουν γνώση του θέματος. 

Όσο υπάρχει αγοραστικό κοινό σε τέτοιες περιπτώσεις, η κατάσταση δεν θα αλλάξει. 

:)

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Δυστυχώς αυτό συμβαίνει χρόνια τώρα. Αφενός σε πολλές περιπτώσεις δεν θέλουν να τους διαθέσουν τον απαιτούμενο χώρο, ώστε να ζήσουν αξιοπρεπώς, όσο μείνουν στο κατάστημα, ώστε να γλυτώσουν χώρο και τα σπρώχνουν στα όρια τους. 

Αφετέρου σε αρκετά μαγαζιά οι υπάλληλοι εκ περιτροπής εξυπηρετούν και το ενυδρειακο τμήμα του καταστήματος, δηλαδή δεν έχουν γνώση του θέματος. 

Όσο υπάρχει αγοραστικό κοινό σε τέτοιες περιπτώσεις, η κατάσταση δεν θα αλλάξει. 

:)

Αυτο ακριβως!!!Ποτε μονομαχους απο ποτηρακια.Ξερω ειναι δυσκολο.Η πρωτη σκεψη σου οταν τους βλεπεις ειναι οτι μπορεις να σωσεις τουλαχιστον εναν,αλλα τελικα βοηθαμε στο να διαιωνιζεται μια κατασταση.Ειναι παρομοιος με τον ψυχολογικο εκβιασμο που δεχεσαι οταν βλεπεις παιδια να ζητιανευουν!:waaa:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

το θέμα αυτό έχει συζητηθεί πάρα πολλές φορές αλλά σίγουρα δεν είναι κακό ανά διαστήματα να ξανά συζητιέται ως μια υπενθύμιση για τους παλιούς και ως πληροφορία γα τους νέους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτή είναι μια κατάσταση που δεν θα αλλάξει ολοκληρωτικά ποτέ... Για να είμαστε ακριβείς όμως, πολλές από τις φάρμες (τουλάχιστον όλες των οποίων τα βίντεο έχω δει στο YouTube), μεγαλώνουν και κρατάνε τα αρσενικά σε λίγο νερό. Το γεγονός ότι δεν ψοφάνε λόγω του λαβυρίνθου, δεν σημαίνει ότι πρέπει να διαιωνίζουμε την τακτική του ποτηριού και στο σπίτι μας... 

 

Ευτυχώς υπάρχουν κάποια μαγαζιά που δεν τους κρατάνε σε ποτηράκια... 

 

Κάτι που επίσης δεν θα έπρεπε να μας αφήνει τόσο αδιάφορους, είναι οι μονομάχοι που κατακλύζουν την αγορά σήμερα.  Οι ακραίες ουρές που βλέπουμε είναι αποτέλεσμα επιλεκτικής αναπαραγωγής και αποδεδειγμένα ενοχλούν και εμποδίζουν το ψάρι, που «κουβαλάει» τα πτερύγιά του και δυσκολεύεται να κινηθεί. Όπως δεν γουστάρουμε και κατακρίνουμε τα longfin Ραμιρεζι και zebra danio, έτσι ακριβώς θα έπρεπε να κάνουμε και στον παραδοσιακό μονομαχο. Είναι σκληρό να τον αφήσεις στο ποτηράκι όπως αναφέρθηκε, αλλά αυτό είναι το σωστο.

 

Τι μπορούμε να κάνουμε λοιπόν;

1. Αγοράζουμε από μαγαζιά που δεν τους κρατάνε σε ποτηρακια.

2. Αγοράζουμε μονομάχους που βρίσκονται αρκετά κοντά στο άγριο σχήμα, τους Plakat και Halfmoon Plakat. Αυτά τα ψάρια παρουσιάζουν αποδεδειγμένα λιγότερα προβλήματα υγείας και έχουν λιγότερο μπασταρδεμενο γενετικό υλικό. Κινούνται με άλλη χαρη μέσα στο ενυδρείο και έχουν εντυπωσιακά χρωματα.

3. Αγοράζουμε θηλυκούς μονομάχους! Δεν έχουν ζήσει ούτε δευτερόλεπτο σε ποτηράκι! Μερικοί από αυτούς έχουν μουντά χρωματα, σε μια γυαλα ενός μαγαζιού με 30-40 ψάρια όμως, σίγουρα θα υπάρχει κάτι υποσχόμενο. Τα θηλυκά που φτάνουν στα μαγαζιά έχουν πολύ μικρότερη ηλικία (3-7 μήνες) από τα αρσενικά (8-14μηνες) και δεν έχουν προλάβει να αναδείξουν τα χρωματα τους. Τα θηλυκά πιστεύω είναι μια πολύ καλή και οικονομική επιλογή. Το ψαρακι που  έχω τους τελευταίους 9 μήνες, μου κόστισε 2€, και με την στοιχειώδη φροντίδα η χρωματική διαφορά είναι εμφανής.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έχετε πολύ δίκιο αλλά το ότι το λένε και φιλικό προς τα άλλα ψάρια μου έρχεται να ούρλιαξω και με μπερδεύει κι όλας γιατί στο μαγαζί που πήγα είχαν αυτά τα μικρότερα ενυδρειακια για τους μονομάχους αλλά τους είχαν σε ποτηράκια και τα ενυδρεία εντυπωσιακά σε ψάρια αλλά μέσα στη βρώμα...να φανταστείτε δεν ήξεραν καν το βιολογικό υλικό!!!

Τώρα το ότι ζούν σε κρύο νερό να σας πω την αλήθεια ζούν σε χλιαρό και αυτό με το νερό γίνεται και στο εξωτερικό

Link to comment
Share on other sites

Με σωστή οργάνωση και επιλογές, οι μονομάχοι μπορούν να ζήσουν με πληθώρα άλλων ψαριών σε ένα ενυδρείο χωρίς κανένα θέμα. :) 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος bbetta έγραψε:

Με σωστή οργάνωση και επιλογές, οι μονομάχοι μπορούν να ζήσουν με πληθώρα άλλων ψαριών σε ένα ενυδρείο χωρίς κανένα θέμα. :) 

Ναι αλλά σημαντικό ρόλο παίζει και ο χαρακτήρας

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Danaesip said:

Ναι αλλά σημαντικό ρόλο παίζει και ο χαρακτήρας

Σε όλα τα ψάρια παίζει ρόλο ο χαρακτήρας. Και οι μονομάχοι όμως, δεν ζουν μόνοι τους στην φυση... «βλέπουν» και αλλά ψάρια. Σίγουρα ο γνωστός μονομαχος με τα οποία προβλήματα κίνησης έχει, είναι καλύτερα σε ένα ενυδρείο μόνος του από ένα μεγάλο κοινωνικό ενυδρείο με υψηλή κυκλοφορία νερού που θα τον κουράσει μέχρι θανάτου μερικες φορές.

Αν όμως το κοινωνικό ενυδρείο στηθεί με κριτήριο ο μονομαχος να είναι το “centerpiece”, τότε υπάρχουν πολλές επιλογές σε ψάρια, κυρίως από Ασία αλλά και από Αμερική 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

2. Αγοράζουμε μονομάχους που βρίσκονται αρκετά κοντά στο άγριο σχήμα, τους Plakat και Halfmoon Plakat. Αυτά τα ψάρια παρουσιάζουν αποδεδειγμένα λιγότερα προβλήματα υγείας και έχουν λιγότερο μπασταρδεμενο γενετικό υλικό. Κινούνται με άλλη χαρη μέσα στο ενυδρείο και έχουν εντυπωσιακά χρωματα.

Νομίζω πως εδώ πρέπει να εστιάζουμε γιατί παράγινε το κακό με τα σχήματα και τα τεράστια πτερύγια με αποτέλεσμα το ψάρι να κολυμπά αφύσικα και να κάθετε νωχελικά σε μία άκρη του ενυδρείου, ίσος και απο αυτό προέκυψε το ποτηράκι. Πιστεύω πως ένα άγριο ψάρι με δυναμική ίσος να πηδούσε έξω απο το ποτήρι και αναγκαστικά δεν θα το κρατούσαν σε ποτήρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχως ειστε ατυχοι γιατι δεν τραβιξα φωτογραφια στην Ινδονησια που ειμουν για να δειτε που εχουν τους μονομαχους εκει,σε μια χωρα που τους μονομαχους μπορεις να τους βρεις αγριους σε οριζονες και μικρα ποταμακια.

Τα ψαρια τα ειχαν σε σακουλες,μικροτερες απο αυτες που παιρνουμε εμεις τα ψαρια εδω απο τα πετσοπ,και σε πολυ λιγο νερο.

Και σας πληροφορω οτι δεν ηταν τα μονα ψαρια που τα ειχαν ετσι.Και τα γκουραμι ετσι τα ειχαν.

Ακομα πετυχα τυπο με ποδηλατο στο δρομο,που απο πισω εσερνε μια κατασκευη γεματη σακουλακια με ψαρια που τα πουλουσε,φανταστειτε τι τραβουσαν αυτα τα ψαρια εκει μεσα.

Οπωτε,το προβλημα δεν ειναι μονο εδω με αυτατα ψαρια,ξεκιναει απο εκει που προερχονται γι αυτο τα βλεπουμε συχνα ταλαιπορημενα εδω.

Οταν ειπα εκει σε κατι φιλους ντοπιους ποσο τους αγοραζουμε εδω εκλαιγαν απο τα γελια.

Μου ειπαν,μπορουμε να σε παμε εδω πιο κατω αν θες και να μαζεψεις με μια αποχη οσους θες τζαμπα...

Περα απο ολα αυτα,καλο ειναι να μην αγοραζουμε ψαρια απο ποτηρια γιατι ετσι συμβαλουμε και εμεις στο να συνεχιζεται ολο αυτο.

Και οπως πολυ σωστα ειπε και ο Βασιλης πιο πανω καλο ειναι να παιρνουμε ψαρια οσο πιο κοντα γινεται στην αγρια μορφη τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος rastafarian έγραψε:

Δυστοιχως ειστε ατυχοι γιατι δεν τραβιξα φωτογραφια στην Ινδονησια που ειμουν για να δειτε που εχουν τους μονομαχους εκει,σε μια χωρα που τους μονομαχους μπορεις να τους βρεις αγριους σε οριζονες και μικρα ποταμακια.

Τα ψαρια τα ειχαν σε σακουλες,μικροτερες απο αυτες που παιρνουμε εμεις τα ψαρια εδω απο τα πετσοπ,και σε πολυ λιγο νερο.

Και σας πληροφορω οτι δεν ηταν τα μονα ψαρια που τα ειχαν ετσι.Και τα γκουραμι ετσι τα ειχαν.

Ακομα πετυχα τυπο με ποδηλατο στο δρομο,που απο πισω εσερνε μια κατασκευη γεματη σακουλακια με ψαρια που τα πουλουσε,φανταστειτε τι τραβουσαν αυτα τα ψαρια εκει μεσα.

Οπωτε,το προβλημα δεν ειναι μονο εδω με αυτατα ψαρια,ξεκιναει απο εκει που προερχονται γι αυτο τα βλεπουμε συχνα ταλαιπορημενα εδω.

Οταν ειπα εκει σε κατι φιλους ντοπιους ποσο τους αγοραζουμε εδω εκλαιγαν απο τα γελια.

Μου ειπαν,μπορουμε να σε παμε εδω πιο κατω αν θες και να μαζεψεις με μια αποχη οσους θες τζαμπα...

Περα απο ολα αυτα,καλο ειναι να μην αγοραζουμε ψαρια απο ποτηρια γιατι ετσι συμβαλουμε και εμεις στο να συνεχιζεται ολο αυτο.

Και οπως πολυ σωστα ειπε και ο Βασιλης πιο πανω καλο ειναι να παιρνουμε ψαρια οσο πιο κοντα γινεται στην αγρια μορφη τους.

Άμα ξαναπάς βγάλε φωτογραφία εε!!!

Link to comment
Share on other sites

Οπου και αν εχω παει και εχω δει μονομαχο σε ποτηρακι η κατι παρομοιο κανω την παρατηρηση μου,ακομα και σε γνωστη αλυσιδα που το βρισκω απαραδεκτο.Το θεμα ειναι οτι οσες φορες εχω ρωτησει μου λενε οτι οι περισσοτεροι απλα πεθαινουν εκει..στα ποτηρακια..λυπαμαι πολυ που γινεται αυτο και ευχομαι να τους εδιναν τα λιτρα και την φροντιδα που αξιζουν στο καθενα ξεχωριστα.ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ.Οσο και αν λυπαμαι δεν πρεπει να αγοραζουμε απο οσους δεν τα φροντιζουν,υπαρχουν καταστηματα που τα φροντιζουν και τα εχουν σε κοινωνικα ενυδρεια ως ''centerpiece''.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Danaesip said:

Άμα ξαναπάς βγάλε φωτογραφία εε!!!

 

Ας μας πέσει λίγο η ψυχολογία.. 

 

Βρίσκεις πολλά στο νετ για να πάρεις μια ιδέα του τί θέλει να πει ο rastafarian (να δεις και πώς τους αποστέλλουν... αν και λένε πώς σε μικρό σακουλάκι με ελάχιστο νερό είναι προτιμότερο να γίνεται η μεταφορά τους για να μην έχουν τον χώρο να πάνε πέρα δώθε, να χτυπάνε κλπ...) :

 

https://9gag.com/gag/av0nnP5

 

http://www.digitaljournal.com/image/69116

 

 

best_2015_h_52007921.jpg

 

 

 

RknLstS.jpg

hlEQQnb.jpg

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος stratigos24 έγραψε:

 

Ας μας πέσει λίγο η ψυχολογία.. 

 

Βρίσκεις πολλά στο νετ για να πάρεις μια ιδέα του τί θέλει να πει ο rastafarian (να δεις και πώς τους αποστέλλουν... αν και λένε πώς σε μικρό σακουλάκι με ελάχιστο νερό είναι προτιμότερο να γίνεται η μεταφορά τους για να μην έχουν τον χώρο να πάνε πέρα δώθε, να χτυπάνε κλπ...) :

 

https://9gag.com/gag/av0nnP5

 

http://www.digitaljournal.com/image/69116

 

 

best_2015_h_52007921.jpg

 

 

 

RknLstS.jpg

hlEQQnb.jpg

 

 

 

 

 

Πραγματικά φανταστικό

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος stratigos24 έγραψε:

Λυπηρο θες να πεις...

Λυπηρό σε σχέση με τις καταστάσεις που είναι τα ψάρια.....αλλά αν δεις πόσο καλές ποικιλίες σε ψάρια δείχνει είναι καταπληκτικό

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην πάμε σε ξένες χώρες, και εδώ έχουμε παρόμοιες εικόνες. Πανηγύρια όπου στιβαζουν 100 χρυσόψαρα σε 50 λίτρα και τα πουλάνε σε πλαστικές γυάλες των 3 λίτρων, λούνα παρκ που χαρίζουν πάλι ψάρια σε σακούλες  ως έπαθλο πχ σκοποβολής. 

Για εμένα το μεγάλο πρόβλημα δεν είναι τόσο ο βασανισμός ενός αριθμού ζωντανών, αλλά κυρίως η λανθασμένη εικόνα που δημιουργείται στον κόσμο, ότι αφού τα πουλάνε έτσι, δεν έχουν θέμα. Πολλοί άνθρωποι δεν θα καθίσουν να το σκεφτούν βαθύτερα, οπότε μοιραία συνέπεια η διαιώνιση τέτοιων εικόνων. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχει τύχει και εδώ, σε εγχώριο μαγαζι -χονδρεμπορο, να δω να συσκευαζονται μόνομαχοι σε σακουλάκια για αποστολή.

Μάλλον γίνεται παντού...

Τροφή για σκέψη...

 

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ σωστό να συσκευάζονται οι μονομάχοι σε σακουλάκια και σίγουρα προτιμώ πιο ανθρώπινη μεταχείριση. Όμως θα πω πως πλέον και έχοντας κρατήσει μονομάχους για 10 χρόνια, πιο πολύ με απασχολεί το τι γίνεται αφού φτάσουν στο σπίτι μας αλλά και τι είδους μονομάχοι θα φτάσουν στο σπίτι μας, όπως ανεφερα πιο πάνω. Ο μονομαχος αποδεδειγμένα μπορεί να μεγαλώσει και να φτασει σε τελικό μέγεθος μέσα σε λιγο νερό. Θα μου επιτραπει να πω ότι σε διαφορά βίντεο στο ιντερνετ από διάφορες φάρμες (όπου μεγαλώνουν μετά από εβδομάδες μετά την γέννηση τους αρσενικούς μονομάχους σε 1000ml νερό), χαίρουν πολύ καλής υγείας και είναι πανέμορφοι. 

Αυτοί οι μονομάχοι όμως, έρχονται σπάνια στην Ελλάδα. Οι μονομάχοι που έρχονται είναι ταλαιπωρημένα ψάρια με κάκιστο γενετικό υλικό και προσμίξεις, απιστευτες δυσμορφίες και αφύσικο μέγεθος σε σχέση με το άγριο ψάρι. Περνούμε δηλαδή την τελευταία διαλογή, ο,τι πιο φθηνό για τους εισαγωγεις, φτάνει στην χώρα μας. Εκεί νομίζω πως μπορούμε να εστιάσουμε. Με το να ζητάμε ψάρια όπως οι Plakat και HMPK. Οι διάφορες στην τιμη δεν ειναι τραγικές και η πιθανότητα να έρθει ένα ψάρι με μεγάλες δυσμορφίες και κινητικά προβλήματα είναι πολύ πιο μικρή. Νομίζω πως μόνο έτσι μπορούμε να βοηθήσουμε άμεσα....

 

ΥΓ1. Ο κλασικός Veiltail που θυμάμαι να αγοράζω πριν 7-8 χρόνια ήταν πολύ πιο «φυσιολογικός» από αυτούς που βλέπω στα καταστήματα τώρα 

ΥΓ2. Όταν βλέπω έναν Halfmoon, Rosetail, Doubletail κτλπ να κολύμπα, σκέφτομαι τον εαυτό μου να προσπαθεί να τρέξει με 15 κιλά περίσσειο δέρμα πάνω μου.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...