Jump to content

Oscar


Gialyk

Recommended Posts

Καλησπέρα σας....Σκέφτομαι εδώ και καιρό να φτιάξω ένα ενυδρείο γύρω στα 370 λίτρα με οσκαρ...θα ήθελα συμβουλές για τι ψάρια μπορώ να βάλω μαζί με τα οσκαρ...Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια μεγάλη κιχλίδα, που μπορεί να συγκατοικήσει με παρόμοιου μεγέθους ψάρια. Οπότε χρειάζεται πολύ ........μεγάλο ενυδρείο.

Διάβασε το προφιίλ που σου δίνω (αν δεν το έχεις ήδη διαβάσει) και θα πάρεις αρκετές πληροφορίες.:)

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται σε τι μέγεθος θα είναι τα Oscar και τα άλλα ψάρια, μπορούν να συγκατοικίσουν με μικρότερα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Force έγραψε:

Εξαρτάται σε τι μέγεθος θα είναι τα Oscar και τα άλλα ψάρια, μπορούν να συγκατοικίσουν με μικρότερα ψάρια

Κώστα όπως ξέρεις καλύτερα από τον καθένα μεγαλώνουν πολύ γρήγορα.

Νομίζω για τελικό μέγεθος ψαριών, ενυδρείο μήκους περίπου 120cm είναι λίγο.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κώστα όπως ξέρεις καλύτερα από τον καθένα μεγαλώνουν πολύ γρήγορα.
Νομίζω για τελικό μέγεθος ψαριών, ενυδρείο μήκους περίπου 120cm είναι λίγο.[emoji4]
Δεν θα διαφωνισω σε αυτό που λες, όμως τα Oscar είναι ήρεμα ψάρια και εάν επιλέξει 2 Oscar μπορούν να ζήσουν σε ενυδρείο 370lt, είχα 2 Oscar σε 350 lt μαζί με μικρά ψάρια και δεν είχαν πρόβλημα, φυσικά θέλουν καλή φιλτρανση και όλα τα σχετικά που χρειάζεται ένα ενυδρείο, ντεκόρ, και άλλα πρέπει να επενδύσει στο ενυδρείο του, για να μην έχει προβλήματα.

In search of incredible

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το σκέφτεσαι, αντι για 1,20 το καλύτερο θα ήταν να πας σε 1,50 μέτρο και ιδανικά σε 1,80. Όπως λεει και ο Κώστας θα ζήσουν και στο 1,20 τετοιο έχω και γω με 2 oscar μέσα που εχουν φτάσει τους  30 πόντους το καθένα. Φαντάσου τον 1ο χρόνο απο 5 πόντους φτάνουν τα 20 με 25 εκατοστά χωρίς να το καταλάβεις.

Εφόσον έχεις την πληροφορία εκμεταλλεύσου την για να μην το μετανοιώσεις αργότερα.... μη κοιτάς την δική μου αμάθεια....αν ειχα την πληροφορία εξ αρχής ίσως να μην αγόραζα ποτέ αυτό το ψάρι. Τώρα ειναι αργά να σκεφτώ για κάτι παραπάνω ....θες λίγο το συναισθηματικό δέσιμο μετα απο τόσα χρόνια μαζί τους, θές οτι ο χώρος του σπιτιού και οι διαμορφώσεις δεν μου επιτρέπουν για μεγαλύτερο ενυδρείο κτλ.....μην κάνεις ίδια σφάλματα χωρίς όμως αυτό να σημαίνει οτι ο ψάρης θα έχει και πρόβλημα. Μόνος του στα 370 lit θα είναι βασιλιάς αλλά αν θα θελεις να βάλεις και άλλα μέσα όπως σκέφτεσαι θα αρχίσεις να τον ζορίζεις. Είναι πολύ ήρεμο ψάρι αλλά γίνεται πολύ νευρικό και επιθετικό όταν κάποιος άλλος του διεκδικησει τη γωνιά του. Στο δικό μου ευτυχώς ο καθένας έχει τη μεριά του αλλά μέχρι να ξεκαθαρίσει η υπόθεση κόντεψαν να μου σπάσουν το ενυδρείο.

 

Καλοί συγκάτοικοι για τα Oscar είναι οι Pleco.....ούτε που ασχολείται μαζί τους. Γενικά αν τον πάρεις μεγάλο και ρίξεις μέσα μικρότερα ψάρια που χωράνε στο στόμα του θα τα φάει με τη μια. Εαν μεγαλώσει απο μικρός με άλλα ψάρια που δε φτάνουν το μέγεθος του δεν θα τα πειράξει ποτέ. Γενικά οποιαδήποτε Αμερικάνικη κιχλίδα πιστεύω πως μπορεί να συμβιώσει με τα Oscar.

Ετοιμάσου φυσικά να αποκτήσεις και δυνατά φίλτρα και κυκλοφορίες μεσα στο ενυδρείο γιατί είναι πολύ τσαπατσούληδες όταν τρώνε.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 26/3/2018 at 10:15 ΜΜ, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Κώστα όπως ξέρεις καλύτερα από τον καθένα μεγαλώνουν πολύ γρήγορα.

Νομίζω για τελικό μέγεθος ψαριών, ενυδρείο μήκους περίπου 120cm είναι λίγο.:)

Το ενυδρείο είναι  150cmx50x65....σκέφτομαι τα οσκαρ να τα πάρω απο μικρά δηλ 7-8cm...θα μπορέσω να τα βάλω με κάποια μικρά γατοψαρα πχ;

On 25/3/2018 at 7:23 ΜΜ, το μέλος Gialyk έγραψε:

Καλησπέρα σας....Σκέφτομαι εδώ και καιρό να φτιάξω ένα ενυδρείο γύρω στα 370 λίτρα με οσκαρ...θα ήθελα συμβουλές για τι ψάρια μπορώ να βάλω μαζί με τα οσκαρ...Ευχαριστώ 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κρατήσει με επιτυχία μαζί με Oscar, Tiger barb τα λεγόμενα τιγράκια, στο μέγεθος που σκέφτεσαι να βάλεις τα Oscar θα είσαι μια χαρά, βάλε και μια ομάδα τιγράκια, γύρω στα 8. Φτιάξε όμως το ντεκόρ κατάλληλο με φυτά και ξύλα, να δημιουργήσεις σπηλιές.

In search of incredible

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εχουμε καποιο νεοτερο απ το ενυδρειο σου;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...