Jump to content

""Συμβατότητα" Ψαριων


Recommended Posts

Καλησπερα ,

Σαν καινουργιος στο forum και γενικα στον τομεα των ψαριων εχω αρκετες αποριες . 

Αρχιζοντας απο το ενυδρειο :

Σκεφτομαι να αγορασω ενα των 60 λιτρων πιστευεται οτι ειναι αρκετα ?

Σχετικα με τον εξοπλισμο ποιος ειναι ο βασικος ενος ενυδρειου ? ( εαν μπορειται να μου πρωτεινεται καποια οπως φιλτρα , θερμοστατες κλπ .)

Τελος η ερωτηση που με "καιει" ειναι το ποσα ψαρια μπορω να τοποθετησω μεσα στο ενυδρειο . Ξερω τα βασικα για το pH κλπ απλα στο θεμα της τροφης εαν δεν τρωνε ολα το ιδιο πως θα τα ταιζω ? 

Θα βαλω μια λιστα με τα ψαρια που εχω επιλεξει :

Puntius titteya 

Celestichthys margaritatus

Redcap Oranda Goldfish 

Pseudotropheus Acei (4-5 cm )

Corydoras sterbai Stebras Cory

Poecilia sphenops

Flame Guppy

Yellow Molly

Neocaridina heteropoda

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Έκτορα και καλή αρχή. 

 

Τα 60 λίτρα είναι καλά για ξεκίνημα αλλά σύντομα θα σου είναι "λίγα". 

 

Τα ψάρια που έχεις στην λίστα σου είναι ασύμβατα μεταξύ τους και μερικά απο αυτά θέλουν περισσότερα λίτρα. 

 

Θα σου πρότεινα να την "ξεκαθαρίσεις" λίγο και μετά να δούμε το θέμα των λίτρων. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση . Μηπως θα μπορουσες να μου πεις ποιο απο τα παραπανω ψαρια ειναι συμβατα ? 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και από μένα.

Από τα ψαράκια που αναφέρεις παραπάνω ως επιλογή, μόνο τις γαρίδες, τα margaritatus, και τα puntius titteya θα έβαζα σε 60λτ ενυδρείο από άποψη επάρκειας χώρου.

Από την εμειρία μου σου λέω ότι όσο θα ασχολείσαι με το χόμπι, θα αναθεωρήσεις πολλές φορές την έννοια της λέξης <<αρκετά λίτρα>>:D

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη αρχη και απο εμενα

 

Το θεμα των λιτρων , οι πιο πολλοι επιλεγουμε λιγα λιτρα που ειναι και πιο οικονομικα με την λογικη οτι μηπως πιο μετα το βαρεθουμε και πολυ σωστα πρατουμε, αλλα το κυριο πλεονεκτημα των πολλων λιτρων ειναι η αραιωση, δηλαδη οτι λαλακια γινει στα πολλα λιτρα νερου αραιωνεται  και το κακο γινεται μικρο, και το δευτερο πλεονεκτημα οτι εχεις περισσοτερες επιλογες σε ψαρια, οποτε για μενα οσο μεγαλυτερο μπορεις τοσο το καλυτερο.

 

Οσον αφορα την ιχθυοσυνθεση υπαρχουν τα βιολογικα κριτηρια καθε οργανισμου (PH,σκληροτητα, θερμοκρασια κ.α) αλλα επειδη τα πιο πολλα ψαρια εκτροφης γεννιωνται και μεγαλονουν σε PH βρυσης  μην τρελενεσαι,  βεβαια αν μπορεις να τα εχεις σε PH εκει που ζουν ακομα καλυτερα γιατι θα δεις καλυτερα χρωματα και αλλα, το σημαντικο για μενα ειναι το φρεσκο νερο οσο περισσοτερες αλλαγες τοσο το καλυτερο, και ο χρονος, ασε το ενυδριο να κανει τους κυκλους του, μην σε τρομαζουν οι αλγες και διαφορα αλλα ειδικα τους πρωτους μηνες, σκεψου οτι καθε οικοσυστημα εχει την ταση να διορθωνει τα λαθη και να ισσοροπει αρκει να το αφησουμε . :D  

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Εκτορας Σταλικας έγραψε:

Παιδια , μηπως πρεπει να παω κατευθειαν σε 100 λιτρα ετσι ωστε να βαλω περισσοτερα ψαρια ?

 

Αν βαστά η τσέπη σου, και ο χώρος σου μόνο πλεονέκτημα θα έχεις από αυτή την επιλογή.

Δεν είναι μόνο ότι θα μπορείς να βάλεις αριθμητικά περισσότερα ψάρια, αλλά μπορείς να βάλεις και κάποια άλλα είδη που δεν μπαίνουν στο μικρότερο.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε Έκτορα και καλώς ήρθες. Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε όσο μεγαλύτερο ενυδρείο αντέχει η τσέπη σου. Φυσικά όσο αυξάνουν τα λίτρα αυξάνεται εκθετικά και το μπάτζετ, αφού μεγαλύτερο ενυδρείο προϋποθέτει μεγαλύτερο φίλτρο, περισσότερη διακόσμηση, περισσότερο ρεύμα κτλ. 

Η άποψη μου είναι να καταλήξεις αρχικά σε ένα είδος ψαριού που σου αρέσει. Από κει και πέρα συζητάμε για εξοπλισμό, πιθανούς συγκατοίκους κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια παιδια μαλλον θα παω στα 100 λιτρα μια και καλη . Μια τελευταια ερωτηση. Αμα παρω ψαρια διαφορετικου ειδους τα οποια ειναι συμβατα υπαρχουν αλλαγες στη διατροφη του καθενος ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Γεια σου φίλε Έκτορα και καλώς ήρθες. Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε όσο μεγαλύτερο ενυδρείο αντέχει η τσέπη σου. Φυσικά όσο αυξάνουν τα λίτρα αυξάνεται εκθετικά και το μπάτζετ, αφού μεγαλύτερο ενυδρείο προϋποθέτει μεγαλύτερο φίλτρο, περισσότερη διακόσμηση, περισσότερο ρεύμα κτλ. 

Η άποψη μου είναι να καταλήξεις αρχικά σε ένα είδος ψαριού που σου αρέσει. Από κει και πέρα συζητάμε για εξοπλισμό, πιθανούς συγκατοίκους κτλ.

Να ειμαι ειλικρινης δεν θελω μεγαλα ψαρια ( εννοωντας αυτα των 8-10 εκατοστων ) θα ηθελα εαν ειναι εφικτο οσο περισσοτερα γινεται απο διαφορες "ποικιλιες " κατω των 4-5 cm

Έγινε επεξεργασία - Εκτορας Σταλικας
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Εκτορας Σταλικας έγραψε:

Ωραια παιδια μαλλον θα παω στα 100 λιτρα μια και καλη . Μια τελευταια ερωτηση. Αμα παρω ψαρια διαφορετικου ειδους τα οποια ειναι συμβατα υπαρχουν αλλαγες στη διατροφη του καθενος ?

 Kαλησπερα Εκτωρα !!! 
Καλη επιλογη τα 100 λιτρα απο , απο αποψη εξοπλισμου που ρωτησες θα χρειαστεις σιγουρα εναν θερμοστατη σιγουρα 100 η 150 w προτιμησε καποιον "μαρκας" για να μην εχεις τρεχαματα απο τους πιο φθηνους ... επειτα θα χρειαστεις ενα φιλτρο του οποιου η παροχη θα ειναι σιγουρα 3 φορες τα λιτρα του ενυδρειου δλδ. πχ για 100 λιτρα ενυδρειο θελεις τουλαχιστον 300lt/hr φιλτρανση εγω προσωπικα στο 100αρι το ενυδρειο μου εχω εσωτερικο φιλτρο 560λτ/ωρα και αρκετα μεγαλο με 3 στρωσεις σφογγαρι βιολογικο υλικο και υαλοβαμβακα .. ακομα θα χρειαστεις σιγουρα καποια αποχλωριοτικα νερου για να βαλεις στο νερο της βρυσης θα χρειαστεις ενα θερμομετρο, μια σκουπα βυθου , 2-3 κουβαδες 10-15λτ για τις αλλαγες , ετοιμα βακτηρια απο πετ σοπ η "μπολι" απο καποιον συνχομπιστα για το στρωσιμο τελος αν το ενυδρειο που θα παρεις δεν εχει καπακι με λαμπα θα πρεπει να παρεις και ενα καπακι με λαμπες ... Οσον αφορα τα ψαρια τα guppies, mollies, platties ειναι πολυ ασφαλη επιλογη για καποιον νεο στο χομπι ανθεκτικα και συνιθησμενα στο υψηλο Ph.. δες ποια σου αρεσουν και κανε την επιλογη σου .. επισης λογω του μεγεθους τους μπορεις να βαλεις αρκετα μεσα στο ενυδρειο ... Τελος για το θεμα του ταισματος τα περισσοτερα ψαρια ειναι οκ με μια τροφη mix σε νιφαδες η σε μπαστουνακια ( αν παρεις μικρα ψαρια προτιμησε νιφαδες) ακομα και τα ψαρια βυθου δεν θα εχουν προβλημα με τετοιες τροφες !!
Εχεις σκεφτει αν θα εχεις ζωντανα φυτα στο ενυδρειο σου ? Αν θελεις κατι τετοιο υπαρχουν καποια ακομα πραγματακια τα οποια πρεπει να λαβεις υποψην !! 

 

 

Ελπιζω να σε βοηθησα αρκετα !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απνατηση . Να ειμαι ειλικρινης τα εχω ξεκαθαρισει λιγο . Εψαξα και εγω τα mollies , platties κλπ . Οσον αναφορα τον εξοπλισμο πολυ σωστα αυτα που μου ανεφερες ( ναι το ενυδρειο εχει και καπακι με λαμπες ) . Οσον αναφορα τα φυτα δεν νομιζω να προτιμησω φυσικα αλλα απο pet shop . Τελος εαν στο μελλον αποφασισω να προσθεσω καποια μεγαλυτερα ψαρια ( που πληρουν τις προυποθεσεις οπως το pH κλπ ) θα εχω προβλημα με τα μικροτερα ? Ακουσα οτι τα τσιμπάνε ακομα και να εχουν φιλικο χαρακτηρα .

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Εκτορας Σταλικας έγραψε:

Ευχαριστω για την απνατηση . Να ειμαι ειλικρινης τα εχω ξεκαθαρισει λιγο . Εψαξα και εγω τα mollies , platties κλπ . Οσον αναφορα τον εξοπλισμο πολυ σωστα αυτα που μου ανεφερες ( ναι το ενυδρειο εχει και καπακι με λαμπες ) . Οσον αναφορα τα φυτα δεν νομιζω να προτιμησω φυσικα αλλα απο pet shop . Τελος εαν στο μελλον αποφασισω να προσθεσω καποια μεγαλυτερα ψαρια ( που πληρουν τις προυποθεσεις οπως το pH κλπ ) θα εχω προβλημα με τα μικροτερα ? Ακουσα οτι τα τσιμπάνε ακομα και να εχουν φιλικο χαρακτηρα .

Θα προσπαθησεις να παρεις ψαρια τα οποια δεν επιτηθονται σε ψαρακια με ουρες !!! αμα το ψαξεις υπαρχουν ψαρια μεγαλυτερου μεγεθους κοινωνικου ενυδρειου δεν σου λεω καποιο γιατι δεν ειμαι 100% σιγουρος για αυτο που θα σου πω ελπιζω να μπορεσει να μας βοηθησει καποιος με μεγαλυτερη εμπειρια !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...