Jump to content

Jebao WiFi Cross Flow Pump CP-40


Recommended Posts

Καλημέρα ,

ήθελα να ρωτήσω εάν είναι ΟΚ η Jebao WiFi Cross Flow Pump CP-40 για ένα ενυδρείο 300λιτρα ....?

Θα χρειαζόμουν κάτι ακόμα η είναι αρκετή ?

Εχω δει από βιντεακια ότι κάνει καλύτερη κυκλοφορία η συγκεκριμένη , η να πάρω δυο και να της βάλω τη μια απέναντι από την άλλη .

Έχετε κάποια συμβουλή η ακόμα και εάν μπορείτε να μου προτεινεται τι ν ακανω με το θέμα κυκλοφοριαας .

Σας ευχαριστώ  

Link to comment
Share on other sites

Τί ενυδρείο έχεις σκοπό να φτιάξεις?

Εννοώ αυξημένης δυσκολίας κοράλλια?

Αν το ενυδρείο σου στοκαριστεί φουλ από κοράλλια σίγουρα θα χρειαστείς κάτι ακόμα.

Δεν μπορώ να βρω πουθενα στα χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου μοντέλου πόσο νερό γυρίζει την ώρα..

Έχεις εικόνα πόσα λτ/ωρα είναι?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 300 λίτρα.

Σίγουρα δεν θα το μπουκώσω από ψαρια ..λεω εγώ τώρα .

Όσο για του τυπου κοράλλια μάλλον θα  βάλω εύκολα .

Βρήκα αυτά τα χαρακτηριστηκα 

 

Specifications

  • Size 29.5cm x 6.5cm x 4.5cm
  • Thickness 15mm
  • Super Extreme Magnet Include
  • Power 100V to 240V 50/60hz DC 2.7A 40W
  • Assume 16500 to 17500 Litres (Cross Flow for Whole Tank) *Suppose Order Aqualink WiFi controller to OverClock or reduce the flow to accuracy more 
  •  
Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν το έχω ακούσει να το χρησιμοποιούν χομπίστες στην Ελλάδα, οπότε δεν έχω και προσωπική εμπειρία για να σου πω κατα πόσο είσαι καλυμένος, σίγουρα φαίνεται αρκετά ικανοποιητική η ροή για μεσσαίας δυσκολίας κοράλλια (μέχρι lps δηλαδή και κάποια έυκολα κοραλλάκια sps που θέλουν μέτρια προς καλή ροή, για κοράλλια που απαιτούν ισχυρές ροές κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστείς μια προσθήκη αργότερα..

Μεγάλο ρόλο βέβαια παίζουν και οι διαστάσεις της γυάλας, θα είναι μακρόστενο ή κύβος?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 1,00 μήκος 0,50 πλατος  και 0,60 υψος .

Υπάρχει βεβαια και το Jebao Jecod Cp-55 50W Cross Flow Wave Maker Pump 

CP55 Specifications
* Size 33cm x 7cm x 3.5cm
* Thickness 15mm
* Super Extreme Magnet included
* Power 100V to 240V 50/60hz DC 4A 50W
* Up to 20500Litres (Cross Flow for Whole Tank)

CP55 is Recommended for a bigger tank, start from 120cm !!!!!!!!!!
 

Έγινε επεξεργασία - tuscani7
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη πάντα..

Εγώ θα έπαιρνα για αρχή τον CP-40 και θα τον έβαζα στην απέναντι πλευρά από εκεί που κάνει την επιστροφή στο ενυδρείο η αντλία επιστροφής αν έχεις sump  ή από εκεί που επιστρέφει το νερό  το σκίμμερ αν δεν έχεις sump διοτι από εκεί θα έχεις μια Α ροή και αν στην πορεία κάτι δε μου άρεσε από συμπεριφορές κοραλλιών ή έβλεπα οτι δεν μπορεί να σηκώσει τις ακαθαρσίες από τον πάτο για να τα φιλτράρει το σκιμμερ ή ο βράχος  θα έβαζα και μια RW-4 αργότερα για να καταπολεμήσω και τέτοιου είδους προβλήματα..

Γενικά εγώ το ενυδρείο μου το δουλευα ως εξής:

Ήταν 92 εκατοστά μήκος και είχα από την μία πλευρά την επιστροφή του νερού από το σκιμμερ και τον κυκλοφορητή από το εσωτερικό φίλτρο που είχα για αντιφοσφωρο και ανθρακα διότι δεν είχα sump και από την άλλη πλευρα την επιστροφή του chiller (κλιματιστικό νερού) μαζί με μια WP-25 και ήμουν αρκετά καλυμένος..Η WP-25 όμως αν δεις τα χαρακτηριστικά της είναι το 1/3 της CP-40 από άποψη ροής και αυτά τα είχα σε reef 180 λίτρων με χαμηλών απαιτήσεων κοράλλια.

Αυτή είναι η αποψή μου αν θέλεις να πας σε τέτοιου είδους wavemaker..

Αν πας σε κλασσικούς θα σου πρότεινα δύο RW-8 ή έναν RW-8 και έναν RW-15 ακόμη καλύτερα αν σε παίρνει οικονομικά αντικροιστά για να είσαι καλυμένος για οποιαδήποτε κοράλλια θέλεις να φιλοξενήσεις στο μέλλον και μπορείς εννοείτε να τους έχεις πιο χαμηλά ανάλογα τις απαιτήσεις των κοραλλιών για να μειώσεις και τις καταναλώσεις..

Περίμενε να πάρεις ιδέες και από άλλα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για το χρόνο σου ήσουν κατατοπιστικός .

Εάν μπορεί και κάποιος άλλος να με διαφωτίσει και δεν του είναι κόπος πολύ ευχαρίστως 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου η άποψη ως γνωστόν είναι ότι 2 πάντα καλύτερα από 1 .  Με 2 rw 8 πιστεύω ότι είσαι πλήρως καλυμμένος. Η αν είναι και vortec τότε είσαι και ποιοτικά καλυμμένος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και εσένα για άλλη μια φορα .

Κάπως έτσι θα το πάω.

Bλέπω σε σαιτ εξωτερικού rw η sw ποια άραγε η διαφορα τους ?

Ποια τα οφέλη να είναι και με wifi η remote ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω αυτή την ερώτηση γιατι τα αγγλικά μου δεν είναι και τα καλύτερα .......ποσο μάλλον όταν πρόκειται για τεχνολογία 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...