Jump to content

Ενυδρείο για Μονομάχους σε εξωτερικό χώρο


Recommended Posts

Ομάδα, σκέφτομαι να κανω comeback στο χώρο ύστερα απο 5 χρόνια απουσίας.

 

Η ιδεα μου ειναι να γεμισω το 500λτ μου στο μπαλκόνι και να βαλω μεσα μονομάχους και φυτά. 

 

Λετε να βγάλουν τον ελάχιστο χειμώνα της Αθήνας???

 

Σαν ιδεα μπορεί να υλοποιηθεί???

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ετσι νομιζω ! 

Ασε που μπορει να καει και ο θερμοστατης (που πιστευω να βαλεις)με τοσες συνεχομενες ωρες λειτουργιας ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:welcome: back!

Νομίζω ότι η απουσία σου σ'επηρέασε αρκετά... Ο μονομάχος είναι επιθετικό ψάρι με το είδος του (ή παρόμοια ψάρια με μεγάλα πτερύγια), οπότε χρειάζεσαι 80-100 λίτρα για το καθένα σε πυκνοφυτεμένο ενυδρείο, ήτοι 5-6 ψάρια. Αξίζει να θυσιάσεις 500 λίτρα μόνο γι'αυτό; Επίσης θέλει 23-26 βαθμούς. Είσαι διαθέσιμος να κρατάς αυτή τη θερμοκρασία το χειμώνα, που απ΄ότι βλέπω είσαι στην Αιτωλοακαρνανία; Και τι θα γίνεται το καλοκαίρι, όταν θα φτάνει 30-35 βαθμούς;

 

Αν θες οπωσδήποτε να βάλεις το ενυδρείο έξω, θα πρότεινα να πάρεις χρυσόψαρα. Σε τόσα λίτρα μπορείς εκτός από τα fancy, να έχεις άνετα common comet και koi, χωρίς να σε προβληματίζει τουλάχιστον ο χειμώνας. Όσο για το καλοκαίρι, σε μέρος που δεν θα το χτυπάει ο ήλιος, με μερικά ανεμιστηράκια θα κάνεις δουλειά, όμως θα χρειάζεσαι φουλ αναπλήρωση για την εξάτμιση που θα έχεις.

 

Tο καλύτερο απ'όλα είναι να το στήσεις μέσα στο σπίτι. Επιλογές πάρα πολλές: Ταγκανίκα, Μαλάουι, Αυστραλία, Αμαζόνιος, φυτεμένο, γαριδάδικο, κοινωνικό και πάει λέγοντας... Όρεξη να'χεις! Περιττό να σου πω και για τις επιλογές που θα'χεις σε θαλασσινό reef...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπαίνουν κοι σε 500 λτ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είδα πως αναφέρθηκε, σε 500 λτ μπορεί να βάλει αρκετους μονομάχους σε πλήθος (όχι όλοι αρσενικοί). Εύκολα μπορεί να βάλει 30-40 ψάρια με τα περισσότερα από αυτά θηλυκά. 

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια είναι απαγορευτικό λόγω θερμοκρασίας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ ειμαστεεε..Πιάσαμε λαβράκι..Για πειτε..Ωραίο θέμα προς συζήτηση να μαθαίνουμε και μεις..Όντως μπορούν σε μεγάλα ενυδρεία να ζήσουν τόσα ψάρια αυτού του είδους μαζί; Αν ναι το αποτέλεσμα όπως το σκέφτομαι θα είναι φανταστικό...

Link to comment
Share on other sites

Στην βεράντα θα μπορούσες να έχεις ενυδρείο υπό την προϋπόθεση ότι δεν θα το βλέπει ο ήλιος, με ολέθριες τουλάχιστον θερμοκρασιακα συνέπειες το καλοκαίρι, γιατί δεν μπορώ να φανταστώ πως θα το κράταγες σε ανεκτές θερμοκρασίες σε ανοικτό χώρο, και ότι για την θέρμανση του δεν θα λυπηθείς τα βαττ. Όσο και αν σπρωξουμε στα κάτω όρια την θερμοκρασία, ακόμη και σε αυτές που καταγράφονται στον βιότοπο, τις νύχτες έχει κρύο, οπότε θα κάψει πολύ. 

Επίσης, το ενυδρείο είναι 5 χρόνια εκτός λειτουργίας;αν ναι,  σε ποιες συνθήκες αποθηκεύτηκε; ποσών ετών είναι; θέτω απλά την πιθανότητα της στεγανοτητας ίσως... :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ παλιά είχα δύο ή τρεις αρσενικούς (δε θυμάμαι καλά) σε 450 λίτρα (όχι μόνους τους:D). Όποτε βρισκόντουσαν, ο Α χτύπαγε αλύπητα. Απλά σ' αυτά τα λίτρα, οι άλλοι είχαν τη δυνατότητα να το σκάσουν... Πάντως ότι ο Α ήταν Α, και οι άλλοι όχι, φαινόταν με τον καιρό όλο και περισσότερο...

 

Και ο μονομάχος δεν χρειάζεται 80-100 λίτρα ενυδρείο...

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα

Έχω τρέξει ενυδρείο 5 χρόνια, σε εξωτερικό χώρο, φυσικά ΟΧΙ με μονομάχους αλλά με χρυσόψαρα fancy

160 λίτρα ενυδρείο με 2 θερμαντήρες 300 watt κι ελάχιστη θερμοκρασία το χειμώνα 15 βαθμούς

Το καλοκαίρι είχα 5 ανεμιστήρες για να κρατάω τη θερμοκρασία στους 26

Για έναν μήνα κάλυπτα το ενυδρείο με dow, για να μειώσω την απώλεια θερμοκρασίας

Καθόλου εύκολο project και σκέψου ότι είχα χρυσόψαρα τα οποία έχουν μεγάλο εύρος θερμοκρασίας

Μονομάχο σε τόσα λίτρα και σε εξωτερικό χώρο δε θα έβαζα, εκτός κι αν θέλεις να γίνεις μέτοχος στη ΔΕΗ

 

Χρυσόψαρα θα έβαζα και πάλι. Το αρνητικό είναι το κόστος και η "ταλαιπωρία" (σκέψου να αλλάζει νερό ενώ βρέχει...) και τα θετικά είναι πως τα ψάρια είχαν πολύ πιο όμορφα χρώματα και φυσικά το ίδιο το ενυδρείο στο χώρο (χάρμα οφθαλμών!)

Link to comment
Share on other sites

Ξεπερνώντας το εμπόδιο της θερμοκρασίας, θεωρητικά μπορώ να κρατήσω πάνω από ένα αρσενικό με αρκετά θηλυκά στα 500λτ (φυτεμένο πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σκέφτομαι αν βάλω δύο φωτοβολταικά πανέλα (500 + 500 βάτ) και έναν ηλιακό με κυκλοφορητή το βραδυ (πράγματα που έχω και σαπίζουν στην αποθήκη) ίσως ξεπερνάω το θέμα της θερμοκρασίας απλά θέλει λίγη μελέτη...

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος σιαμεζος έγραψε:

Δηλαδή σκέφτομαι αν βάλω δύο φωτοβολταικά πανέλα (500 + 500 βάτ) και έναν ηλιακό με κυκλοφορητή το βραδυ (πράγματα που έχω και σαπίζουν στην αποθήκη) ίσως ξεπερνάω το θέμα της θερμοκρασίας απλά θέλει λίγη μελέτη...

Άγνωστες λέξεις για μένα τα παραπάνω... :hehe

 

Σκέψου όπως πόσο εύκολο είναι με εξωτερική θερμοκρασία 5 C, να πρέπει να πιάσεις θερμοκρασία ενυδρείου 27

 

Επιπλέον, το δύσκολο με το μονομάχο είναι και το θέμα της αναπλήρωσης του νερού το καλοκαίρι, λόγω εξάτμισης

Στα χρυσόψαρα είχα αυτόματη αναπλήρωση με νερό βρύσης και δεν με πολύ - ένοιαζε πόσο ανέβαινε η σκληρότητα

Στο μονομάχο θέλεις βαρέλι και νερό από ΑΟ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά, η ιδέα με το ενυδρείο στο μπαλκόνι παγώσε προς το παρόν. Τελικά η μονομαχαίρα στήθηκε εντός σπιτιού και πολύ πολύ πολύ πιο μικρή ¨( 

 

siam.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ειναι!Στο σημειο με τις πετρες θα προτιμουσα να υπηρχαν ξυλα αλλα αν εσενα σου αρεσει ετσι καλα εκανες και τις εβαλες.Εχεις βαλει τυρφη μεσα?Ποσα λιτρα ειναι?Νομιζω οτι μερικα ξερα φυλλα απο πλατανο η catappa θα σημπληρωναν το σκηνικο σου!Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, ευχαριστώ. Το ενυδρείο είναι 50λτ και τα υλικά είναι κυρίως απο ένα ποτάμάκι κοντά μου (άμμος με χαλίκι, ξύλο, πέτρες και το φυτό στο ξύλο που δεν πολυ φαίνεται ακόμα και το φυτό στα δεξιά).

 

Το χρωμα του νερού και τα αιωρούμενα σωματίδια είναι απο το κακτόχωμα που εχω προσθέση στο βυθό. (βυθός: 1στρώση αμμοχάλικο ποταμίσιο, 2 στρώση κακτόχωμα, 3 στρώση ενυδρειακό βοτσαλακι αγορασμένο).

 

Θέλει δουλίτσα ακόμα το σκηνικό, και θέλω να βάλω και κανενα σαλιγκαρι (κάποιο apple snail για να μου καθαρίσει το βυθό, πέτρες και ξύλο).

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μαζευω πολλα πραγματα απο τις βολτες μου σ'ενα ρεμα[μπορει να μενουμε και κοντα].Τα 50 λιτρα ειναι σουπερ!Το κακτοχωμα αληθεια τι ph εχει?Το εχεις ξαναχρησιμοποιησει σε ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια αυτος ο αναμεικτος βυθος νομιζω οτι θα σου δημιουργησει προβληματα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Μια χαρά είναι τα λίτρα για έναν μονομάχο

Συμφωνώ με τον Rafael πως το ψάρι θα προτιμούσε κάποιο ξύλο κι όχι πετρες

Το apple snail δε φημίζεται ως καλός καθαριστής, οπότε ξανασκέψου το

Προτίμησε κάποιο zebra nerite

 

Καλή συνέχεια και να το χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος σιαμεζος έγραψε:

Ωραίος, ευχαριστώ. Το ενυδρείο είναι 50λτ και τα υλικά είναι κυρίως απο ένα ποτάμάκι κοντά μου (άμμος με χαλίκι, ξύλο, πέτρες και το φυτό στο ξύλο που δεν πολυ φαίνεται ακόμα και το φυτό στα δεξιά).

 

Το χρωμα του νερού και τα αιωρούμενα σωματίδια είναι απο το κακτόχωμα που εχω προσθέση στο βυθό. (βυθός: 1στρώση αμμοχάλικο ποταμίσιο, 2 στρώση κακτόχωμα, 3 στρώση ενυδρειακό βοτσαλακι αγορασμένο).

 

Θέλει δουλίτσα ακόμα το σκηνικό, και θέλω να βάλω και κανενα σαλιγκαρι (κάποιο apple snail για να μου καθαρίσει το βυθό, πέτρες και ξύλο).

 

Στο παρελθόν είχα στήσει ένα πειραματικό ενυδρείο χρησιμοποιόντας φυτόχωμα για υπόστρωμα.

Δεν έβαλα ζωντανούς οργανισμούς γιατί το φοβόμουνα. Τα φυτά είχαν καλή ανάπτυξη αλλά υπήρχε μόνιμα αυτή η αίσθηση της <<σκόνης>> σε όλο το ντεκόρ.

Ήθελε πάρα πολύ προσεκτικό χειρισμό, σε κάθε αλλαγή, φύτεμα ή ξεφύτεμα γινόταν πανικός, και αυτός ήταν ο λόγος που τελικά μετά από κάποιο διάστημα το ξέστησα.

Ελπίζω πως δεν θα βρεθείς σε παρόμοια θέση.

Συμφωνώ με τον puma  για το apple :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι λογικό είναι να σου δημιουργεί τέτοιο θέμα αλλα δεν είναι τόσο μεγάλο προβλημα για μένα. Το οτι πηρα χωμα και ξυλα απο ποτάμι ηταν το κυριότερο ρισκο και είναι αυτό που παρακολουθώ αυτές τις μέρες. Το τι ζωη κρύβει μέσα αυτο το χωμα ειναι απίστευτο, δεν το φανταζόμουν άξιζε την εμπειρία!!!

Έγινε επεξεργασία - σιαμεζος
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος σιαμεζος έγραψε:

Ναι λογικό είναι να σου δημιουργεί τέτοιο θέμα αλλα δεν είναι τόσο μεγάλο προβλημα για μένα. Το οτι πηρα χωμα και ξυλα απο ποτάμι ηταν το κυριότερο ρισκο και είναι αυτό που παρακολουθώ αυτές τις μέρες. Το τι ζωη κρύβει μέσα αυτο το χωμα ειναι απίστευτο, δεν το φανταζόμουν άξιζε την εμπειρία!!!

Πανω στο χωμα βαλε κανα 3-4 εκ. αμμοχαλικο, το νερο θα γινει καθαρο. Απλα η μεταφυτευση πρεπει να γινεται πολυ προσεκτικα.

Καλη αρχη!

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος σιαμεζος έγραψε:

Ναι λογικό είναι να σου δημιουργεί τέτοιο θέμα αλλα δεν είναι τόσο μεγάλο προβλημα για μένα. Το οτι πηρα χωμα και ξυλα απο ποτάμι ηταν το κυριότερο ρισκο και είναι αυτό που παρακολουθώ αυτές τις μέρες. Το τι ζωη κρύβει μέσα αυτο το χωμα ειναι απίστευτο, δεν το φανταζόμουν άξιζε την εμπειρία!!!

Γενικά θέλει προσοχή η συλλογή υλικών από τη φύση.

Καμιά φορά υπάρχουν παθογόνοι οργανισμοί που μπορούν να μεταφέρουν προβλήματα στο ενυδρείο μας.

Πάντως και εγώ δεν είμαι οπαδός του αποστειρωμένου ενυδρείου.:)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...