Jump to content

Αρχάριο στήσιμο ενυδρείου


Sof1997

Recommended Posts

Καλησπέρα σας παιδιά,

Απο μικρή πάντα ήθελα να έχω ένα ενυδρείο και κάθησα και το έψαξα και ειδα πως οι μονομαχοι ειναι απο τα ευκολα σχετικα ψαρια για να ξεκινησει καποιος.Εχω ηδη κανει την ερευνα μου και αποφασισα να παρω ενα ενυδρειο 30 λιτρων γιατι αυτο διαβασα ειναι ενα καλο μεγεθος. Το θεμα μου ειναι οτι με ολες αυτες τις πληροφοριες εχω ψιλομπερδευτει.Πηγα και σε ενα πετ σοπ και μου ειπαν οτι να ναι,με μπερδεψαν παρα πανω. Για τοσα λιτρα ποσα watt πρεπει να ειναι η λαμπα γιατι θελω να βαλω μεσα και ανουμπιες η καποιο αλλο φυτο που ειναι ευκολο και δεν χρειαζεται λιπασμα.Επισης το φιλτρο ξερω πως πρεπει να εχει ροη σχεδον μηδαμινη,ποιο ειναι το καλυτερο στην αγορα για ενα ενυδρειο σαν αυτο που θελω εγω; Γενικα θα ηθελα και καποιος να με κατατοπισει και λιγο στο στησιμο ωστε να κανω κυκλο το ενυδρειο πριν βαλω μεσα το ψαρι.

Ξερω οτι ειναι πολλες οι ερωτησεις αλλα η βοηθεια σας θα ηταν πολυτιμη!!

Σας ευχαριστω πολυ :angel::angel:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας!Ειναι υπεροχο οταν συναντας ανθρωπους που πρωτα σκεφτονται και μετα ενεργουν!Ας ξεκινησουμε λοιπον βημα βημα.Αγοραζεις ενα ενυδρειο 30 λιτρων.Υπεροχη επιλογη για ΕΝΑΝ μονομαχο.Τα ενυδρεια συνηθως εχουν καπακι[απαραιτητο για μονομαχο γιατι πηδαει] και στο καπακι[συνηθως] υπαρχει φως.Για τις ανουμπιες που επελεξες οτι φως και να χει ειναι οκ'Ειναι πανευκολα φυτα μην αγχωνεσαι καθολου.Αγοραζεις και ενα ξυλακι που σου αρεσει,Δενεις πανω την ανουμπια με πετονια και εισαι ετοιμη.Προσοχη....η ανουμπια δεν φυτευεται.Παμε στον βυθο....Σκουροχρωμο χαλικακι για να μην στρεσαρεται το ψαρι.Μην το παρεις πολυ χοντρο μηπως αργοτερα θελεις να φυτεψεις και κανενα αλλο φυτακι.Και τωρα η καρδια του ενυδρειου...το φιλτρο!Ζωτικης σημασιας για την υπαρξη του ψαριου σου.Ο μονομαχος δεν ειναι ιδιαιτερως ρυπογονο ψαρι οποτε ενα απλο φιλτρακι[μπορει να το περιεχει και το ενυδρειο σου]ειναι οκ.Οι μονομαχοι ταλαιπωρουνται απο την εντονη ροη γι'αυτο καλο ειναι να ζητησεις φιλτρο με spray bar το οποιο θα μπορεις να στρεψεις προς το τζαμι του ενυδρειου.Προσοχη τωρα....μαζι με το φιλτρο αγοραζεις ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ,ενυδρειακο βαμβακι και μπλε σφουγγαρι.Αγοραζεις επισης  μια απλη τροφουλα[μοιαζει με χρωματιστα φυλλαρακια]καιΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ, ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΑΜΜΩΝΙΑ,ΝΙΤΡΩΔΗ,ΝΙΤΡΙΚΑ!Οταν εισαι ετοιμη με τις παραπανω αγορες ελα παλι να σε βοηθησουμε να στρωσουμε παρεουλα το ενυδρειο σου και να το χαρεις εσυ και ο μικρος σου φιλος!:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω αυπνιες στα φτιαχνω και σε λιστα τυπου super market

1.Ενυδρειο[25-30 λιτρων]

2.Χαλικακι σκουρο  [ιδανικα μαυρο κοκομετριας 1-2 mm]

3.Ενυδρειακο διακοσμητικο ξυλο[προαιρετικο]

4.Ανουμπια[προαιρετικα αλλα τα φυτα βοηθουν στο στρωσιμο ενος ενυδρειου]

5.Ενα κομματι μπετονια

6.ΦΙΛΤΡΟ[ιδανικα με spray bar]

7.ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΥΛΙΚΟ

8.Μπλε σφουγγαρι

9.Ενυδρειακο βαμβακι

10.ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ

11.ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΑΜΜΩΝΙΑ,ΝΙΤΡΩΔΗ,ΝΙΤΡΙΚΑ

12.Τροφη

13.ΘΕΡΜΑΝΤΗΡΑΣ !!![τεραστια παραλειψη μου στο πρωτο ποστ!Οι μονομαχοι δεν ειναι ψαρια κρυου νερου χρειαζονται 24-27 βαθμους]

14.Τσιχλες???Επειδη το 13 ειναι γρουσουζικος αριθμος![παρε ενα πακετακι]

Έγινε επεξεργασία - rafael
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα μπορω να πω πως και οι δυο σου απαντησεις με βοηθησαν πολυ! Θα ηθελα να ρωτησω το βιολογικο υλικο,το μπλε σφουγγαρι και το βαμβακι τα ζηταω ετσι απο το πετ σοπ και επιπλεον θα μπουν ολα στο φιλτρο; Επισης καθε ποτε πρεπει να το καθαριζω; μιας και ειναι 30 λιτρα ανα 15 μερες; και τελοοοος διαβασα οτι στους μονομαχους αρεσει πολυ το "σκοτεινο" νερο και μπορεις να βαλεις κατι φυλλα μεσα που το κανουν καπως καφε..αυτα ειναι καλα ή θα ανεβασουν πολυ αμμωνια;;

Ευχαριστωωω παρα πολυ ξανα :bow:

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα ζητας ετσι.Το βιολογικο υλικο μπορει να μοιαζει με μπιλακια η με κεραμικο κοφτο μακαρονακι.Ναι θα τα βαλεις ολα στο φιλτρο.Το φιλτρο μπορεις να το ανοιγεις μια φορα στις 15 και ν'αλλαζεις μονο το βαμβακι.Μπορει και πιο αραια.Αυτο θα στο δειξει η ροη του.Θα κανεις ομως εβδομαδιαιες αλλαγες μερους του νερου του ενυδρειου της ταξεως 30% περιπου.Το νερο θα πρεπει να το προετοιμαζεις με αντιχλωριο και να εχει ιδια θερμοκρασια με το νερο του ενυδρειου.Το σκοτεινο νερο αρεσει οντως στους μονομαχους!Εσενα ομως θα σου αρεσει?Τα φυλλα που αναφερεις ειναι τα catappa.Κανουν πολυ καλο στους μονομαχους,μαλακωνουν λιγο το νερο τους[ιδανικα η μονομαχοι θελουν οξινο νερο και γι αυτο χρησιμοποιουμε και τυρφη,αλλα αστο αυτο για την ωρα] και οχι δεν ανεβαζουν αμμωνια.Μακαρι να βρεις και να χρησιμοποιησεις.Εγω τα εβαζα παντα.Επισης προσφερουν ηπια αντιβακτηριδιακη προστασια και πιστευεται οτι προστατευουν απο το φιν ροτ[μια αρρωστια κατα την οποια τα πτερυγια των μονομαχων αρχιζουν να σχιζονται ]:bigemo_harabe_net-137:Αυτα!

Έγινε επεξεργασία - rafael
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Sof1997 έγραψε:

Χαχαχα μπορω να πω πως και οι δυο σου απαντησεις με βοηθησαν πολυ! Θα ηθελα να ρωτησω το βιολογικο υλικο,το μπλε σφουγγαρι και το βαμβακι τα ζηταω ετσι απο το πετ σοπ και επιπλεον θα μπουν ολα στο φιλτρο; Επισης καθε ποτε πρεπει να το καθαριζω; μιας και ειναι 30 λιτρα ανα 15 μερες; και τελοοοος διαβασα οτι στους μονομαχους αρεσει πολυ το "σκοτεινο" νερο και μπορεις να βαλεις κατι φυλλα μεσα που το κανουν καπως καφε..αυτα ειναι καλα ή θα ανεβασουν πολυ αμμωνια;;

Ευχαριστωωω παρα πολυ ξανα :bow:

Εχε υποψην οτι μπορει να τα βρεις και με την ονομασια indian almond leaves

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...