Jump to content

Τριχοειδής άλγη


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Εδώ και 4 μήνες έχω πρόβλημα στο ενυδρείο μου με την τριχοειδή. Το μόνο που έκανα ήταν υπομονή μπας και φύγει και σε κάθε αλλαγή βγάζω με το χέρι μου οτι μπορώ. Το πρόβλημα παραμένει ίδιο ίσως και χειρότερο. Δεν ξέρω τί φταίει. Ο φωτισμός ή η έλλειψη διοξειδίου?! Τις αλλαγές προσπαθώ να τις κάνω κάθε 7 μέρες κάποιες φορές τις κάνω και στις 10. Οι μετρήσεις είναι τέλειες και 9 μήνες τώρα που τρέχει το ενυδρείο δεν έχω χάσει ψάρι.

 

Το θέμα μου είναι τί να κάνω για να εξαφανιστεί. Διοξείδιο δεν ήθελα να βάλω απ την αρχή. Να δοκιμάσω με excel για αρχή μήπως και λυθεί το πρόβλημα; Εδώ και έναν μήνα σταμάτησα και το υγρό λίπασμα που έβαζα για τα φυτά. (Παραδόξως πήραν τα πάνω τους απο τότε που το σταμάτησα). Τί προτείνεται; Αν πάω στην λύση του excel πως να το χειριστώ; Έχω platy, guppy και red cherry στο ενυδρείο!

29663881_10215608096217624_2086451894_n.jpg

29550348_10215608095537607_913543605_n.jpg

29546882_10215608095097596_1550978229_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε..... εχεις ΒΒΑ alge.

Συμπληρωσε την φορμα διαγνωσης μηπως μπορεσουμε να σε βοηθησουμε.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : BBA alge

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 55 λίτρα καθαρά τρέχει από τον Ιούνιο του 2017
- Φωτισμός:)8 ώρες την ημέρα. Έχω ταινίες led δεν γνωρίζω κάτι άλλο
- Βυθός και Υπόστρωμα: Λεπτό χαλίκι. Υπόστρωμα δεν υπάρχει
- Διοξείδιο του Άνθρακα: ΟΧΙ
- Οξυγόνο: Ανατάραξη επιφάνειας μέτρια
- Φίλτρανση: 300l/h Σφουγγάρι και μακαρόνι.
- Φυτα:  8-10 στον αριθμό.
- Ψάρια: 4 guppy, 7 platy, 20-30 red cherry
- Ρουτίνες:  Αλλαγή 35% κάθε 7-10 μέρες.Τάισμα 2 φορές την ημέρα και 1 μέρα νηστεία. Υγρό λίπασμα για τα φυτά σε κάθε αλλαγή.Έχει 1 μήνα που το έκοψα. Νερό βρύσης.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: Νερό Θεσσαλονίκης 7,69 σύμφωνα με πρόσφατη μέτρηση της ΕΥΑΘ.
- KH:  -
- GH:  -
- ΝΗ3/NH4: 0
- ΝΟ2: 0
- ΝΟ3: από 10 μέχρι 20 σπάνια
- PO4: Δεν γνωρίζω
- Fe: -
- CO2: -
- Θερμοκρασία: 24 - 25

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: API


ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ -

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Siempre έγραψε:

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : BBA alge

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 55 λίτρα καθαρά τρέχει από τον Ιούνιο του 2017
- Φωτισμός:)8 ώρες την ημέρα. Έχω ταινίες led δεν γνωρίζω κάτι άλλο Kelvin?? Watt??
- Βυθός και Υπόστρωμα: Λεπτό χαλίκι. Υπόστρωμα δεν υπάρχει
- Διοξείδιο του Άνθρακα: ΟΧΙ Θα βοηθουσε αρκετα για να μπορεσουν τα φυτα να ανταγωνιστουν  τις αλγες μια που ειναι μια ευκολη πηγη ανθρακα για τα φυτα ενω η αλγη τα παει μια χαρα και χωρις. Είναι τόσο εξειδικευμένη στη βιογενεί απασβέστωση και πάρνει co2 ούτως ή άλλως από τα ανθρακικά άλατα.
- Οξυγόνο: Ανατάραξη επιφάνειας μέτρια
- Φίλτρανση: 300l/h Σφουγγάρι και μακαρόνι. Η μηχανικη σου φιλτρανση ειναι ανυπαρκτει ουσιαστικα μια που ολα τα αποβλυτα απλα ανακυκλοφορουν μεσα στο ενυδρειο και στην ουσια η ιδια η γυαλα ειναι το φιλτρο του ολου συστηματος....
- Φυτα:  8-10 στον αριθμό. Αν παρατηρησεις τα φυτα σου που ειναι γρηγορης αναπτυξης αντιστεκονται στις αλγες και δεν πιανουν ευκολα πολλες επανω τους ενω οι ανουμπιες λογο της αργης αναπτυξης ειναι ευκολος στοχος αυτων. Πρεπει να τους δωσεις τις καταλληλες συνθηκες για να παρουν το πανω χερι ετσι ωστε να συρικνωθουν οι αλγες.....
- Ψάρια: 4 guppy, 7 platy, 20-30 red cherry Εχεις αρκετα ζωντανα γενικος αλλα το προβλημα ειναι κυριως οτι δεν μπορουν να σε βοηθησουν με τις συγκεκριμενες αλγες.... μονο εαν ειναι σε φαση αποσυνθεσης θα τις φανε..... μπορεις να βαλεις ζεμπρα σαλιγκαρια που καπως μπορουν να βοηθησουν την κατασταση....
- Ρουτίνες:  Αλλαγή 35% κάθε 7-10 μέρες.Τάισμα 2 φορές την ημέρα και 1 μέρα νηστεία. Τη τροφες χρησημοποιεις;;; Ταιζε 1 φορα και λιγο....κυριως φυτικης προελευσης....

Υγρό λίπασμα για τα φυτά σε κάθε αλλαγή.Έχει 1 μήνα που το έκοψα. Νερό βρύσης. Τη λιπασμα και σε τη ποσοστητα;;;

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: Νερό Θεσσαλονίκης 7,69 σύμφωνα με πρόσφατη μέτρηση της ΕΥΑΘ.
- KH:  -
- GH:  -
- ΝΗ3/NH4: 0
- ΝΟ2: 0
- ΝΟ3: από 10 μέχρι 20 σπάνια
- PO4: Δεν γνωρίζω Σημαντικη μετρηση του ολου προβληματος......
- Fe: -
- CO2: -
- Θερμοκρασία: 24 - 25

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: API


ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ -

Οπως καταλαβαινεις ειναι ενας συνδιασμος πραγματων και το προβλημα σου εχει παρει μεγαλη εκταση....... εχουν χαθει πολλες ισορροποιες και ειναι ποιο ευκολο να το ξεστησεις και να αρχισεις απο την αρχη με τον καταλληλο εξοπλισμο και συνθηκες γιατι ετσι ειναι πολυ δυσκολο να συνελθει το ενυδρειακι σου. Το διοξειδιο οι σωστες λαμπες και το σωστο φιλτρο θα κανουν την διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε. Η άλγη που σου έχει εμφανιστεί απ ότι φαίνεται στις φωτογραφίες σου λέγεται black beard Algae (BBA). Εμφανίζεται όταν έχεις χαμηλά επίπεδα Co2 στο νερό σου. Δεν φεύγει εύκολα. Ακόμα και να καθαρίσεις τα κομμάτια της διακόσμισης σου αυτή θα παραμένει. Τα ψαράκια σου δύσκολα θα την προτιμήσουν. Εγώ θα απομάκρυνα τα περισσότερα κομμάτια που έχουν πάνω BBA ακόμα και τα φυτά, Θα έκανα συχνότερες αλλαγές και μικρότερες (κάθε τρεις μέρες ένα 20%), και χρήση Excel που σίγουρα θα βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Επισης μπορεις να ριξεις σε επιτοπου με μια συριγκα απανω τους εξελ η οξυζενε για να τις καψεις αλλα το προβλημα ειναι οτι εαν δεν υπαρξει η σωστη ισορροποια στο ενυδρειο σου παλι θα εχεις ΒΒΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Θα πάω στην λύση του excel και θα προσθέσω και ramshorn σήμερα. Θα επανέλθω με νεότερα!

Link to comment
Share on other sites

Νασε καλα..... υπομονη και καλη συνεχεια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...