Jump to content

Γενικά περί Killifish


Χρήστος

Recommended Posts

Πρώτη επαφή με τα ψαράκια αυτά έγινε το καλοκαίρι και κατέληξε άδοξα αφού τα αυγά φαγώθηκαν απο λαθρεπιβάτη σαλίγκαρο. Από τότε μπήκα στο τρυπάκη με τα κίλι. Αφού έριξα το διάβασμα της αρκούδας διαπίστωσα ότι αλλιώς μας τα λένε οι γκουρούδες και μερικές φορές αλλιώς μας βγαίνουν.

 

Μας λένε:

Άν έχετε λίγο χώρο και μικρό ενυδρείο πάρτε κίλι πανέμοφρα ψάρια με καταπληκτικά χρώματα και σε ποστάρουν κάτι φωτομπουσταρισμένα αρσενικά που τρέχουν τα σάλια σου.

Η πραγματηκότητα κάποια ψάρια όντος έχουν πολύ έντονα χρώματα αλλά πάλι όχι όσο οι φωτογραφίες.

Τα θηλυκά συνήθως είναι άχρωμα και ψιλοουδέτερα με αποτέλεσμα να βάλεις σε μικρά ενυδρεία ένα χαρέμι με 2-3 θηλυκά και 1 αρσενικό και σε μεγαλύτερα ενυδρεία άντε να διπλασιάσεις τα θηλυκά και το αρσενικό. Στατιστικά στο ενυδρείο θα έχεις ένα δυο άντε τρία αρσενικά και τέλος, εκτός και αν στίσεις μεγάλο ενυδρείο.

Για χώρο δεν το συζητώ μπορεί να θέλουν μικρό ενυδρείο αλλά χρειάζεσαι   επιπλέον χώρο για το βιολογικό εργαστήριο.

Τη εννοώ θα το δείτε στην φωτογραφία.

5abb660562df9_killi01.jpg.432796e83b4d198f795ca65b4a45a9ff.jpg

 

Από αριστερά προς τα δεξιά

Μεγάλωμα κιλι φάση 3

Μεγάλωμα αρτεμια

Μεγάλωμα κιλι φάση 2

Μεγάλωμα κιλι φάση 1

Εκκολαπτήριο κιλι

Εκκολαπτήριο αρτεμια

Παλιά ινφουσόρια

Νέα ινφουσόρια

Χέλια ξυδιού

Μικροβορμ παλιά

ζευγαρώστα κιλι

Κριντάλ

Κριντάλ νέα

Μικροβορμ παλιά

 

και άλλα παρελκόμενα πιπέτες, σύριγγες, χωνιά στραγκηστήρια, αεραντλία, ηλεκτρονικό θερμόμετρο και αυτό που φαίνεται κάτω απο τα βάζα είναι θερμαντικό καλώδιο για να κρατώ την θερμοκρασία σταθερή.

 

 

Και όλα αυτά είναι που φαίνονται έχω και άλλα που δεν φαίνονται όπως μπουκάλια με νερό αλλαγής, τύρφη, τούβλα κοκοφοίνικα, κουπάκια ζευγαρώματος, άλλες δυο ζευγαρώστες μια μεγαλύτερη και μια μικρότερη και όλο κάτι θα ξέχασα να αναφέρω.

Είχα και δάφνια αλλά την έχασα απο μολυσμένοι χύμα σπιρουλίνα που πείρα δήθεν για ποιο φτηνά.

επίσης είχα και δροσόφυλλα και τα έχασα απο ακάρια.

 

Όσοι θέλετε να ασχοληθείτε με αυτά τα ψάρια τότε θα πρέπει πάνω κάτω να έχετε αυτά και ίσος ακόμη παραπάνω αν θέλετε τα κιλι να μεγαλώσουν γρήγορα.

 

Αναρωτιέμαι αν και οι υπόλοιποι κιλικαμένοι εχουν παρόμιες εγκαταστάσεις :)

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 2
Link to comment
Share on other sites

Μ'έπεισες, δεν θ'ασχοληθώ με τα Killifish :P

  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Χρήστο πολύ απλό, κατανοητό και για εμας που δε σκαμπάζουμε από αυτό το είδος και ακρως ενδιαφέρον..

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Μπράβο ρε Χρήστο πολύ απλό, κατανοητό και για εμας που δε σκαμπάζουμε από αυτό το είδος και ακρως ενδιαφέρον..

 

Εμένα το Χρήστο εννοείς ή τον άλλο Χρήστο; :D Γιατί νομίζω ότι εγώ ήμουν πολύ κατανοητός, αντίθετα με τον συνονόματο που διάβαζα, διάβαζα, διάβαζα... και στο τέλος έχασα τη μπάλα!  :hysterical:

 

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για ν'ακριβολογούμε, αξίζουν πολλές ευχαριστίες στον @Χρήστος για το πολύ εμπεριστατωμένο και αναλυτικό θέμα που άνοιξε και μας βοήθησε πάρα πολύ. :)

Link to comment
Share on other sites

Όσοι ακόμη δεν πειστήκατε ότι δεν κάνουν τα κιλι για εσάς συνεχίζω. :)


Δεν είναι ότι πήραμε τα αυγά μπλουμ μέσα στο νερό και χαιρόμαστε τα ψαράκια μας. :icon_dance:

 

Καταρχήν πρέπει εκ τον προτέρων να έχουμε διαθέσιμα όλα τα απαραίτητα εργαλεία-δοχεία-τροφές στην διάθεση μας.
Τοποθετούμε τα αυγά σε ένα μπολάκι διαστάσεων περίπου 10Χ15 ρίχνουμε νερό και σε μισή με 4 ώρες τα μωρά βγαίνουν από το αυγό τους. Είναι τόσο μικρά που δεν τα παίρνουμε μερικές φορές είδηση ότι βγήκαν και αν έχεις και πρεσβυωπία χωρίς γυαλιά δεν γίνεται.

 

Βάζεις τα γυαλιά και από εκεί που έβλεπες θολές γραμμούλες βλέπεις καθαρές γραμμούλες, (αισθητή βελτίωση), λες δεν γίνεται τίποτα έτσι, παίρνεις το κινητό και το χρησιμοποιείς για μεγεθυντικό φακό ενώ ταυτόχρονα βγάζεις και βίντεο σαν χαζομπαμπας.

Μια δυο τρις σε ξύνει να πάρεις κάμαρα ειδική για μακρο, κοιτάς στο ιντερνέτ  για τιμές και μετά ξανά πιάνεις το κινητό στο χέρι.

 

Και τώρα αρχίζει το τάισμα, άλλος μπελάς αυτός και θα τα γράψω άλλοι φορά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθήσω τον @Χρήστος θα αρχίσω να προσθέτω υλικό.

 

Παραγωγή τροφής "Πρώτης Παιδικής Ηλικίας" στο μπαλκόνι πια, ήρθε η Άνοιξη!

IMG_2013.jpg.bb85362a202f3d7fb7a4ffb99522cddb.jpg

 

Δεύτερης Βρεφικής Ηλικίας

IMG_2020.jpg.2488f54e5f09c2198aa54124a54a9eb6.jpg

IMG_2016.thumb.jpg.7058ea4badaa2679fcef5487794a8a14.jpg

 

…και Τρίτης Βρεφικής Ηλικίας

IMG_2019.jpg.cab4d04f8a784fa87dd65b513195ad85.jpg 

 

 

Θα μου πεις τόσα βάζα και δοχεία για παραγωγή ζωντανής τροφής, γιατί;

Γιατί έχω πολλά αυγά,

που κι αυτά ταξινομούνται αναλόγως

IMG_2014.jpg.cafded3726cc86c2b9bc05b9eb527756.jpg

 

και μπαίνουν πάνω από το θερμαντικό σώμα (εξωτερική κάρτα ήχου) που όλως τυχαίως μου δίνει κοντά στους 25°C θερμοκρασία.

IMG_2015.jpg.e0e8f00780c496540aadd91681300b9b.jpg

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Αχα χα χα.... :bigemo_harabe_net-76:

τους έστειλες..., τώρα είναι που δεν θα πάρει κανείς κιλι 

 

Απλά άψογα :bigemo_harabe_net-138:

Link to comment
Share on other sites

Στην πραγματικότητα τα πράγματα είναι απλά.

Χρειάζεσαι χώρο, ας πούμε ένα δωμάτιο, μικρό για αρχή και στο κέντρο του διαμερίσματος για να κρατάς σταθερές τις συνθήκες φωτισμού και θερμοκρασίας.

 

IMG_2028.jpg.fd925cae1e2b53ea840800e24ca332db.jpg

 

IMG_2045.thumb.jpg.bd010b5788a60e11d234131cd2d734e4.jpg

 

IMG_2047.jpg.e9d355a6c94a155143eb1aff7cd6f194.jpg
 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να αναπαράγεις πάνω από ένα είδος, χρειάζεσαι χώρους για να τα φιλοξενήσεις,

ξεκινώντας από τους γονείς και φτάνοντας σε διάφορες ηλικίες ανάπτυξης των απογόνων.

 

Τα νεογέννητα σε μικρά…

IMG_2023.jpg.35bf0cd250a2edd2fa1144551a8a23a9.jpg

 

και τα λίγο μεγαλύτερα μωρά σε ακόμα μεγαλύτερα δοχεία

IMG_2035.jpg.4fc0e50e8f3f8b9d9b1d5b4c87e78dcc.jpg

Βάζουμε ετικέτες για να ξέρουμε τι μας γίνεται.

 

Αφού μεγαλώσουν αρκετά, τότε αποκτούν το δικό τους ενυδρείο

IMG_2036.jpg.6531b3c9e1d6edf745d1361425dc3000.jpg

 

Οι γονείς έχουν τα δικά τους "διαμερίσματα"

IMG_2027.jpg.4231c5c4be1d7f51949576f6860992a0.jpg

 

IMG_2033.thumb.jpg.a85e23b2497c107d4051db775522e923.jpg

 

για να μπορούν να επιδίδονται ελεύθερα σε ερωτοτροπίες

 

IMG_2026.thumb.jpg.4033132de3ec508e15f64bdff31de1b2.jpg  IMG_2025.thumb.jpg.a7164f5979e62ca0076516eeab79422c.jpg

και μετά να τοποθετούν τον κόπο τους μέσα στο βαζάκι (πολύ βολικό εργαλείο)

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εργαλεία ανάφερε ο @Χρήστος, σωστά!

 

Λαβίδες, προχοΐδες και πουάρ

IMG_2021.thumb.jpg.04ce784f0fef10cde7ab555508b07b66.jpg IMG_2024.thumb.jpg.0fb0132a654fd66359f5cd683981edb4.jpg

 

…δοσομετρικά σκεύη

IMG_2022.jpg.d2990bb844b3a61bb256770fc93c6809.jpg

 

σύστημα κεντρικής παροχής αέρα (που το έφτασα στο όριό του) για τα φίλτρα και την οξυγόνωση των δοχείων,

ελεγκτές θερμοκρασίας για τον έλεγχο του πιο ευαίσθητου χώρου, των νεογέννητων 2 ημερών!

IMG_2030.jpg.7761b1170f2ff7ffcf28be06e192e410.jpg

 

και βέβαια τροφή για άμεση χορήγηση.

IMG_2032.thumb.jpg.7689b813ff21cab9feba385db0ef8916.jpg

vinegar eel και Infusoria (Paramecium)

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τι είπες τώρα ρε φίλε;...Σαν θαλασσινός έχω να δηλώσω ότι η ενασχόληση με τα "γλυκά" ενυδρεια είναι ευκολη..χαχα

Σε τι θερμοκρασία διατηρείς τις τροφές και πόσο επίφοβο είναι μια απότομη αλλαγή θερμοκρασίας της τάξης των 5-7 βαθμών ας πούμε σε μια απότομη επιδείνωση του καιρού τώρα που τα διατηρείς έξω;

 

Link to comment
Share on other sites

@elatos δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος καμένος σαν εσένα σε όλοι την Ελλάδα απλά τα σέβη μου.

 

Λοιπόν να βάλω το κερασάκι με το με το πρώτο τάισμα ως πρωτάρης.

 

...παίρνεις μια ποσότητα 2-5ml ινφουσόρια και την ρίχνεις μέσα στο νερό και περιμένεις να δεις πως την τρώνε. Περιμένεις και περιμένεις και το βίντεο τραβάει και δεν γίνεται τίποτα, βλέπεις να περνά η τροφή από το στόμα του ψαριού και να μη την τρώει, λες γιατί, χαζό είναι ή μήπως ακόμη δεν γεννήθηκε και είναι άρρωστο.
Μπαίνεις στο ίντερνετ και ψάχνει πληροφορίες αλλά τζίφος παίρνεις το παιδικό μικροσκόπιο που είχες και μετράς. Η ινφουσόρια είναι τόσο το στόμα του ψαριού είναι τόσο άρα χωράει, μα γιατί δεν την τρώει.
Τα παρατάς βγαίνεις έξω για καφέ, γυρνάς το βράδυ κάνεις ένα έλεγχο τίποτα τα ψάρια κάθονται στον πάτο σε αφασία.

 

Την άλλη μέρα θα βρεις ένα ποσοστό ψαριών νεκρά έτσι χωρίς προφανή λόγο, σε πιάνει πανικός και λες, πάει θα τα χάσω, κοιτάς και βλέπεις σαν να λιγόστεψε η ινφουσόρια και παίρνεις θάρρος ρίχνεις και άλλοι και παρακολουθείς και να ξαφνικά βλέπεις κάποια να παραμένουν χαζά και κάποια να την τρώνε, τρελαίνεσαι από την χαρά σου.
Περνούν 3 μέρες και πλέον ξέρεις ότι τρων την ινφουσόρια και λες τώρα θα τους δώσω και μικροβορμ. Και ξανά μανά τα ίδια το βλέπουν και το αγνοούν ενώ φαίνεται καθαρά ότι μπορούν το φάνε. Εεεε...,  τρελαίνεσαι παίρνεις τηλ. τον @elatos  και τον λες το και το, και με ψυχραιμία σε λέει ''μην αγχώνεσαι έτσι είναι, θα φάνε…'', οκ καλά παίρνουν άλλες δυο μέρες και ξαφνικά ναι αρχίζουν να τρώνε το μικροβορμ αλλά και τα χέλια ξιδιού, κάποια όμως ψάρια το παίζουν ασκητές και δεν τρώνε τίποτα, μια μέρα μετά τα βλέπεις στον πάτο να τα τρώει το σαλιγκάρι.

 

Έτσι προχωρούν η μέρες και όσο είσαι πάνω από το κεφάλι τους τόσο καλύτερα μεγαλώνουν, και όσο μεγαλώνουν θέλουν μεγαλύτερο χώρο και αρχίζει μετά το τάισμα με τα γρινταλ και της αρτέμιες. Και με το που μεγαλώσουν αρχίζεις την νέα γέννα και ξανά από την αρχή τα ίδια με την μόνη διαφορά ότι πλέον ξέρεις και δεν αγχώνεσαι και μετά απλά απολαμβάνεις το χόμπι.

 

Τα κιλι είναι μοναδική εμπειρία την συνιστώ ανεπιφύλακτα.


 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Τι είπες τώρα ρε φίλε;...Σαν θαλασσινός έχω να δηλώσω ότι η ενασχόληση με τα "γλυκά" ενυδρεια είναι ευκολη..χαχα

@Skoti έτσι για να μην λένε μερικοί μερικοί θαλασσινοί ότι μόνο τα δικά τους ενυδρεία είναι περίπλοκα. :bigemo_harabe_net-115:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Και όλο αυτό γιατί;

 

Τόση ταλαιπωρία, χρόνος, ενέργεια κ.λπ.

 

Ας τα πάρουμε ξανά από την αρχή,

είναι όμορφα ψάρια, ή τουλάχιστον διαλέγω εκείνα τα είδη που έχουν ενδιαφέρον.

 

Χρόνος, ω ναι, άφθονος

εφόσον μπορώ να εργάζομαι μέσα στο σπίτι μου, άρα όταν ζαλίζομαι μπροστά στην οθόνη κάνω ένα μεγάλο διάλειμμα

με αλλαγές νερού, τάισμα και γενικό έλεγχο. Αυτά το μεσημέρι, προς το βράδυ άλλη μία από τα ίδια.

 

Ενέργεια!! Κάπου πρέπει να ξοδέψω κι εγώ τα εκατομμύριά μου!

 

Ταλαιπωρία έγραψα παραπάνω, αλλά το ορθό είναι ευκολία.

Εξηγούμε…

Αν εξαιρέσουμε τα σαλιγκάρια και τα ωοζωοτόκα ψάρια, ποια άλλα είναι εύκολα να αναπαραχθούν;

Ποια έχουν χρώματα και ταπεραμέντο, αντέχουν σε κακουχίες και τα μεγαλώνεις από αυγά που τα παρέλαβες μέσα σε ένα μικρό σακουλάκι με ελαφρώς υγρό υπόστρωμα;

 

Προσπάθησα με άλλα είδη, αυγά που βρήκα στο μεγάλο ενυδρείο, που μου δώσανε τα παιδιά κι οι φίλοι, μέχρι τώρα τζίφος.

Κάτι δεν κάνω μάλλον καλά…

 

Δεν θέλει τόσο πολλές γνώσεις για να εκκολάψεις και να αναπαράγεις τα killi, τουλάχιστον για τα είδη που έχω στη διάθεσή μου,

μελέτη κι αγάπη γι' αυτό που κάνεις.Πάθος; Ίσως!

 

Στην αρχή πας με το μπιμπερό στο κάθε μικρό, αγωνιάς αν ρεύτηκε, μήπως ήρθε η ώρα να τους αλλάξεις τις πάνες, είσαι νέος γονέας και μαθαίνεις.

Αλλά η φροντίδα των πρώτων σε ανταμείβει στα επόμενα. Αυτά αμέσως θα σε ανταμείψουν με πολλά αυγά.

Κι εδώ χρειάζεσαι πρόγραμμα και μία εφαρμογή που να σου θυμίζει,

μιας που το κάθε είδος έχει διαφορετικό ρυθμό ανάπτυξης μέσα στο αυγό μέχρι να είναι έτοιμο να εκκολαφθεί.

 

Calendar_3.png.443b8a29dba2a498ce32d09ead7efce8.png

 

Calendar_1.png.5a14764d098da4e4198d4a4b3f47b026.png

 

Calendar_2.png.0c3751191227ad1353e27e65d1b91cdf.png

 

Και στο τέλος τα βουτάς μέσα στο νερό και σε λίγα λεπτά τα βλέπεις (είμαι μύωπας αγαπητέ μου @Χρήστος και εστιάζω πολύ κοντά) να κουνάνε την ουρά τους.

Αν έχεις πάθος και με την φωτογραφία παίρνεις και κάτι τέτοιες στιγμές:

 

…να, εδώ περιμένει το αδέρφι του να βγει για να πάνε να παίξουν!!

IMG_1990.jpg.b9f5e91e1bae538bfc4640257772974c.jpg

IMG_2010.jpg.5ab4b1a653a4b1826885ff8834401a94.jpg

κι εδώ μόλις βγήκε από το αυγό. (κάτι αδιόρατες μικρές λευκές γραμμές είναι η τροφή τους)

 

Και μέχρι εδώ το επίπεδο των γνώσεών μου πάνω στο θέμα είναι σε νηπιακό στάδιο.

Ευελπιστώ βήμα-βήμα να το ανεβάσω. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν και εχω και εγω κιλις νιωθω τοσο "γατακι" μπροστα σας πραγματικαα..

εχω το 1/3 των εγκαταστασεων των φίλων πανω και χαιρομαι κιολας γιατι ελπίζω να βγάλω μικραα.. χαχαχα

 

Πέρα από την πλάκα μπορώ να επιβεβαιωσω οτι η εμπειρία είναι μοναδικη, δεν συγκρινεται με καμια αλλη αναπαραγωγη.. Μακάρι να ασχολιόντουσαν πιο πολλά άτομα για να ανταλλάσαμε περισσότερες εμπειρίες προς όλους!!

 

Keep going guyzz :D 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Skoti said:

Σε τι θερμοκρασία διατηρείς τις τροφές και πόσο επίφοβο είναι μια απότομη αλλαγή θερμοκρασίας της τάξης των 5-7 βαθμών ας πούμε σε μια απότομη επιδείνωση του καιρού τώρα που τα διατηρείς έξω;

 

Οι τροφές που βρίσκονται στο μπαλκόνι δεν έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα με τη θερμοκρασία. Δεν τις βλέπει ο ήλιος άμεσα και οι μικροοργανισμοί που αναπτύσσονται ακολουθούν τα τερτίπια του καιρού.

Οι υπόλοιπες βρίσκονται σε εσωτερικό χώρο, με πολύ μικρή θερμοκρασιακή διακύμανση. Σ' αυτό βοηθάει και η τοποθέτησή τους στα ράφια ψυγείου που είναι εκτός λειτουργίας.

Αυτή τη στιγμή ο χώρος έχει 20-22° βαθμούς και οι καλλιέργειες ξυπνάνε από τον λήθαργο του χειμώνα.

Link to comment
Share on other sites

On 28/3/2018 at 8:50 ΜΜ, το μέλος elatos έγραψε:

 

σύστημα κεντρικής παροχής αέρα (που το έφτασα στο όριό του) για τα φίλτρα και την οξυγόνωση των δοχείων,

ελεγκτές θερμοκρασίας για τον έλεγχο του πιο ευαίσθητου χώρου, των νεογέννητων 2 ημερών!

 

 

 

 

 

Ποια αεραντλια εχεις?

Εχω παρομοιο συστημα αλλα τρεχω 20 ενυδρεια...

20+αεροφιλτρα, και παλι εχω ανοιχτα βανακια να εκτονωνεται...

Ωραια πραγματα παντως..

Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2018 at 9:42 PM, nicpapa said:

Ποια αεραντλια εχεις?

Χρησιμοποιώ της Fluval το μοντέλο Q1.

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος elatos έγραψε:

Χρησιμοποιώ της Fluval το μοντέλο Q1.

Eiναι μικρή αυτη,.,,, αλλα εφοσον σε καλυβει...

Εχω την hailea v60 ... 60lt/min

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο παίδεμα κατάφερα να βγάλω μια φωτογραφία το μικρό, τα άτομα όλο κουνιούνται στο τσαφ πρόλαβα να εστιάσω αρκετά όχι πάντως 100%.

το μικρούλι είναι μιας εβδομάδας και διάλεξα ένα μέτριας ανάπτυξης.

5abf9daed71e6_005.jpg.c35f2d85b742817ccb35f2418eef9c29.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Χρήστος said:

Μετά απο παίδεμα κατάφερα να βγάλω μια φωτογραφία το μικρό, τα άτομα όλο κουνιούνται στο τσαφ πρόλαβα να εστιάσω αρκετά όχι πάντως 100%.

το μικρούλι είναι μιας εβδομάδας και διάλεξα ένα μέτριας ανάπτυξης.

5abf9daed71e6_005.jpg.c35f2d85b742817ccb35f2418eef9c29.jpg

Καταπληκτική φωτογραφία, μ' έστειλες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...