Jump to content

Ποσα ψαρακια μπορω να βαλω σε ενυδριο 20λ;


Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο 20λ με 1 χρυσοψαρο 

Ποσα ακομα ψαρακια μπορω να βαλω; 

Και με τι αλλο είδος θα μπορουσε να συνυπαρξει;

Επισης στο pet shop ειδα και ενα apple snail και σκεφτικα να το παρω, θα ηταν ενταξει;

Τα κοι μεγαλώνουν πολυ ακομα και σε ενα 20λ ενυδρείο ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλός όρισες :)

Τα λίτρα σου είναι απαγορευτικα ακόμα Κ για ένα χρυσόψαρο πόσο μάλλον για παραπάνω ψάρια. Δεν είμαι υπέρ αλλά σε αυτά τα λίτρα θα μπορούσες να βάλεις έναν μονομάχο η γαρίδες.. Και τιποτα άλλο :)

Αν θες την γνώμη μου επέστρεψε το ψαράκι και περίμενε να στρώσει το ενυδρείο σου βάζοντας λίγη τροφή σε διχτακι με βακτήρια και αντιχλωριο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Salus έγραψε:

Εχω ενα ενυδρειο 20λ με 1 χρυσοψαρο 

Ποσα ακομα ψαρακια μπορω να βαλω; 

Και με τι αλλο είδος θα μπορουσε να συνυπαρξει;

Επισης στο pet shop ειδα και ενα apple snail και σκεφτικα να το παρω, θα ηταν ενταξει;

Τα κοι μεγαλώνουν πολυ ακομα και σε ενα 20λ ενυδρείο ;

Καλησπερα

1ον μεγαλωσε αν μπορεις (οικονομικα)τα λιτρα του ενυδρειου σου

2ον αναλογως τα λιτρα θα σου πουμε τον αριθμο ψαριων που μπορεις να βαλεις αλλα υπολογιζε για χρυσοψαρα 50-60lt το καθενα.

3ον τα χρυσοψαρα μπορουν να συνυπαρξουν ανετα με αλλα χρυσοψαρα

4ον σαλιγκαρι θα παρεις εφοσον δημιουργηθει βιολογια στο ενυδρειο σου .. οχι σε καινουργιο..

5ον τα κόι ξεχασε τα ! (Σε λιγα λιτρα)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

Φίλε μου έλα να σου χαρίσω ένα 70λιτρο που έχω φτιάξει για να βάλεις το χρυσόψαρο σου

Ναι πως θα μπορούσα να επικοινωνήσω μαζι σου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Coco2410 έγραψε:

Καλησπερα

1ον μεγαλωσε αν μπορεις (οικονομικα)τα λιτρα του ενυδρειου σου

2ον αναλογως τα λιτρα θα σου πουμε τον αριθμο ψαριων που μπορεις να βαλεις αλλα υπολογιζε για χρυσοψαρα 50-60lt το καθενα.

3ον τα χρυσοψαρα μπορουν να συνυπαρξουν ανετα με αλλα χρυσοψαρα

4ον σαλιγκαρι θα παρεις εφοσον δημιουργηθει βιολογια στο ενυδρειο σου .. οχι σε καινουργιο..

5ον τα κόι ξεχασε τα ! (Σε λιγα λιτρα)

 

Τι ειδους ψαρακια θα μπορουσα να βαλω σε ενα 20λ ενυδριο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Salus έγραψε:

Τι ειδους ψαρακια θα μπορουσα να βαλω σε ενα 20λ ενυδριο?

Δυστυχως ειναι πολυ λιγα τα λιτρα για ψαρια.. :mellow:

Καμια γαριδουλα ισως 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Kαλημέρα φίλε , καλή Μεγάλη εβδομάδα!

 

Η ερώτηση είναι τι θα μπορούσα να βάλω στα 20 λίτρα και όχι το πόσα.

Θα σου πρότεινα να βάλεις μονομάχο. 

Αν έχεις όρεξη και κέφι, σου προτείνω να ψάξεις τον βιότοπο του μονομάχου και να τον αναπαραστήσεις.  Επειδή έχω δει 20λιτρα ενυδρεία με μονομάχο μπορείς πραγματικά να κάνεις 1 κουκλί και θα είναι και ευτυχισμένος :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

 Kαλημέρα φίλε , καλή Μεγάλη εβδομάδα!

 

Η ερώτηση είναι τι θα μπορούσα να βάλω στα 20 λίτρα και όχι το πόσα.

Θα σου πρότεινα να βάλεις μονομάχο. 

Αν έχεις όρεξη και κέφι, σου προτείνω να ψάξεις τον βιότοπο του μονομάχου και να τον αναπαραστήσεις.  Επειδή έχω δει 20λιτρα ενυδρεία με μονομάχο μπορείς πραγματικά να κάνεις 1 κουκλί και θα είναι και ευτυχισμένος :)

Δεν ειναι λιγα τα lt για μονομαχο αν αφαιρεσεις ογκο υποστρωματος κτλ ? 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Coco2410 έγραψε:

Δεν ειναι λιγα τα lt για μονομαχο αν αφαιρεσεις ογκο υποστρωματος κτλ ? 

 

Όχι μια χαρά είναι , το πολύ 2 με 3 λίτρα να αφαιρέσει από υπόστρωμα και κανένα κλαδάκι.

Και στα 17-18 λίτρα τον φιλοξενεί και άνετα εφόσον γίνονται και αλλαγές νερού σε τακτική βάση . Αν το φίλτρο δεν είναι της πλάκας αλλά έχει μηχανική + βιολογική φίλτρανση θα πάει μια χαρά.

Το καλύτερο θα ήταν να έχει 10-15 λίτρα παραπάνω αλλά προσωπικά είμαι θετικός για το εγχείρημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

 

Όχι μια χαρά είναι , το πολύ 2 με 3 λίτρα να αφαιρέσει από υπόστρωμα και κανένα κλαδάκι.

Και στα 17-18 λίτρα τον φιλοξενεί και άνετα εφόσον γίνονται και αλλαγές νερού σε τακτική βάση . Αν το φίλτρο δεν είναι της πλάκας αλλά έχει μηχανική + βιολογική φίλτρανση θα πάει μια χαρά.

Το καλύτερο θα ήταν να έχει 10-15 λίτρα παραπάνω αλλά προσωπικά είμαι θετικός για το εγχείρημα.

Θα συμπληρώσω πως το πρόβλημα με το ξεκίνημα κάθε νέου χομπίστα, δεν είναι τα λίτρα αυτά καθ αυτά

Είναι ότι αγοράζει ψάρια στα τυφλά, χωρίς να ενημερωθεί έστω και μέσω google για τις ανάγκες του είδους που θα φιλοξενήσει

 

Προσωπικά θα επέστρεφα το χρυσόψαρο και θα έβαζα μονομάχο, αφού πρώτα είχα περάσει μερικές μέρες με διάβασμα, για τα βασικά βήματα στο χόμπι...

Δεν πειράζει να μείνει άδειο το ενυδρείο για 10-15 μέρες

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Chocolate_Puma έγραψε:

Θα συμπληρώσω πως το πρόβλημα με το ξεκίνημα κάθε νέου χομπίστα, δεν είναι τα λίτρα αυτά καθ αυτά

Είναι ότι αγοράζει ψάρια στα τυφλά, χωρίς να ενημερωθεί έστω και μέσω google για τις ανάγκες του είδους που θα φιλοξενήσει

 

Προσωπικά θα επέστρεφα το χρυσόψαρο και θα έβαζα μονομάχο, αφού πρώτα είχα περάσει μερικές μέρες με διάβασμα, για τα βασικά βήματα στο χόμπι...

Δεν πειράζει να μείνει άδειο το ενυδρείο για 10-15 μέρες

 

Καταρχην το ενυδρείο και το ψαρακι δεν ηταν δικα μου ουτε τα αγορασα...μου τα εδωσε μια καλη φιλη για να το φροντίσω εγω καλυτερα....προφανώς η κοπελα δεν ηξερε και ακουσε οτι τις ειπαν στο pet shop....παρολα αυτα επειδη γενικα απο τις εμπειριες μου με ζωακια καταλαβα οτι δεν ξερουν ολοι τι ειναι σωστό και τι λαθος ακομη και οι "επαγγελματιες" οποτε ειμαι εδω για να μαζεψω αποψεις και να βγαλω τα συμπερασματα μου.....ειπα να αγόραζα κιαλλο ψαρακι για να κανει παρεα στον ψαρουλι μου....εν τελει δεν ξερω πως θα το κανω αυτο με το ενυδρειο...ενδέχεται να βρω κατι μεγαλυτερο μεταχειρισμένο αλλα δεν ειναι σιγουρο και προφανώς ειναι δυσκολο να αγορασω κατι καινουριο λογο χρημάτων.....μαλλον δεν θα βαλω κατι αλλο μεσα για να ειναι καλύτερα το ψαρακι μου και να μην στρεσαρετε αλλο με τον χωρο.....ειμαι νεα στο χομπυ και διατεθειμένη να μάθω οποτε θα ψαχτω και θα κανω οτι καλυτερο μπορω για το ψαρακι....

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Salus έγραψε:

Καταρχην το ενυδρείο και το ψαρακι δεν ηταν δικα μου ουτε τα αγορασα...μου τα εδωσε μια καλη φιλη για να το φροντίσω εγω καλυτερα....προφανώς η κοπελα δεν ηξερε και ακουσε οτι τις ειπαν στο pet shop....παρολα αυτα επειδη γενικα απο τις εμπειριες μου με ζωακια καταλαβα οτι δεν ξερουν ολοι τι ειναι σωστό και τι λαθος ακομη και οι "επαγγελματιες" οποτε ειμαι εδω για να μαζεψω αποψεις και να βγαλω τα συμπερασματα μου.....ειπα να αγόραζα κιαλλο ψαρακι για να κανει παρεα στον ψαρουλι μου....εν τελει δεν ξερω πως θα το κανω αυτο με το ενυδρειο...ενδέχεται να βρω κατι μεγαλυτερο μεταχειρισμένο αλλα δεν ειναι σιγουρο και προφανώς ειναι δυσκολο να αγορασω κατι καινουριο λογο χρημάτων.....μαλλον δεν θα βαλω κατι αλλο μεσα για να ειναι καλύτερα το ψαρακι μου και να μην στρεσαρετε αλλο με τον χωρο.....ειμαι νεα στο χομπυ και διατεθειμένη να μάθω οποτε θα ψαχτω και θα κανω οτι καλυτερο μπορω για το ψαρακι....

Να ξεκαθαρίσω πως στο προηγούμενο ποστ μου, έβαζα και τον εαυτό μου (κι εγώ κάπως έτσι ξεκίνησα) μεσα και δεν ήταν επί προσωπικού

 

Η διαφορά του πριν με το τώρα, ειναι στην ευκολία με την οποία μπορείς να βρεις την όποια πληροφορία χρειάζεσαι, για το χόμπι των ψαριών

 

Αν λοιπόν, θέλεις να κρατήσεις το χρυσόψαρο, τότε πρέπει να πας σε 100 λίτρα το λιγότερο, γιατί η δική μου μικρή εμπειρία λέει πως χρειάζεται παρέα

 

Καλή συνέχεια και επαναλαμβάνω πως το ποστ δεν ήταν προσωπικό...

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...