Jump to content

διαρροη εξ.φιλτρου eheim 2080


Recommended Posts

καλησπερα, εδω κ καιρο εχω μια διαρροη στο φιλτρο το eheim και δεν μπορω να εντοπισω απο που ειναι. ο καδος εχεις 3 τσιμουχες οι οποιες αντικατασταθηκαν με αυτες που δινει ο κατασκευαστης   και ακομα εχανε νερο. Μετα απο λιγο καιρο αντικατεστησα κ τις τσιμουχες που εχει  ο ανταπτορας. (ειναι τριπλος με δυο εισοδους κ μια εξοδο). Συνεχιζει κ χανει το νερο ,ελαχιστο μεν αλλα  με τον καιρο εμφανιζετε μεσα στην  λεκανη.(εχω το φιλτρο εκει μεσα για να αποφυγω την υγρασια στο πατωμα  η" για να μην μου φουσκωσει  το επιπλο.).

Αν το γυρισω το φιλτρο σε μικρη γωνια τοτε αρχιζει κ τρεχει αρκετο νερο το οποιο εχει μαζευτει απο οτι φανταζομαι στα τοιχωματα του καδου.(εκει που εχω σημειωσει με τον μεγαλο κοκκινο κυκλο). Τελος αν κοιταξω απο πανω την κεφαλη του φιλτρου ,εκει που ειναι η τρομπα (στον μικρο κοκκινο κυκλο)παντα φενονται 2-3 σταγονες.

Απου που αλλου λετε να χανει γιατι δεν μπορω να το βρω με τιποτα. 

IMG_0275.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εάν περνάει νερό στον κάδο, δεν σου στεγανοποιεί το λάστιχο στην κεφαλή, (το εξωτερικό λάστιχο) , ένα πρόβλημα υπάρχει εκεί ή κάτι έχει ο κάδος (κάποια ανωμαλία στο πάνω μέρος του) ή το λάστιχο δεν έχει πατήσει σωστά.

Τα λάστιχα τα μικρά που υπάρχουν σε κάθε έξοδο στην κεφαλή την τριπλή τα έχεις αλλάξει είπες, μήπως υπάρχει κάποιο σκουπίδι και δεν μπορεί να σφραγίσει σωστά το λάστιχο.

Η ροή του πως είναι ?

Εάν έχει πεσμένη ροή, πρέπει να δεις στην κεφαλή από κάτω εάν πατάει καλά το λάστιχο της εξόδου, αυτό που φαίνεται στον κύκλο, γιατί μπορεί να κατεβάζει πολύ νερό χωρίς να μπορεί να το διώξει, και να μπουκώνει το φίλτρο με αποτέλεσμα να κάνει υπερχείλιση. 

Βγάλε το λάστιχο, μαύρο ή κόκκινο ότι χρώμα είναι, καθάρισε το καλά δες την έξοδο να είναι καθαρή και βάλε το κάτω από το δαχτυλίδι ασφαλείας να πατάει καλά.

 

 

Eheim-2080-external-filter-head-_57.jpg.408b3fd0e589eeaba6f541c4da9c9d6c.jpg

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

o καδος αλλαχτηκε περισυ  γιατι ο προηγουμενος μου εσπασε καθως τον κουμπωνα στην κεφαλη του φιλτρου. 

οταν λες το εξωτερικο λαστιχο εννοεις αυτο που εχω σημειωσει με κιτρινο χρωμα?

τα λαστιχα τα μικρα (τριπλη στην εξοδο της κεφαλης) αλλαχτηκαν πριν δεκα μερες. δεν πιστευω να εχουν καποιο σκουπιδακι. 

η ροη δουλευει στο max . οταν λες το λαστιχο μαυρο η' κοκκινο εννοεις αυτο που εχω σε πρασινο κυκλο?

 

IMG_0286.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχεις στο κίτρινο χρώμα είναι για την στεγανοποίηση στον κάδο από εκεί σου περνάει νερό στον κάδο, και κάνει την υπερχείλιση.

Κάτι συμβαίνει με το λάστιχο αυτό.

Αυτό που έχεις σε πράσινο κύκλο, είναι το σημείο που πρέπει να δεις  έτσι ώστε να είναι κουμπωμένο καλά το λάστιχο στον κόκκινο κύκλο (που δείχνεις), το λάστιχο στον (κόκκινο κύκλο), έχει 2 αυτάκια θα πρέπει να είναι κάτω από το δαχτυλίδι που ασφαλίζει την φτερωτή.

Μπορεί η ροή να είναι στο Foul στην ένδειξη πάνω, αλλά το φίλτρο έχει την δύναμη που είχε ή έχει πέσει, εάν δεν έχει την δύναμη που είχε το το σημείο της ένωσης στο λάστιχο και στο δαχτυλίδι θέλει κοίταγμα.

Το συγκεκριμένο φίλτρο κατεβάζει πολύ νερό από το ενυδρείο λόγω των 2 εισόδων, αλλά έχει μία έξοδο και πρέπει να είναι πάντα καθαρή η έξοδος αυτή για να μην έχεις θέμα.

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ παλι,ευχαριστω για την βοηθεια σου αλλα θα το κοιταξω καποιες απο αυτες τις μερες γιατι εχω αρκετη δουλεια κ δεν προλαβαινω.

παντως εκει που εχω τον κιτρινο χρωμα κ γενικως ολες τις φλατζες τις αλλαξα πριν 15-20 μερες (πληρωσα και 25-30 ευρω για τις φλατζες....).θελω να πω οτι πολυ δυσκολα να εχουν προβλημα οι φλατζες. ιςως να εχουν καποιο σκουπιδακι αλλα πρεπει να ανοιξω το φιλτρο για να το τσεκαρω.

θυμαμε οτι δυσκολευτηκα να βγαλω την παλια κ να τοποθετησω την καινουργια φλατζα, γιατι ηταν πολυ στενη και χρησιμοποιησα ενα κατσαβιδι για να την αφαιρεσω. Και τωρα το σκεφτομαι μην βγαλω κ την καινουργια κ δημιουργησω κανενα προβλημα(ισως να την λασκαρω ...).

Οσο για τα αυτακια που λες στον πρασινο κυκλο, νομιζω οτι είναι κάτω από το δαχτυλίδι που ασφαλίζει την φτερωτή. Παντως το φιλτρο το εχω 4-5 χρονια κ εδω κ 2-3μηνες μου ξεκινησε με την διαρροη(ειναι λιγη παντως η ποσοτητα του νερου που ελευθερωνετε  εξω απο το φιλτρο. .Το ανακαλυψα καποια στιγμη που το καθαριζα κ μου  "φουσκωσε" λιγο το επιπλο..

Η εξοδος, απο οτι την κοιταω τωρα, δεν ειναι καθαρη. (οχι μονο η εξοδος αλλα κ οι εισοδους)εχουν καποια μαυρα στιγματα μεσα. πως καθαριζετε ο σωληνας εσωτερικα?

 

Link to comment
Share on other sites

Εφοσων αλλαξες τσιμουχες δεν νομιζω να προερχεται η διαρροη απο αυτες. Το προβλημα μαλλον προερχεται απο τον συνδεσμο που κουμπωνουν τα λαστιχα η το pump priming.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε την κεφαλη και δουλεψε το χωρις το εξωτερικο της καλυμα για να δεις απο που χανει. Επισης ριξε σπραυ λιπαντικο της eheim στις τσιμουχες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Ανοιξε την κεφαλη και δουλεψε το χωρις το εξωτερικο της καλυμα για να δεις απο που χανει. Επισης ριξε σπραυ λιπαντικο της eheim στις τσιμουχες.

σε ευχαριστω για την βοηθεια . το βιντεο ηταν κατατοπιστικο. θα το κανω οταν βρω χρονο. θα ανοιξω την κεφαλη κ θα δω απο εκει αν χανει καπου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ανοιξα σημερα το πρωι την κεφαλη και τελικα χανει στο σημειο που ειναι το πρασινο τοξο.ο μικρος κυκλος, μετακεινειτε, οταν πιεσω την τρομπα προς τα κατω. ο μεγαλος κυκλος ειναι βιδωμενος με 4 βιδες πανω στην κεφαλη. λες να τον ανοιξω και να δω τι μπορει να κανω εκει μεσα η"  υπαρχει πιθανοτητα να του κανω καμια μεγαλυτερη ζημια?

IMG_3432.JPG

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχω ακριβως το ιδιο eheim οπως και να εχει θα πρεπει να το ανοιξεις προσεκτικα και να αλλαξεις τα τσιμουχακια εαν θελεις να σταματησει η διαρροη καποια στιγμη....  :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Αν και δεν εχω ακριβως το ιδιο eheim οπως και να εχει θα πρεπει να το ανοιξεις προσεκτικα και να αλλαξεις τα τσιμουχακια εαν θελεις να σταματησει η διαρροη καποια στιγμη....  :)

 

 

απο οτι εψαξα στο νετ δεν υπαρχουν ανταλλακτικα για αυτο το σημειο(δεν ξερω αν υπαρχουν τσιμουχες εκει μεσα αλλα λογικα θα υπαρχουν).επισης αν βλεπεις εκει στον κιλυνδρο υπαρχει κατι σαν λευκη αλοιφη .ξερεις τι μπορει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν βρεις λαστιχάκια για το σημείο εκεί, που δείχνεις, μπορείς να κολλήσεις την βαλβίδα να σιλικόνη και να ακυρώσεις την τρόμπα εξαέρωσης δεν σου χρειάζεται απόλυτα.

Το φίλτρο δουλεύει εξίσου καλά και χωρίς την τρόμπα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Force έγραψε:

Εάν δεν βρεις λαστιχάκια για το σημείο εκεί, που δείχνεις, μπορείς να κολλήσεις την βαλβίδα να σιλικόνη και να ακυρώσεις την τρόμπα εξαέρωσης δεν σου χρειάζεται απόλυτα.

Το φίλτρο δουλεύει εξίσου καλά και χωρίς την τρόμπα.

 

λες να την ακυρωσω την τρομπα ετσι? μετα απο καθαρισμο του φιλτρου πως θα το φερω σε λειτουργια παλι?αν εχει νερο στο προφιλτρο(στο πανω διαζωμα )νομιζω οτι περνει κατευθειαν. βασικο ,ομως ,ειναι να υπαρχει νερο στο προφιλτρο.σωστα η" κανω λαθος?

θα κατσω παντως να το ανοιξω την τριτη που θα ειμαι πιο χαλαρος απο την δουλεια κ θα δω τι θα κανω.

Link to comment
Share on other sites

Μετά το καθάρισμα του φίλτρου, γεμίζεις το φίλτρο νερό μέχρι πάνω τόσο ώστε να μπει η αντλία στο καπάκι μέσα στο νερό, γεμίζεις του σωλήνες με νερό, βάζεις το φίλτρο στο ρεύμα, και μετά ανοίγεις τον διακόπτη πάνω στους σωλήνες, και με την επιστροφή του νερού από τους σωλήνες θα πάρει μπροστά χωρίς πρόβλημα, εάν δεις ότι ΄έχει κρατήσει αέρα μέσα, κουνάς λίγο το φίλτρο δεξιά και αριστερά και ο αέρας θα φύγει.

Έχω μια έξτρα κεφαλή για τα φίλτρα μου και την έχω ακυρώσει την τρόμπα εξαέρωσης και λειτουργεί άψογα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...