Jump to content

Καθαρισμός χελωνίτσας κάθε μέρα


Recommended Posts

Καλημέρα σας! καθαρίζω το νερό της χελωνίτσας μου κάθε μέρα... καπου άκουσα ότι δεν κάνει... ισχύει? το ασβέστιο όμως που της έχω βάλει μυρίζει πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που ΔΕΝ εχεις φιλτρο καλα κανεις και το καθαριζεις καθε μερα.Το νερο που αλλαζεις πρεπει να εχει την ιδια θερμοκρασια με αυτο της λεκανης διαφορετικα την σοκαρεις!Ελπιζω οτι χρησιμοποιεις αντιχλωριο.....Εχε ομως υποψην σου οτι οι χελωνες χρειαζονται ιδιαιτερη φροντιδα γιατι αλλιως συντομα παρουσιαζουν προβληματα.Ο βασικος εξοπλισμος που χρειαζεσαι ειναι λαμπα uvb για να μπορει να μεταβολισει το ασβεστιο,θερμαντικη λαμπα και μια εξεδρουλα για να ''λιαζεται'',θερμαντηρα μεσα στο νερο της και ενα καλο φιλτρο γιατι ειναι πολυ ρυπογονο ζωακι.Επισης οπως σου εγραψε ο φιλος μου ο corto maltese σε ενα αλλο θεμα που ανοιξες ,πρεπει να σκεφτεις την αγορα ενος ενυδρειου η δεξαμενης γιατι πολυ συντομα η πλαστικη λεκανιτσα θα ειναι ακαταλληλη για το χελωνακι σου.Αυτα.....για να περασει καλα αυτο και να το χαρεις και συ για πολλα-πολλα χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ rafael! Θα αγοράσω σύντομα ενυδρείο... ελπίζω μέχρι τότε να μην υπάρχει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε και εδω, θα βοηθηθεις πολυ και δεν θα πεταξεις χρηματα γιατι θα ξερεις ακριβως τι χρειαζεσαι και δεν θα σου πουλησουν οτι να 'ναι.Υπολογησε σ'ενα μεγαλο ενυδρειο εξ'αρχης που θα του προσθετεις λιτρα νερου ,για να μην αγοραζεις και ξαναγοραζεις καθως θα μεγαλωνει το χελωνακι σου.:)

Link to comment
Share on other sites

και παλί rafael να σου πω ότι είσαι ένας θησαυρός!!! είμαι παντελώς άσχετη και με διαφώτισες πολύ... να σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος fainareth έγραψε:

και παλί rafael να σου πω ότι είσαι ένας θησαυρός!!! είμαι παντελώς άσχετη και με διαφώτισες πολύ... να σαι καλά!

:angel::angel::angel:Το ξερω!!!Μου το λενε συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...