Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ η νεροχελωνιτσα μου εχει πρησμενα ματια


Recommended Posts

5 ml για 20 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

οκ εχεις κανενα φιλτρο να μου προτεινεις γιατι δεν εχω ιδεα απο αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Ποσα τα λιτρα του ενυδρειου ,ποσες χελωνες ειναι και τι μεγεθος?

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 30 λιτρα,εχω 2 χελωνες και ειναι 6 και 7εκ νομιζω

 

Link to comment
Share on other sites

Προκαλείται από κακή διατροφή και έλλειψη λάμπας UVB.Μέσα στο νερό πρέπει να υπάρχει μία πέτρα ασβεστίου σε συνδυασμό με την πολυβιταμίνη D3,  προσθέτουμε λάμπα UVB. Υπάρχουν κάποιες σταγόνες που μπορεί να απαλύνουν το πρόβλημα στα μάτια αλλά δεν αποτελούν τη λύση. Προκαλείται από κακή διατροφή και έλλειψη λάμπας UVB.
Όσον αφορά τα μάτια θεραπευτικά μπορούμε να χορηγήσουμε διάλυμα για την οφθαλμική υγιεινή της χελώνας, κάνοντας χρήση με βαμβάκι πάνω στα μάτια της χελώνας μας,ακόμα και αρκετές φορές την ημέρα,ανάλογα πάντα με το πόσο έχουν μολυνθεί τα μάτια.
Όταν μειωθούν οι εκκρίσεις και τα βλέφαρα μπορούν να κινηθούν ξανά,τότε θα τοποθετήσουμε το διάλυμα για μια μέρα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ το ενυδρειο ειναι εξαιρετικα  μικρο και πρεπει να παρεις αποφασεις.Οι χελωνες σου θα ζησουν πολλα χρονια και θα γινουν πολυ μεγαλες[20-25 εκατοστα μπορει και κοντα στα 30].Αν θελεις να τις κρατησεις ξεκινα οικονομιες και μολις μπορεσεις παρε ενα ενυδρειο γυρω στα 300-350 λιτρα.Ακομα κι αν σου φανει μεγαλο για τα χελωνακια τωρα,ειναι μια επενδυση σε βαθος χρονου.Αντι να αλλαζεις συνεχεια ενυδρεια, παιρνεις εξ'αρχης τα λιτρα που χρειαζονται και απλα οσο μεγαλωνουν προσθετεις νερο.Εκτος απο ενυδρειο μπορεις να παρεις και πλαστικες δεξαμενες καταλληλες για ποσιμο νερο.Εγω κοιταζα μια 400 λιτρων στα 130 ευρω.Ενυδρεια μπορεις να κοιταξεις και  μεταχειρισμενα στις αγγελιες εδω στο φορουμ.Σ'αυτα τα λιτρα τωρα σε σχεση με το φιλτρο,το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι ν'αλλαζεις το νερο καθε δυο μερες.Εαν βαλεις ενα δυνατο φιλτρο ,οσο χρειαζονται οι νεροχελωνες,τοσα λιγα λιτρα θα γινουν πλυντηριο.Μπορεις να εχεις ενα απλο 300 λιτρα την ωρα αλλα ποσα εκατοστα νερο εχεις?Το βραδυ θα σκεφτω μηπως κανουμε καμια πατεντα και θα σου ξαναγραψω.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις συμβουλες σου μπορει να απανταω αργα γιατι για καποιο λογο δεν μου ερχονται οι ειδοποιησεις

πριν 2 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

Οκ το ενυδρειο ειναι εξαιρετικα  μικρο και πρεπει να παρεις αποφασεις.Οι χελωνες σου θα ζησουν πολλα χρονια και θα γινουν πολυ μεγαλες[20-25 εκατοστα μπορει και κοντα στα 30].Αν θελεις να τις κρατησεις ξεκινα οικονομιες και μολις μπορεσεις παρε ενα ενυδρειο γυρω στα 300-350 λιτρα.Ακομα κι αν σου φανει μεγαλο για τα χελωνακια τωρα,ειναι μια επενδυση σε βαθος χρονου.Αντι να αλλαζεις συνεχεια ενυδρεια, παιρνεις εξ'αρχης τα λιτρα που χρειαζονται και απλα οσο μεγαλωνουν προσθετεις νερο.Εκτος απο ενυδρειο μπορεις να παρεις και πλαστικες δεξαμενες καταλληλες για ποσιμο νερο.Εγω κοιταζα μια 400 λιτρων στα 130 ευρω.Ενυδρεια μπορεις να κοιταξεις και  μεταχειρισμενα στις αγγελιες εδω στο φορουμ.Σ'αυτα τα λιτρα τωρα σε σχεση με το φιλτρο,το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι ν'αλλαζεις το νερο καθε δυο μερες.Εαν βαλεις ενα δυνατο φιλτρο ,οσο χρειαζονται οι νεροχελωνες,τοσα λιγα λιτρα θα γινουν πλυντηριο.Μπορεις να εχεις ενα απλο 300 λιτρα την ωρα αλλα ποσα εκατοστα νερο εχεις?Το βραδυ θα σκεφτω μηπως κανουμε καμια πατεντα και θα σου ξαναγραψω.

οκ μολις μαζεψω τα λεφτα θα το παρω.Μια ερωτηση μονο το ενυδρειο που μου λες κανει και για τις τεσσερις χελωνες σωστα?Επισης αμα τις βαλω ολες μαζι σε ενα ενυδρειο επειδη δεν μεγαλωνουν μαζι και επειδη οι δυο ειναι πιο μεγαλες απο τις αλλες δεν θα τσακωνονται?

Link to comment
Share on other sites

Για 4???:bigemo_harabe_net-83:4 εχεις?Το ενυδρειο για τις χελωνες το υπολογιζεις ως εξης...μηκος 5 φορες το μηκος του καβουκιου τους,πλατος το μισο και υψος νερου  2 φορες το μηκος του καβουκιου.Π.χ για μια χελωνα σαν τη δικη σου 7 εκατοστων το ενυδρειο εχει μηκος 35 πλατος, 17-18 ποντους και το υψος του νερου σου 14 ποντους.Φαντασου τωρα 4 ενηλικες χελωνες [20-25 εκατοστα] τι ενυδρειο θα χρειαζονται!Αυτο ειναι που θεωρω πολυ ανηθικο στα πετσοπ....Δεν εξηγουν στον κοσμο σε τι δεσμευση μπαινουν και ποσο κοστοβορο ειναι να συντηρεις τετοιου ειδους χελωνακια.Στα πουλανε 2-3 μαζι και μετα.....τρεχατε ποδαρακια μου.Προφανως τις δικες σου  θα πρεπει να τις χωρησεις σε 2 ενυδρεια.Πες μου λιγο σε τι υψος νερου τις εχεις να κανουμε κανενα diy φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ετσι την πατησα και βρεθηκα με δυο, ειναι η αλητεια των πετ σοπαδων για το κερδος.....οσον αφορα τον φιλο γαυρο,  4 ειναι υπερβολη μαζι καλο ειναι να χωριστουν ηλικιακα σε 2 ενυδρεια αλλιως θελει λιμνη και μεγαλη μαλιστα

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

Για 4???:bigemo_harabe_net-83:4 εχεις?Το ενυδρειο για τις χελωνες το υπολογιζεις ως εξης...μηκος 5 φορες το μηκος του καβουκιου τους,πλατος το μισο και υψος νερου  2 φορες το μηκος του καβουκιου.Π.χ για μια χελωνα σαν τη δικη σου 7 εκατοστων το ενυδρειο εχει μηκος 35 πλατος, 17-18 ποντους και το υψος του νερου σου 14 ποντους.Φαντασου τωρα 4 ενηλικες χελωνες [20-25 εκατοστα] τι ενυδρειο θα χρειαζονται!Αυτο ειναι που θεωρω πολυ ανηθικο στα πετσοπ....Δεν εξηγουν στον κοσμο σε τι δεσμευση μπαινουν και ποσο κοστοβορο ειναι να συντηρεις τετοιου ειδους χελωνακια.Στα πουλανε 2-3 μαζι και μετα.....τρεχατε ποδαρακια μου.Προφανως τις δικες σου  θα πρεπει να τις χωρησεις σε 2 ενυδρεια.Πες μου λιγο σε τι υψος νερου τις εχεις να κανουμε κανενα diy φιλτρο.

11 εκ ειναι το υψος του νερου.Εχω μαλλον μια πιθανοτητα να μου δωσουν δωρεαν ενα ενυδρειο 180 λιτρα με ολο το εξοπλισμο αλλα θα το μαθω την αλλη εβδομαδα μακαρι να τα καταφερω να το παρω.To ενυδρειο που εχω τωρα μου φαινεται καλο για κανα χρονο ακομα αρχιζω να μαζευω λεφτα για αλλο και βλεπουμε μεχρι τοτε.Οι διαστασεις του ενυδρειου ειναι 55μηκος 30 πλατος και 20 υψος

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Εγω ετσι την πατησα και βρεθηκα με δυο, ειναι η αλητεια των πετ σοπαδων για το κερδος.....οσον αφορα τον φιλο γαυρο,  4 ειναι υπερβολη μαζι καλο ειναι να χωριστουν ηλικιακα σε 2 ενυδρεια αλλιως θελει λιμνη και μεγαλη μαλιστα

 

και εγω το σκεφτηκα για λιμνουλα αλλα αμα το κανω ποιος την ακουει την μανα μου μετα για αυτο η καλυτερη λυση ειναι ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να παρεις το ενυδρειο!Με τα 180 λιτρα κερδιζεις αρκετο χρονο ωστε να σκεφτεις τι θα κανεις στο μελλον.Λοιπον το υψος του νερου μπορει να γινει 15 εκατοστα[εαν τα χελωνακια ειναι 6-7 εκατοστα]και να φτιαξεις ενα φιλτρο απο μπουκαλι κοκα κολας και μια μικρη αντλια.Ειναι φιλτρο που χωραει το περισσοτερο βιολογικο υλικο απο καθε αλλο αυτης της κατηγοριας.Ειναι πανευκολο .Θα φτιαξω ενα κατα το βραδακι και θα σου βαλω φωτο βημα-βημα.Οκ?

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 ενταξει ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου το νερο δεν μπορω να το παω 15εκ γιατι καλυπτει τη στερια οπως βλεπεις και στην φωτο εκτος και αν βαλω μια πετρα πανω για μπορουν να βγαινουν τα καθονταιIMG_20170629_115509.jpg.5dcc8ee96c9aea2a5de9e629dd1268ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Ο.Σ.Φ.Π έγραψε:

56577.png

Τι ακριβως κανει αυτο? αντιχλωριο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ακριβως τι κανει μονο οτι βοηθαει στο να ειναι καλυτερο το νερο ξερω

Link to comment
Share on other sites

κατι σαν το purigen δηλαδη, καταλαβα.

Ειδα που εχει φωτο τη χελωνα και ελεγα μην ειναι κατι εξιδικευμενο για το νερο χελωνιερας.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος corto maltese έγραψε:

κατι σαν το purigen δηλαδη, καταλαβα.

Ειδα που εχει φωτο τη χελωνα και ελεγα μην ειναι κατι εξιδικευμενο για το νερο χελωνιερας.

 

Εξουδετερωνει χλωραμινη ,χλωριο δεσμευει βαρεα μεταλλα και περιεχει βιταμινη Β .Αυτα γραφει δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος rafael έγραψε:

Εξουδετερωνει χλωραμινη ,χλωριο δεσμευει βαρεα μεταλλα και περιεχει βιταμινη Β .Αυτα γραφει δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε

σαν αντιχλωριο δηλαδη, απλα ειναι της jbl.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν χρειαζεται πλεον να ριχνω ξεχωριστα το αντιχλωριο?

 

Link to comment
Share on other sites

επειδη μαλλον μετα δεν θα εχω προσβαση σε υπολογιστη σας ευχομαι καλη ανασταση και χρονια πολλα!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Ο.Σ.Φ.Π έγραψε:

δηλαδη δεν χρειαζεται πλεον να ριχνω ξεχωριστα το αντιχλωριο?

 

 

πριν 1 ώρα, το μέλος Ο.Σ.Φ.Π έγραψε:

επειδη μαλλον μετα δεν θα εχω προσβαση σε υπολογιστη σας ευχομαι καλη ανασταση και χρονια πολλα!!!!!!!!!!!!

Οχι,δεν χρειαζεται.Καλη ανασταση φιλε,το φιλτρακι νομιζω θα το φτιαξω και θα στο δωσω απευθειας ετοιμο!;)

Link to comment
Share on other sites

πως θα μου το δωσεις ετοιμο μενεις εδω κοντα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μενω καθολου κοντα,αλλα μεσα στην εβδομαδα,μαλλον Τεταρτη,μπορω να περασω απο Καλλιθεα.Απλα να εχεις παρει βιολογικο υλικο για να το γεμισεις.

Link to comment
Share on other sites

επειδή είμαι αρρωστος μαλλον δεν θα μπορεσω την τεταρτη αλλα δεν ξερω μεχρι τοτε πως θα είμαι αμα αυριο είμαι καλα τοτε ενταξει αλλιως δεν το βλεπω  να μπορω ευχαριστω παντως.

πριν 17 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

Οχι δεν μενω καθολου κοντα,αλλα μεσα στην εβδομαδα,μαλλον Τεταρτη,μπορω να περασω απο Καλλιθεα.Απλα να εχεις παρει βιολογικο υλικο για να το γεμισεις.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Ο.Σ.Φ.Π έγραψε:

επειδή είμαι αρρωστος μαλλον δεν θα μπορεσω την τεταρτη αλλα δεν μεχρι τοτε πως θα είμαι αμα αυριο είμαι καλα τοτε ενταξει αλλιως δεν το βλεπω  να μπορω ευχαριστω παντως.

 

Ευχομαι περαστικα!ΟΚ τοτε θα στο βγαλω μια φωτο για να το φτιαξεις μονο σου.Εναι πολυ ευκολο.Χρειαζεσαι μονο μια μικρη αντλια και ενα πλαστικο μπουκαλι 1 λιτρου.Κοβεις τον πατο απο το μπουκαλι και ανοιγεις στο καπακι με δραπανο μια τρυπα λιιιγο μικροτερη απο την εισοδο νερου της αντλιας σου.Σφηνωνεις την αντλια στο καπακι και το ξαναβιδωνεις στο μπουκαλι.Το φιλτρο σου ειναι ετοιμο.Βαζεις υλικα οπως τα βλεπεις στη φωτο....Κοντα στην αντλια μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι,μετα βιολογικο υλικο,και τελος το ασπρο που βλεπεις ειναι ενυδρειακο βαμβακι που θελει αλλαγη αρκετα συχνα.Το φιλτρακι δουλευει ετσι ξαπλωτο μια χαρα,μπορεις να εφαρμοσεις και πανω του την εξεδρουλα.Καλη επιτυχια!

Αν εισαι ανηλικος σε παρακαλω μην το προσπαθησεις μονος!Ζητα βοηθεια απο καποιον ενηλικα!

20180409_204155[1].jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...