Jump to content

Νέα στο χομπι


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Συγχαρητήρια σε όλους σας για την τρομερή δουλειά που έχετε κάνει σε αυτόν τον ιστότοπο. Διάβασα πάρα πολλές φορές τα άρθρα σας, τις απορίες νέων κτλ και αποφάσισα να κάνω το μεγάλο βήμα και αγόρασα ενυδρείο. Είδα τα do & dont's και αγόρασα ένα hailea 60lt με εσωτερικό φίλτρο  hl-bt400. Το έχω ακόμη στο κουτί για να με βοηθήσετε αν μπορείτε να μην κάνω καμιά χαζομάρα. Οι απορίες μου:

  • Αν ξεκινούσε κάποιος από εσάς με αυτά τα δεδομένα τι ψάρια θα έβαζε; 
  • Μπορει κάποιος για να μην γράφονται όλο τα ίδια, να μου βάλει τα Λίνκ τι πρέπει με σειρά να διαβάσω για να το στήσω και να το στρώσω; (έχω αγοράσει αντιχλωριο και βακτήρια) 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλώς σας βρήκα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος A&O έγραψε:

Καλησπέρα σας. Συγχαρητήρια σε όλους σας για την τρομερή δουλειά που έχετε κάνει σε αυτόν τον ιστότοπο. Διάβασα πάρα πολλές φορές τα άρθρα σας, τις απορίες νέων κτλ και αποφάσισα να κάνω το μεγάλο βήμα και αγόρασα ενυδρείο. Είδα τα do & dont's και αγόρασα ένα hailea 60lt με εσωτερικό φίλτρο  hl-bt400. Το έχω ακόμη στο κουτί για να με βοηθήσετε αν μπορείτε να μην κάνω καμιά χαζομάρα. Οι απορίες μου:

  • Αν ξεκινούσε κάποιος από εσάς με αυτά τα δεδομένα τι ψάρια θα έβαζε; 
  • Μπορει κάποιος για να μην γράφονται όλο τα ίδια, να μου βάλει τα Λίνκ τι πρέπει με σειρά να διαβάσω για να το στήσω και να το στρώσω; (έχω αγοράσει αντιχλωριο και βακτήρια) 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλώς σας βρήκα. 

 

Άκου επειδή έχω το ίδιο θα σου πω τι πρέπει να διορθώσεις στο ενυδρείο..

•παρε καινούρια λάμπα γιατί η μπλε δεν κάνει σε ενυδρεία γλυκού νερού...

•μεσα στο φίλτρο έχει άνθρακα βγαλτον και στη θέση του βάλε βιολογικό υλικό π.χ mini siporax, μακαρονι

•παρε 10 κιλά χαλίκι (χωρίς τρέλα χρώματα,στο φυσικό τους χρώμα)

•Καταρχην το θες φυτεμένο;

•απο διακοσμητικά μόνο ρίζα και καμιά Πέτρα

•απο ψαράκια τι σκέφτεσαι;ή άλλα είδη;

Αυτά κατά τη γνώμη μου

Άμα θέλετε διόρθωστε με γιατί μόλις ξύπνησα

Εγώ θα βάλω κυρίως Γκαπυ στο δικό μου 60λτ πηγενε στο πετσοπα και δες ψάρια που σου αρέσουν και μετά ψάξε τα πρωφιλ τους εδώ

 

Παράθεση

 

Έγινε επεξεργασία - Danaesip
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος A&O έγραψε:

Καλησπέρα σας. Συγχαρητήρια σε όλους σας για την τρομερή δουλειά που έχετε κάνει σε αυτόν τον ιστότοπο. Διάβασα πάρα πολλές φορές τα άρθρα σας, τις απορίες νέων κτλ και αποφάσισα να κάνω το μεγάλο βήμα και αγόρασα ενυδρείο. Είδα τα do & dont's και αγόρασα ένα hailea 60lt με εσωτερικό φίλτρο  hl-bt400. Το έχω ακόμη στο κουτί για να με βοηθήσετε αν μπορείτε να μην κάνω καμιά χαζομάρα. Οι απορίες μου:

  • Αν ξεκινούσε κάποιος από εσάς με αυτά τα δεδομένα τι ψάρια θα έβαζε; 
  • Μπορει κάποιος για να μην γράφονται όλο τα ίδια, να μου βάλει τα Λίνκ τι πρέπει με σειρά να διαβάσω για να το στήσω και να το στρώσω; (έχω αγοράσει αντιχλωριο και βακτήρια) 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλώς σας βρήκα. 

Πρωτα διαβαζεις -

Μετα την σωστη τοποθετηση του ενυδρειου, το γεμιζεις με νερο και αφηνεις για 24-48 ωρες για να δεις αν υπαρχει διαρροη στο ενυδρειο.

Αν ολα καλα- συνεχιζεις, οπως στο link. Δες και χρωμα λαμπτηρων,που εχεις( για φυτεμενο(γλυκου νερου)-ειναι ροζ με ασπρο  η μονο ασπρο φως,  για θαλασσα- μπλε αποχρωση).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...