Jump to content

Aγορα συστηματος CO2


Dynamite

Recommended Posts

Καλησερα εχω ενα ενυδρειο 110λτ με guppy μεσα οπου εχω φυτεψει 3 ριζες echinodorus bleheri , 10-12 Caroliniana, 1 microsorum και 5-6 ντοματιες το υποστρωμα ειναι το complete substrate της tetra μαζι με ενα μαυρο χαλικι απο πανω και επισης χρησιμοποιω ως λιπασμα το Flourish της Seachem (1 φορα την βδομαδα 3ml) η φωτοπεριοδος 8 ωρες απο λαμπες 2x18 daylight sera . Εχω παρατηρησει οτι ενω υπαρχει κανονικη λιπανση και ποσοτητα νιτρικων απο τα ψαρια (6 ενηλικα + 20 μωρα) καποια φυλλα στο echinodorus  γινονται σαν διαφανα ενω απο τις Caroliniana και τις ντοματιες μερικες φορες καποια μικρα φυλλαρακια κοβονται μονα τους ..Μετα απο μια γρηγορη ερευνα αποφασισα να βαλω ενα μικρο συστημα CO2 καθως μου εμφανιζεται και καποια αλγη πανω στα φυλλα των φυτων (καφε αλγη) .Θα ηθελα να σας ρωτησω αν αξιζει να παρω ενα ολοκληρομενο συστημα με μια μικρη μπουκαλα που απ οτι εψαξα βγαινει στα 60€ η αν κανουν εξισου καλη δουλεια μικροτερα συστηματα με ταμπλετες η με δοχειο σαν σπρευ .. 

Δωστε μου τα φωτα σας γιατι εγω εχω ακομα μεσανυχτα :hehe:hehe 

 

Σας ευχαριστω πολυ !!!

Link to comment
Share on other sites

δεν θα σου πω για τις αλγες και τη λίπανση κτλπ αλλά
Γενικά αν βάλεις co2 να ξέρεις τα εξής:

καταρχήν μπουκάλα θα πάρεις μόνο 2κιλη οχι μικρότερη (κοστιζει 40 ευρώ) γιατι στην αττική τουλάχιστον δεν εχει κάποιον που να διαθέτει μηχάνημα που να μπορεί να γεμίσει με ακρίβεια μικρότερη φιάλη και τις γεμίζουν με λιγη ποσότητα καθε φορά.  και ενα σετ μανόμετρα ξεχωριστά δεν ειναι πολύ ακριβό οπότε δεν ξεφεύγεις απο το ποσό που αναφέρεις πολύ.
Οποιοδήποτε αλλο ειδος co2 (ταμπλέτες κτλπ) και θα σε ταλαιπωρήσει και δεν θα σου δινει το επιθυμητό αποτέλεσμα ουτε θα μπορεις να το αξιοποιήσεις στο μελλον σε βαρύτερα φυτεμένο ενυδρείο (ή μεγαλύτερο κτλπ). Υπάρχουν ατομα που τα εχουν καταφέρει περιφημα με DIY λυσεις co2 αλλά ειναι λιγοι, έμπειροι και δεν υπαρχει λογος να προσπαθήσεις να μπεις σε αυτο το κλαμπ για να γλυτώσεις 60 ευρω περίπου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

δεν θα σου πω για τις αλγες και τη λίπανση κτλπ αλλά
Γενικά αν βάλεις co2 να ξέρεις τα εξής:

καταρχήν μπουκάλα θα πάρεις μόνο 2κιλη οχι μικρότερη (κοστιζει 40 ευρώ) γιατι στην αττική τουλάχιστον δεν εχει κάποιον που να διαθέτει μηχάνημα που να μπορεί να γεμίσει με ακρίβεια μικρότερη φιάλη και τις γεμίζουν με λιγη ποσότητα καθε φορά.  και ενα σετ μανόμετρα ξεχωριστά δεν ειναι πολύ ακριβό οπότε δεν ξεφεύγεις απο το ποσό που αναφέρεις πολύ.
Οποιοδήποτε αλλο ειδος co2 (ταμπλέτες κτλπ) και θα σε ταλαιπωρήσει και δεν θα σου δινει το επιθυμητό αποτέλεσμα ουτε θα μπορεις να το αξιοποιήσεις στο μελλον σε βαρύτερα φυτεμένο ενυδρείο (ή μεγαλύτερο κτλπ). Υπάρχουν ατομα που τα εχουν καταφέρει περιφημα με DIY λυσεις co2 αλλά ειναι λιγοι, έμπειροι και δεν υπαρχει λογος να προσπαθήσεις να μπεις σε αυτο το κλαμπ για να γλυτώσεις 60 ευρω περίπου.

Δημητρη σε ευχαριστω παρα πολυ για την συμβουλη σου εχω δει τις μπουκαλες που λες αλλα εγω ειχα στο μυαλο μου ενα μικροσυστημα συγκεκιρμενα. 1) το fluval pressurized mini το οποιο χρησιμοποιει μπουκαλα 22g και επισης μπορεις να το εφοδιασεις με CO2 απο οπλα airsoft οπου η τιμη του φυαλιδιου 22γρ ειναι στα 0.70 λεπτα 
2) το Νano CO2 system της tropica οπου ολο το σετ ειναι πολυ "μαζεμενο" αλλα εχει ακριβη ανταλλακτικη μπουκαλα 
Αμα μπορουσες να μου προτεινεις καποια σελιδα για βαλβιδες μανομετρα κλπ κλπ θα σου ημουν υποχρεος !!!

Τελος μπορει να ακουστει αστειο αλλα μπορω να χρησιμοποιησω πυροσβεστηρα CO2  για την παροχη ? (Σορρυ αν ειναι εντελως γελοιο αυτο που ρωταω :Ρ )

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

δεν θα σου πω για τις αλγες και τη λίπανση κτλπ αλλά
Γενικά αν βάλεις co2 να ξέρεις τα εξής:

καταρχήν μπουκάλα θα πάρεις μόνο 2κιλη οχι μικρότερη (κοστιζει 40 ευρώ) γιατι στην αττική τουλάχιστον δεν εχει κάποιον που να διαθέτει μηχάνημα που να μπορεί να γεμίσει με ακρίβεια μικρότερη φιάλη και τις γεμίζουν με λιγη ποσότητα καθε φορά.  και ενα σετ μανόμετρα ξεχωριστά δεν ειναι πολύ ακριβό οπότε δεν ξεφεύγεις απο το ποσό που αναφέρεις πολύ.
Οποιοδήποτε αλλο ειδος co2 (ταμπλέτες κτλπ) και θα σε ταλαιπωρήσει και δεν θα σου δινει το επιθυμητό αποτέλεσμα ουτε θα μπορεις να το αξιοποιήσεις στο μελλον σε βαρύτερα φυτεμένο ενυδρείο (ή μεγαλύτερο κτλπ). Υπάρχουν ατομα που τα εχουν καταφέρει περιφημα με DIY λυσεις co2 αλλά ειναι λιγοι, έμπειροι και δεν υπαρχει λογος να προσπαθήσεις να μπεις σε αυτο το κλαμπ για να γλυτώσεις 60 ευρω περίπου.

οσον αφορα τις αλγες και την λιπανση κανω κατι τοσο  λαθος και δεν θελεις να αναφερθεις ? 
Καθε συμβουλη και παρατηρηση ειναι καλοδεχουμενη :):):) 

Link to comment
Share on other sites

οχι βρε συ εγώ ειμαι εμπειρικός και αποφεύγω να δίνω συμβουλές γιατί δεν θέλω να πάρω στο λαιμό μου κανέναν. τα κόλπα που δουλεύουν στο δικο μου ενυδρείο εδώ και 15 χρονια δεν ειναι βαση των ¨κανονων" του χομπι αλλά μετά απο δικές μου εκτιμήσεις και σε αλλους το πιθανότερο ειναι να μην έχουν το ιδιο αποτέλεσμα. πχ εγώ τη λιπανση τη κανω με το μάτι, ουτε μετράω τι ριχνω.... πως να σε συμβουλέψω εσένα? αλλα μη σκας σε λίγο θα σου πει κόσμος τι να κάνεις ακριβώς.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kατά την ταπεινή μου γνώμη αν θες να πας σε σύστημα διοξειδίου , πρέπει να πας σε ολοκληρωμένο σύστημα και όχι σε μεσοβέζικες λύσεις.

Η ταμπλέτα καθώς και οι άλλοι dyi τρόποι εν τέλει προκαλούν αστάθεια στο σύστημα.

Να θυμάσαι ότι το σημαντικότερο με το διοξείδιο είναι να το παρέχεις σταθερά χωρίς σκαμπανεβάσματα μεγάλα.

 

Όταν μιλάμε για ποιοτικό σύστημα διοξειδίου , με διπλό μανομετρικό και καλό difusser μιλάμε για 1 σύστημα που μαζί με 1 δίκιλη μπουκάλα καταλήγει περίπου στα 150 με 170 ευρώ.

Από εκεί και πέρα πας σε οικονομικότερες λύσεις με τα λεφτά που λες , λιγότερο αξιόπιστες, παρόλα αυτά πιθανότατα θα δουλέψουν εξίσου καλά.

 

Επί της ουσίας όμως διοξείδιο δεν χρειάζεσαι με τα φυτά που έχεις.  Κακό δεν θα έκανε αλλά δεν είναι και μία επένδυση που αξίζει για το ενυδρείο σου. Θα άξιζε αν είχες δυσκολότερα φυτά και μεγαλύτερη φυτομάζα.

τα 2 χ 18 είναι τ5 η led ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eπίσης, φίλε μου μία μικρή παρατήρηση.

Λές , ότι έχεις φυτέψει 3 ρίζες bleheri. Αυτό στα 110 λίτρα σημαίνει πως αν οι bleheri πιάσουν θα χαθεί ολόκληρο το ενυδρείο.

Είναι πολύ μεγάλοι εχινόδοροι και πιθανότατα ξεγελιέσαι με το μέγεθος τους τώρα.

Το χρησιμοποιούμε για σημείο εστίασης ακόμα και σε ενυδρείο 300 λίτρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Fred13 έγραψε:

Eπίσης, φίλε μου μία μικρή παρατήρηση.

Λές , ότι έχεις φυτέψει 3 ρίζες bleheri. Αυτό στα 110 λίτρα σημαίνει πως αν οι bleheri πιάσουν θα χαθεί ολόκληρο το ενυδρείο.

Είναι πολύ μεγάλοι εχινόδοροι και πιθανότατα ξεγελιέσαι με το μέγεθος τους τώρα.

Το χρησιμοποιούμε για σημείο εστίασης ακόμα και σε ενυδρείο 300 λίτρα.

Καλησπερα φιλε Fred σε ευχαριστω για τον χρονο σου !!
Τους εχινοδορους μου τους εδωσε μεγαλο πετσοπ που εξειδικευεται στα ενυδρειακα στην θεσσαλονικη και μου ειπε οτι θα πανε μια χαρα !!!(Ακομα πανε ... 2 μηνες τρεχει και δεν εχω δει προκοπη δλδ ενα ωραιο πλουσιο φυλλωμα οπως βλεπω σε αλλα ενυδρεια ) Επειτα οι λαμπες χωρις να βαζω το χερι μου στην φωτια νομιζω οτι ειναι Τ8 αλλα θα σου πω με σιγουρια αυριο που θα δω  την συσκευασια οταν παω απο το σπιτι LED δεν ειναι σιγουρα !!

Δηλαδη δεν μπορω να κανω μια πιο "οικονομικη εγκατασταση αν τα παρω ολα απο ηδη βιομηχανικου εξοπλισμου ?
Και αν οχι δεν αξιζει να αγορασω ενα ετοιμο σετ σαν το TROPICA NANO C02 SET ?

 

Εδω ειναι το συστημα που λεω : 

 

Έγινε επεξεργασία - Dynamite
Link to comment
Share on other sites

μην κολλας στο tropica, εχει ρυθμιστές co2 αρκετα φτηνοτερους.  επισης αν αυριο γλυκαθεις απο την αναπτυξη που θα δεις με το co2 και φυτεψεις περισσότερο οι αμπουλες θα αρχισουν να σου κρατανε μονο 3 μερες η καθε μια (οπως εμενα ενα διαστημα). με λιγότερα απο 100 ευρώ χτυπας φουλ συστημα co2 που και κανει για ολες τις χρησεις σου και εχει μεταπωλητική αξια αν χρειαστει. Γενικά στα 110 λιτρα κανεις ωραιο φυτεμα αν εχεις co2 και σωστές λαμπες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Dynamite έγραψε:

Καλησπερα φιλε Fred σε ευχαριστω για τον χρονο σου !!
Τους εχινοδορους μου τους εδωσε μεγαλο πετσοπ που εξειδικευεται στα ενυδρειακα στην θεσσαλονικη και μου ειπε οτι θα πανε μια χαρα !!!(Ακομα πανε ... 2 μηνες τρεχει και δεν εχω δει προκοπη δλδ ενα ωραιο πλουσιο φυλλωμα οπως βλεπω σε αλλα ενυδρεια ) Επειτα οι λαμπες χωρις να βαζω το χερι μου στην φωτια νομιζω οτι ειναι Τ8 αλλα θα σου πω με σιγουρια αυριο που θα δω  την συσκευασια οταν παω απο το σπιτι LED δεν ειναι σιγουρα !!

Δηλαδη δεν μπορω να κανω μια πιο "οικονομικη εγκατασταση αν τα παρω ολα απο ηδη βιομηχανικου εξοπλισμου ?
Και αν οχι δεν αξιζει να αγορασω ενα ετοιμο σετ σαν το TROPICA NANO C02 SET ?

 

Εδω ειναι το συστημα που λεω : 

 

Kαλημέρα,

Στα 110 λίτρα με 3 bleheri πέραν του αισθητικού μέρους πιθανότατα να εξασθενήσει και το υπόστρωμα σου αρκετά γρηγορότερα.

Αν μπορείς επιβεβαίωσε αν οι λάμπες είναι τ8 ή τ5 , έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους στην ένταση. Επίσης, γράψε μας αν έχεις ανακλαστήρες στο ενυδρείο.

Για το συστηματάκι που δείχνεις ο Δημήτρης έχει δίκιο. Οι αμπούλες δεν είναι λύσεις για τα λίτρα σου γιατί στο τέλος θα σε ταλαιπωρήσουν και μακροπρόθεσμα θα βρεθείς να πληρώνεις πολλά ευρώ παραπάνω. Με περίπου 80 ευρώ μπορείς να έχεις πλήρες σύστημα δίκιλης μπουκάλας.

Αν μπορείς, κάνε μερικές μετρήσεις στο ενυδρείο και πες μας κάποιες ρουτίνες που ακολουθείς. Κάποιες φωτογραφίες θα βοηθήσουν εξίσου!

Γενικά, παρουσίασε μας λίγα περισσότερα στοιχεία για να έχουμε καλύτερη εικόνα και να σε βοηθήσουμε να κάνεις σωστές κινήσεις :)

 

 

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2018 at 9:41 ΠΜ, το μέλος Fred13 έγραψε:

Kαλημέρα,

Στα 110 λίτρα με 3 bleheri πέραν του αισθητικού μέρους πιθανότατα να εξασθενήσει και το υπόστρωμα σου αρκετά γρηγορότερα.

Αν μπορείς επιβεβαίωσε αν οι λάμπες είναι τ8 ή τ5 , έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους στην ένταση. Επίσης, γράψε μας αν έχεις ανακλαστήρες στο ενυδρείο.

Για το συστηματάκι που δείχνεις ο Δημήτρης έχει δίκιο. Οι αμπούλες δεν είναι λύσεις για τα λίτρα σου γιατί στο τέλος θα σε ταλαιπωρήσουν και μακροπρόθεσμα θα βρεθείς να πληρώνεις πολλά ευρώ παραπάνω. Με περίπου 80 ευρώ μπορείς να έχεις πλήρες σύστημα δίκιλης μπουκάλας.

Αν μπορείς, κάνε μερικές μετρήσεις στο ενυδρείο και πες μας κάποιες ρουτίνες που ακολουθείς. Κάποιες φωτογραφίες θα βοηθήσουν εξίσου!

Γενικά, παρουσίασε μας λίγα περισσότερα στοιχεία για να έχουμε καλύτερη εικόνα και να σε βοηθήσουμε να κάνεις σωστές κινήσεις :)

 

 

Kαλησπερα σε ολους και Συγγνωμη που αργησα να απαντησω !!
Καλησπερα και σε εσενα Φρεντ. 

Λοιπον οι λαμπες δεν γνωριζω τι ειναι η πως το καταλαβαινω σας εχω ομως φωτογραφια απο την συσκευασια τους !!
Επειτα αν μπορουσες να με κατατοπισεις για τα εξαρτηματα της εγκαταστασης co2 γιατι μεχρι στιγμης εχω βρει την μανομετρικη βανα με την βελονα στα 50 ευρω και την μπουκαλα στα 40 δεν γνωριζω τι αλλο χρειαζεται ουτε καν αν ειναι σωστα αυτα που βρηκα ..
Οσο για τις μετρησεις και τις ρουτινες καθε 10 μερες αλλαζω το 30% του νερου με νερο το οποιο αποχλωριωνω με sera aquatan επειτα καθε 7 μερες πλενω τα σφουγγαρια το βιολογικο ( ολα με νερο ενυδρειου ) και αλλαζω και τον υαλοβαμαβακα .Τριτη-Κυριακη 5 ml Aquili Μultivitamin,  Δευτερα-Πεμπτη 2ml Seachem Flourish, Ταισμα 2 φορες την μερα 1 αφου αναψει το φως και μια πριν σβησει με ΤetraMin Flakes και ΤetraMin PRO COLOUR  
Απο Ψαρακια εχει 6 ενηλικα πληρη ανεπτυγμενα guppy και 20-25 μικρα που αναπτυσσονται σιγα σιγα 
Μετρησεις :

PH-8.0

GH-10 εως 14

KH- 6 εως 10 

NO2- 0

NO3- 0 εως 5

CL-0

NH4-0

 

Ελπιζω να σας εδωσα οσες περισσοτετρες πληροφοριες μπορουσα 

IMG_20180405_020304319.jpg

Link to comment
Share on other sites

IMG_20180405_020306411.jpg

Link to comment
Share on other sites

IMG_20180405_161024152.jpg

Link to comment
Share on other sites

IMG_20180405_161010025.jpg

Link to comment
Share on other sites

IMG_20180405_161020609.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα σου πουν και οι φυτεμενοι βεβαια αλλά δεν πειράζει να πω και εγώ ότι θυμάμαι.Ετσι οπως είναι στημένο το ενυδρειο σου δεν χρειαζεται Co2.Θα χρειαστει αν θα βάλεις πιο δυσκολα φυτά και με την προυποθεση οτι θα αλλαξεις τον φωτισμο σου και θα ξεκινήσεις προγραμμα λίπανσης.Οι λαμπες σου με ένα googlαρισμα ειδα οτι ειναι 12000 kelvin -  πάρα πολυ κρυο λευκό το χρώμα για φυτεμένο.Το σωστο ειναι μια λάμπα 4000Κ και μια 6500Κ περιπου.

Αλγες ειναι πολύ δύσκολο να μην έχεις.Το co2 δεν θα βοηθήσει σε αυτό αλλά μόνο ένας συνδιασμός - ισορροπια συστήματος -  φυτομάζας, λιπασμάτων,αλλαγές νερού,φιλτρανση......

Για μένα κάνε τα πειράματα σου,διάβασε,μην βιάζεσαι και οταν έχεις αποκτήσει μια σχετική εμπειρια βάλε κανένα κοκκινο φυτάκι καποιο γρασιδάκι και co2.

Ξεκίνα με τον φωτισμο και διάβασε εδω ,,

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ απο μενα. Αυτες οι λαμπες δυστυχώς δεν κανουν. Ειδικά η μπλε θα στο γεμίσει με αλγες. Θες οπως σ ειπε και ο @kosmasτις παραπάνω λάμπες. Γ μενα το ιδανικό θα ήταν μια ψυχρο λευκό και μια grolux. Και θα δεις ανάπτυξη. Εαν θες οπωσδήποτε CO2 κανε ενα diy για τα συγκεκριμένα φυτά  απλα να προσέχεις τις τιμες. Εγω σε αντίστοιχα λίτρα αυτο ειχα κάνει. 

Έγινε επεξεργασία - gifil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας Φιλοι και σας ευχαριστω για την απαντηση σας 
Gifil δεν εχω μπλε λαμπα μεσα αλλα αυτη που εχω ειναι πολυ ψυχρη οπως ειπατε και οι 2 

εν παση περιπτωσει θα κανω την ερευνα μου και θα αφησω το co2 για την ωρα !! 
Σας υπερευχαριστω και παλι !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...