Jump to content

Dwarf pleco - Άρρωστος ή από στρές


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Παρακαλώ θα ήθελα την βοήθεια σας. Το Σάββατο αγόρασα καινούριο ενυδρείο 100λτ και έκανα μεταφορά 8 Tetra Black Phantom και έναν Dwarf Pleco στο καινούριο ενυδρείο με  μπόλι και νερό από το παλιό 60λτ. (5 χρόνων) Ο πλέκο εδώ και ένα μήνα περίπου έχει αυτά τα σημάδια στην πλάτη του, τα άλλα ψαράκια μου δεν έχουν τίποτα. Λέτε να είναι κάποια αρρώστια. (ικ... ;;;  κτλ.) Είναι όμως πολύ ζωηρώς και κινητικός.  Λέτε να μετέφερα κάποια αρρώστια και στο καινούριο ενυδρείο.  

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

IMG_20180403_203421.jpg

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ο δικός μου το κάνει αυτό αν ανάψει κάποιος τα φώτα απότομα οπότε το κάνει και λόγο στρες, αλλά αλλάζει χρώμα και όταν πηγαίνει στην άμμο επειδή είναι ανοιχτόχρωμη. Φαίνετε να είναι ομοιόμορφα τα σημάδια οπότε μαλλόν είναι από στρες ή απλά "καμουφλάρετε"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Διάβασα πολλά άρθρά σχετικά  με το καμουφλάζ του οταν στρεσάρετε , απλά ήθελα να βεβαιωθώ γιατί δεν έχω ξαναδεί ικ... και γενικά αρρώστιες...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος ioannisb έγραψε:

Καλημέρα,

 

Διάβασα πολλά άρθρά σχετικά  με το καμουφλάζ του οταν στρεσάρετε , απλά ήθελα να βεβαιωθώ γιατί δεν έχω ξαναδεί ικ... και γενικά αρρώστιες...

 

Ευχαριστώ

Το ικ δεν μοιάζει καθόλου με αυτό, είναι σαν μικροί λευκοί κόκκοι πάνω στα ψαράκια, είχα ικ δύο φορές και καμία φορά δεν είδα ικ πάνω στους γλύφτες μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...