Jump to content

Πληρες συστημα co2


Recommended Posts

καλημερα στην παρεα,

 

επειδη τελευταια παρατηρω αλγες στο ενυδρειο μου οπως green spot και staghorn και ολα υποδεικνυουν ελλειψη διοξειδιου εχω αποφασισει να παω σε ολοκληρωμενο συστημα διοξειδιου. Στην παρουσα φαση και εδω και ενα μηνα ριχνω 1ml excel καθε μερα χωρις να εχω τα επιθυμητα αποτελεσματα και ετσι σκεφτηκα να το συνδυασω με συστημα διοξειδιου. Το ενυδρειο απο φυτα εχει 2 ανουμπιες, bacopa caroliana, sagittaria subulata, κερατοφυλλο και stayrogyne repens.

Απο περαιτερω λιπανση εχω το stratum σαν υποστρωμα και seachem flourish καθε κυριακη και πεμπτη 0,5ml.

Το ενυδρειο τρεχει απο τα χριστουγεννα και σαν φυτεμενο εκλεισε 1 μηνα χτες.

Στο δια ταυτα τωρα, εχω βρει ηδη δικιλη μπουκαλα και ολα τα παρελκομενα εκτος απο μανομετρα και ηλεκτρομαγνητικη. Γνωριζει κανεις που μπορω να τα προμηθευτω και αν υπαρχει και ολο το σετ κομπλε ακομα καλυτερα.

 

Ευχαριστω,

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

CO2ART.EU . Ποιοτικά regulators , άριστη εξυπηρέτηση , κορυφαίο after sales.

 

Ο προβληματισμός μου εμένα όμως είναι άλλος. Τα φυτά που έχεις κατά βάση δεν χρειάζονται co2 αλλά όλα θα εξαρτηθούν από τον φωτισμό που έχεις.

Οι άλγες που βλέπεις μπορεί να είναι αποτέλεσμα κακής κυκλοφορίας, έλλειψης θρεπτικών ή περισσότερου φωτισμού ( στατιστικά πολύ συχνό) απ'όσο θα έπρεπε να έχεις για ενυδρείο χαμηλής φυτομάζας χωρίς διοξείδιο.

 

Αν μπορείς πες μας τον φωτισμό σου και βάλε και 1 φωτογραφία να δω με το μάτι για τι φυτομάζα μιλάμε.

 

Link to comment
Share on other sites

ο φωτισμος μου ειναι μια λαμπα led 10w 6500k διαρκεια φωτισμου 7:30-2:30.

σημερινες μετρησεις: αμμωνια,νιτρωδη 0

                                         νιτρικα 10

                                         φωσφορικα 0 αν οχι 0,03. 

αλλαγες νερου 20% καθε βδομαδα. 

οτι φαινεται στη φωτογραφια πανω στο τζαμι ειναι green spot.5ac4f52d2ffe0_20180404_1852321.thumb.jpg.08fd90adb2079e53314d926de2cda67b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα Πάνο,

 

Να το χαίρεσαι το ενυδρείο σου :)

Δεν χρειάζεσαι co2 σε καμία περίπτωση με αυτά τα φυτά και την φυτομάζα. Όταν θα πας σε δυσκολότερα θα το συζητήσουμε.

Η έλειψη φωσφωρικών είναι πιθανότατα και η αιτία της gsa. 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Περιμενω να ωριμασει το ενυδρειο ωστε να κανω αναλυτικη παρουσιαση :D

 

υπεθεσα οτι ισως να χρειαζοταν αεριο διοξειδιο για την αντιμετωπιση. Η subulata απο τη μερα που τη φυτεψα μεχρι και σημερα δεν εχει αξιολογη αναπτυξη αν και απο το προφιλ του φυτου προκειται για γρηγορης αναπτυξης και ευκολο φυτο. Αν δεν παει καλυτερα τοτε θα ξηλωθει και θα μπει ολο repens στη θεση του που καθε μερα παρατηρω καινουργια φυλλαρακια και σε γενικες γραμμες παει πολυ καλυτερα.

για τα φωσφορικα τωρα θα ξεκινησω το αντιστοιχο σκευασμα της seachem. Ποια ειναι μια ασφαλης μετρηση?

Επισης, διορθωσε με αν κανω λαθος, αλλα οπου και να διαβασω για τα φωσφορικα σχεδον παντου παιζουν ρολο στην αναπτυξη αλγεων και πολυ λιγοτερο στην εξαλειψη τους...:wacko:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...