Jump to content

Το βασιλειο του verde


Recommended Posts

Παιδες ηρθε η ωρα να παρουσιασω κι εγω τον καρπο των κοπων μου!:bigemo_harabe_net-94:Ευχαριστω οσους ασχοληθηκαν αμεσα με το θεμα μου αλλα και οσους αφηνουν κατα καιρους με τα αρθρα τους πολυτιμες πληροφοριες μεσα στο forum!

 
 

 





Γενική κατηγορία χελωνιέρας:
Red eared slider

Γενικές Πληροφορίες:
Διαστάσεις Χελωνιέρας: (ΜxΠxΥ):1.20Χ80Χ50
Συνολικά Λίτρα:480 νερο 336 λιτρα
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί:
Χελώνες:1 red eared slider
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά:
Φόντο:
Πέτρες

μια μεγαλη την οποια χρησιμοποιω ως basking spot
Ξύλα:μια ριζα πλατανου
Ψεύτικα Φυτά:
Στεριά:
Άλλα διακοσμητικά :
Βυθός:

Φωτισμός:
UVB λάμπα(Αντικατάσταση φώς ημέρας):exoterra uvb 100 13 watt
Άλλες λάμπες:exoterra intense basking75  watt
Διάρκεια φωτισμού:12-14 ωρες
Απόσταση UVB λάμπας απο στεργιά:Δεν τις εχω βαλει ακομα ,θα τις προσαρμοσω στο νεο ενυδρειο μαζι με την χελωνα.

Υποστήριξη οργανισμών :
Φίλτρανση:Αντλια sicce syncra silent 2.700 λιτρα την ωρα,1 λιτρο siporax,12 λιτρα ελαφροπετρα.Αυτα βρισκονται σε εσωτερικο diy φιλτρο τυπου σαμπ.Το νερο φιλτραρεται και σε ζαρντινιερα με φυτα.
Θέρμανση/ Ψύξη:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:Διαφορα πελετς και βιταμινες της sera και jbl.Επισης φρεσκιες τροφες οπως βρασμενο κοτοπουλο,ωμη σαρδελα και γαυρο,ασπραδι αυγου,βρασμενο καροτο και αρακα,μαρουλι και σπανιοτερα μηλο.


Παράμετροι:
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση:
Αλλαγές νερού:Μια φορα τον μηνα [ισως και αργοτερα]50%-80% του νερου αναλογα με τις μετρησεις.
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης

 

 

 

20180406_150405.jpg

Έγινε επεξεργασία - rafael
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Diy spray bar για την ζαρντινιερα!

20180406_110835.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος rafael έγραψε:

Παιδες ηρθε η ωρα να παρουσιασω κι εγω τον καρπο των κοπων μου!:bigemo_harabe_net-94:Ευχαριστω οσους ασχοληθηκαν αμεσα με το θεμα μου αλλα και οσους αφηνουν κατα καιρους με τα αρθρα τους πολυτιμες πληροφοριες μεσα στο forum!

 
 

 





Γενική κατηγορία χελωνιέρας:
Red eared slider

Γενικές Πληροφορίες:
Διαστάσεις Χελωνιέρας: (ΜxΠxΥ):1.20Χ80Χ50
Συνολικά Λίτρα:480 νερο 336 λιτρα
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί:
Χελώνες:1 red eared slider
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά:
Φόντο:
Πέτρες

μια μεγαλη την οποια χρησιμοποιω ως basking spot
Ξύλα:μια ριζα πλατανου
Ψεύτικα Φυτά:
Στεριά:
Άλλα διακοσμητικά :
Βυθός:

Φωτισμός:
UVB λάμπα(Αντικατάσταση φώς ημέρας):exoterra uvb 100 13 watt
Άλλες λάμπες:exoterra intense basking75  watt
Διάρκεια φωτισμού:12-14 ωρες
Απόσταση UVB λάμπας απο στεργιά:Δεν τις εχω βαλει ακομα ,θα τις προσαρμοσω στο νεο ενυδρειο μαζι με την χελωνα.

Υποστήριξη οργανισμών :
Φίλτρανση:Αντλια sicce syncra silent 2.700 λιτρα την ωρα,1 λιτρο siporax,12 λιτρα ελαφροπετρα.Αυτα βρισκονται σε εσωτερικο diy φιλτρο τυπου σαμπ.Το νερο φιλτραρεται και σε ζαρντινιερα με φυτα.
Θέρμανση/ Ψύξη:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:Διαφορα πελετς και βιταμινες της sera και jbl.Επισης φρεσκιες τροφες οπως βρασμενο κοτοπουλο,ωμη σαρδελα και γαυρο,ασπραδι αυγου,βρασμενο καροτο και αρακα,μαρουλι και σπανιοτερα μηλο.


Παράμετροι:
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση:
Αλλαγές νερού:Μια φορα τον μηνα [ισως και αργοτερα]50%-80% του νερου αναλογα με τις μετρησεις.
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης

 

 

 

20180406_150405.jpg

Ομορφο.. 

Μια χελωνα θα βαλεις μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μια αλλα βασιλιας!

Link to comment
Share on other sites

Και μια βραδυνη......

20180406_225326.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια  φιλε rafael,:bigemo_harabe_net-122:ειναι ακομα καλυτερο απο οτι περιμενα, ειναι τουμπανο λεμε.

Εισαι μεγαλος μερακλης,το πηγες το αθλημα του habitant αλλου ....εχεις και φυτα  χωρις να τα διαλυει το ζωντανο, και sump για φιλτρανση (μεγαλη υποθεση ε?), και το μεταφερεις και οπου γουσταρεις.........respect :bow:

το προλαβες το Χριστος Ανεστη :hot:αραξε λιγακι τωρα :hehe

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Συγχαρητηρια  φιλε rafael,:bigemo_harabe_net-122:ειναι ακομα καλυτερο απο οτι περιμενα, ειναι τουμπανο λεμε.

Εισαι μεγαλος μερακλης,το πηγες το αθλημα του habitant αλλου ....εχεις και φυτα  χωρις να τα διαλυει το ζωντανο, και sump για φιλτρανση (μεγαλη υποθεση ε?), και το μεταφερεις και οπου γουσταρεις.........respect :bow:

το προλαβες το Χριστος Ανεστη :hot:αραξε λιγακι τωρα :hehe

Ευχαριστω πολυ φιλαρακο ,να ναι καλα και τα παιδια εδω......λιγο ο ενας,λιγο ο αλλος τα καταφερα!Θελω καποια πραγματακια ακομα π.χ να κοψω σε υδροκοπη φετα πετρα και να την προσαρμοσω στο ξυλο για basking.Θελω να βρω δυο φυτα -σκιρπο και παπυρο -να τα βαλω μεσα στο φιλτρο να τραβουν νιτρικα......κ.τ.λ.Αλλα η χοντρη δουλεια εγινε.Παμε για το επομενο project!To Χριστος Ανεστη το προλαβα αλλα μου εφυγε ο κ@#@ς!Με το κελαρισμα του νερου παρατηρησα την οικογενεια να επισκεπτεται πιο συχνα την τουαλετα........

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Εδω ειμαι Rik ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε μουτρο...τα καταφερες....αρχοντας λεμε. Στον πατο εχεις βαλει φελιζολ?? Καπως θα πρεπει να καμουφλαρεις αυτα τα φιλτρα να μην φαινονται τα σωθηκα του.... αλλα τωρα δεν μιλαω παραπανω γιατι θα σε βαλω παλι σε μπελαδες. Αν ειναι αστρωτα τα βιολογικα του υλικα προσεχε λιγο στην αρχη μην μας παθει τιποτα το χελωνονιτζακι...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε!Το χειροτερο με σενα -στο εχω ξαναπει-ειναι οτι εισαι μεσ στο μυαλο μου!Πριν λιγο που εγραφα στο corto για την δουλεια που θελει ακομα το ενυδρειο σκεφτηκα οτι πρεπει ισως να ντυσω με φυλλο αλουμινιου την γωνια του φιλτρου!Κι οταν ειπα .....''νταξει μωρε θα δουμε'',τσουπ να 'σαι παλι.Ναι λοιπον θα το κανω κι αυτο.Το βιολογικο εχει μεσα και μπολι απο το αλλο και ταιζω με αμμωνια μεχρι να στρωσει λιγο.Ο VERDE βρισκεται ακομα στο αλλο.Ακουω κι αλλες ιδεες για το φιλτρο....;)Πατος ναι φελιζολ[κι αυτο μ'ενοχλει!]

πριν 13 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Μπραβο ρε μουτρο...τα καταφερες....αρχοντας λεμε. Στον πατο εχεις βαλει φελιζολ?? Καπως θα πρεπει να καμουφλαρεις αυτα τα φιλτρα να μην φαινονται τα σωθηκα του.... αλλα τωρα δεν μιλαω παραπανω γιατι θα σε βαλω παλι σε μπελαδες. Αν ειναι αστρωτα τα βιολογικα του υλικα προσεχε λιγο στην αρχη μην μας παθει τιποτα το χελωνονιτζακι...

 

Έγινε επεξεργασία - rafael
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ !Παραξενε ,κανονισα σημερα με τον κολλητο[να 'σαι καλα Τασουλη,τα καλα του Ισαακ και του Αβρααμ να εχεις] θα φτιαξει ανοξειδωτη γωνια να κρυφτουν ''τα σωθικα''του φιλτρου!

πριν 17 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Μπραβο ρε μουτρο...τα καταφερες....αρχοντας λεμε. Στον πατο εχεις βαλει φελιζολ?? Καπως θα πρεπει να καμουφλαρεις αυτα τα φιλτρα να μην φαινονται τα σωθηκα του.... αλλα τωρα δεν μιλαω παραπανω γιατι θα σε βαλω παλι σε μπελαδες. Αν ειναι αστρωτα τα βιολογικα του υλικα προσεχε λιγο στην αρχη μην μας παθει τιποτα το χελωνονιτζακι...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την παρεα..... δεν σε προλαβαινω αυτες τις μερες μια που ειμαι συνεχεια στο περα δωθε....ελπιζω να βγει ωραιο το ολο αποτελεσμα....εγω σκεφτομουν κατι πιο απλο.... αυτοκολλητο αναγλυφο ξυλο η κατι αναλογο τελος παντων η καποια φορμαικα που θα κολλουσες με σιλικονη. Τον πατο θα μπορουσες να τον βαψεις απο κατω σε μια αποχρωση ζαχαρη.... στο χρωμα της σιλικονης τελος παντων η να κολλουσες καποιο αυτοκολλητο φυλλο που ειναι σαν αμμοβολη θαμπω που κανουν χρηση συνηθως σε παραθυρα μπανιου.... καλη ανασταση σε ολους!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Καλησπερα σε ολη την παρεα..... δεν σε προλαβαινω αυτες τις μερες μια που ειμαι συνεχεια στο περα δωθε....ελπιζω να βγει ωραιο το ολο αποτελεσμα....εγω σκεφτομουν κατι πιο απλο.... αυτοκολλητο αναγλυφο ξυλο η κατι αναλογο τελος παντων η καποια φορμαικα που θα κολλουσες με σιλικονη. Τον πατο θα μπορουσες να τον βαψεις απο κατω σε μια αποχρωση ζαχαρη.... στο χρωμα της σιλικονης τελος παντων η να κολλουσες καποιο αυτοκολλητο φυλλο που ειναι σαν αμμοβολη θαμπω που κανουν χρηση συνηθως σε παραθυρα μπανιου.... καλη ανασταση σε ολους!!

αυτος γιοκα μου ραφαελ και το μουστακι θα σε βαλει να κοψεις :hehe

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rik έγραψε:

Καλησπερα σε ολη την παρεα..... δεν σε προλαβαινω αυτες τις μερες μια που ειμαι συνεχεια στο περα δωθε....ελπιζω να βγει ωραιο το ολο αποτελεσμα....εγω σκεφτομουν κατι πιο απλο.... αυτοκολλητο αναγλυφο ξυλο η κατι αναλογο τελος παντων η καποια φορμαικα που θα κολλουσες με σιλικονη. Τον πατο θα μπορουσες να τον βαψεις απο κατω σε μια αποχρωση ζαχαρη.... στο χρωμα της σιλικονης τελος παντων η να κολλουσες καποιο αυτοκολλητο φυλλο που ειναι σαν αμμοβολη θαμπω που κανουν χρηση συνηθως σε παραθυρα μπανιου.... καλη ανασταση σε ολους!!

Καλη Ανασταση!Επιτελους σκεφτηκες και κατι πιο απλο!Τωρα ομως ειναι αργα.....Συνηθισα στα περιπλοκα!:bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

αυτος γιοκα μου ραφαελ και το μουστακι θα σε βαλει να κοψεις :hehe

image.png.61692db0b515ba86bce16729df142e58.pngΛες?Θα τον προσεχω:shiftyph34r:!

Link to comment
Share on other sites

Μην τον ακους Rafael.....αυτα τα λεει εεπειδή ζηλευει και το ενυδρειο σου θα γινει ποιο ομορφο απο το δικο του!!!! :hehe:hehe:hehe:rasp:

 

Και μια τελευταία μετατροπη για να το καψουμε σημερα!!

Την καλημερα μου....χρηστος ανεστη και καλο σουβλισμα σε ολους!!!

rafael.jpg

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Rik έγραψε:

Μην τον ακους Rafael.....αυτα τα λεει εεπειδή ζηλευει και το ενυδρειο σου θα γινει ποιο ομορφο απο το δικο του!!!! :hehe:hehe:hehe:rasp:

 

Και μια τελευταία μετατροπη για να το καψουμε σημερα!!

Την καλημερα μου....χρηστος ανεστη και καλο σουβλισμα σε ολους!!!

πριν 1 ώρα, το μέλος Rik έγραψε:

Μην τον ακους Rafael.....αυτα τα λεει εεπειδή ζηλευει και το ενυδρειο σου θα γινει ποιο ομορφο απο το δικο του!!!! :hehe:hehe:hehe:rasp:

 

Και μια τελευταία μετατροπη για να το καψουμε σημερα!!

Την καλημερα μου....χρηστος ανεστη και καλο σουβλισμα σε ολους!!!

rafael.jpg

:bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163:

:bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Rik έγραψε:

Μην τον ακους Rafael.....αυτα τα λεει εεπειδή ζηλευει και το ενυδρειο σου θα γινει ποιο ομορφο απο το δικο του!!!! :hehe:hehe:hehe:rasp:

 

Και μια τελευταία μετατροπη για να το καψουμε σημερα!!

Την καλημερα μου....χρηστος ανεστη και καλο σουβλισμα σε ολους!!!

rafael.jpg

:bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε αγόρι έγινε σούπερ !!!

Πέρα από την λαμαρίνα που θα ντύσεις το φίλτρο... μήπως να έβαζες περιμετρικά ένα ξύλινο πηχάκι

να καλύψεις τα φελιζόλ ?? :P

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Μπράβο ρε αγόρι έγινε σούπερ !!!

Πέρα από την λαμαρίνα που θα ντύσεις το φίλτρο... μήπως να έβαζες περιμετρικά ένα ξύλινο πηχάκι

να καλύψεις τα φελιζόλ ?? :P

Ευχαριστω φιλε και για το σχολιο και για την βοηθεια!Σ'αρεσει πιο πολυ με τα φυτα η με τ'αρνια?Καλη ιδεα το πηχακι.....ξυλινο η αλουμινενιο?

Έγινε επεξεργασία - rafael
Link to comment
Share on other sites

Αναλόγα πως θα δείχνει αυτό που έχεις φτιάξει για το φίλτρο και αν θες να το ταιριάξεις με αυτό μπορείς ακόμη να πας και

σε inox σατινέ.Σε αλουμίνιο θα μου άρεσε σε άβαφο και σε ξύλο φυσικά πάμε στο λευκό για να δέσουν όλα μαζί!!

Το φάρδος του μόνο να υπολογίσεις σωστά γιατί όπως το βλέπω για να πιάσει σωστά πρέπει να το στηρίξεις

πάνω στα ξύλα. . .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...