Jump to content

Το βασιλειο του verde


Recommended Posts

Update με την καινουρια εξεδρα........

20180417_205953[1].jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

 

Θα τον φαω λαχανο!Δεν θ'αλλαξω νερο για  5 χρονια !Πειραζει που θ'αλλαξω χελωνα?:P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Rafael..... μολις επεσα πανω σε αυτο το βιντεο τον πρωτο που σκεφτηκα ειναι εσενα και στο ποσταρα.... :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Γεια σου Rafael..... μολις επεσα πανω σε αυτο το βιντεο τον πρωτο που σκεφτηκα ειναι εσενα και στο ποσταρα.... :) 

 Φοβαμαι οταν με σκεφτεσαι!Παντα δουλειες μου ανοιγεις!:cigar:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εκανες καθολου μετρησεις;;   Σε τη φαση ειναι το ενυδρειο σου;;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Εκανες καθολου μετρησεις;;   Σε τη φαση ειναι το ενυδρειο σου;;;;

Νιτρικα 10.Εχω παραγγειλει κι αλλα φυτα .Θα φουλαρω πιστια στην επιφανεια,ανουμπιες στη ριζα[ελπιζω να επιβιωσει],κερατοφυλλο μεσα στο φιλτρο και θελω να φτιαξω ενα πλεγμα απο μος για το πλαινο του φιλτρου απο την μεσα πλευρα.:rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το επιπεδο νο3 ειναι σε πολυ καλο επιπεδο.... απο αλλαγες νερου ποσο αλλαζεις και καθε ποτε κανεις αλλαγη?? Τα φυτα μεσα στον χωρο της χελωνας ειναι δυσκολη υποθεση... την μος πως θα την βαλεις απο μεσα απο το φιλτρο??? Φως????

Link to comment
Share on other sites

Την εισοδο του νερου στα φιλτρα γιατι την εχεις τοσο ψηλα??? Τωρα το ειδα!! Επισης ενα αλλο θεμα ειναι η κυκλοφορια του νερου μεσα στο ενυδρειο που δεν υπαρχει ουσιαστικα και ολα τα αποβλυτα μενουν στον πατο....

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Φιλε μου το επιπεδο νο3 ειναι σε πολυ καλο επιπεδο.... απο αλλαγες νερου ποσο αλλαζεις και καθε ποτε κανεις αλλαγη?? Τα φυτα μεσα στον χωρο της χελωνας ειναι δυσκολη υποθεση... την μος πως θα την βαλεις απο μεσα απο το φιλτρο??? Φως????

 

πριν 13 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Την εισοδο του νερου στα φιλτρα γιατι την εχεις τοσο ψηλα??? Τωρα το ειδα!! Επισης ενα αλλο θεμα ειναι η κυκλοφορια του νερου μεσα στο ενυδρειο που δεν υπαρχει ουσιαστικα και ολα τα αποβλυτα μενουν στον πατο....

Ωχ!Με βομβαρδισες!:ballistic:Τα εχω χασει!Τι να πω?Λοιπον,Αλλαγη δεν εχω κανει ακομα και θα κανω αναλογα με τις μερτησεις των νιτρικων.Γενικα και σε αλλα ενυδρεια που ειχα τις αλλαγες δεν τις ειχα σαν ρουτινα .Τα φυτα το ξερω οτι ειναι δυσκολο μεσα στο χωρο της χελωνας απο πρωτο χερι!Δοκιμασα ανεπιτυχως παλαιοτερα αλλα θα το ξαναδοκιμασω.Οσον αφορα στη μος θελω να δεσω πολλες ριζουλες μος πανω σε πλαστικο πλεγμα και να το βαλω στο τζαμι που χωριζει το φιλτρο απο το ενυδρειο,οχι ομως μεσα απο το φιλτρο αλλα απεξω.Δηλαδη θα βρισκεται και αυτη στο χωρο της χελωνας.Η κυκλοφορια ειναι τοσο καλη που αναγκαστηκα να μειωσω την ροη της αντλιας στο μισο.Η χελωνα χαροπαλευε!Αυτα που βλεπεις δεν ειναι αποβλητα αλλα αμμος απο τις ριζες των φυτων.Μιας και δεν ειμαι φαν των πεντακαθαρων ενυδρειων αλλα προσπαθω παντα να φερνω ενα κομματι της φυσης στο σπιτι μου δεν με ενοχλει καθολου κι αποφασισα να δουλεψω την ζαρντινιερα χωρις ενυδρειακο βαμβακι το οποιο μπουκωνε συνεχεια και μου εσπασε τα νευρα.Αυτααααααα!

Link to comment
Share on other sites

Α και την εισοδο του νερου την εβαλα εκει γιατι οτι βιντεο ειδα καπου εκει την τοποθετουσαν'ισως και ψηλοτερα....Φαντασου οτι μου φαινοταν χαμηλα αλλα σκεφτομουν οτι το ενυδρειο δεν θα γεμισει μεχρι επανω.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα..... ωραιος.... παρε ανασα τωρα. Εαν εχεις 10 νο3 χωρις αλλαγες εισαι σε πολυ καλο σημειο. Τωρα για την τρυπα πως και την εκανες εκει πανω.....τεσπα αν σου ρουφα τις ακαθαρσιες εστω και ετσι τοτε μια χαρα αλλιως σου εχω προταση αν σε ενδιαφερει...... :) οχι γαμου εννοειτε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε γιατι τ'ανεβαζεις δις?Για να τα καταλαβω?

Link to comment
Share on other sites

Την προταση σου να τη δω με πολλη χαρα ετσι κι αλλιως γιατι μ'αρεσει να μαθαινω !

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σιγουρος οτι σχεδιαζεις τωρα.Πολυ σιγουρος ομως!

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειδα το βιντεο που μου εστειλες μου μπηκαν μυγες παλι για κατι αλλαγες......τυπου η αντλια μεσα στο κυριως ενυδρειο,παιρνει το νερο και το ριχνει στο πρωτο τμημα του φιλτρου.Το νερο περναει στο δευτερο τμημα το οποιο εχει αμμο 15 εκατοστα και ειναι φουλ φυτεμενο.Επειτα πεφτει στο τριτο τμημα [εκει πρεπει ν'ανοιξω τρυπα ]και να πεφτει πισω στο ενυδρειο.Ωραια τωρα ζωγραφισε το!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

 γαμου εννοειτε.

I DO:bigemo_harabe_net-158:

Link to comment
Share on other sites

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± tetra surface skimmer

Sorry Rafael...... Εμπλεξα με τα τουρκουλια που δεν πηγαιναν για υπνο .... και μετα βγηκα για λιγο εξω.

Αυτο ρουφαει και απο την επιφανεια και απο τον βυθο...

 

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικα ενθουσιαστηκα με την λεξη''τουρκουλια''!!! πρωτη φορα την ακουω.Αυτο το βαζεις στην αντλια ετσι?η αντλια μου ομως εμενα τραβαει το νερο μονο μεσα απο το φιλτρο.Αυτο μπορει να λειτουργησει μονο με την αλλαγη που σου περιεγραψα πιο πανω.Η δεν καταλαβαινω κατι?

Link to comment
Share on other sites

Χεχε.... κλσσσικη εκφραση απο το χωριο του πατερα μου.....Βασικα το σκεπτικο μου ειναι να προσαρμοσης τον σωληνα σπιραλ στην τρυπα εισοδου του φιλτροκουτιου σου.

Link to comment
Share on other sites

Αχαααα!οκ.Το χω.Αν μου παρουσιασει προβλημα το συστημα θα το 'χω υποψην.Αυτο γ@@@@ο το χρειαζομουν στο προηγουμενο ενυδρειο που ηταν!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 18/4/2018 at 5:42 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Εκανες καθολου μετρησεις;;   Σε τη φαση ειναι το ενυδρειο σου;;;;

Ενημερωση.....Καθολου αλλαγες νερου,νιτρικα κατω απο δεκα!Μετρησα δυο φορες.

20180427_164657[1].jpg

Link to comment
Share on other sites

Χεχε.... δουλευει φουλ το εργοστασιο.....χαιρομε. Απο τροφες τη ταιζεις και σε τη συχνοτητα??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...