Jump to content

Επιστροφή στα γλυκά


Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά

 

Μετά απο 5 χρόνια στα αλάτια προβλήματος με τον εξοπλισμό και οικονομικών αποφάσισα να επιστρέψω στο γλυκό με το ενυδρείο που έχω. Διαστάσεις 120*70*55  περίπου 420L και sump 90*40*40. θέλω γνώμες και βοήθεια αρχικά για ψαροσύνθεση.Είναι σίγουρο πως θα πάω Ν.Αμερική απλά δεν μπορώ να πάρω τελική απόφαση. Οι 3 κύριες επιλογές ψαριών είναι. 

1) Μια μικρή ομάδα δίσκων 6-7 ατόμων

2)Μια μικρή ομάδα από Σκαλάρια με κάποιο κοπάδι από κορυδορας

3)2 ζευγάρια ramirezi με κοπαδι από ροδοστομους ή cardinal tetra και κάποιο πλέκο

 Να σημειώσω πως στην 1η περίπτωση θα προσπαθήσω να το κάνω βιοτοπικό ενώ στο 2-3 φυτεμένο αλλά με έυκολα φυτα.Επίσης μελλοντικά θα ήθελα να κάνω προσπάθεια αναπαραγωγής με κάποιο από τα 3 είδη. οπότε θα ήθελα απόψεις συμβουλές και γνώμες.

Τέλος μια ερώτηση στην επιλογή 1-3 επειδή θέλουν πολύ καλές συνθήκες νερού σκεφτηκα το ενυδρείο να τρέξει 3 μήνες τουλάχιστον με κάποιο άλλο είδος με συνθήκες ίδιες ή σχεδόν ίδιες που χρειάζοντε για να είναι καλύτερα στρωμένο το ενυδρείο όταν θα μπουν οι δίσκοι ή τα ραμιρεζι. Τα σκαλάρια απο αυτά που διάβασα εχουν μεγαλύτερες ανοχές οπότε θα μπουν μετά το βασικό στρώσιμο. Πως σας ακούγεται και τι εναλλακτική πρόταση

 

Ευχαριστώ πολύ 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος pitsiovic έγραψε:

Καλημέρα και χρόνια πολλά

 

Μετά απο 5 χρόνια στα αλάτια προβλήματος με τον εξοπλισμό και οικονομικών αποφάσισα να επιστρέψω στο γλυκό με το ενυδρείο που έχω. Διαστάσεις 120*70*55  περίπου 420L και sump 90*40*40. θέλω γνώμες και βοήθεια αρχικά για ψαροσύνθεση.Είναι σίγουρο πως θα πάω Ν.Αμερική απλά δεν μπορώ να πάρω τελική απόφαση. Οι 3 κύριες επιλογές ψαριών είναι. 

1) Μια μικρή ομάδα δίσκων 6-7 ατόμων

2)Μια μικρή ομάδα από Σκαλάρια με κάποιο κοπάδι από κορυδορας

3)2 ζευγάρια ramirezi με κοπαδι από ροδοστομους ή cardinal tetra και κάποιο πλέκο

 Να σημειώσω πως στην 1η περίπτωση θα προσπαθήσω να το κάνω βιοτοπικό ενώ στο 2-3 φυτεμένο αλλά με έυκολα φυτα.Επίσης μελλοντικά θα ήθελα να κάνω προσπάθεια αναπαραγωγής με κάποιο από τα 3 είδη. οπότε θα ήθελα απόψεις συμβουλές και γνώμες.

Τέλος μια ερώτηση στην επιλογή 1-3 επειδή θέλουν πολύ καλές συνθήκες νερού σκεφτηκα το ενυδρείο να τρέξει 3 μήνες τουλάχιστον με κάποιο άλλο είδος με συνθήκες ίδιες ή σχεδόν ίδιες που χρειάζοντε για να είναι καλύτερα στρωμένο το ενυδρείο όταν θα μπουν οι δίσκοι ή τα ραμιρεζι. Τα σκαλάρια απο αυτά που διάβασα εχουν μεγαλύτερες ανοχές οπότε θα μπουν μετά το βασικό στρώσιμο. Πως σας ακούγεται και τι εναλλακτική πρόταση

 

Ευχαριστώ πολύ 

 

 

Επιτέλους ξανά στο σωστό δρόμο.:D

Η τρίτη επιλογή (λόγω διαστάσεων) πιστεύω πως θα σε ανταμείψει.

Link to comment
Share on other sites

Εύγε εύγε εύγε ήσουν χαμένος και επανήλθες.

1. τους δίσκους δεν τους συμπαθώ όποτε λέω μαύρο σε αυτά τα ψάρια

2. Σκαλάρια είχα 20 χρόνια, εξαιρετικά ψάρια αλλά μην πάρεις παρδαλά ''κατσίκια'' δεν με αρέσουν και έχουν προβλήματα συμπεριφοράς και συνεννόησις αναμεταξύ τους, άσε που δεν δένουν σε βιοτοπικό.

Τα σκαλάρια δεν είναι απαραίτητο να τα έχεις σε φυτεμένο μπορείς να τα έχεις και μόνο με ρίζες και σε σκούρο νερό αν σε αρέσει το ποιο dark ενυδρείο.

Ένας καλός συνδυασμός που είχα και είχαν πλήρες αρμονία τα ψάρια είναι κορυντορας, σκαλάρια και σαε (τα σαε μόνο αν είναι φυτεμένο) αν είναι με ρίζες βάζεις ροδόστομους αλλά λίγο ποιο πολλές ρίζες για τους ροδόστομους.

 

Θα σου πω τη θα έκαμνα εγώ θα έστεινα ένα black watter ενυδρείο με σκαλάρια με τα κλασικά σκαλάρια ή ζεβρα, αλτουμ όχι γιατί δεν έχεις ύψος.

Στο σκούρο ενυδρείο με της ρίζες το κόκκινο απο τους ροδοστομους δείχνει εξαιρετικά και είναι φανταστικό να τα βλέπεις να κινούνται ακόμη και όταν μεγαλώσουν έχουν σχετικά καλή συνοχή σαν κοπάδι κάτι που δεν το έχουν οι καρδινάλιοι, ενώ τα σκαλάρια άσε..., κινούνται σαν μαγευτικά ιστιοφόρα ανάμεσα στις ρίζες και στην σκούρα άμμο απο το νερό κάτω σκάβουν με μανία τα κόρυ, φανταστικό θέαμα!!!  Ιδιαίτερα αν βρεις Corydoras venezuelanus ή Corydoras duplicareus θα είναι το κερασάκι στο όλο σκηνικό.

Link to comment
Share on other sites

Φοβερές ιδέες του Χρήστου.

Σκαλαρια Περού (κοντινά στα αλτουμ) μια γεναια  ομάδα και cory είναι υπέροχο θέαμα σε black water.

Ημίφως, μυστήριο και θέαμα στο σαλόνι σου...

Καλη φιλτρανση και τακτικές αλλαγές νερου, θα σε ανταμείψουν!

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις και την πολύ ωραία ιδέα.

Η αλήθεια είναι πως από τα παλιά χρόνια που είχα γλυκό μου άρεσαν οι δίσκοι σαν ψάρια αλλά λόγο λίτρων πήγαινα σε μικρότερα ψάρια.Ξέρω πως και τώρα είμαι οριακά και πως θα έπρεπε να έχω μεγαλύτερο μήκος για αυτά (αυτός είναι ο μόνος ενδοιασμός). Από κει και πέρα αυτή την στιγμή με σειρά σαν επιλογή είχα 1-3-2 και με την ιδέα σου χρήστο είμαι 1-2-3. Έχω ρίξει αρκετό διάβασμα τις τελευταίες μέρες, θα συνεχίσω και περιμένω γνώμες και προτάσεις.θέλω αυριο βράδυ θα κάτσω με την γυναίκα να επιλέξουμε.Τεταρτη ξεκινάει η άδεια και το άδειασμα του θαλασσινού... 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μας κέρδισε αυτή η ομορφιά των Δίσκων. Θα κάνω την προσπάθεια μου για light φυτεμένο με δίσκους. Οπότε θα ανοίξω θέμα με ερωτήσεις και την πορεία του στο κατάλληλο νήμα . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε ο συνδιασμος φυτα δισκους θα ελεγα πως ειναι απο τους ποιο δυσκολους και απαιτητικους συνδιασμους στο γλυκο και δεν θα ηθελα να το μετανιωσης μια που εχουν κοστος και πολυ τακτικη συντηρηση αναλογα ενυδρεια. Αναμφιβολα ειναι πανεμορφα ζωντανα και σκοπος μου δεν ειναι να σε αποκαρδιοσω αλλα να σε βαλω να το σκεφτεις καλα το ολο εγχηρημα. Οι δισκοι δεν θελουν πολυ φως  πολλες μεταβολες συνθηκων σχετικα οξινο νερο και πολυ καθαρο και ζεστο νερο. Τα φυτα θελουν φως , χλιαρο νερο και θρεπτικα για να επιζησουν. Σκεψου και ψαξε καλα τον καταλληλο συνδιασμο και παντα να ξερεις θα βρισκεσε καπου στο ενδιαμεσο στις επιλογες σου και καπου το ατυχημα παραμονευει......

Link to comment
Share on other sites

Rik το φαντάζομαι γι αυτό αν θα δεις το όλο project που έγραψα στο νήμα για τους δίσκους μόλις τώρα, τα φυτά θα είναι ελάχιστα και πολύ εύκολα. Εάν δεν πάει κάτι στραβα αυτό θα είναι στα φυτά. Είμαι προετοιμασμένος γι αυτό και δεν θα έχω θέμα να γίνει καραφλο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...