Jump to content

Ενυδρείο 72 ωρών


Recommended Posts

Απ ότι φαίνεται έπεσα στα βαθιά άλλα θα κολυμπήσω μιας και οι “έμπειροι” έμποροι επαγγελματίες του χώρου είναι για φάπες , διότι δεν μπορούν να καταλάβουν ότι ένας ευχαριστημένος πελάτης μπορεί εύκολα να τους κάνει μεγαλύτερους τζίρους απ ότι 10 αρπαχτές τους , τέλος πάντων προχωράω στο κυρίως θέμα

 

(εισαγωγή)

 

Περί ενυδρείου

120 λίτρων

juwel bioflow filter m 500l/h (από βδομάδα με επιπλέον carbax & Cirax)

PH: 7.5 / KH 5 / GH 6

 

Περί κάτοικων

2 χρυσόψαρα fancy tail(black moor & dragon eye)

2 mystery snails

 

Τροφές:

Goldfish pellets

Veggie tablets 1/2 κάθε 2η μέρα για τα σαλιγκάρια

 

Περί βλάστησης / διακόσμησης

1 anubia

από βδομάδα 2 java fern, 2 amazon sword,

1 ριζά για να μπουν τα υπόλοιπα φυτά

βύθος λευκή άμμος

 

Έπειτα από πολύ μελέτη έχω τις εξής απορίες – ανησυχίες

 

Το φίλτρο όπως είναι φυσικό επόμενο ήταν άστρωτο , μου έδωσαν από το μαγαζί ένα αντιχλωρικο της API stress coat & API stress zyme για να ξεκινήσω το ενυδρείο , μετά απ όσα διάβασα λοιπόν ειδικά για το stress zyme σε διάφορα φόρουμ , δεν έμεινα ικανοποιημένος και σε κανένα λόγο δεν θέλω να σχηματίσω άποψη για το προϊών εις βάρος των ζωντανών !

 

1.Έχω πάρει υγρά τεστ για NH3/ΝΗ4 , NO2 , NO3 όπου τα έκανα την πρώτη μέρα και σήμερα (3η μέρα) όλες οι τιμές είναι 0ppm , αυτό σημαίνει ότι πηγαίνουν όλα καλά ή πως είναι όλα στον αέρα ?

(Ξέρω ότι το ζητούμενο μας είναι το 0ppm, άλλα ισχύει το ίδιο από την στιγμή που είναι άστρωτο ?)

 

 

  1. Θα χρειαστώ κάποια αντλία Ο2 ? Απ ότι διάβασα δεν προσφέρουν και πολλά πιο πολύ για το μάτι είναι

 

  1. CO2 για να πάρουν λιγάκι τα επάνω τους τα φυτά ?

 

  1. Όταν πήρα το ενυδρείο μου είπαν να κάνω την πρώτη αλλαγή σε 15 μέρες , ισχύει ? Ή να κάνω στις 7 και πάντα βάση NH3/4 , NO2/3 μέχρι να μπει σε μια σειρά .

 

5. προτεινόμενα βακτηρία για τις αλλαγές ?

 

Μήπως η πιο ορθή λύση θα ήταν να έβρισκα μπόλι ?

 

:geek:

Link to comment
Share on other sites

6. Να πειράξω το KH (δλδ από 5 (89.5ppm να το πάω σταδιακά 6-7 (125Ppm) ) μιας και το ελάχιστο είναι 80ppm και ιδανικό είναι τα 160ppm για τα χρυσόψαρα ? Και τα υπόλοιπα μέσα στο ενυδρείο σαλιγκάρια, φυτά έχουν ως ταβάνι τα 8 KH ( 143ppm).

 

7. Κάποιο συμπλήρωμα Μαγνησίου και Ασβεστίου θα χρειαστεί ?

Link to comment
Share on other sites

λεβεντη μου καλημερα,χρονια πολλα και καλος ορισες!ας τα παρουμε ενα ενα..το ενυδρειο με βακτηρια και τροφη χρειαζετε περιπου 1μηνα για να στρωσει..με ψαρακι μεσα θελει κανα 20ημερο..πανω κατω..βεβαια την λυση στρωσιματος με χρυσοψαρο την αποφευγουμε διοτι καις το ζωντανο στην αμμωνια..οταν θα στρωσει το ενυδρειο θα δεις νιτρωδη και αμμωνια 0 και νιτρικα καμια 10αρια..βακτηρια θα σου προτεινα να πας σε special blend η seachem stability.αντιχλωριο prime..για μενα οτι καλυτερο..η πιο σωστη λυση βεβαια ειναι το μπολι!να βρεις απο ενα χομπυστα απο υγιη ενυδρειο..παμε στα φυτα..τα συγκεκριμενα που εχεις δεν χρειαζοντε co2.λιγο φως κ ειναι ενταξει..τα χρυσοψαρα θα σου φανε οτιδηποτε αλλο βαλεις εκτος απο βαλισνεριες (εμενα τις ψιλοτσιμπανε) ανουμπιες και java fern.πιο juwel ενυδρειο εχεις?εννοω,ειναι κυβος??η ορθογωνιο?ναι δυστηχως αυτη η νοοτροπια επικρατει στα περισσοτερα πετ σοπ :(
αλλαγη κανουμε οταν στρωνει..βεβαια τωρα εσυ που εχεις ψαρακια θα προτεινα μια αεραντλια και καθημερινες μικρες αλλαγες του 10% για να μην καψεις τα ζωακια.τα σαλιγκαρια θελουν στρωμενο βυθο πραγμα που σημαινει οτι χρειαζετε κανα 3μηνο να τρεχει το ενυδρειο..δυστηχως στην αρχη ολοι μας ειμαστε πολυ ενθουσιασμενοι με αποτελεσμα να κανουμε λαθοι..βεβαια ολα διορθωνοντε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα!Καλως ηρθεςΣε οτι σου ειπε ο φιλος Νικος ερχομαι να προσθεσω οτι χρειαζεται προσοχη στο ταισμα οσο εχεις αστρωτο ενυδρειο.Πολυ λιγο μερα παρα μερα.Το καλυτερο θα ηταν να βρεις μπολι.Βαλε αγγελια εδω στο φορουμ.Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Nikos Malissovas έγραψε:

λεβεντη μου καλημερα,χρονια πολλα και καλος ορισες!ας τα παρουμε ενα ενα..το ενυδρειο με βακτηρια και τροφη χρειαζετε περιπου 1μηνα για να στρωσει..με ψαρακι μεσα θελει κανα 20ημερο..πανω κατω..βεβαια την λυση στρωσιματος με χρυσοψαρο την αποφευγουμε διοτι καις το ζωντανο στην αμμωνια..οταν θα στρωσει το ενυδρειο θα δεις νιτρωδη και αμμωνια 0 και νιτρικα καμια 10αρια..βακτηρια θα σου προτεινα να πας σε special blend η seachem stability.αντιχλωριο prime..για μενα οτι καλυτερο..η πιο σωστη λυση βεβαια ειναι το μπολι!να βρεις απο ενα χομπυστα απο υγιη ενυδρειο..παμε στα φυτα..τα συγκεκριμενα που εχεις δεν χρειαζοντε co2.λιγο φως κ ειναι ενταξει..τα χρυσοψαρα θα σου φανε οτιδηποτε αλλο βαλεις εκτος απο βαλισνεριες (εμενα τις ψιλοτσιμπανε) ανουμπιες και java fern.πιο juwel ενυδρειο εχεις?εννοω,ειναι κυβος??η ορθογωνιο?ναι δυστηχως αυτη η νοοτροπια επικρατει στα περισσοτερα πετ σοπ :(
αλλαγη κανουμε οταν στρωνει..βεβαια τωρα εσυ που εχεις ψαρακια θα προτεινα μια αεραντλια και καθημερινες μικρες αλλαγες του 10% για να μην καψεις τα ζωακια.τα σαλιγκαρια θελουν στρωμενο βυθο πραγμα που σημαινει οτι χρειαζετε κανα 3μηνο να τρεχει το ενυδρειο..δυστηχως στην αρχη ολοι μας ειμαστε πολυ ενθουσιασμενοι με αποτελεσμα να κανουμε λαθοι..βεβαια ολα διορθωνοντε!

Καλήμερα Νίκο , χρονιά πολλά κάλως σας βρήκα !

 

Το ενυδρείο είναι juwel lido 120 (κύβος ), στην πρώτη ανουμπια που έχει μέσα ήδη το ένα πάει και δοκιμάζει τα δόντια του στη ριζά , τα φυτά τα διάλεξα με βάση το τι δεν αρέσει στους κάτοικους γευστικά πάντα (σκληράδα φυτού, όχι ωραία γεύση ) και βάση των απαιτήσεων σε Ph, Kh, θερμοκρασίες και ευκολία .

Τα προϊόντα της Seachem τα προμηθεύεσαι από Ελλάδα ? Αν ναι από που ? Με μεγάλη μου χαρά να υποστηρίξω κάποιο Ελληνικό μαγαζί και με 10%-20% καπέλο άλλα το να το αξίζει ! Γιατί όπου κοίταξα όλοι κατόπιν παραγγελιάς τα έχουν, επίσης έχω βρει “έναν” Γερμανό για διάφορα πραγματάκια με πολύ καλές τιμές έως 20%-50% κάτω από τους ντόπιους , τώρα για χρόνο παράδοσης θα δείξει...

 

Είναι αλήθεια αυτό και όσο μεγάλος είναι ο ενθουσιασμός το ίδιο μεγάλη είναι η στραπάτσα που τρως όταν αρχίζεις να αντιλαμβάνεσαι τις μπαρούφες που σου αράδιασαν στο pet shop και δεν είναι λάθος μόνο του υπεύθυνου η της αλυσίδας άλλα και του υπαλλήλου που δεν έχει καθίσει να διαβάσει 5 πράγματα, βεβαία πιάσε το αυγό και κουρευτώ !

 

 

Από αντλία αέρα μια Eheim 400l/h είναι υπερβολική για τα 120λιτρα ?

 

πριν 1 ώρα, το μέλος rafael έγραψε:

Καλημερα κι απο μενα!Καλως ηρθεςΣε οτι σου ειπε ο φιλος Νικος ερχομαι να προσθεσω οτι χρειαζεται προσοχη στο ταισμα οσο εχεις αστρωτο ενυδρειο.Πολυ λιγο μερα παρα μερα.Το καλυτερο θα ηταν να βρεις μπολι.Βαλε αγγελια εδω στο φορουμ.Καλη συνεχεια.

Καλήμερα rafael , σε ευχαριστώ !

Το τάισμα το πάω με το γάντι δλδ 6-8 μικρά πελλετ , ισχύει ο κάνονας του ότι φάνε στα 3 λεπτά ?

Βεβαία έχω βρει εκδοχές 1” 3” & 5” , άλλα είναι στραβάδια αυτά ! Τους παίρνει γύρο στα 2 λεπτά να δούνε την τροφή με τα τηλεσκοπικά μάτια !

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ενυδρείο σου λόγο διαστάσεων δεν κάνει για χρυσόψαρα..θα πρέπει να τα αποχωριστείς..θέλουν μήκος 1μετρο με 1.20 για να κολυμπάνε..μην ξεχνάς ότι είναι ψάρια που φτάνουν τα 20-30 εκατοστά ανάλογα το είδος..οπότε αντλαμβανεσε ότι ο κύβος δεν βοηθάει σε αυτό.. :)

Πολλά μαγαζιά έχουν τα φάρμακα που προανέφερα..εμένα πιο κοντινά μου είναι το aquario (Πειραιώς και Χαμοστέρνας) και το petsupermarket στην Πειραιώς..θα πρέπει όμως να αλλάξεις ψαροσυνθεση..

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Nikos Malissovas έγραψε:

Δυστυχώς το ενυδρείο σου λόγο διαστάσεων δεν κάνει για χρυσόψαρα..θα πρέπει να τα αποχωριστείς..θέλουν μήκος 1μετρο με 1.20 για να κολυμπάνε..μην ξεχνάς ότι είναι ψάρια που φτάνουν τα 20-30 εκατοστά ανάλογα το είδος..οπότε αντλαμβανεσε ότι ο κύβος δεν βοηθάει σε αυτό.. :)

Πολλά μαγαζιά έχουν τα φάρμακα που προανέφερα..εμένα πιο κοντινά μου είναι το aquario (Πειραιώς και Χαμοστέρνας) και το petsupermarket στην Πειραιώς..θα πρέπει όμως να αλλάξεις ψαροσυνθεση..

Μάλιστα ... το 240αρι (Rio) να φανταστείς το ειχα υπολογίσει για λιγάκι αργότερα , τουλάχιστον θα στρωθεί σωστά αυτό ! Τώρα έχω “διάβασμα” για την νέα ψαρό σύνθεση !

Τελεία θα περάσω μια βόλτα για προμήθειες !

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι όταν βλέπω νέους χομπυστες να έχουν όρεξη να ακούσουν κ να διαβάσουν!!πραγματικά μπράβο!εγώ δεν άκουγα στην αρχή κ έκανα του κεφαλιού μου κ τα πλήρωσα όλα!μην πας σήμερα,είναι κλειστά :P

Αλλά μπορείς να κάτσεις να διαβάσεις σήμερα για τα καινούρια σου ψάρια..ίσως σε αυτά τα λίτρα έφτιαχνα ένα φουλ φυτεμένο με pufer..απλά είναι περίεργα στην διατροφή τους γτ θέλουν σαλιγκάρια..γενικά το κέλυφος για τα δόντια.οπως κ να έχει επιλογές έχεις!!ψάξουν λίγο στο seriously fish και θα βρεις τα πάντα από άποψη χώρου..συγκατοίκων και παραμέτρων νερου

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Georgis έγραψε:

Μάλιστα ... το 240αρι (Rio) να φανταστείς το ειχα υπολογίσει για λιγάκι αργότερα , τουλάχιστον θα στρωθεί σωστά αυτό ! Τώρα έχω “διάβασμα” για την νέα ψαρό σύνθεση !

Τελεία θα περάσω μια βόλτα για προμήθειες !

Για τα γκαπυ τι λες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Nikos Malissovas έγραψε:

Χαίρομαι όταν βλέπω νέους χομπυστες να έχουν όρεξη να ακούσουν κ να διαβάσουν!!πραγματικά μπράβο!εγώ δεν άκουγα στην αρχή κ έκανα του κεφαλιού μου κ τα πλήρωσα όλα!μην πας σήμερα,είναι κλειστά :P

Αλλά μπορείς να κάτσεις να διαβάσεις σήμερα για τα καινούρια σου ψάρια..ίσως σε αυτά τα λίτρα έφτιαχνα ένα φουλ φυτεμένο με pufer..απλά είναι περίεργα στην διατροφή τους γτ θέλουν σαλιγκάρια..γενικά το κέλυφος για τα δόντια.οπως κ να έχει επιλογές έχεις!!ψάξουν λίγο στο seriously fish και θα βρεις τα πάντα από άποψη χώρου..συγκατοίκων και παραμέτρων νερου

Ναι το έχω υπόψιν μου ότι είναι κλειστά σήμερα , με μια γρήγορη μάτια το Puffer δείχνει να είναι πρόκληση :zoro:για της γνώσεις μου , και σαν ιδανικό μέγεθος ενυδρείου έχουν τα 200λιτρα

 

Το μόνο παρήγορο προς στιγμή είναι ότι το φορτίο είναι στο 46% και έχω κάνα μηνά μπροστά μου για να στρωθεί το άλλο σωστά.

 

 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Danaesip έγραψε:

Για τα γκαπυ τι λες;

Θα ψάξω για “έτοιμες” σύνθεσης κοινωνικού η σόλο καριέρας ! Γιατί με μια μάτια τα “εύκολα” ψαράκια το γλεντώντας και καλά κάνουν άλλα γεννοβολάν μετά ασταμάτητα ! :hehe

Από την άλλη κάθε ενήλικο ψάρι είναι 5% στο φορτίο δλδ εάν γεννήσουν από 5 το κάθε θηλυκό το τερματίσαμε ! λολ

AquStockImage (1).png

AquStockImage.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Georgis έγραψε:

Ναι το έχω υπόψιν μου ότι είναι κλειστά σήμερα , με μια γρήγορη μάτια το Puffer δείχνει να είναι πρόκληση :zoro:για της γνώσεις μου , και σαν ιδανικό μέγεθος ενυδρείου έχουν τα 200λιτρα

 

Το μόνο παρήγορο προς στιγμή είναι ότι το φορτίο είναι στο 46% και έχω κάνα μηνά μπροστά μου για να στρωθεί το άλλο σωστά.

 

 

 

Θα ψάξω για “έτοιμες” σύνθεσης κοινωνικού η σόλο καριέρας ! Γιατί με μια μάτια τα “εύκολα” ψαράκια το γλεντώντας και καλά κάνουν άλλα γεννοβολάν μετά ασταμάτητα ! :hehe

Από την άλλη κάθε ενήλικο ψάρι είναι 5% στο φορτίο δλδ εάν γεννήσουν από 5 το κάθε θηλυκό το τερματίσαμε ! λολ

AquStockImage (1).png

AquStockImage.png

Δεν ξερω απο πιο προγραμμα βρηκες αυτα ,παντως εινα λαθος και δεν μετραμε ετσθ τα ψαρια που μπορουμε να βαλουμε στο ενυδρειο μας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος rastafarian έγραψε:

Δεν ξερω απο πιο προγραμμα βρηκες αυτα ,παντως εινα λαθος και δεν μετραμε ετσθ τα ψαρια που μπορουμε να βαλουμε στο ενυδρειο μας.

Αλλα πως μπορω να εχω ενα "μπουσουλα" για το τι μπορει να μπει ?:thumbsu:
 

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολλοι επειροι στις ψαροσυνθεσεις εδω στο φορουμ.Μην ανησυχεις,θα σε συμβουλευσουν συντομα και θα χαρεις το ενυδρειο σου χωρις μπελαδες!:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Georgis έγραψε:

Ναι το έχω υπόψιν μου ότι είναι κλειστά σήμερα , με μια γρήγορη μάτια το Puffer δείχνει να είναι πρόκληση :zoro:για της γνώσεις μου , και σαν ιδανικό μέγεθος ενυδρείου έχουν τα 200λιτρα

 

 

 

 

Καλησπέρα κι από μένα

Μια μικρή "σφήνα", σε όσα διάβασα

 

1ον Το puffer που λογικά πρότεινε ο Νίκος, είναι το http://www.seriouslyfish.com/species/carinotetraodon-travancoricus/

Οπότε το 120λιτρο είναι υπερ -αρκετό!

 

2ον Προσωπικά θα κρατούσα τα 2 fancy, χωρίς καμία άλλη προσθήκη συγκατοίκων και με καλές αλλαγές νερού (με κάποιο δυνατό φίλτρο). Το μήκος του ενυδρείου είναι σχετικά μικρό αλλά καλό για κάποια χρόνια, για τα συγκεκριμένα ψάρια - Που σημαίνει πως μελλοντικά ίσως πας σε ένα 250λιτρο και όλα μια χαρά

 

Εννοείται πως πρέπει να στρώσεις το ενυδρείο και να κάνεις όλα όσα γράφτηκαν πιο πάνω

Το βασικό ειναι να ρωτάς και να ψάχνεσαι, πριν από κάθε αγορά

Και τη τσέπη σου θα γλυτώσεις και τα ίδια τα ψάρια!

 

Καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Chocolate_Puma έγραψε:

 

Καλησπέρα κι από μένα

Μια μικρή "σφήνα", σε όσα διάβασα

 

1ον Το puffer που λογικά πρότεινε ο Νίκος, είναι το http://www.seriouslyfish.com/species/carinotetraodon-travancoricus/

Οπότε το 120λιτρο είναι υπερ -αρκετό!

 

2ον Προσωπικά θα κρατούσα τα 2 fancy, χωρίς καμία άλλη προσθήκη συγκατοίκων και με καλές αλλαγές νερού (με κάποιο δυνατό φίλτρο). Το μήκος του ενυδρείου είναι σχετικά μικρό αλλά καλό για κάποια χρόνια, για τα συγκεκριμένα ψάρια - Που σημαίνει πως μελλοντικά ίσως πας σε ένα 250λιτρο και όλα μια χαρά

 

Εννοείται πως πρέπει να στρώσεις το ενυδρείο και να κάνεις όλα όσα γράφτηκαν πιο πάνω

Το βασικό ειναι να ρωτάς και να ψάχνεσαι, πριν από κάθε αγορά

Και τη τσέπη σου θα γλυτώσεις και τα ίδια τα ψάρια!

 

Καλή συνέχεια...

Καλησπέρα γείτονα (Κερατέα)

 

Ναι σε ο νάνος puffer φαίνεται πολύ πιο διαχειρίσιμος για το επίπεδο μου, άλλα θα πρέπει να διαβάσω σχετικά

 

Όχι δεν έχω σκοπό να βάλω άλλους συγκατοίκους μέσα, μέχρι να ετοιμαστούν τα 240 λίτρα ,να διαμορφωθούν και να γίνουν όλα όπως πρέπει (2 μίνες τοπ) στο 120άρι θα την βγάζουν !

Όταν λες δυνατό φίλτρο , δλδ πιο πολλά λίτρα ανά ώρα ? Η περισσότερα στάδια ?

 

Σωστός 100%

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Georgis έγραψε:

Καλησπέρα γείτονα (Κερατέα)

 

Ναι σε ο νάνος puffer φαίνεται πολύ πιο διαχειρίσιμος για το επίπεδο μου, άλλα θα πρέπει να διαβάσω σχετικά ==> Πάντα το διάβασμα προηγείται, σε σχέση με τα επόμενα βήματα. Είναι όμορφο είδος, με πιο σημαντική δυσκολία ότι πρέπει να ταΐζεις σαλιγκάρια (άρα πρέπει να τα εκτρέφεις, σε ξεχωριστή γυάλα)

 

Όχι δεν έχω σκοπό να βάλω άλλους συγκατοίκους μέσα, μέχρι να ετοιμαστούν τα 240 λίτρα ,να διαμορφωθούν και να γίνουν όλα όπως πρέπει (2 μίνες τοπ) στο 120άρι θα την βγάζουν ! ==> Μια χαρά θα είναι στα 120 λίτρα για 2 μήνες...

Όταν λες δυνατό φίλτρο , δλδ πιο πολλά λίτρα ανά ώρα ? Η περισσότερα στάδια ? ==> Και στα 120 λίτρα, αλλά και στα 240, εγώ θα έβαζα ένα καλό εξωτερικό φίλτρο. Το συγκεκριμένο που έχεις, δε θα σε καλύψει στα 240 λίτρα, ειδικά με χρυσόψαρα (είναι ρυπογόνα ψάρια και τρώνε συχνά και πολύ)

 

Σωστός 100%

 

Καλημέρα

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2018 at 12:24 ΜΜ, το μέλος Nikos Malissovas έγραψε:

Δυστυχώς το ενυδρείο σου λόγο διαστάσεων δεν κάνει για χρυσόψαρα..θα πρέπει να τα αποχωριστείς..θέλουν μήκος 1μετρο με 1.20 για να κολυμπάνε..μην ξεχνάς ότι είναι ψάρια που φτάνουν τα 20-30 εκατοστά ανάλογα το είδος..οπότε αντλαμβανεσε ότι ο κύβος δεν βοηθάει σε αυτό.. :)

Πολλά μαγαζιά έχουν τα φάρμακα που προανέφερα..εμένα πιο κοντινά μου είναι το aquario (Πειραιώς και Χαμοστέρνας) και το petsupermarket στην Πειραιώς..θα πρέπει όμως να αλλάξεις ψαροσυνθεση..

Πήγα από το aquario μαγαζαρα ! Πήρα prime ,stability, μια αεραντλια και ammo stop γιατί προχθές η αμμωνία χτύπησε 0.5ppm, σήμερα μετά από τη χθεσινή αλλαγή 15% και χρήση του ammo stop έχει πάει στο 0.1ppm .

 

Επίσης υπάρχει τεστ η τρόπος που να μετράμε μόνο την αμμωνία και όχι και το αμμώνιο μαζί ? Η μόνο συνδυαστικά με το pH , άλλα θα χρειαστεί pH ακριβείας

On 10/4/2018 at 9:51 ΠΜ, το μέλος Chocolate_Puma έγραψε:

 

Καλημέρα

Έχω αρχίσει και ψάχνομαι για φίλτρα τείνω προς eheim professional 4+ 250 η Fluval 406 canister μιλώντας πάντα για το 120 ,απόψεις ? - προτάσεις ?

το επόμενο ενυδρείο θα γίνει παραγγελιά όποτε δεν ξέρω ακριβός λίτρα , πάντως από 240-300 πιστεύω πως θα βγει !

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Georgis έγραψε:

 

Επίσης υπάρχει τεστ η τρόπος που να μετράμε μόνο την αμμωνία και όχι και το αμμώνιο μαζί ? Η μόνο συνδυαστικά με το pH , άλλα θα χρειαστεί pH ακριβείας

Έχω αρχίσει και ψάχνομαι για φίλτρα τείνω προς eheim professional 4+ 250 η Fluval 406 canister μιλώντας πάντα για το 120 ,απόψεις ? - προτάσεις ?

το επόμενο ενυδρείο θα γίνει παραγγελιά όποτε δεν ξέρω ακριβός λίτρα , πάντως από 240-300 πιστεύω πως θα βγει !

 

Μέχρι πόσα χρήματα σκοπεύεις να δώσεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Chocolate_Puma έγραψε:

Μέχρι πόσα χρήματα σκοπεύεις να δώσεις?

μεχρι 200 εκτος και αν με 250 πχ εχεις μια αποδοση 80% ως αναφορα το 120, και για την κατασκεύη με το ίδιο σκεπτικό

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη : Fluval 406 (και για το 250λιτρο)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ήμερα 12

 

Μετρήσεις

 

NH3/NH4 0.25ppm

NO2 0.50-1ppm

NO3 3ppm

PH 7.4-7.6

GH 143ppm (8 ) από 6

KH 143ppm (8 ) από 5

 

συνεχίζω με καθημερινές αλλαγές περίπου 20%- 30% , τα άτιμα τα Νιτρικά δεν πέφτουν εύκολα δλδ σε μια αλλαγή της τάξεως 30 ίσως κατεβούν 0.50 στην επόμενη μέτρηση( μετά από κάποιες ώρες) μήπως να προχωρήσω σε αλλαγή της τάξης 50% ? Γιατί άντε πες για την αμόνια είχα παραμάσχαλα Ammostop (prodibio) & Prime (για τις αλλαγές) , Amguard για τα χειρότερα, για τα νιτρικά όμως ??

 

Πήρα μια μεγαλύτερη αντλία για το φίλτρο 1000lt/hr άλλα έκανε πολύ χαμό μέσα στον ενυδρείο , και τραβούσε ακόμα και τα ψάρια μόλις κάθονταν σε μια μεριά , όποτε ξανά έβαλα την 500lt/hr και η 1000 θα μπει στο 240,

σχετικά με το εξωτερικό φίλτρο (fluval 406) , μήπως θα έχω το ίδιο πρόβλημα ? Δλδ να τα κάνει μπάχαλο μέσα? Και να είναι πιο συνετό κάποιο μικρότερο μοντέλο για το 120αρι ? (206,306)

 

 

 

Ανέβασα λίγο GH & KH με τελικό στόχο GH 179ppm (10 dgh) μιας και τα χρυσόψαρα το προτιμούν σκληρό ,

 

Απόψεις ??

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έκανα μια ανακατανομή στο φίλτρο

 

ξεκινάω από την κορυφή (πρώτο στάδιο (εισαγωγή) και κατεβαίνω )

 

εισαγωγή

filter floss wool

κεραμικό biomedia

σφουγγαρι coarse

κεραμικό biomedia

σφουγγαρι fine (2x)

ενεργός άνθρακας

σφουγγαριο ενεργου άνθρακα

εξαγωγή

 

σε σχεση με την αρχικη κατανομη που ειχε

 

εισαγωγή

filter floss

σφουγγαριο ενεργου άνθρακα

σφουγγαρι coarse

κεραμικό biomedia

σφουγγαρι fine (2x)

εξαγωγή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...