Jump to content

Νέος στους Βασιλιάδες


pitsiovic

Recommended Posts

καταρχήν ένα θέμα δεν μπορεί να είναι στείρο και χωρίς συναίσθημα, ούτε είμαστε εδώ wikipedia για να γράφουμε μόνο πάνω στο θέμα. Γενικά όμως πρέπει να είμαστε προσεκτική μην ξεφύγει το θέμα εντελώς.

Ρικάρδε και οι υπόλοιποι ο κάθε ένας γράφει και ο κάθε ένας κρίνεται απο τα γραφόμενα του, προσωπικά θα έδινα βάση σε αυτών που έχει μεγάλη εμπειρία σε χρόνια, αλλά συνάμα βρίσκετε σε συνεχή εξέλιξη και δεν έμεινε στάσιμος σε απαρχαιωμένες απόψεις. Αυτό το τονίζω σχεδόν πάντοτε και το τόνισα και στην αρχή του ποστ #114.

Γράφουμε γράφουμε γράφουμε και σε κάποια φάση τα μέλη (καθώς έχουν ευφυΐα αντιλαμβάνονται ποιος λέει το σωστό, ποιος είναι κολλημένος, ποιος έχει εμπειρία, και ποιος το παίζει έμπειρος.

 

Παρακολουθώ το θέμα γιατί με αρέσουν η γνώσεις όχι όμως οι δίσκοι :) μου είναι τα ποια αντιπαθητικά ψάρια :bigemo_harabe_net-76:

 

Εγώ όπως και άλλοι έχω βγάλει τα συμπεράσματα μου απο το θέμα αυτό και σαν μέλισσα παίρνω τα θετικά και αγνοώ τα αρνητικά ή αυτά που λέει η λογική μου ότι δεν έχουν βάση ή είναι παρατραβηγμένα.

 

Συγκεντρωτικά είμαι κατά στο να συντηρούμε τα ψάρια στις τέλειες των τελείων συνθήκες νερού, με της τέλειες βιταμίνες, και της τέλειες τροφές που βγάζουν στην αγορά οι γκουρούδες των χρημάτων.

Ποιο το νόημα να μου ζήση ένα ψάρι πχ 12 χρόνια ενώ στην φύση δεν προλαβαίνει να γίνει 3-4. αν σε εμένα ζήση 5-6 θα είμαι άκρος ικανοποιημένος γιατί το ψάρι έζησε μια φυσιολογική ζωή και μάλιστα με κάποια χρόνια πριμ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 233
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας.

 

Είπα να αγοράσω έναν controller θερμοκρασίας για να μπορώ να έχω σταθερότερες τιμές. βρήκα από συγχομπίστα τον ATC1550 της Elitech. Βλέπω πως μπορώ για παράδειγμα να τον ρυθμίσω να ανοίγει τους Θερμαντήρες μόλις πέσει κάτω από τους 28 βαθμούς. μόλις τους ανάψει έχει ρύθμιση πόσο πρέπει να αυξήσει την θερμοκρασία για να τους ξανακλείσει. Το ελάχιστο που μπορώ να βάλω είναι 0,5 βαθμούς. Δηλαδή η θερμοκρασία θα παίζει 27,9 -28,5. ξέρω πως τα λίτρα είναι πολλά και αυτή η αλλαγή θα πάρει ώρα για να γίνει αλλά μήπως είναι μεγάλη??? Έχει κανείς εμπειρία από τον συγκεκριμένο controller? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,τι εννοείς μεγάλη?  Οτι θα πάρει πολυ ώρα να ανεβάσει θερμοκρασία?

Link to comment
Share on other sites

μεγάλη διακύμανση για τα ψάρια...

Δεν είχα ποτέ controller και πίστευα ότι θα είναι τελείως σταθερή η θερμοκρασία

Έγινε επεξεργασία - pitsiovic
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου ειναι οτι δεν ειναι μεγαλη

Έγινε επεξεργασία - mik7
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλή κίνηση η αγορά controller.    Η διακύμανση δεν είναι μεγάλη για τα ψάρια τώρα αν θες και η τσέπη σου να είναι καλύτερα θα πρότεινα τον χειμώνα η θερμοκρασία να είναι λίγο πάνω από 26 ρίχνοντας την σταδιακά, δηλαδή 27 βαθμούς  Νοέμβριο  και 26+ Δεκέμβριο μέχρι Μάρτιο και πάλι 27 Απριλίο  και 28 τον υπόλοιπο χρόνο

Έγινε επεξεργασία - Frog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26+  δεν είναι πολύ λίγο ??? Ειδικά αν είναι ανήλικα ??? 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σου το λέω με την λογική ότι πλέον θα πάρεις μεγαλύτερα ψαράκια. Αν πάρεις μικρά και θέλεις να τα μεγαλώσεις γρήγορα ναι η θερμοκρασία καλό είναι να είναι λίγο πιο υψηλή για τον μεταβολισμό και μέχρι να γίνουν 20 περίπου μηνών. 

Σε γενικές γραμμές με 3-4 μήνες 26+ δεν έχεις θέμα και μια σταδιακή μείωση ή αύξηση 3 μέχρι και 4 βαθμών στην ζώνη 26-30 δεν δημιουργεί ιδιαίτερα προβλήματα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος pitsiovic έγραψε:

26+  δεν είναι πολύ λίγο ??? Ειδικά αν είναι ανήλικα ??? 

Ολο τον χειμώνα 26 + τα έχω.δεν θα έχεις θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ μια χαρά....

Θα μπορούσατε να μου πείτε και τι τροφές χρησιμοποιήτε για να ετοιμάζομαι και σε αυτό το κομμάτι σιγά σιγά???

Ποιες βλέπετε ότι τρώνε καλύτερα και ποιες πιστεύετε ότι τους κάνουν καλό!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος pitsiovic έγραψε:

Εάν θες να αποχωρήσεις και να μην ξανα ασχοληθείς εσύ ξέρεις...Εγώ πάντως θέλω να σε ευχαριστήσω πάρα πολύ για όλη την βοήθεια και να ξέρεις πως πραγματικά ήταν χρήσιμη.Εάν γινόταν δεν θα ήθελα να αποχωρήσεις ούτε εσύ ούτε κανείς .

 

πριν 20 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Να μην αποχωρήσεις ,εγώ με σενα διαφωνησαμε στα περισσότερα αλλά σχόλια Ο ένας για τον άλλον δεν καναμε .Το παλικαρι μπορει να επιλέξει κ πράξει οπως νομίζει.

 

Καλημερα παιδια.......επειδη αισθανομαι ασχημα να μην απαντησω σε ανθρωπους που δεν μου φταινε σε τιποτα θα ηθελα να πω δυο τελευταια πραγματα.

Pits να ξερεις φιλε πως θα παρακολουθω το θεμα σου και εαν μπορω να σου πω δυο πραγματα θα τα λεμε μεσω πμ. Οποτε θες μπορεις να με ενοχλησεις ελευθερα..... αλλωστε το κανω ευχαριστως με ολα τα  παιδια που ηθελαν να μοιραστουν καποια πραγματα μαζι μου.

 

Δημητρη Τ να ξερεις οτι εκτιμω την προσπαθεια σου μια που ησουν ισως ο μοναδικος ανθρωπος που μοιραστηκε πραγματικα τις πρακτικες που ακολουθεις με το ενυδρειο σου και περαν του αν συμφωνω η διαφωνω με το θεμα στην τελικη μας εδωσες τα φωτα σου...... ποιος ειμαι εγω αλλωστε η ο καθε ενας να σου πει το τη θα κανεις στο ενυδρειο σου.

 

Και τελος Χρηστο ......... για να φτιαξουμε ομελετα πρεπει να σπασουμε τα αυγα φιλε μου. Δεν μπορουμε παντα να ειμαστε διπλωματικοι. Μερικες φορες πρεπει να περνουμε ξεκαθαρη θεση ........ δεν γινεται παντα να γραφουμε αναλογα στο προς τα που φυσαει ο ανεμος.

 

Κατα τα αλλα να ξερεται οτι η εκτιμηση μου ειναι αμοιβαια για ολους..... ακομα και για τον Νικο κατα καιρους, απλα δεν ταιριαζουν τα χνωτα μας στην τελικη στην τοποθετηση των αποψεων.

 

Αυτα τα ολιγα............  :)

 

 

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος pitsiovic έγραψε:

Οκ μια χαρά....

Θα μπορούσατε να μου πείτε και τι τροφές χρησιμοποιήτε για να ετοιμάζομαι και σε αυτό το κομμάτι σιγά σιγά???

Ποιες βλέπετε ότι τρώνε καλύτερα και ποιες πιστεύετε ότι τους κάνουν καλό!!!!

Φίλε μου θα σ απαντήσω στο πρώτο σκέλος κ πάντα μιλάω για του δικούς μου δίσκους.tetra bits ,tropical b 50 plus κατά καιρούς,ocean discus flakes k prime reef flakes,κατεψυγμένες:myssis,Artemia,σκουλήκι κόκκινο σπάνια,Επίσης μια δικη μου που δίνω μια δυο φορές την Εβδομάδα,Με καμία 18αρια υλικά που έχει μέσα κ πολύ σπανάκι.Εννοειται ότι έχουν περάσει καμία 25 άλλες, που τρώγανε λίγο έως καθολου.ισως θα έπρεπε να επιμείνω περισσότερο με την wild της tropical.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2018 at 7:14 ΠΜ, το μέλος pitsiovic έγραψε:

Discus αυτο που μου ειπατε εκανα.. Ρωτησα τα 2 μαγαζια που θα παρω τα ψαρια και μου ειπαν πως ειναι κοντα στο 7.5 ph και 8 Gh. Κανουν χρηση Α.Ο..
Το γεμισα με νερο βρυσης για το στρωσιμο και τωρα εβαλα Α.Ο. στο μπετονι αναπληρωσης. Αλλα και στην μεγαλη αλλαγη που θα κανω οταν στρωσει θελω να το φερω κοντα σε αυτες τις τιμες γιατι εχω πιο ανεβασμενες τωρα.

Στάλθηκε από το Elephone P8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Αυτό που έχει σημασία είναι... να μετράς με το ίδιο test (τουλάχιστον της εταιρίας) που μετράνε κι αυτοί στο μαγαζί, ώστε να είσαι όσο το δυνατόν πιο κοντά στο αποτέλεσμα (ελαχιστοποιείς το "ρίσκο").

Υπάρχουν test με διαφορά 0,2 ανά μέτρηση (πχ. ΑΡΙ) και άλλα με 0,5 (πχ. Tetra)... να προτιμήσεις το 0,2.

Αυτό σου έγραψα... άστο πρώτα να "στρώσει" και ΜΗΝ αγχώνεσαι με το ΡΗ.

Είναι καλύτερα να πάρεις τα ψάρια από ενυδρείο με ΡΗ 7,2 και να τα βάλεις στο δικό σου που έχει 7,8... από το αντίθετο.- 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

 

 

Καλημερα παιδια.......επειδη αισθανομαι ασχημα να μην απαντησω σε ανθρωπους που δεν μου φταινε σε τιποτα θα ηθελα να πω δυο τελευταια πραγματα.

Pits να ξερεις φιλε πως θα παρακολουθω το θεμα σου και εαν μπορω να σου πω δυο πραγματα θα τα λεμε μεσω πμ. Οποτε θες μπορεις να με ενοχλησεις ελευθερα..... αλλωστε το κανω ευχαριστως με ολα τα  παιδια που ηθελαν να μοιραστουν καποια πραγματα μαζι μου.

 

Δημητρη Τ να ξερεις οτι εκτιμω την προσπαθεια σου μια που ησουν ισως ο μοναδικος ανθρωπος που μοιραστηκε πραγματικα τις πρακτικες που ακολουθεις με το ενυδρειο σου και περαν του αν συμφωνω η διαφωνω με το θεμα στην τελικη μας εδωσες τα φωτα σου...... ποιος ειμαι εγω αλλωστε η ο καθε ενας να σου πει το τη θα κανεις στο ενυδρειο σου.

 

Και τελος Χρηστο ......... για να φτιαξουμε ομελετα πρεπει να σπασουμε τα αυγα φιλε μου. Δεν μπορουμε παντα να ειμαστε διπλωματικοι. Μερικες φορες πρεπει να περνουμε ξεκαθαρη θεση ........ δεν γινεται παντα να γραφουμε αναλογα στο προς τα που φυσαει ο ανεμος.

 

Κατα τα αλλα να ξερεται οτι η εκτιμηση μου ειναι αμοιβαια για ολους..... ακομα και για τον Νικο κατα καιρους, απλα δεν ταιριαζουν τα χνωτα μας στην τελικη στην τοποθετηση των αποψεων.

 

Αυτα τα ολιγα............  :)

 

 

 

Πρόβλημα με τα χνώτα οποιουδήποτε και με το ΑΝ ταιριάζουν με τα δικά μου...  ΔΕΝ έχω... ελπίζω από τα γραφόμενα μου να κατάλαβες πως... εγώ έχω γεμίσει τον τόπο "ομελέτες", γιατί ΔΕΝ έχω κανένα λόγο (ούτε συμφέρον") να συμφωνήσω με "κλειστά μάτια, με οτιδήποτε διαβάζω.

Δόξα τώ Θεώ... τόσα χρόνια έχω "σπάσει τα μούτρα μου" (και κυρίως την τσέπη μου), για να μάθω.

 

Θα σου ζητήσω και δημόσια συγνώμη... γιατί το τράβηξα στα "άκρα"... ειδικά όταν θεώρησα ειρωνική την ερώτηση σου... για το που πήγαν οι δισκάδες και αντέδρασα με τρόπο που ΔΕΝ αρμόζει.-

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

 

 

Καλημερα παιδια.......επειδη αισθανομαι ασχημα να μην απαντησω σε ανθρωπους που δεν μου φταινε σε τιποτα θα ηθελα να πω δυο τελευταια πραγματα.

Pits να ξερεις φιλε πως θα παρακολουθω το θεμα σου και εαν μπορω να σου πω δυο πραγματα θα τα λεμε μεσω πμ. Οποτε θες μπορεις να με ενοχλησεις ελευθερα..... αλλωστε το κανω ευχαριστως με ολα τα  παιδια που ηθελαν να μοιραστουν καποια πραγματα μαζι μου.

 

Δημητρη Τ να ξερεις οτι εκτιμω την προσπαθεια σου μια που ησουν ισως ο μοναδικος ανθρωπος που μοιραστηκε πραγματικα τις πρακτικες που ακολουθεις με το ενυδρειο σου και περαν του αν συμφωνω η διαφωνω με το θεμα στην τελικη μας εδωσες τα φωτα σου...... ποιος ειμαι εγω αλλωστε η ο καθε ενας να σου πει το τη θα κανεις στο ενυδρειο σου.

 

Και τελος Χρηστο ......... για να φτιαξουμε ομελετα πρεπει να σπασουμε τα αυγα φιλε μου. Δεν μπορουμε παντα να ειμαστε διπλωματικοι. Μερικες φορες πρεπει να περνουμε ξεκαθαρη θεση ........ δεν γινεται παντα να γραφουμε αναλογα στο προς τα που φυσαει ο ανεμος.

 

Κατα τα αλλα να ξερεται οτι η εκτιμηση μου ειναι αμοιβαια για ολους..... ακομα και για τον Νικο κατα καιρους, απλα δεν ταιριαζουν τα χνωτα μας στην τελικη στην τοποθετηση των αποψεων.

 

Αυτα τα ολιγα............  :)

 

 

 

Αυτό θεωρώ ότι γίνεται από πολλούς σε όσα fora τυχαίνει να συμμετέχω... και ΔΕΝ σου κρύβω πως... το θεωρώ απόλυτα λάθος. -

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

Είναι καλύτερα να πάρεις τα ψάρια από ενυδρείο με ΡΗ 7,2 και να τα βάλεις στο δικό σου που έχει 7,8... από το αντίθετο.- 

 

Αυτό γιατί??? Δεν το γνώριζα και φανταζόμουν πως είναι το ίδιο....

Όπως είπα και πριν έχω μηδενίσει από αμμωνία και περιμένω να μηδενίσουν τα νιτρώδη. 

Μόλις γίνει και αυτό θα κάνω μια μεγάλη αλλαγή για να φύγουν και τα συσσωρευμένα νιτρικά από το στρώσιμο. Σε αυτό το σημείο λογικά  τα βακτήρια θα μπορούν να σηκώσουν τάισμα ίσο ή λίγο μεγαλύτερο από αυτό που έκανα στο στρώσιμο (μια πρέζα φιλαράκι). Οπότε εάν μπουν όλοι οι δίσκοι μαζί θα υπάρχει θέμα με αμμωνία.Εκτός εάν κάνω αλλαγές κάθε μέρα μέχρι να αυξηθεί ο πληθυσμός από τα βακτήρια αλλά και πάλι πιστεύω θα είναι ρίσκο για τους δίσκους. Οπότε δεν ξέρω ποιον δρόμο να διαλέξω....

1) Να πάρω σταδιακά τους δίσκους από  2-3  ψάρια ανά βδομάδα?

2)Μήπως να βάλω μέσα άλλα ψάρια για αυξηθεί η βιολογία για κάποιο διάστημα και μετά να τα βάλω και να βάλω τους δίσκους?

3)Να βάλω κάποιο άλλο ψάρι που να ζει σε παρόμοιες συνθήκες με τους δίσκους και να μην δημιουργοεί θέμα ώστε να τα κρατήσω μαζί τους.έψαξα αλλά δεν βρήκα κάποιο που να μπαίνει άνετα.Άλλα είναι στο όριο θερμοκρασίας, άλλα έχουν έντονη κίνηση κτλ.

4)Να το ρισκάρω και να τους βάλω όλους μαζί(και να είμαι σαν τον Βεγκο στην αρχή)??

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι τόσο κ δεν χρειάζεται να τρέχεις σαν τον Βέγγο.ο φαν κάποτε είπε ,ότι τα ψάρια μόνο  κ μονο από την αναπνοή τους δημιουργούν το παραπάνω από το 70%της αμμωνιας στο ενυδρείο ,που σημαίνει ότι η βιολογια σου θα αρχίσει να τρέφεται αμμεσα.οποτε  συν ότι η βιολογια διπλασιάζεται καθημερινα ,με εκανε σ αυτούς τους δύο παράγοντες κ βασίζω κ την ρουτίνα μου που σ γράφω κ παραπανω μ το βρασιμο του μισου βιολογικου υλικου.Γιαυτο θα πρότεινα όλα μαζί να τα βαλεις(Δεν ταιζεις),την επόμενη μέρα πολύ λιγο ,την Τρίτη επίσης κ μια αλλαγή νερού 50%Κ νομίζω ότι είσαι έτοιμος.Ποσους πόντους ψάρια (Χωρίς ουρα)θα πάρεις κ πόσα????Επίσης βάλε τον πωλητή να στα ταΐσει μπροστά σου πριν τα πάρεις κ βέβαια εννοω βιτς.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικό θα είναι να βρω 8-10CM και θέλω να βάλω 7. Δηλαδή μου λες πως σε μια μέρα η βιολογία θα έχει διπλασιαστεί?? Αλλά ακόμα και αν διπλασιαστεί με αυτό που γράφεις ότι το 70% της αμμωνίας είναι μόνο από την αναπνοή , φαντάζομαι πως την πρώτη μέρα θα ανεβει η αμμωνία χωρίς να προλάβει να την δεσμεύσει όλη η βιολογία μου.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό κάνουμε το στρώσιμο βρε φίλε, για να αντέξει η βιολογια κ γι'αυτό Η αλλαγή νερου.Απλα μην ταΐσεις κ το δυσκολέψει το πράγμα.Μην νομίζεις οτι στα λίτρα σου 7 δισκάκια θα παράγουν κ τόσο αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

Απλά πιστέυω πως όταν μηδενίσουν αμμωνία νιτρώδη θα έχει στρώσει αλλά δεν θα είναι άμεσα ώριμο για τόσα ψάρια. Σίγουρα τις 2-3 μέρες όπως είπε και ο FAN δεν θα ταίσω και θα έχω και το ενυδρείο σε συσκότιση αυτό θα μειώσει τους βιορυθμους στα ψάρια αλλά και πάλι φοβάμαι πως θα προλάβει να σηκώσει αμμωνία. Απλά , δεν ξέρω, πιστέυω πως θα πρέπει να είμαι με τα τεστ και έτοιμος για αλλαγές. Λόγο δουλειάς όμως αυτό έχει κάποιο ρίσκο στο να μείνουν τα ψάρια για κάποιες ώρες τουλάχιστον σε ένα τέτοιο περιβάλλον. 

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω και πιο είναι το καλύτερο και με το μικρότερο ρίσκο για τα ψάρια....

Δημήτρη ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Σιγά βρε εγώ σ λεω την γνωμη μου κ εσυ κάντο οπως θες.μονο μην σ τρώει το άγχος.:hot: 

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι άλλο.Επειδη είπες ελπίζω να βρω 7 με 8cm.δεν είναι ανάγκη να είσαι ανυπόμονος με την αγορά τους ,Μπορεί να μην βρεις αυτό που θες με το που ετοιμαστεί το ενυδρείο.μπορει να υπάρχουν στην επόμενη εισαγωγή.Γενικα ψαξτο,γιατι συνήθως φέρνουν 2ης να μην πω 3ης διαλογής ψάρια,δεν πάνε καλά κ μετά Ο χομπιστας ψαχνεται.Μην βιαστείς το πας καλά μέχρι εδώ!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας

 

Να ενημερώσω πως από την Παρασκευή το ενυδρείο μηδένισε και νιτρώδη. Το Σάββατο έγινε μια αλλαγή 40% περίπου. 

Τελικά αποφάσισα να κάνω υπομονή ,να αυξήσω πρώτα την βιολογία μου και μετά να βάλω τους δίσκους. Έτσι το Σάββατο μπήκαν στο ενυδρείο 20 ροδόστομοι για να βοηθήσουν στο πλάνο αυτό. Σήμερα το πρωί μέτρησα και έχω τα εξής...

Αμμωνία 0

ΝΟ2 0 

ΝΟ3 2

TDS 198

GH 9

KH 8

PH 7,8

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update 

Τελικά το σχέδιο άλλαξε μετά από αρκετή σκέψη... Το Σάββατο 26/5 το μεσημέρι μπήκαν στο ενυδρείο τα πρώτα 6 δισκάκια περίπου  10-12cm από γέννα χομπύστα. Τα έβαλα το μεσημέρι και από πριν είχα κάνει μια καλή αλλαγή νερού και είχα καλύψει το ενυδρείο γύρω γύρω με μαύρο πανί για να μην τους τρομάζουν οι κινήσεις μας. Το βράδυ με το που κλείσανε στο σπίτι όλα τα φώτα βγήκε το πανί. Την Κυριακή το πρωί που σηκώθηκα με το φως της ημέρας τα ψάρια έκαναν βόλτες σε όλο τ ενυδρείο. Μόλις είδαν πως έκανα βόλτες στο σαλόνι κρύφτηκαν όλα κάτω και πίσω από τις ρίζες. Τα φώτα του ενυδρείου έμειναν κλειστά μέχρι και την Τρίτη που από τότε τα φώτα ανοίγουν για 4 ώρες. 

Τα ψάρια αυτή την στιγμή όταν τα φώτα είναι κλειστά και ειδικά το βράδυ που υπάρχει το φως της τηλεόρασης μόνο στο σαλόνι είναι όλα έξω και κάνουν βόλτες. ακόμα και κοντά που πηγαίνω με αργές κινήσεις έρχονται κοντά στο τζάμι  σαν να με κοιτάν με περιέργεια.  Όταν τα φώτα είναι ανοιχτά φαίνονται πιο δειλά. κάνουν πάλι βόλτες αλλά είναι κυρίως γύρω από τις ρίζες. Γενικά φαίνονται να μην φοβούνται αλλά είναι ντροπαλά. Μέχρι και σήμερα δοκίμασα να ταΐσω αρκετές τροφές. Κατεψυγμένη αρτέμια , φυλλαράκι d-50 που έτρωγαν και στο παιδί που τα πήρα. Τέτρα pro menu αλλά τίποτα. κάθονται ακίνητα η τροφή περνάει από δίπλα τους και δεν δίνουν σημασία.. Σκέφτηκα πως θα βοηθούσε να αυξήσω το group γρηγορότερα και να μην περιμένω να περάσουν περισσότερες μέρες. Τώρα περιμένω 5 ψάρια  από petshop αύριο βράδυ ή Σάββατο πρωί   8-10cm.. Οπότε υπάρχουν ερωτήσεις.

1ον) Τα νέα δισκάκια θα είναι μικρότερα.Λίγο βέβαια αλλά μικρότερα. Θα έχουν θέμα???

2ον) Οι μετρήσεις σήμερα φαίνονται πολύ καλές (θα τις δείτε παρακάτω). Στον βυθό όμως υπάρχει λίγη βρομιά. Να κάνω αλλαγή και σκούπα  προσεκτικά ή να περιμένω να φάνε πρώτα και μετά??

3ον) Τα 2 από τα 6 ψάρια έχουν πιάσει ένα σημείο ακριβώς κάτω στο κέντρο από τις ρίζες και δεν αφήνουν άλλο ψάρι να πλησιάσει τα τσιμπάνε για να τα διώξουν. Αν  και πολλές φορές κολυμπάνε και τα 6 μαζί χωρίς θέμα τις περισσότερες ώρες τα 2 είναι εκεί και τα άλλα κάνουν βόλτες. Σαν 2 ομάδες. Αυτό θα φτιάξει με τον καιρό να φανταστώ? (Αυτά τα 2 ψάρια ήταν σε διαφορετικό ενυδρείο από τα υπόλοιπα στο χομπύστα)  

4ον) Πόσο καιρό κάνουν περίπου να προσαρμοστούν και να αρχίσουν να τρώνε? Στις δικές σας περιπτώσεις πόσες μέρες έμειναν χωρίς φαγητό???

 

*** Τα μικρόψαρα θα βγούν τελικά με το που αρχίσουν να τρώνε οι δίσκοι γιατί τα βλέπω πως όταν οι δίσκοι κινούνται τρέχουν αγχωμένα από δω και από εκεί.

Μετρήσεις 

Θερμοκρασία 28

Αμμωνία 0

Νιτρώδη 0

Νιτρικά 5

TDS  175

GH  9

KH  6

PH  7,7

 

IMG_20180530_155131.jpg

IMG_20180529_170714.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...