Jump to content

Νέος στους Βασιλιάδες


pitsiovic

Recommended Posts

Μόλις γύρισα σπίτι από την δουλειά και τα 2 snow white έχουν κάνει αυγά στο σωλήνα της υπερχείλισης . Οπότε  είναι ζευγάρι και γι αυτό έδιωχναν όλα τα ψάρια  από το συγκεκριμένο σημείο. Τώρα για να φαγωθούν πιο γρήγορα τα αυγά απλά δεν αφήνω κανένα ανοιχτό φως το βράδυ σωστά???  

Επίσης κάτι που με ανησύχησε... Είδα ένα ψάρι πως το σκατό του ήταν το μισό καφέ (φυσιολογικό) και το άλλο μισό διάφανο....  Μήπως έχουμε κάποιο πρόβλημα και πρέπει να κάνω κάτι???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 233
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την θερμοκρασία αστην εκεί.τα φώτα κανονικά  άστα,λογικά θα φαγωθούν, μην επεμβαίνεις.Συνηθως καθαρίζουν το σημείο που τα αφήνουν κάνα διήμερο πριν,Θα το δεις την επόμενη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Update 

  Λοιπόν παιδιά από το ΣΚ η θερμοκρασία σταθερά στους 30.5-31. Η κατάσταση από το πρωί έχει ως εξής. Το πρωί που σηκώνομαι και τα φώτα είναι κλειστά όλα τα ψάρια κάνουν βόλτες στο ενυδρείο. Ακόμα και κινήσεις που που υπάρχουν από εμάς στο σαλόνι τα ψάρια φαίνεται να τις έχουν συνηθίσει και δεν κρύβονται πια. Στην 1:30 που ανοίγουν τα φώτα τα ψάρια σιγά σιγά παν και μαζεύονται κάτω και πίσω από τις ρίζες. Περίπου στις 8 όλα αρχίζουν τις βόλτες σε όλα τα πλάτη και μήκη του ενυδρείου μέχρι να κλείσουν τα φώτα.

  Τώρα όσο αφορά το φαγητό. Μετά την μλκ που έκανα ενώ μου τα λέγατε ας χωρίσουμε τα ψάρια σε ομάδες.

1η)  τα πρώτα ψάρια που μπήκαν που είναι και τα μεγαλύτερα. Στον αριθμό 6 (στα οποία είναι και το ζευγάρι) κλείνουν το Σάββατο 3 εβδομάδες. Από αυτά το ζευγάρι βόσκει από κάτω σε κάθε γεύμα σχεδόν. Από τα άλλα 4 ένα μόνο ψιλοτσιμπάει που και που. Τα άλλα 3 τρώνε μόνο άλγη από τις ρίζες.

2η) Ομάδα είναι τα 3 ψάρια που πήρα από το κατάστημα της Αθήνας. Από αυτά το 1 είναι αυτό που τρώει τα πάντα. Βγαίνει έξω όταν με βλέπει κοντά και μάλιστα "κοπανάει" και τους υπόλοιπους όταν πάνε να φαν. Τα άλλα 2 ενώ στην αρχή έδιναν σημασία στην τροφή και χαζό-τσιμπούσαν πλέον τρώνε μόνο άλγη από τις ρίζες. Μάλιστα το ένα το οποίο είναι το πιο μικρό και αδύναμο απ όλα την περισσότερη ώρα είναι πίσω από τις ρίζες και βγαίνει σπάνια προς τα έξω. 

3η) Ομάδα είναι τα πιο μικρά ηλικιακά ψάρια που ήρθαν από ricky lim (όπως μου είπαν). Τα 2 ψαράκια αυτά είναι τα πιο δραστήρια και ενώ τρώνε ξύλο από τον από πάνω που τρώει τα πάντα μάχονται και τρώνε πολύ και αυτά σε κάθε γεύμα.Δεν καταλαβαίνουν τίποτα.....

Σε γενικές γραμμές από όλη την τροφή σε κάθε γεύμα το 40% το τρώει ο ένας από την δεύτερη ομάδα , ένα 30% τρώνε τα 2 από την 3η ομάδα και το υπόλοιπο 30% το τρώνε το ζευγάρι και το ένα ψάρι που ψευτοτρώει από την πρώτη ομάδα.

Εδω να σημειώσω πως την στιγμή που ρίχνω την τροφή αυτός που τρώει συνέχεια μαζί με τα 2 μικρά έρχονται κοντά και αρχίζουν να τρώνε. Το ζευγάρι αρχίζει και τρώει από κάτω μετά από λίγο. Αυτός που ψευτοτρώει κάνει βόλτες μπροστά και από καμιά φορά τσιμπάει τίποτα μικρό που αιωρείται.Τα υπόλοιπα κάθονται πίσω από τις ρίζες και μάλιστα εάν έρχεται το φαγητό προς τα πάνω τους με το ρεύμα που υπάρχει μέσα στο ενυδρείο πάνε προς τα πίσω λες και το φοβούνται . Μετά από λίγο όλα τα ψάρια αρχίζουν και τρώνε άλγη από τις ρίζες χωρίς σταματημό....

Τώρα όσο αφορά την υγεία τους απ όσο τα παρατηρώ και μπορώ να καταλάβω καθώς δεν έχω εμπειρία αλλά από αυτά που διαβάζω. 

1ον) Το ξύσιμο που είχα γράψει έχει ελαττωθεί πάρα πολύ και το βλέπω 2-3 φορές την ημέρα στο ψάρι που ψευτοτρώει και σε 2 από τα υπόλοιπα που δεν τρώνε από την πρώτη ομάδα.

2ον) ΟΙ αναπνοές τους είναι φυσιολογικές και ήρεμες. Τα βράγχια τους φαίνεται να λειτουργούν κανονικά και με τον ίδιο ρυθμό.

3ον) Τα χρώματα τους είναι κανονικά και πιο ζωηρά θα έλεγα από την αρχή.Τα 2 μικρά μερικές φορές κατά το φαγητό εμφανίζουν τις μπάρες τους.   

4ον) Τα κόπρανα από τα 3 ψάρια τις πρώτης ομάδας και αυτού που κρύβεται από την δεύτερη έχω παρατηρήσει ότι είναι λευκά ή μισά μισά καφέ και άσπρα. 

******** Το αστείο της όλης υπόθεσης είναι πως όταν βάζω το τηλέφωνο κοντά στ ενυδρείο για να τραβήξω φοτο η βίντεο τα ψάρια σιγά σιγά έρχονται όλα μπροστά μου και κάνουν βόλτες.. Λες και είναι μοντέλα.......

Τώρα για το πως συνεχίζουμε. Μετά από κουβέντες και με ανθρώπους που έχουν δίσκους λέω να κάνω κι άλλο υπομονή να κλείσει κι αυτή η βδομάδα με σταθερή την θερμοκρασία στους 31 μήπως δεν τρώνε γιατί δεν έχουν προσαρμοστεί ακόμα πλήρως. 

Μετά τι λέτε ??? Τι προτείνετε???Να κάνω κάποια θεραπεία για εντερικά παράσιτα???Απλά νομίζω πως 3 βδομάδες είναι πολύ και φοβάμαι πως εάν είναι αυτό το πρόβλημα όσο συνεχίζουν να μην τρώνε τα ψάρια τόσο θα μειώνονται και η άμυνες τους...

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - pitsiovic
Link to comment
Share on other sites

εγώ έλεγα να την κρατήσω σταθερά εκεί.... Τι κερδίζουμε εάν την ανεβάσω κι άλλο???

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, pitsiovic said:

εγώ έλεγα να την κρατήσω σταθερά εκεί.... Τι κερδίζουμε εάν την ανεβάσω κι άλλο???

Αυτό θα ήθελα να το απαντήσουν όσοι πρότειναν χαμηλές θερμοκρασίες στους δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε  Traxanoplagia .Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί μιλάμε με γρίφους??? Και δεν απευθυνομαι μόνο σε εσένα. Σε πολλά θέματα που έχω διαβάσει αρκετά μέλη απαντούν όπως εσύ παραπάνω. Δεν λέω πως δεν υπάρχει βοήθεια , το αντίθετο. Αλλά εφόσων δίνεις μια συμβουλή χωρίς να την αιτιολογήσεις αν ο άλλος την ακολουθήσει χωρίς να ξέρει γιατί (ασχετα αν είναι σωστή η λάθος) στο τέλος δεν θα έχει μάθει γιατί το έκανε και πως ακριβώς βοήθησε τα ζωντανά του. Πιστεύω πως γνωρίζεις την απάντηση στην ερώτηση μου οπότε εάν θες σε παρακαλώ απάντησε μου για να μάθω και γω που είμαι καινούριος στους δίσκους. 

Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια που προσφέρετε....

Link to comment
Share on other sites

 

20 hours ago, pitsiovic said:
17 minutes ago, pitsiovic said:

Φιλε  Traxanoplagia .Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί μιλάμε με γρίφους??? Και δεν απευθυνομαι μόνο σε εσένα. Σε πολλά θέματα που έχω διαβάσει αρκετά μέλη απαντούν όπως εσύ παραπάνω. Δεν λέω πως δεν υπάρχει βοήθεια , το αντίθετο. Αλλά εφόσων δίνεις μια συμβουλή χωρίς να την αιτιολογήσεις αν ο άλλος την ακολουθήσει χωρίς να ξέρει γιατί (ασχετα αν είναι σωστή η λάθος) στο τέλος δεν θα έχει μάθει γιατί το έκανε και πως ακριβώς βοήθησε τα ζωντανά του. Πιστεύω πως γνωρίζεις την απάντηση στην ερώτηση μου οπότε εάν θες σε παρακαλώ απάντησε μου για να μάθω και γω που είμαι καινούριος στους δίσκους. 

Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια που προσφέρετε....

Ας πούμε ότι αυξάνεται ο μεταβολισμος του ψαριου... οπότε?

Link to comment
Share on other sites

Αν ανεβάσεις την θερμοκρασία στους 32+ μην ξεχάσεις να ανεβάσεις λίγο και την οξυγόνωση του νερού αλλιώς θα έχεις μεγαλύτερο στρες στα ψάρια. Επίσης μην χρησιμοποιείς φάρμακα σε συνδυασμό με τόσο ψηλές θερμοκρασίες. Στις ψηλότερες αυξάνεται ο μεταβολισμός όπως είπε και ο φίλος παραπάνω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Traxanoplagia έγραψε:

Ανεβασε θερμοκρασια στους 32 τουλαχιστον.

Φιλε μου γιατι 32 τουλαχιστον???

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως  ο μεταβολισμός αυξάνεται  και στους 31 σε σχέση με τους 28-29. Μπορεί να είναι καλύτερα, μπορεί και όχι στους 32-33-34 αλλά σκέφτομαι πως για ένα διάστημα  πιο σημαντικό για τα ψάρια αυτά θα ήταν να μείνουν σταθερές οι συνθήκες για να μπορέσουν να προσαρμοστούν. Και επίσης δεν νομίζω να κάνει την διαφορά ο μισός βαθμός.

Ακόμα πιστεύω πως δεν έχουν κάποια ασθένεια απλά δεν έχουν προσαρμοστεί .Όλα αυτά βέβαια όχι από την εμπειρία μου αλλά από αυτά που διαβάζω και ακούω από εσάς τους πιο έμπειρους. 

Σήμερα το πρωί που έριξα κατεψυγμένη μετά από 3 μέρες που πάλευα με ξηρά παρατήρησα πως κι άλλα ψάρια τσιμπούσαν από κάτω. Σύνολο από τα 11 ψάρια έφαγαν τα 8. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως αγόρασα  tetramin που έτρωγαν πριν έρθουν σε εμένα και έφαγαν μόνο τα 3 ψάρια που τρώνε πάντα+ το ζευγάρι. τα υπόλοιπα δεν έδωσαν σημασία.

Τώρα 3 ερωτήσεις:

1)μου είπαν σήμερα πως η μπανάνα τους ανοίγει την όρεξη. Οπότε μου έιπαν να πάρω μια μπανάνα να την βρέξω και να την πιέσω για να πάρω τον χυμό. Με αυτό να μουλιάσω την ξηρά τροφή. Έχει κανείς γνώμη εμπειρία?

2) Αντί για σπιρουλίνα μπορούμε να δώσουμε και χλωρέλα . (μάλιστα αν δεν κάνω λάθος είναι και πιο θρεπτική) ?

3) Το flagyl έμαθα πως βγαίνει και σε υγρή μορφή.

α) Εάν φτάσουμε τελικά στο σημείο και κρίνουμε ότι είναι θέμα παράσιτων του εντέρου , θα μπορούσα να μουλιάζω την τροφή με αυτό και να ταίζω? Φυσικά για να γίνει θεραπεία εάν μπορεί να γίνει με αυτό τον τρόπο θα πρέπει να τρώνε τα ψάρια έστω και λίγο. Αλλά θα κάνει δουλειά πιστεύετε με αυτό τον τρόπο?

β) θα μπορούσα να το δώσω κι από τώρα προληπτικά με αυτό τον τρόπο μιας και κάποια ψάρια τρώνε .?

 

Τέλος να παραδεχτώ και να συμφωνήσω με τους παλιότερους και πιο έμπειρους πως οι δίσκοι μπαίνουν μόνο με δίσκους. Έκανα το λάθος αρχικά να βάλω τα μικρόψαρα και τώρα τους ψάχνω νέο σπίτι γιατί εάν χρειαστεί να ανεβάσω κι άλλο την θερμοκρασία θα το πουν το ποίημα. 

 

Σας ευχαριστώ όλους που σπαταλάτε χρόνο για να βοηθήσετε.

 

Έγινε επεξεργασία - pitsiovic
Link to comment
Share on other sites

1)Στους 32+ εκτος της αυξησης του μεταβολισμου γινεται παραλληλα και φυσικη καταπολεμηση εσωτερικων παρασιτων χωρις να επιβαρυνεις τα ψαρια με φαρμακα.

2)Θα μπορουσες να απευθυνθεις και στα καταστηματα απο τα οποια προμηθευτικες τους δισκους,πιστευω οτι μπορουν να σου παρεχουν υποστηριξη και πληροφοριες σχετικα με το      θεμα που αντιμετωπιζεις.Θα ειχε ενδιαφερον να παραθεσεις εδω τις συμβουλες τους.

 

Link to comment
Share on other sites

Με το ένα που μιλάω από εδώ Θεσσαλονίκη και ξέρω πως ο ιδιοκτήτης είχε δίσκους παλιότερα μου είπε για αύξηση της θερμοκρασίας στους 33-34 για 4-5 μέρες. και επίσης μου είπε αυτό που έγραψα για την μπανάνα. Επίσης ο χομπύστας που πήρα τα πρώτα ψάρια μου είπε ότι καλά έκανα και αυξησα θερμοκρασία και να κάνω υπομονή θα φάνε. επίσης για τα άσπρα περιττώματα να μην κάνω χρήση φάρμακου γιατί είναι σίγουρος πως οφείλετε στο ότι δεν τρώνε κανονικά και όχι από παράσιτα. Επίσης με ενημέρωσε χομπύστας πως και ο stendker έχει πει πως για ψάρια που δεν τρώνε και έχουν άσπρα περιττώματα σε καραντίνα για 3 μέρες στους 33-34 .

Έγω επειδή πιστέυω πως όλο αυτό γίνεται λόγο του ότι ακόμα δεν έχουν προσαρμοστεί τα ψάρια με όλες αυτές τις νέες παραμέτρους που τους έδωσα και κυρίως το φως.... θα κρατήσω σταθερή την θερμοκρασία 31-31,5, όπως κάνω εδώ και μια βδομάδα μέχρι και την Τετάρτη. Έαν δεν δω βελτίωση (την οποία βλέπω , σιγα σιγα) τότε θα αυξήσω την θερμοκρασία κι άλλο για να δούμε αν θα βελτιωθεί η κατάσταση. 

 

Link to comment
Share on other sites

Kusuri Wormer Plus και μήν ψήσεις άλλο τα ψάρια σου!

31 είναι καλά! :thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι αλλοι μου το εχουν πει και γι αυτο κανω υπομονη τοσες μερες... Αλλα επειδη δεν ειχα αναλογη εμπειρια με δισκους και γενικα με ψαρια που δεν ετρωγαν 3 εβδομαδες οτι μου πρωτεινουν και βρισκω σκεφτομαι να το δοκιμασω(βεβαια πρωτα ρωταω να μου πειτε και οι πιο εμπειροι την γνωμη σας και μετα το κανω).. Αρκετες βιαστικες και λαθος κινησεις εκανα στην αρχη. Οποτε τωρα υπομονη, υπομονη και υπομονη... Ααα και αλλαγες νερου.......

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Kusuri Wormer Plus και μήν ψήσεις άλλο τα ψάρια σου!

31 είναι καλά! :thumbup:

Ακριβώς 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος pitsiovic έγραψε:

Κι αλλοι μου το εχουν πει και γι αυτο κανω υπομονη τοσες μερες... Αλλα επειδη δεν ειχα αναλογη εμπειρια με δισκους και γενικα με ψαρια που δεν ετρωγαν 3 εβδομαδες οτι μου πρωτεινουν και βρισκω σκεφτομαι να το δοκιμασω(βεβαια πρωτα ρωταω να μου πειτε και οι πιο εμπειροι την γνωμη σας και μετα το κανω).. Αρκετες βιαστικες και λαθος κινησεις εκανα στην αρχη. Οποτε τωρα υπομονη, υπομονη και υπομονη... Ααα και αλλαγες νερου.......

Κ υπομονή. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας δείξεις ενα βιντεάκι με τους δίσκους σου ,στους 34...35 βαθμους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 33-34 χρησιμοποιείται μόνο για θεραπεία και όχι πολλές μέρες 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Frog said:

Το 33-34 χρησιμοποιείται μόνο για θεραπεία και όχι πολλές μέρες 

Επταήμερη θεραπεία.

 

Βιντεάκι δεν θα δείς γιατί τα ψάρια μου τρώνε.....

Αν θές όμως μπορώ να τους ανεβάσω και να σου βγάλω οσα βίντεο επιθυμείς.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Δημητρης Τ said:

Ενα οχι πολλα.οταν τους κάνεις σπα.

Κανένα πρόβλημα,πολλά για να σε καλύψω πλήρως!

Το καλοκαιρι οταν τα δισκοενυδρεια χτυπανε 32+ λόγω ζέστης οι δισκοι ζορίζονται άραγε??

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσω εγώ ένα βίντεο μέχρι το Σάββατο την ώρα που θα τρώνε όλα μαζί... Τα νέα είναι θετικά. Πριν από λίγο τάισα κατεψυγμένη την Discus formula από ON . Τα 6 ψάρια που σας είχα πει ότι τρώνε ή τσιμπάν από κάτω κάθε φορά πλέον που ταίζω, ήρθαν μπροστά και ψηλά και τρώγαν κανονικά.Και όλα τα υπόλοιπα εκτός από 1 τσιμπολογούσαν από τον βυθό. Πλέον είναι μόνο 1 το οποίο την περισσότερη ώρα είναι κρυμένο ακριβώς πίσω από τις ρίζες και δεν το έχω δει να τρώει. Όλα τα υπόλοιπα περνουν μπρος σιγα σιγά .....

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Traxanoplagia έγραψε:

Κανένα πρόβλημα,πολλά για να σε καλύψω πλήρως!

Το καλοκαιρι οταν τα δισκοενυδρεια χτυπανε 32+ λόγω ζέστης οι δισκοι ζορίζονται άραγε??

 

Επειδή τα ενυδρεία που έχω από το 92 είναι στο ίδιο σπίτι,και βρίσκεται στο ισόγειο σ δωμάτιο που βλέπει σ ακάλυπτο μ 3 πολυκατοικίες απέναντι,δεξιά κ αριστερά,δεν έχω δει ποτέ θερμοκρασία παραπάνω από 31.5 Κ ας βράζει ο τόπος,οπότε δεν ξερω να σ απαντήσω.εσυ πες μου αν είναι σαν σ σπα,Γιατί λες 7ημερη θεραπεία.εννοω γιατι σ θεραπεία, αφού το παιδί ζήτησε μια θερμοκρασία με μόνο σκοπό την αύξηση του μεταβολισμού μ σκοπό ουσιαστικά να πεινάσουν κ να φάνε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...