Jump to content

Νέος στους Βασιλιάδες


pitsiovic

Recommended Posts

Το επταημερη θεραπεία αφορά το σχόλιο του χρήστη Frog που ανέφερε οτι η θερμοκρασία 33-34 ειναι για θεραπεία μόνο και οχι για πολλες μερες.

Εγω ειπα 32+ και τα ψαρια ηδη θα ετρωγαν.Αν υπηρχε υποψία flagellates ο δίσκος στην θερμοκρασία αυτή θα είχε το πάνω χερι.

Τόσο απλό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 233
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά θα βάλω νωρίτερα βίντεο. Αντίθετα με τους ανθρώπους για τα ψάρια δεν ισχύει το "νηστικό αρκούδι δεν χωρεύει"

 

https://youtu.be/Nz4E6AbBP5k

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update μετά από 2 βδομάδες.

Από τα 11 αρχικά ψάρια τα 9 είναι στο main tank κάνουν βόλτες σε όλο το ενυδρείο δεν τρομάζουν καθόλου (εκτος από όταν γαβγίζει ο σκύλος)  και το βασικό , πλέον τρώνε όλα. Έγινε θεραπεία 11 μέρες με flagyl και ανέβασα την θερμοκρασία για 7 μέρες στους 33-33,5. Τώρα σιγά σιγά κατεβαίνει η θερμοκρασία και φαίνεται πως τα συγκεκριμένα μπήκαν σε ένα δρόμο.

Το ένα που ήταν το μικρότερο και το πιο αδύναμο σε μέγεθος. Ήταν συνέχεια κρυμένο πίσω από τις ρίζες και δεν έτρωγε τίποτα. Ήταν σε πολύ κακή κατάσταση σκελετομένο και με γνώμη εμπειρότερου βγήκε από το ενυδρείο και έγινε "ευθανασία". το ψάρι δεν θα επέστρεφε και θα μπορούσε να γίνει κακό και στα υπόλοιπα.

Τέλος ακόμα ένα ψάρι βγήκε από το ενυδρείο και έχει μπεί μόνο του σε ένα 60λιτρο. Το συγκεκριμένο ήταν ένα από αυτό που έτρωγε κανονικά. Ξαφνικά μια μέρα πέταξε κάποια σπυριά στο κεφάλι (απ ότι έμαθα λεμφοκύστες) τα οποία σκάσανε και έγινε λοίμοξη. Έβγαλα το ψάρι του έβαλα με μια μπατονέτα betadin στην πληγή και μπήκε σε ένα 60 λιτρο με θεραπεία zinadol. Έχθές ήταν τρίτη μέρα εκεί και ενώ η συμπεριφορά και οι αναπνοές του ήταν φυσιολογικές, παρά το μέγεθος της πληγής, παρατήρισα πως από την άλλη πλερά του κεφαλιού έβγαλε fungus. Από εχθές έριξα και μπλε του μεθυλενιού και περιμένουμε.Του δίνω λίγες πιθανότητες αλλά επειδή είναι γεμάτο χοντρό ψάρι και το παλεύει είπα να το παλέψω και γω όπως μπορώ. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σπυρια στο κεφαλι,τι σε κανει να πιστευεις οτι ειναι λεμφοκυστες και ποιος το διεγνωσε?Οταν εφυγαν τα ''σπυρια''' αφησαν τρυπα?

Link to comment
Share on other sites

ναι στο κεφάλι και μετά έβγαλε και ένα στην ουρα και ένα στην βάση του ραχιαίου έντονα με πύον μέσα. Όταν σκάσανε και μετά από 2 μέρες έγινε πληγή . Επειδή ήταν κοντά το ένα με το άλλο σε όλο εκείνο το σημείο. Μάλιστα έφτασε σε σημείο να μοίαζει σαν να το έκοψα με μαχαίρι και ένα κομμάτι να κρέμεται. Πολύ  χάλια!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην φώτο είναι η πληγή από όταν σκάσανε τα σπυρια στο κεφαλί και διακρίνοντε και τα σπυρια στην ουρα και στην βάση του ραχιαίου από τα αριστερά του ψαριού.

IMG_20180626_190757.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η λεμφοκυστη οφειλεται σε ιο οποτε το θεωρω απιθανο.Αυτο που βλεπω στο κεφαλι ειναι σιγουρα βακτηριακη δευτερογεννης λοιμωξη,oι κυστες στα πτερυγια ειναι σιγουρα αποτελεσμα κακης ποιοτητας νερου αλλα ειναι κατι κοινο.Κατα την γνωμη μου ολα αυτα οφειλωνται σε κακη ποιοτητα νερου αποκλειστικα.Δεν ξερω αν με την χρηση flagyl στο κυριως ενυδρειο η βιολογια σου πηγε περιπατο και τωρα πληρωνεις τα σπασμενα.

Ειναι ευκολο να βαλεις ενα κοντινο,καθαρο βιντεο?

Ποιος εκανε διαγνωση?

Έγινε επεξεργασία - Traxanoplagia
Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι στα αριστερά είναι καλά; Βλέπω επιδερμικα αλλοίωση ή μου φαίνεται; Οσο παράξενο και αν ακούγεται, απο την φώτο δεν μου αρέσει η αναπνοή των ψαριών. Φυσικά μπορεί να με ξεγελά η φώτο. Συμφωνώ απόλυτα για την ποιότητα νερού 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά κατά την διάρκεια της θεραπείας γινότουσαν μέρα παρα μέρα αλλαγές και μετρήσεις. Αν και ήξερα πως το flagyl δεν επιρεάζει βιολογία. Αμμωνία Νιτρώδη ήταν και είναι 0 και τα νιτρικά δεν έχουν ανέβει ποτέ πάνω από 10. βίντεο δεν μπορώ γιατί πλέον το ψάρι είναι σε καραντίνα. Μπορώ να τραβήξω βιντεο από το ενυδρειο όπως είναι τώρα το απόγευμα που θα είμαι σπίτι. Διάγνωση έγινε από γνωστό που είχε παλιότερα δίσκους και τώρα έχει petshop. 

 

Το ψάρι στα αριστερα είναι το ίδιο ψάρι από την άλλη πλευρα που καθρευτίζει στο πλαινό τζάμι :) . Πραγματικά μου το έχει πει κι αλλος για το νερό αλλά δεν πιστέυω πως ωφείλετε εκει καθώς το νερό είναι 50-50 οσμωση προφιλτρα  και η μετρήσεις από την αρχή που μπήκαν τα ψάρια ήταν άψογες από αμμωνία νιτρώδη νιτρικά. Και επίσης εάν ήταν κάτι τέτοιο πιστέυω πως θα επιρέαζε όλα τα ψάρια .

Link to comment
Share on other sites

Το flagyl ειναι αντιβιωση,ειναι δυνατον να μην επηρεαζει βιολογια?Αληθεια γιατι κανατε flagyl?Eιναι το flagyl φωτοευαισθητο η οχι?Ποια δοσολογια ακολουθησατε και ποια ρουτινα αλλαγων κατα την διαρκεια της θεραπειας?

Το οτι δεν επηρεαστηκαν ολα τα ψαρια ταυτοχρονα εχει να κανει καθαρα με την κατασταση του καθε ψαριου.Αν εκτεθουμε σε μια ασθενεια δεν θα νοσησουμε ολοι το ιδιο βαρυα ουτε ταυτοχρονα.....

Ακολουθησε τις συμβουλες του γνωστου σου και ενημερωσε μας για την εξελιξη.

Βελτιωσε το νερο σου......

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιρεάζει ή επιρεάζει ασήμαντα. Τουλάχιστον αυτό επιβεβαίωσαν και τα τεστ. Flagyl κάναμε καθώς πιστεύαμε πως τα ψάρια είχαν θέμα με ενδοπαράσιτα. Λευκά κόπρανα δεν έτρωγαν , νοχελικά και κρυμένα πίσω από τις ρίζες σχεδόν όλη την ημέρα (τα περισσότερα). Το flagyl με καψουλα διαλημένη σε νερό απο το ενυδρείο όταν κλειναν τα φώτα κάθε βράδυ .1 κάψουλα στα 100λ περίπου και αλλαγές έκανα  μέρα παρα μέρα πριν να κλείσουν τα φώτα. Αυτό για 11 μέρες. 

Πιστεύω πως εάν μπούμε 11 ψάρια σε ένα χώρο με δηλιτηριώδη αέρια μπορεί να μην πεθάνουμε όλοι άλλα ρε συ δεν μπορεί οι 9 να είμαστε εντάξη και να έχει το πρόβλημα μόνο ο ένας. Πόσο μάλιστα όταν αυτός ο ένας ήταν ένα από τα 4 ψάρια που ξεκίνησαν να τρώνε και κινούταν σε όλο το ενυδρείο περισσότερο από τους άλλους. Ενώ υπάρχουν ψάρια που ξεκίνησαν να τρώνε αυτή την εβδομάδα που κάναμε την θεραπεία και μέχρι τώρα δεν είχαν βάλει τίποτα στο στόμα τους. 

Τέλος πραγματικά θέλω να βελτιώσω το νερό μου. Θα μπορούσες να μου πεις τι ακριβώς να βελτιώσω από το νερό και  με ποιον τρόπο μπορώ να το κάνω???  

Επίσης να αναφέρω πως τα σπυρια-κύστες βγήκαν πριν να ξεκινήσουμε την θεραπεία.

Συγνώμη για την ορθογραφία.

 

Έγινε επεξεργασία - pitsiovic
Link to comment
Share on other sites

Εχω επιφυλαξεις για τις μετρησεις σου.

11 μερες αντιβιωση συνεχομενες δεν παιρνει ουτε ελεφαντας.Το φλατζιλ αφηνει μια βλεννα σε ολες τις επιφανιες εντος του συστηματος,ελπιζω να τα εχεις καθαρισει.

Το οτι τα αλλα 9 ειναι ενταξει το λες εσυ,ο χρονος θα το δειξει.....

Το συστημα σου μετα βιας εκλεισε μηνα με τα ψαρια μεσα,ενα συστημα ανωριμο βιολογικα ειναι πολυ φυσιολογικο να μην εχει την καταλληλη ποιοτητα νερου κατα την γνωμη μου.

Απο την στιγμη που εισαι υπο την επιβλεψη επαγγελματια με εμπειρια στους δισκους ακολουθησε την συμβουλη του και απευθυνσου εκει για την βελτιωση του νερου σου,ευχομαι να εχεις καλα αποτελεσματα.

Υγ. Ελπιζω να μην τον λενε Χρ...ο....

 

Έγινε επεξεργασία - Traxanoplagia
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Traxanoplagia έγραψε:

Εχω επιφυλαξεις για τις μετρησεις σου.  Σίγουρα δεν έχω λόγο να γράφω εδώ και να σας λέω ψέματα για τις μετρήσεις.Μετρήσεις νερού κάνω χρόνια τα τεστ δεν είναι ληγμένα και μάλιστα νιτρικά πήρα και νέο τεστ και μου βγάζει τα ίδια. Τώρα αν εννοείς πως πρέπει να βελτιώσω το νερό και εννοείς κάτι άλλο εκτός από Νιτρώδη νιτρικά αμμωνία που μπορεί να επηρεάζει τα ψάρια πες μου σε παρακαλώ τι μπορεί να είναι αυτό?

11 μερες αντιβιωση συνεχομενες δεν παιρνει ουτε ελεφαντας.Το φλατζιλ αφηνει μια βλεννα σε ολες τις επιφανιες εντος του συστηματος,ελπιζω να τα εχεις καθαρισει.

Αρχικά για την δοσολογία με διάβασμα από το internet και με συζήτηση με άλλους πιο έμπειρους κατέληξα σε αυτή από το να κάνω μια πιο "εξπρές" με μεγαλύτερη δόση ανά ημέρα. Όσο για την βλένα τώρα το έμαθα από εσένα και στην αλλαγή που έχω για σήμερα θα την καθαρίσω.

Το οτι τα αλλα 9 ειναι ενταξει το λες εσυ,ο χρονος θα το δειξει.....

Σωστά εγώ αναφέρομαι στο ότι δεν βλέπω συμπτώματα (σπυριά,αναπνοή,όρεξη και κινητικότητα). Θα δούμε ο χρόνος τι θα φέρει και θα σας ενημερώσω. 

Το συστημα σου μετα βιας εκλεισε μηνα με τα ψαρια μεσα,ενα συστημα ανωριμο βιολογικα ειναι πολυ φυσιολογικο να μην εχει την καταλληλη ποιοτητα νερου κατα την γνωμη μου.

Συμφωνώ απόλυτα!!!Αλλά τι μπορώ να κάνω εκτός απo μαγικά ώστε να κυλίσει ο χρόνος πιο γρήγορα στο σύστημα του ενυδρείου? Πλάκα κάνω φυσικά. Η μεγαλύτερη διαφορά σε ένα ώριμο με ένα νέο ενυδρείο είναι το μέγεθος των αποικιών βακτηρίων. Αυτά βοηθούν στο να μην έχεις νιτρώδη αμμωνία και να έχεις σε χαμηλά επιπεδα τα νιτρικά. Αυτό που νομίζω πως μπορώ να κάνω για να βοηθήσω το σύστημά μου είναι τακτικές αλλαγές νερού με συνέπεια.Εάν πιστεύεις ή ξέρεις κάτι άλλο που μπορώ να κάνω θα βοηθύσε να μου το προτείνεις. 

Απο την στιγμη που εισαι υπο την επιβλεψη επαγγελματια με εμπειρια στους δισκους ακολουθησε την συμβουλη του και απευθυνσου εκει για την βελτιωση του νερου σου,ευχομαι να εχεις καλα αποτελεσματα.

Δεν είμαι υπό την επίβλεψη κανενός. Όπως ενημερώνω για την πορεία και ζητάω γνώμες εδώ το ίδιο κάνω και εκτός φορουμ με άτομα που ξέρω ότι έχουν ,είχαν εμπειρίες με το συγκεκριμένο είδος. Μαζεύω γνώμες και κάνω τις επιλογές μου. Εγώ ευθύνομαι γι αυτές και κανένας άλλος(σωστές λάθος). Ξαναλέω πως μου είπε κι άλλος για την ποιότητα του νερού μου και δεν το αποκλείω. Απλά δεν γνωρίζω και δεν καταλαβαίνω τι άλλο μπορεί να ευθύνεται για την ποιότητα (σε βαθμό να αρρωστήσει και να πεθάνει ψάρι) εκτός από τις παραπάνω παραμέτρους που ουσιαστικά είναι δηλητήριο για τα ψάρια. Γιατί είμαι σίγουρος 100% πως οι μετρήσεις μου γι αυτές τις παραμέτρους είναι σωστές όσο σίγουρος είμαι πως έφαγα  ψητό μαγιάτικο το μεσημέρι. 

Υγ. Ελπιζω να μην τον λενε Χρ...ο....

Το petshοp που δουλεύει ο Χρήστος είναι δικό του??? Δεν το ήξερα νόμιζα πως ήταν υπάλληλος. Όχι δεν είναι ο Χρήστος αυτός που μιλάω και παίρνω γνώμες.Αλλά ακόμα και με το Χρήστο να βρεθώ εάν ήξερα πως είχε ασχοληθεί με δίσκους θα τον ρωτούσα την γνώμη του. Από όλους πιστεύω πως έχεις να μάθεις κάτι. Αρκεί να μπορείς να το φιλτράρεις και να το επιβεβαιώσεις και από άλλους που για χ λόγους μπορεί να εμπιστεύεσαι περισσότερο. 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - pitsiovic
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω πως το ψάρι στο νοσοκομείο δεν την πάλεψε καθώς η πληγή δεν έκλεινε και είχε γίνει πλέον πολύ μεγάλη και βαθιά.. Τα υπόλοιπα στο ενυδρείο κανονικά τρώνε όλα και δεν δείχνουν σημάδια αρρώστιας προς το παρόν...Φίλε Traxanoplagia εάν μπορείς πες μου την άποψή σου σχετικά με την ποιότητα του νερού.Τι θα μπορούσα να αλλάξω για να την βελτιώσω?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις συχνοτητα και ποσοστο αλλαγων,συχνοτητα ταισματων και τι τροφες δινεις?Τιμες μετρησεων ακριβως πριν την αλλαγη νερου?

Link to comment
Share on other sites

Κάνω αλλαγή κάθε 2ή 3 μέρες 30%. Αυτό τον καιρό τάιζα 4-5 φορές την ημέρα οι 2 ήταν κατεψυγμένη  (bloodworms 1 κύβο ή discus balance μισό κυβο ή αρτεμια μισό κύβο τα οποία τα περνούσα από σουρωτήρι για να φέβγουν τα υγρά) οι άλλες 2-3 με ξηρές τρωφές κυρίως φυλλαράκι D-50 ή tetramin και πιο σπάνια discus soft της dan. και discus pellets της ΟΝ (τόσο όσο μετά από 2 λεπτά -3 λεπτα να μηνυπάρχει κάτι στον βυθό).Ξέρω ότι έριχνα παραπάνω κατεψυγμένη(για να αρχίσουν να τρώνε) αλλά σε ποσότητα ανα τάισμα ήταν μικρή και την έριχνα σιγά σιγά για να μάθουν να ερχονται να τρώνε σχεδόν από το χέρι. Τώρα έχω αρχίσει να μειώνω σε 1 φορά την ημέρα κατεψυγμένη και θέλω να το φτάσω 1 φορά στις 2 μέρες.

Εχθές έκανα αλλαγή τις μετρήσεις τις κάνω πάντα πριν την αλλαγή. 

Αμμωνία 0

Νιτρώδη 0

Νιτρικά <12,5 (Πήρα νέο τεστ ΤΕΤΡΑ και η πρώτη βαθμίδα είναι στα 12,5 αλλά το χρώμα που είχα ήταν ενδιάμεσα στο 0-12,5. Αλλά και τις προηγούμενες φορές ήταν από 5 έως 10)

PH περίπου στο 8( 7,7 7,8)

GH 7

KH 5

TDS 140

θερμοκρασία 31,3 (είμαι στο κατέβασμα από την θεραπεία ).

 

Έγινε επεξεργασία - pitsiovic
Link to comment
Share on other sites

Ρουτίνα αλλαγής :

Το νερό από όσμωση το αποθηκεύω σε κουβάδες και μένει εκεί κλειστό 2-3 μέρες μέχρι την επόμενη αλλαγή.Μετά μπαίνει στο βαρέλι προετιμασίας  (το οποίο το πήρα από την Δέλτα - είχαν μέσα άρωμα σοκολάτας) μαζί με το νερό από τα πρόφιλτρα και ένα κυκλοφορητή και μένει  εκεί για άλλες 2-3 μέρες . Την ημέρα της αλλαγής μπαίνει θερμοστάτης για να το φέρω στην σωστή θερμοκρασία. 

Μαζί με το νερό που βγάζω κάθε δευτερη αλλαγή κάνω λίγο σκούπα και μικρό ανακάτεμα της άμμου. Και κάθε 3-4 αλλαγές καθαρίζω και τζάμια.

Αυτάααααα

Έγινε επεξεργασία - pitsiovic
Link to comment
Share on other sites

Και τα βίντεο που χρωστάω τα τράβηξα σήμερα το πρώτο είναι μόλις έχω ταΐσει και το δεύτερο είναι μετά από κανένα μισάωρο.

https://www.youtube.com/watch?v=rcIuZAOhYN8

Η ποιότητα του βίντεο δεν είναι καλή σε αυτό το βίντεο λόγο κάμερας κινητού. Τα 2 ψάρια που δεν τρώνε κανονικά αλλά απλά τσιμπολογάν και δεν είναι τόσο δραστήρια κατά την διάρκεια της ημέρας είναι τα 2 που παίρνω όταν τελειώνει το βίντεο. Μάλιστα το ένα (το μπροστά) θα προσέξετε ότι έχει και 2 σημαδάκια στο ουρά και στο ραχιαίο πτερύγιο. Το συγκεκριμένο το έχω πετύχει να ξύνεται και στις ρίζες που και πού.Το άλλο που έρχεται από πίσω το πιάσε η κάμερα την ώρα που κάνει την ανάγκη του και θα δείτε πως είναι κανονικά σκούρα τα κακά του. Βασικά μετά την θεραπεία με το flagyl η αλήθεια είναι πως δεν έχω δει άσπρα περιττώματα ακόμα και σε αυτούς τους 2 που δεν τρώνε πολύ. 

https://www.youtube.com/watch?v=Wu4XuX-KY-k

Αυτό έχει καλύτερη ανάλυση . Εδώ ξεκινάει με το ένα από τα 2 ψάρια που δεν τρώνε πολύ να τσιμπάει άλγη από τις ρίζες. Και η αλήθεια είναι ότι τροφή μπορεί να μην τρώει το συγκεκριμένο  πολύ αλλά την άλγη την γονατίζει. Καλύτερος από ctenochaetus strigosus !!!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε και ενα βιντεο οταν ταιζεις.

Μεχρι τωρα αυτο που βλεπω ειναι κακη κυκλοφορια,ελλιπης οξυγονοση. Τα χαμηλα νιτρικα(μετρησε τα με τεστ ΑΡΙ η Salifert) μου κανουν εντυπωση,ισως η ποσοτητα της τροφης που πεφτει να ειναι μικρη.

Μην ανακατεψεις ποτε ξανα τον βυθο,παρε μια δεκαδα στερμπαι καλυτερα.Αυτο που αναπτυσεται στην αμμο ειναι κυανοβακτηριο?Γι'αυτο ανακατευεις την αμμο?

Στο σαμπ με ποια σειρα εχεις τα υλικα σου?Τα τζαμια σου να τα καθαριζεις σε καθε αλλαγη.Το νερο της οσμωσης γιατι δεν το μαζευεις στο βαρελι με τον κυκλοφορητη απο την πρωτη μερα?Τι ph,gh εχει η βρυση σου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Traxanoplagia έγραψε:

Βαλε και ενα βιντεο οταν ταιζεις.

Μόλις βρω ευκαιρία θα το κάνω.Άλλα ουσιαστικά έρχονται στο χέρι μου και τρώνε όλα εκτός από τα 2 που προ είπα και είναι αδιάφορα.

Μεχρι τωρα αυτο που βλεπω ειναι κακη κυκλοφορια,ελλιπης οξυγονοση. Τα χαμηλα νιτρικα(μετρησε τα με τεστ ΑΡΙ η Salifert) μου κανουν εντυπωση,ισως η ποσοτητα της τροφης που πεφτει να ειναι μικρη.

Κακή ανατάραξη την οποία πρέπει να βελτιώσω. Οξυγόνωση όμως δεν νομίζω να έχω θέμα καθώς ακόμα και με την μη ανατάραξη το νερό που έρχεται από το sump επειδή στο τελευταίο διαμέρισμα τη στάθμη την έχω χαμηλά ο καταρράχτης που δημιουργείται φέρνει φυσαλίδες μέχρι και στο πάνω ενυδρείο. Γι αυτό θα δεις πως υπάρχουν φυσαλίδες με οξυγόνο στην επιφάνεια. 

Μην ανακατεψεις ποτε ξανα τον βυθο,παρε μια δεκαδα στερμπαι καλυτερα.Αυτο που αναπτυσεται στην αμμο ειναι κυανοβακτηριο?Γι'αυτο ανακατευεις την αμμο?

Από την πολύ κατεψυγμένη που ρίχνω για να μην πιάσει φιλμ την ανακατεύω. Τώρα που θα μειώσω την κατεψυγμένη θα την αφήσω στην ησυχία της να στρώσει.  

Στο σαμπ με ποια σειρα εχεις τα υλικα σου?Τα τζαμια σου να τα καθαριζεις σε καθε αλλαγη.Το νερο της οσμωσης γιατι δεν το μαζευεις στο βαρελι με τον κυκλοφορητη απο την πρωτη μερα?Τι ph,gh εχει η βρυση σου?

Στο sump είναι σφουγγάρια-> υαλοβάμβακας->βιολογικό . Στο βαρέλι τρέχει από την μέρα της αλλαγής νερό για την επόμενη και ταυτόχρονα γεμίζω τους κουβάδες για να τους έχω έτοιμους για ώρα ανάγκης .Δηλαδή από την ώρα πυ έχω κάνει την αλλαγή έχω είδη το βαρέλι γεμάτο και γεμίζω τους κουβάδες για την επόμενη αλλαγή. 

Νερό βρύσης GH 12 / KH 10/ PH 8+ 

 

Link to comment
Share on other sites

H κατεψυγμενη που ριχνεις ειναι ελαχιστη,μην ανακατευεις την αμμο,μονο ζημια κανεις.Παρε 10 στερμπαι και ασε να κανουν την δουλεια τους.Εγω το ενυδρειακο βαμβακι θα το πετουσα και θα γεμιζα το διαμερισμα αυτο με βιολογικο υλικο,στρωμενο αν ειχα την δυνατοτητα απο υγιες ενυδρειο.Ισως στο διαμερισμα του σαμπ που επιστρεψει το νερο απο το ενυδρειο να εβαζες βιομπαλες για να σπαει το νερο και να οξυγονονεται καλα.

Καλο καθαρισμα τα τζαμια,καλο ταισμα και πολλες αλλαγες νερου ασχετως νιτρικων.

Βαλε βιντεο απο ταισμα,μην βαλεις χερι μεσα.Ριξε εναν κυβο αρτεμια και απομακρυνσου βγαζοντας βιντεο.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι η κατεψυγμένη είναι ελάχιστη αλλά η συχνότητα που τάιζα μέχρι τώρα ήταν μεγάλη. Το ενυδρειακό βαμβάκι δεν πιάνει ολοκληρο διαμέρισμα μια στρώση βάζω μόνο. Εκτός από το πρώτο διαμέρισμα και το τελευταίο όλο το sump έχει βιολογικό υλικό. Εάν βάλω και στο πρώτο που έρχεται το νερό θα πιάσει βρομιά και ή θα θέλει συνέχεια καθάρισμα ή θα βουλώσει και δεν θα κάνει δουλειά. Η ιδέα για της βιόμπαλες καλή δεν το είχα σκεφτεί.. Τα τζάμια θέλω και γώ να τα καθαρίζω κάθε μέρα αλλά τα ψάρια δεν θέλουν..... Ειδικά τώρα που είναι αρχή προσπαθώ να μην βάζω χέρια πολύ πολύ μέσα. Μόνο αν είναι ανάγκη και αυτό με αργές κινήσεις. Ταίζω 5-6 φορές την ημέρα μικρές δόσεις. Νομίζω είναι αρκετά. Απλά τα 2 ψάρια από τα 9 δεν τρώνε τιποτα εκτός από αλγη που έχουν οι ρίζες. Και ο ένας τσιμπολογάει όταν ρίχνω discus balance ενώ ο άλλος τρώει μόνο bloodworms.Μάλιστα αυτός κάποιες φορές έρχεται μαζί με τους άλλους κοντά και μόλις βλέπει άλλη τροφή εκτός από bloodworms φέυγει πίσω. Ο δευτερος δεν έρχεται καν. Τέλος για τις αλλαγές αν και βλέπω τα νιτρικά χαμηλά δεν χαλάω την ρουτίνα και μένει σταθερή ανά 2-3 μέρες.

Μόλις μπορέσω ανεβάζω και το βιντεο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...