Jump to content

Άλγη σε 60λτ υπό στρώσιμο....


Danaesip

Recommended Posts

Σήμερα εντόπισα κάποια πράσινα σκληρουτσικα σημεία πάνω στο γυαλί του ενυδρείου.......και στα φυτά τεράστιες πράσινες κλοστες.....αλλά και στην ρίζα....

σκέφτομαι να πάρω σαλιγκάρια (aple snails)αλλα αυτή την εβδομάδα θα πάρω τα τεστ για το νερό μιας και τρέχει με βακτήρια και πολύ λίγη τροφή εδώ και 3 εβδομάδες....

Τι να κάνω;;;;;

(Άνοιξα άλλο θέμα για να μην τα μπλέκω με στρώσιμο και τέτοια)

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Το γυαλί του ενυδρείου το καθαρίζουμε με αντιχαρακτικό σφουγγαράκι για τζάμια που θα βρεις στο supermarket(υπάρχουν και πολλές λύσεις στα petshop αλλά αυτο είναι καλύτερο).

Ασπόνδυλα δεν χρησιμοποιούμε ως καθαριστές αλλά αν σου αρέσουν τα σαλιγγάρια καλύτερα να βάλεις ramshorn.Τα μηλοσαλιγγαρα δεν θα τα συνιστούσα για μικρα ενυδρεία και για αρχαριους.Διάβασε αν θες αυτο 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος kosmas έγραψε:

Καλησπερα! Το γυαλί του ενυδρείου το καθαρίζουμε με αντιχαρακτικό σφουγγαράκι για τζάμια που θα βρεις στο supermarket(υπάρχουν και πολλές λύσεις στα petshop αλλά αυτο είναι καλύτερο).

Ασπόνδυλα δεν χρησιμοποιούμε ως καθαριστές αλλά αν σου αρέσουν τα σαλιγγάρια καλύτερα να βάλεις ramshorn.Τα μηλοσαλιγγαρα δεν θα τα συνιστούσα για μικρα ενυδρεία και για αρχαριους.Διάβασε αν θες αυτο 

 

Ευχαριστώ αλλά στα φυτά πως θα βγει;

Link to comment
Share on other sites

Για τα φυτά θα σου πουν οι φυτεμένοι :D Παίζουν πολλά ρόλο.Φωτισμός,λιπάσματα,αλλαγές νερού,ροή φίλτρου,νεοσύστατο ενυδρείο.....

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί μπορεί να είναι οι λόγοι που αντιμετωπίζεις άλγες στο ενυδρείο σου και συνήθως ένας συνδιασμός από αυτούς.

 

Φως, λίπανση , ρουτίνες και νέο ενυδρείο είναι οι κύριοι παράγοντες.

 

Για να σε βοηθήσω επί της ουσίας και να μπορέσω να καταλάβω τι συμβαίνει πρέπει να κάνεις μία αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου σου ώστε να μελετήσω όλες τις παραμέτρους.

Από τον εξοπλισμό σου, μέχρι τις μετρήσεις και τις ρουτίνες που ακολουθείς.

Βρες τον χρόνο και γράψε μας αναλυτικά.

 

Το μόνο που μπορώ να σου πω τώρα είναι να την καθαρίσεις μηχανικά και να πραγματοποιήσεις αλλαγές νερού ανά 3 ημέρες.

Το πιθανότερο όμως είναι πως θα επανέλθει δριμύτερη γιατί στοιχηματίζω το ενυδρείο μου ολόκληρο όπως είναι πως το πρόβλημα εντοπίζεται στους παράγοντες παραπάνω:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Πολλοί μπορεί να είναι οι λόγοι που αντιμετωπίζεις άλγες στο ενυδρείο σου και συνήθως ένας συνδιασμός από αυτούς.

 

Φως, λίπανση , ρουτίνες και νέο ενυδρείο είναι οι κύριοι παράγοντες.

 

Για να σε βοηθήσω επί της ουσίας και να μπορέσω να καταλάβω τι συμβαίνει πρέπει να κάνεις μία αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου σου ώστε να μελετήσω όλες τις παραμέτρους.

Από τον εξοπλισμό σου, μέχρι τις μετρήσεις και τις ρουτίνες που ακολουθείς.

Βρες τον χρόνο και γράψε μας αναλυτικά.

 

Το μόνο που μπορώ να σου πω τώρα είναι να την καθαρίσεις μηχανικά και να πραγματοποιήσεις αλλαγές νερού ανά 3 ημέρες.

Το πιθανότερο όμως είναι πως θα επανέλθει δριμύτερη γιατί στοιχηματίζω το ενυδρείο μου ολόκληρο όπως είναι πως το πρόβλημα εντοπίζεται στους παράγοντες παραπάνω:)

Το ενυδρείο στρώνετε και από όσο ξέρω δεν κάνει να κάνω αλλαγές.....

Έχω μια διπλή λάμπα 24w μόνιμα ανοιχτή λόγο του ότι δεν έχω ψαράκια ακόμα μέσα.....

Είναι καινούργιο το ενυδρείο και οι ρουτίνες μέχρι στιγμής είναι τα βακτήρια κάθε Πέμπτη.....

Όταν βρω χρόνο θα την γράψω.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Danaesip έγραψε:

Σήμερα εντόπισα κάποια πράσινα σκληρουτσικα σημεία πάνω στο γυαλί του ενυδρείου.......και στα φυτά τεράστιες πράσινες κλοστες.....αλλά και στην ρίζα....

σκέφτομαι να πάρω σαλιγκάρια (aple snails)αλλα αυτή την εβδομάδα θα πάρω τα τεστ για το νερό μιας και τρέχει με βακτήρια και πολύ λίγη τροφή εδώ και 3 εβδομάδες....

Τι να κάνω;;;;;

(Άνοιξα άλλο θέμα για να μην τα μπλέκω με στρώσιμο και τέτοια)

 

Βαλε ramshorn εχω στο ενυδρειο και πραγματικα δεν αφηνουν τιποτα..επισης αναπαραγονται πολυ ευκολα!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Coco2410 έγραψε:

Βαλε ramshorn εχω στο ενυδρειο και πραγματικα δεν αφηνουν τιποτα..επισης αναπαραγονται πολυ ευκολα!

Εγω απο 2 τωρα εχω 26 !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Coco2410 έγραψε:

Εγω απο 2 τωρα εχω 26 !

Ααα καλά...... επειδή θα βάλω Γκαπυ στο ενυδρείο θα είμαι φουλ....δεν πειράζει καλέ μόνο καλό κάνουν....

Επειδή έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο τι τρώνε εκτός από άλγη.....και επειδή δεν έχουν τα πετσοπ εδώ από που μπορώ να τα προμηθευτώ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Danaesip έγραψε:

Ααα καλά...... επειδή θα βάλω Γκαπυ στο ενυδρείο θα είμαι φουλ....δεν πειράζει καλέ μόνο καλό κάνουν....

Επειδή έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο τι τρώνε εκτός από άλγη.....και επειδή δεν έχουν τα πετσοπ εδώ από που μπορώ να τα προμηθευτώ;

Τα συγκεκριμενα αν δεν βρουν αλγη ή υπολλειματα τροφης τρωνε τα φυτα ! 

Θα μπορουσα να σου στειλω εγω αν μεγαλωσουν τα μικρα μου αλλα δεν ξερω πως θα διατηρηθουν ! 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω τα λεω σαλιγκαρια νιντζα!

Ανεβαινουν  ακομη και στην επιφανεια του νερου και τρωνε αλγη :sword::hehe

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Danaesip έγραψε:

Το ενυδρείο στρώνετε και από όσο ξέρω δεν κάνει να κάνω αλλαγές.....

Έχω μια διπλή λάμπα 24w μόνιμα ανοιχτή λόγο του ότι δεν έχω ψαράκια ακόμα μέσα.....

Είναι καινούργιο το ενυδρείο και οι ρουτίνες μέχρι στιγμής είναι τα βακτήρια κάθε Πέμπτη.....

Όταν βρω χρόνο θα την γράψω.. 

Δαναη, καλημερα και χρονια πολλα! Δεν αφηνουμε φωτιστικο να δουλευει πανω απο 7 ωρες στην αρχη (πρωτο μηνα), μετα αρχιζουμε προοδευτικα να αυξανουμε φωτοπεριοδο.

Αλγη καθαριζεις με τα χερακια σου προσεκτικα με κλειστο το φιλτρο! Περιμενεις 5 λεπτα να κατσει ολη πρασιναδα κατω, και μετα με ενα λαστιχακι,που εχεις για αλλαγη νερου- συφοναρεις τις πετρες κατω. Κανεις αλλαγες νερου(30%), οπως εγραψε ο @Fred13  και ολα θα πανε καλα. Αλγες στο "φρεσκο" ενυδρειο- ειναι φυσικο να εχεις.

Αν δεν εχεις ακομα το λαστιχο, πας σε κανα μαγαζι,που πουλανε εργαλεια(κατσαβιδια κτλ η δομικα υλικα) και παιρνεις λαστιχο διαφανο αλφαδιασμα διαμ 0,7εκ η το πολυ 1εκ, η τιμη ειναι 50- 70 λεπτα το μετρο.11.jpg.2cce0d6da943e48076f3d982d1992b2b.jpgNo stress, no άγχος!:)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δαναη, καλημερα και χρονια πολλα! Δεν αφηνουμε φωτιστικο να δουλευει πανω απο 7 ωρες στην αρχη (πρωτο μηνα), μετα αρχιζουμε προοδευτικα να αυξανουμε φωτοπεριοδο.

Αλγη καθαριζεις με τα χερακια σου προσεκτικα με κλειστο το φιλτρο! Περιμενεις 5 λεπτα να κατσει ολη πρασιναδα κατω, και μετα με ενα λαστιχακι,που εχεις για αλλαγη νερου- συφοναρεις τις πετρες κατω. Κανεις αλλαγες νερου(30%), οπως εγραψε ο @Fred13  και ολα θα πανε καλα. Αλγες στο "φρεσκο" ενυδρειο- ειναι φυσικο να εχεις.

Αν δεν εχεις ακομα το λαστιχο, πας σε κανα μαγαζι,που πουλανε εργαλεια(κατσαβιδια κτλ η δομικα υλικα) και παιρνεις λαστιχο διαφανο αλφαδιασμα διαμ 0,7εκ η το πολυ 1εκ, η τιμη ειναι 50- 70 λεπτα το μετρο.11.jpg.2cce0d6da943e48076f3d982d1992b2b.jpgNo stress, no άγχος!:)

 

Εννοείς σκούπα βυθού η αυτό που βγάζει νερό από το ενυδρείο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Εννοείς σκούπα βυθού η αυτό που βγάζει νερό από το ενυδρείο;

Αν εχεις σκουπα βυθου, ναι αυτο εννοω. Αν δεν εχεις, το κανεις με λαστιχο.(οχι συχνα!)

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αν εχεις σκουπα βυθου, ναι αυτο εννοω. Αν δεν εχεις, το κανεις με λαστιχο.

Σκοπεύω να πάρω γι'αυτό στο λέω... δηλαδή όταν βάζω το νερό να κάνω την πίεση με το λάστιχο προς τα χαλίκια;

Και εγώ ήξερα ότι επειδή δεν έχει στρώσει το ενυδρείο δεν κάνει να κάνω αλλαγές νερού...

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δαναη, καλημερα και χρονια πολλα! Δεν αφηνουμε φωτιστικο να δουλευει πανω απο 7 ωρες στην αρχη (πρωτο μηνα), μετα αρχιζουμε προοδευτικα να αυξανουμε φωτοπεριοδο.

Αλγη καθαριζεις με τα χερακια σου προσεκτικα με κλειστο το φιλτρο! Περιμενεις 5 λεπτα να κατσει ολη πρασιναδα κατω, και μετα με ενα λαστιχακι,που εχεις για αλλαγη νερου- συφοναρεις τις πετρες κατω. Κανεις αλλαγες νερου(30%), οπως εγραψε ο @Fred13  και ολα θα πανε καλα. Αλγες στο "φρεσκο" ενυδρειο- ειναι φυσικο να εχεις.

Αν δεν εχεις ακομα το λαστιχο, πας σε κανα μαγαζι,που πουλανε εργαλεια(κατσαβιδια κτλ η δομικα υλικα) και παιρνεις λαστιχο διαφανο αλφαδιασμα διαμ 0,7εκ η το πολυ 1εκ, η τιμη ειναι 50- 70 λεπτα το μετρο.11.jpg.2cce0d6da943e48076f3d982d1992b2b.jpgNo stress, no άγχος!:)

 

Με το λαστιχο πως καθαριζουμε τα χαλικια ?:blink:

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Σκοπεύω να πάρω γι'αυτό στο λέω... δηλαδή όταν βάζω το νερό να κάνω την πίεση με το λάστιχο προς τα χαλίκια;

Και εγώ ήξερα ότι επειδή δεν έχει στρώσει το ενυδρείο δεν κάνει να κάνω αλλαγές νερού...

Θα ρουφηξεις τα υπολειμματα απο αλγες μονο και ισα ισα να τα μαζευεις(κουνας το λαστιχο κοντα στις πετρες και ρουφας το νερο). Μην κανεις κανονικο συφοναρισμα ! μην βαζεις σκουπα- καταστρεφεις αποικιες βακτηριων στον βυθο!Πρεπει να κανεις αλλαγες νερου, αλλιως αλγες θα "πνιξουν" τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Coco2410 έγραψε:

Με το λαστιχο πως καθαριζουμε τα χαλικια ?:blink:

Αγοραζεις λαστιχο (περ. 2μετρα).  Μια ακρη - μεσα στο ενυδρειο, αλλη-στο στομα και ρουφας(λιγο! να μην πιεις νερο):hehe. Μην ξεχασεις κουβα(εκει θα τρεχει το νερο απο το ενυδρειο)

Μετα αρχιζεις να κουνας την ακρη , που ειναι μεσα στο ενυδρειο κοντα στο υποστρωμα(χωρις να ρουφας πετρες!). Αυτο ειναι!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αγοραζεις λαστιχο (περ. 2μετρα).  Μια ακρη - μεσα στο ενυδρειο, αλλη-στο στομα και ρουφας(λιγο! να μην πιεις νερο):hehe. Μην ξεχασεις κουβα(εκει θα τρεχει το νερο απο το ενυδρειο)

Μετα αρχιζεις να κουνας την ακρη , που ειναι μεσα στο ενυδρειο κοντα στο υποστρωμα(χωρις να ρουφας πετρες!). Αυτο ειναι!

Εχω πολυ ψιλο πετραδακι κατω.. λες να το ρουφηξω κι αυτο  ? Να μη μεινει τιποτε ?:hehe

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Coco2410 έγραψε:

Εχω πολυ ψιλο πετραδακι κατω.. λες να το ρουφηξω κι αυτο  ? Να μη μεινει τιποτε ?:hehe

Αν θα ρουφιξεις λιγο αμμοχαλικο, δεν πειραζει. Ολα ειναι θεμα εμπειριας:D.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αν θα ρουφιξεις λιγο αμμοχαλικο, δεν πειραζει. Ολα ειναι θεμα εμπειριας:D.

Αλλο τι θα κανω γι'αυτο το χομπι πια :hehe

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αν θα ρουφιξεις λιγο αμμοχαλικο, δεν πειραζει. Ολα ειναι θεμα εμπειριας:D.

Αυτό μπορώ να το κάνω και με αυτό;

Αλλά με προσοχή να μην ρουφάω πετραδάκια;15236094966151926889020.thumb.jpg.3f6cf04702cc40997b0172978c50c081.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Αυτό μπορώ να το κάνω και με αυτό;

Αλλά με προσοχή να μην ρουφάω πετραδάκια;15236094966151926889020.thumb.jpg.3f6cf04702cc40997b0172978c50c081.jpg

Αυτο για λαδι δεν ειναι ? 

Εχω κ γω τετοιο κανει ? Ή θα μας κραξουν κοριτσια?:hehe

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Αυτό μπορώ να το κάνω και με αυτό;

Αλλά με προσοχή να μην ρουφάω πετραδάκια;15236094966151926889020.thumb.jpg.3f6cf04702cc40997b0172978c50c081.jpg

Φαινεται τεραστιο! Δοκιμασε.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Coco2410 έγραψε:

Αυτο για λαδι δεν ειναι ? 

Εχω κ γω τετοιο κανει ? Ή θα μας κραξουν κοριτσια?:hehe

Χαχαχαχαχ είναι για να περνάς υγρά από το ένα μέρος στο άλλο αλλά θα δοκιμάσω γτ με αυτό έκανα και παλιά τις αλλαγές....

 

πριν 26 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Φαινεται τεραστιο! Δοκιμασε.

Εεεε δεν είναι και τόσο.... μεγάλο αλλά κάνει πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...