Jump to content

ΣΟΣ!!ΚΑΜΕΝΟ ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από σχεδόν 1,5 μήνα λειτουργίας του ενυδρείου και ενώ όλα πήγαιναν καλά και ετοιμαζόμουν να βάλω ψάρια αυτές τις μέρες, σήμερα κάηκε το φωτιστικό του ενυδρείου. Επειδή έχω ξοδέψει αρκετά λεφτά στα φυτά (που πηγαίνανε αρκετά καλά) και δεν θέλω να τα χάσω ούτε και να πάει πίσω το ενυδρείο, πείτε μου σας παρακαλώ τι μπορώ να κάνω. Η λάμπα ήταν μια 11w aquael που δεν βγαίνει νομίζω πιά, αλλά και να έβγαινε δεν νομίζω ότι θα έβαζα την ίδια που αποδείχτηκε μάπα. Εξάλλου κάποια στιγμή θα έκανα αναβάθμιση του φωτισμού. Πείτε μου τι πρέπει να κάνω. Να πάω σε έναν ηλεκτρολόγο να βάλω λεντοταινίες να πάρω καινούργιο φωτιστικό και αν ναι τι. Το καπάκι του ενυδρείου παρεμπιπτόντως είναι το απαράδεκτο λεπτό πλαστικό για όσους το ξέρουν και το μήκος του είναι 60 εκ.
Τα φυτά πόσες μέρες μπορούν να αντέξουν χωρίς καθόλου φωτισμό;

1.jpg

2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από σχεδόν 1,5 μήνα λειτουργίας του ενυδρείου και ενώ όλα πήγαιναν καλά και ετοιμαζόμουν να βάλω ψάρια αυτές τις μέρες, σήμερα κάηκε το φωτιστικό του ενυδρείου. Επειδή έχω ξοδέψει αρκετά λεφτά στα φυτά (που πηγαίνανε αρκετά καλά) και δεν θέλω να τα χάσω ούτε και να πάει πίσω το ενυδρείο, πείτε μου σας παρακαλώ τι μπορώ να κάνω. Η λάμπα ήταν μια 11w aquael που δεν βγαίνει νομίζω πιά, αλλά και να έβγαινε δεν νομίζω ότι θα έβαζα την ίδια που αποδείχτηκε μάπα. Εξάλλου κάποια στιγμή θα έκανα αναβάθμιση του φωτισμού. Πείτε μου τι πρέπει να κάνω. Να πάω σε έναν ηλεκτρολόγο να βάλω λεντοταινίες να πάρω καινούργιο φωτιστικό και αν ναι τι. Το καπάκι του ενυδρείου παρεμπιπτόντως είναι το απαράδεκτο λεπτό πλαστικό για όσους το ξέρουν και το μήκος του είναι 60 εκ.

Τα φυτά πόσες μέρες μπορούν να αντέξουν χωρίς καθόλου φωτισμό;

1.thumb.jpg.619dee3e2d3ae8117af5337728edd307.jpg

2.thumb.jpg.570af3bb21c3889dd9fc98bdf7eca07b.jpg

Και εγώ το έπαθα.. Πήγα την επόμενη και πήρα ταινίες λεντ και είμαι μια χαρά.. Αλλά το θέμα είναι τι απαιτεισεις έχουν τα φυτα σου.. Εγώ έβαλα 2 μέτρα λεντοταινια των 14.4 βατ το μέτρο και ακόμα ένα μέτρο κόκκινη rgb ταινία με έναν μετασχηματιστη 60w...

Άλλα μέσα εχω ανουμπιες κερατόφυλα java moss και κανά δυο τρεια εύκολα φυτά...

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος nikos_1981 έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από σχεδόν 1,5 μήνα λειτουργίας του ενυδρείου και ενώ όλα πήγαιναν καλά και ετοιμαζόμουν να βάλω ψάρια αυτές τις μέρες, σήμερα κάηκε το φωτιστικό του ενυδρείου. Επειδή έχω ξοδέψει αρκετά λεφτά στα φυτά (που πηγαίνανε αρκετά καλά) και δεν θέλω να τα χάσω ούτε και να πάει πίσω το ενυδρείο, πείτε μου σας παρακαλώ τι μπορώ να κάνω. Η λάμπα ήταν μια 11w aquael που δεν βγαίνει νομίζω πιά, αλλά και να έβγαινε δεν νομίζω ότι θα έβαζα την ίδια που αποδείχτηκε μάπα. Εξάλλου κάποια στιγμή θα έκανα αναβάθμιση του φωτισμού. Πείτε μου τι πρέπει να κάνω. Να πάω σε έναν ηλεκτρολόγο να βάλω λεντοταινίες να πάρω καινούργιο φωτιστικό και αν ναι τι. Το καπάκι του ενυδρείου παρεμπιπτόντως είναι το απαράδεκτο λεπτό πλαστικό για όσους το ξέρουν και το μήκος του είναι 60 εκ.
Τα φυτά πόσες μέρες μπορούν να αντέξουν χωρίς καθόλου φωτισμό;

1.jpg

2.jpg

 

Καλημερα! Για να μην παθουν τα φυτα τιποτα- απλα βγαζεις το καπακι(ανοιγεις)του ενυδρειου  και αν εχεις στο σπιτι ενα επιτραπεζιο φωτιστικο γραφειου- σωθηκες.

Και κατι αλλο, τα φωτιστικα πρεπει να εχουν εγγύηση, και το δικο μου Aquael duo plant(μονο μια λαμπα)- καηκε μεσα σε μια εβδομαδα και μου το αλλαξαν δωρεαν. Τωρα και 3 χρονια δεν εχω κανενα προβλημα. Το τηλ αντιπρόσωπος Aquael - 231 069 6017 - σάυτον πηρα τηλ. Το θεμα ειναι αν αγορασες το ενυδρειο απο Ελλαδα η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εγγύηση δεν υπάρχει καθώς το ενυδρείο είναι αγορασμένο το 2011 απλά φέτος μπήκε για πρώτη φορά σε λειτουργία.  Πάντως δεν περίμενα από μια γνωστή μάρκα στα ενυδρειακά να έχει τέτοια μάπα λάμπες. Ούτε οι αλογόνου που βάζαμε πριν κάποια χρόνια στο σπίτι δεν καιγόταν σε 1 μήνα. Το καπάκι το έχω βγάλει αλλά δυστυχώς δεν έχω κάποιο φωτιστικό. Το μόνο που σκέφτηκα για άμεση αντιμετώπιση είναι το καπάκι από το παλιό μου ενυδρείο που έχει παροπλιστεί και βρίσκεται στο χωριό. Είναι βέβαια πολύ μεγαλύτερο σε διαστάσεις και δεν θα κουμπώνει αλλά έστω για το Σαββατοκύριακο θα δώσει λύση στο θέμα του φωτισμού μέχρι να δω τι θα κάνω. Τα φυτά που έχω είναι εύκολα λόγω έλλειψης υποστρώματος. Λεντοταινίες δεν έχω ιδέα με ποιο τρόπο τοποθετούνται στο καπάκι και δεν το έχω με τα ηλεκτρολογικά. Επίσης το καπάκι είναι πολύ λεπτό που δεν ξέρω αν θα αντέξει τη θερμοκρασία των λεντ. Κολλιούνται κατευθείαν πάνω στο πλαστικό, οπότε μετά δεν μπορούμε να τις ξαναβγάλουμε; Κάτι τέτοιο http://www.petsupermarket.gr/8201/προϊόντα/sun-sun-t5-lighting-system-61cm.html που είναι ότι φθηνότερο βρήκα στο ίντερνετ τοποθετείται πάνω στα πλαϊνά τζάμια κατευθείαν οπότε δεν έχεις καθόλου καπάκι; Και για καπάκι τι βάζεις μετά;

Το καπάκι όπως είναι τώρα φαίνεται στη φώτο. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη γιατί ψιλοαπελπίστηκα.

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος nikos_1981 έγραψε:

Δυστυχώς εγγύηση δεν υπάρχει καθώς το ενυδρείο είναι αγορασμένο το 2011 απλά φέτος μπήκε για πρώτη φορά σε λειτουργία.  Πάντως δεν περίμενα από μια γνωστή μάρκα στα ενυδρειακά να έχει τέτοια μάπα λάμπες. Ούτε οι αλογόνου που βάζαμε πριν κάποια χρόνια στο σπίτι δεν καιγόταν σε 1 μήνα. Το καπάκι το έχω βγάλει αλλά δυστυχώς δεν έχω κάποιο φωτιστικό. Το μόνο που σκέφτηκα για άμεση αντιμετώπιση είναι το καπάκι από το παλιό μου ενυδρείο που έχει παροπλιστεί και βρίσκεται στο χωριό. Είναι βέβαια πολύ μεγαλύτερο σε διαστάσεις και δεν θα κουμπώνει αλλά έστω για το Σαββατοκύριακο θα δώσει λύση στο θέμα του φωτισμού μέχρι να δω τι θα κάνω. Τα φυτά που έχω είναι εύκολα λόγω έλλειψης υποστρώματος. Λεντοταινίες δεν έχω ιδέα με ποιο τρόπο τοποθετούνται στο καπάκι και δεν το έχω με τα ηλεκτρολογικά. Επίσης το καπάκι είναι πολύ λεπτό που δεν ξέρω αν θα αντέξει τη θερμοκρασία των λεντ. Κολλιούνται κατευθείαν πάνω στο πλαστικό, οπότε μετά δεν μπορούμε να τις ξαναβγάλουμε; Κάτι τέτοιο http://www.petsupermarket.gr/8201/προϊόντα/sun-sun-t5-lighting-system-61cm.html που είναι ότι φθηνότερο βρήκα στο ίντερνετ τοποθετείται πάνω στα πλαϊνά τζάμια κατευθείαν οπότε δεν έχεις καθόλου καπάκι; Και για καπάκι τι βάζεις μετά;

Το καπάκι όπως είναι τώρα φαίνεται στη φώτο. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη γιατί ψιλοαπελπίστηκα.

1.jpg

 

Aquael leddy tube 6w plant πρεπει να κουμπονει τελεια εκει(35€)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 ευρώ Ναταλία και πάλι να έχω αυτή την απαράδεκτη μάρκα με τίποτα. Χίλιες φορές να πετάξω το καπάκι και να βάλω ένα φωτιστικό σαν αυτό που παρέθεσα παραπάνω. Σε τέτοιου είδους μπορεί να κοπεί γυαλί ή πλεξιγκλάς και να μπεί σαν καπάκι στερεώνοντας το με κλίπ σαν αυτά της φώτο; Υπάρχει θέμα με τη θερμότητα στο πλέξι ή γενικά με το φώς που θα περνάει πρώτα από το τζάμι πριν φτάσει στα φυτά; 

5.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

 

Aquael leddy tube 6w plant πρεπει να κουμπονει τελεια εκει(35€)

Ωραιο 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλε μου! Αν ειναι να δώσεις 55 € για λάμπες και καινουργιο καπάκι απο πλεξυ για 60 λτ ενυδρείο βρες καλύτερα απο αγγελεία στα ίδια λεφτά κάποιο άλλο μεγαλύτερο και κομπλέ να κάνεις την δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...