Jump to content

Είμαι καινούρια κ ασχετη κ θα ήθελα κάποια βοηθεια


Αθηνα000

Recommended Posts

Πήρα ένα μικρό ενυδρείο 16l για να βάλω μέσα μερικά μικρά ψαράκια γλυκου νερού το πολύ μέχρι 5 μου παν πήραμε θερμόμετρο θερμοστάτη κ φίλτρο νερού το χω 5 μέρες έχουμε ρίξει χλώριο τη πρώτη φορά κ αυτές τις 4 μέρες βακτήρια όπως μας είπαν πήραμε 3neon για αρχή κ πέθαναν κ είχαν κολλήσει πάνω στο φίλτρο μετά πήραμε ένα άλλο δε ξέρω πως λέγεται άσπρο με μαύρες βούλες μαζί μένα gubi κ πέθαναν κ αυτά τι μπορεί να φταίει τα ψάρια πήγαιναν στην επιφάνεια του νερού μήπως δεν έχουν οξυγόνο μήπως κάτι γίνεται με το φίλτρο το χούμε βάλει ψηλά κ το σωληνάκι μέσα ξαναπηραμε 3 neon κ αυτά το ίδιο γιατί?πως οξυγωνονεται το ενυδρείο με το φίλτρο που κάνει αυτή την ανατάραξη η θέλει κάτι άλλο οξυγόνο κ δε μας το παν?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λυπάμαι αλλά σε τέτοιο ενυδρείο το μόνο κατα την γνώμη μου που μπορείς να βάλεις είναι γαρίδες ή μονομάχο και αυτόν με το ζόρι....

Το φίλτρο δεν έστρωσε  μέσω όρο θέλει ένα μήνα να στρώσει....

Σου πεθαίνουν λογικά λόγο του ότι δεν έχεις πάρει τεστακια για το νερό και πιθανόν δεν ξέρεις που βρίσκεσαι...

Διάβασε αρκετά πριν βάλεις κάποιο ψάρι μέσα....

Φιλικά πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε ξανά πάρει κάποιο ψάρι δε θέλαμε κάτι μεγαλύτερο γιατί θέλει πολύ φροντίδα κ δεν έχουμε τόσο πολύ χρόνο κ μας είπαν ότι μπορούν να μπουν μέχρι 5 μικρά ψαράκια κ το μόνο που βάλαμε ήταν neon k gubi δε ξέρω γιατί πέθαναν ενώ κάναμε ότι μας είπαν δε μας ειπαν κάτι για τεστ νερού κ μας είπαν ότι μετά από 5 μέρες θα μπορούσαμε να βάλουμε ψαρι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Αθηνά. 

Ρίξε μιά ματιά στο παρακάτω λίνκ το οποίο περιέχει άρθρα για ότι χρειάζεσε για το ξεκίνημα. Προς το παρόν ψυχραιμία και θα βρείς πολλά παιδιά εδώ που θα σε βοηθήσουν... Ακόμα και στα 16 λίτρα μπορείς να φτιάξεις ένα καταπληκτικό νάνο ενυδρειάκι, φυσικά πάντα με τους περιορισμούς των λίτρων.... 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι γιατί στεναχωρήθηκα πολύ μα 10ψαρακια κ να πεθάνουν όλα εννοείται δε τα βάλα όλα μαζί ανά 3 αλλά δεν έκανα κάτι λάθος κ πιστεύω ότι κάτι γίνεται με το φίλτρο κ το οξυγόνο γιατί κάποια ψαράκια πήγαιναν πάνω ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν έπλυνα το χαλίκι που πήρα δε μου παν κάτι μετα κάποιος που είχε μου είπε ότι πρέπει να πλένουμε ότι βάλουμε μέσα δεν ξέρω αν ισχυει

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Επίσης δεν έπλυνα το χαλίκι που πήρα δε μου παν κάτι μετα κάποιος που είχε μου είπε ότι πρέπει να πλένουμε ότι βάλουμε μέσα δεν ξέρω αν ισχυει

πρεπει να το πλυνεις με αφθονο νερο πρεπει να χρησιμοποιησεις αντιχλωριο (ελπιζω αυτο να εννοεις οταν ειπες χλωριο πιο πανω ) και καποια ετοιμα βακτηρια 
ακομα καλο θα ηταν να αφησεις λιγο το φιλτρο να τρεξει μεσα στο ενυδρειο με τα βακτηρια και το βιολογικο υλικο ΧΩΡΙΣ ψαρακια για 4-5 μερες να προσεχεις την θερμοκρασια σου καθως δεν ζουν ολα τα ψαρια σε ολες τις θερμοκρασιες και την αναταραχη της επιφανειας του νερου !! Διαβασε το αρθρο που σου εστειλε ο συνχομπιστας και αρχισε ξανα και προσεκτικα οτι χρειαστεις ειμαστε εδω !!

Link to comment
Share on other sites

Άν μπορείς βάλε μας μια φωτό από το ενυδρείο να το δούμε! 

Link to comment
Share on other sites

Ναι έριξα 1ml από βακτήρια κ 1ml χλώριο που μου είπαν μέσα στο ενυδρείο για 4μερες κ μετά έβαλα ψαράκια το μόνο που δεν έκανα σωστά κ δε μου το παν είναι να πλύνω το χαλικι

Link to comment
Share on other sites

Το βάλα σε λειτουργία απ' τη πρώτη μέρα το φίλτρο ο θερμοστάτης είν' στο 24 κ το θερμόμετρο δείχνει 25

Link to comment
Share on other sites

Είν' μικρά δε νομίζω να χουν πρόβλημα με το ενυδρείο απλά νομίζω ότι κάτι γίνεται με το φίλτρο δεν έχουν οξυγόνο κ γι'αυτό μπορεί να πήγαιναν στην επιφάνεια του νερού δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει κ πέθαναν το φίλτρο μας είπαν να το καλυβει το νερό αν δε γεμίζουμε μέχρι πάνω τρέχει απ' τη τρύπα νερό εμείς το καλύψαμε δε ξέρω τι γινεται

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Είν' μικρά δε νομίζω να χουν πρόβλημα με το ενυδρείο απλά νομίζω ότι κάτι γίνεται με το φίλτρο δεν έχουν οξυγόνο κ γι'αυτό μπορεί να πήγαιναν στην επιφάνεια του νερού δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει κ πέθαναν το φίλτρο μας είπαν να το καλυβει το νερό αν δε γεμίζουμε μέχρι πάνω τρέχει απ' τη τρύπα νερό εμείς το καλύψαμε δε ξέρω τι γινεται

καλησπερα και καλος ορισες και μπραβο για την προσπαθεια!απ οτι διαβαζω ομως μαλλον δεν εδωσες αρκετη σημασια στο link που σου εβαλαν πιο πανω τα παιδια σχετικα με το στρωσιμο του ενυδρειου..τα ψαρακια σου πεθαινουν γιατι εκρινουν αμμωνια αλλα δεν υπαρχει η καταλληλη αποικια βακτηριδιων για να την αποροφησει..τα βακτηρια τα ριχνουμε αναλογα με το τι γραφει ο κατασκευαστης στην καθε συσκευασια..δεν τα ριχνεις μια φορα κ τελος..στο στρωσιμο ριχνεις συχνα πυκνα..(γραφει η συσκευασια απο πισω καθε ποτε).βαλε κ μια αεραντλια μεσα στο ενυδρειο..θα βοηθησει απο την στιγμη που δεν ειναι φυτεμενο :) 
δυστηχως το ενυδρειο ειναι ενα χομπυ που απαιτει καποιο χρονο στην αρχη για να γινει σωστα και να μην μετρας απωλειες..θα χρειαστεις τεστακια (υγρα) για νιτρικα νιτρωδη και αμμωνια..οταν ολα μηδενισουν εκτος απο τα νιτρικα τοτε εισαι ετοιμη να βαλεις ψαρακια μεσα..αλλα τα λιτρα σου δυστηχως ειναι απαγορευτικα λιγα περα απο γαριδες η εναν μονομαχο..(και αυτος με επιφυλαξη).μην περιμενεις απο πετ σοπ να σου πουν ολοι την αλληθεια.επισης η εκρφραση "ειναι μικρα δεν νομιζω να εχουν προβλημα με το ενυδρειο" να ξερεις ειναι καπως εγωιστικη και δεν ακουγετε ωραια γιατι ειναι αυτο που ακριβως λες..νομιζεις!!το ξερω φαινετε σαν κραξιμο αλλα σε διαβεβαιω δεν ειναι!(καταλαβαινεις οτι ειναι απροσωπο μηνυμα)απλα στο λεω ετσι για να μπεις λιγο στην λογικη του να ψαξεις να διαβασεις κ να μαθεις!!!οτι απωρεια εχεις περα απο τα βηματα που σου προτεινανε τα παιδια να κανεις μην δυστασεις να ρωτησεις!

Link to comment
Share on other sites

Βακτήρια έβαζα 1ml 5 μέρες όπως μου παν 1 φορά τη μέρα δεν έβαλα 1 φορά κ τελος χωρίς ψαράκια μέσα δεν ήταν εγωιστικό απλά δεν ήθελα πολλά ψάρια ούτε μεγάλα μου παν ότι για neon που ήθελα κ gaby ότι είν οκ γι'αυτό το πα αεραντλία κ τεστακια δεν έχω κάνει απλά μου φάνηκε περίεργο που όσα πήρα πέθαναν έκανα ακριβώς ότι μου παν στα pet shop που πήγα απλά τα ψάρια πήγαιναν στην επιφάνεια κ λέω μάλλον πέθαναν γιατί κάτι μπορεί να γίνει με το φίλτρο κ να μην ειχαν οξυγόνο διαβασα κ στο ίντερνετ αλλά δε καταλαβαίνω πως θα στρώσει το νερό το φίλτρο που μου παν κ τα τεστακια πως θα δείξουν αυτά που μου πάτε αυτοί μου παν για 4 μέρες να ρίχνω κ μετά ότι μπορώ να βάλω ψάρια λίγα από 1 κάθε φορά όχι όλα μαζί κ αυτό εκανα δε μου παν να ρίχνω συνεχ μέχρι να μηδενίσουν κ μετα ευχαριστώ πολύ πάντως θα πάω κ αύριο στο pet shop να τους το πω να δω τι θα μου πουν γιατί συμβαίνει κ τι να κανω

Έγινε επεξεργασία - Αθηνα000
Link to comment
Share on other sites

Πάλι δεν διαβάζεις το σου λέω!άσε τι σου λένε στα πετ..με τις συμβουλές τους ήδη εχεις χάσει 10ψαρια σε 4 μέρες..συνέχισε να ρίχνεις βακτήρια βάση του τι σου γραφει ο κατασκευαστής από πίσω..και μην πάρεις ψάρια ακόμα..πάρε μόνο τα τεστακια και κάνε τις μετρήσεις σου..έχουν οδηγίες χρήσης μέσα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ αυτό θα κάνω θα πάρω τεστακια να κάνω θα ρίχνω βακτήρια ακόμα θα πάρω κ μια αεραντλία κ μετά θα πάρω ψαράκια μέχρι να στρώσει το νερό το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Αεραντλια δεν τη χρειάζεσαι.αυτο που χρειαζεσαι ειναι να βαλεις βιολογικο υλικο στο φιλτρο σου για να μπορουν να αποικησουν τα βακτηρια που θα ριχνεις.υγρα τεστ αμμωνίας,νιτρωδη, και νιτρικα,για να ξερεις που βρισκεσαι,και διαβασμα.εχω την εντυπωση οτι το λαστιχάκι στο φιλτρο σου το εχεις βαλει αναποδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πάω αύριο στο pet shop κ θα πάρω τεστ για να δω τι γίνεται θα του πω ότι μου πέθαναν τα ψάρια κ να μου δώσει αυτό που μου είπατε να βάλω στο φίλτρο γιατί τα ψάρια δε ξέρω νομίζω παθαν ασφυξία ανέβαιναν στην επιφάνεια πρέπει να χαμέ κάνει κάτι λάθος με το λάστιχα κι νομίζω γιατί τώρα ταλλαξε ο άντρας μου κ βλέπω ότι κάνει ένα paf δε ξέρω πως να το πω κ πετάει νερό ενώ δε το κάνε πριν το λάστιχα κι το χαμε μεσα στο ενυδρείο τώρα το βγάλαμε απεξω

Έγινε επεξεργασία - Αθηνα000
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Πήρα ένα μικρό ενυδρείο 16l για να βάλω μέσα μερικά μικρά ψαράκια γλυκου νερού το πολύ μέχρι 5 μου παν πήραμε θερμόμετρο θερμοστάτη κ φίλτρο νερού το χω 5 μέρες έχουμε ρίξει χλώριο τη πρώτη φορά κ αυτές τις 4 μέρες βακτήρια όπως μας είπαν πήραμε 3neon για αρχή κ πέθαναν κ είχαν κολλήσει πάνω στο φίλτρο μετά πήραμε ένα άλλο δε ξέρω πως λέγεται άσπρο με μαύρες βούλες μαζί μένα gubi κ πέθαναν κ αυτά τι μπορεί να φταίει τα ψάρια πήγαιναν στην επιφάνεια του νερού μήπως δεν έχουν οξυγόνο μήπως κάτι γίνεται με το φίλτρο το χούμε βάλει ψηλά κ το σωληνάκι μέσα ξαναπηραμε 3 neon κ αυτά το ίδιο γιατί?πως οξυγωνονεται το ενυδρείο με το φίλτρο που κάνει αυτή την ανατάραξη η θέλει κάτι άλλο οξυγόνο κ δε μας το παν?

Σε 16 λιτρα δεν βαζουμε ΤΙΠΟΤΑ!Κανενα σαλιγκαρακι και φυτα  μονο!Ουτε μονομαχο!

Έγινε επεξεργασία - rafael
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το χούμε μέσα ή έξω?απλά τώρα που κάτι αλλάξαμε είδα ότι πέταγε νερο όχι να τρέχει νερό έκανε κάτι σαν να εκτοξεύει νερό ενώ τις άλλες μέρες δε το κάνε?το χούμε πάνω πάνω κάνει λίγες Μπουρμπούληθρες κ μια ανατάραξη αλλά είδα ότι εκτόξευσε 2 φορές νερο

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ειναι.το συγκεκριμενο πετ δεν γνωριζει αρκετα πραγματα.πηγαινε σε ενα ενυδρειακο μαγαζι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος rafael έγραψε:

Σε 16 λιτρα δεν βαζουμε ΤΙΠΟΤΑ!Κανενα σαλιγκαρακι και φυτα!

Γιατί τι θα πάθει?για τα ψαράκια που ήθελα δε μου παν ότι υπάρχει προβλημα δεν είπα ότι θα βάλω κ καρχαρίας η κάνα τεράστιο ψαρι

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα πάω να πάρω τεστακια για να δω τι λεν κ θα τους πω ότι πέθαναν για να μου δώσουν κάτι για το φίλτρο κ να μου πουν τι μπορεί να φταίει σε άλλο εννοείται θα παω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...