Jump to content

Είμαι καινούρια κ ασχετη κ θα ήθελα κάποια βοηθεια


Αθηνα000

Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δυστυχώς δεν το ξεκινάς καθόλου σωστά. Διαφωνώ με το όλο σκεπτικό της πρόσθεσης ψαριού. Θα έχει την ίδια κατάληξη με όλα τα προηγούμενα.

Η γνώμη μου είναι, ότι μιας και δεν υπάρχουν ζωντανά μέσα στο ενυδρείο σου, να ξεκινήσεις σωστά τη διαδικασία στρωσίματος, και να προσθέσεις τα ζωντανά όταν θα είναι όλα όπως πρέπει. Πάνω σε αυτό ότι βοήθεια χρειαστείς μας λες.:)

 

Δλδ να πάρω τεστακια κ να κάνω μετρήσεις μέχρι να ναι όλα οκ για να μπουν τα ψαράκια?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 2 ώρες, το μέλος ilias_p έγραψε:
πριν 10 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Για να αρχίσεις τις μετρήσεις πρέπει πρώτα να αρχίσεις τη διαδικασία του στρωσίματος

Έχω διαβάσει κ γω δε ξέρω πόσες φορές για το στρώσιμο ενυδρείο αλλά πέρα απ' το να βάζω βακτήρια κ αντιχλωριο τι άλλο να κάνω?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

 

Τροφή μέσα σε ένα δυχτακι και την αλλάζεις κάθε 2 μέρες..να έχουν κάτι να φάνε τα βακτήρια..και υπομονή καμία 20αρια μέρες..αν και όπως σου είπαμε είναι μικρό για ψάρια..και να στρώσει με τον καιρό θα έχεις θέματα..πάρε ένα μεγαλύτερο μεταχειρισμένο :)

Και κρατησε αυτό για καραντίνα (ενυδρείο σε περίπτωση που κάποιο ψάρι αρρωστήσει για να κάνεις εκεί θεραπείες)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δημιουργήσεις αμμωνία που με το καιρό θα μειώνεται με τη βοήθεια ορισμένων βακτηρίων και θα μετατρέπεται σε άλλες πιο ακίνδυνες ενώσεις(NO2, ΝΟ3). Δηλαδή εσύ θα κάνεις μετρήσεις και όταν με το καλό η αμμωνία που δημιουργείται ''εξαφανίζεται'' πολύ γρήγορα σημαίνει ότι είσαι έτοιμη να βάλεις ψάρια. Αυτά πολύ χοντρικά και με σχετικές ασάφειες.:) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Δλδ να πάρω τεστακια κ να κάνω μετρήσεις μέχρι να ναι όλα οκ για να μπουν τα ψαράκια?

Αυτό ακριβώς πρέπει να κάνεις.

Σου παραθέτω ένα κομμάτι από το άρθρο που έχει γράψεο ο φίλος @Rik σχετικά με το στρώσιμο του ενυδρείου με τροφή, και το τι πρέπει να κάνεις από δω και πέρα με πολύ απλά λόγια, για να μην μπερδευτείς.:)

 

Εφόσον έχουμε γεμίσει το ενυδρείο τελικά με νερό και αντιχλωριο και όλες οι τιμές είναι μηδενικές ακόμα, προσθέτουμε τριμμένη τροφή, τα πολύχρωμα φυλλαράκια, κάντε την σαν σκόνη και ρίξτε πάνω κάτω μισο κουταλάκι του γλυκού ανά 100 λίτρα νερού. Η δοσολογία είναι εμπειρική και δεν μας πειράζει εάν πέσει λίγο παραπάνω ή παρακάτω. Πολύ επιλέγουν την τακτική να βάζουν την τροφή μέσα σε δυχτακι έτσι ώστε να μην λερώνουν σε εισαγωγικά το ενυδρείο τους μια που η τροφή θα πιάσει μύκητες κάποια στιγμή αλλά στην ουσία ακόμα και αυτοί είναι μέσα στο πρόγραμμα μια που και οι αποικοδομητικοι μικροοργανισμοί είναι μέρος της όλης βιολογίας του ενυδρείου και θα πρέπει να κάνει την αντιβίωση του κατά κάποιο τρόπο το ενυδρείο μας και σε αυτόν τον τομέα.

Ο όλος κύκλος μόλις άρχισε λοιπόν, και κατά την διάρκεια του που όπως προαναφέραμε κρατά περίπου στον ένα Μήνα και θα δούμε μια διαδοχική σειρά εξέλιξης των αζωτούχων ενώσεων, που εναλλάσσονται σταδιακά μέχρι να μετράμε στο τέλος του κύκλου μόνο ΝΟ3. Σε αυτή την φάση, μπορούμε να περιμένουμε 2 με 3 ημέρες εφόσον ρίξαμε την τροφή για να ρίξουμε τα βακτήρια μια που χρειάζεται κάποιο χρονικό διάστημα για να δημιουργηθεί η αμμωνία ή αλλιώς μπορούμε να ρίξουμε και απευθείας κάποιο σκεύασμα βακτηρίων στην συνιστώμενη δόση του μαζί με την τροφή ακολουθώντας τις οδηγίες του και αρχίζοντας αμέσως την όλη διαδικασία. Αρχικά αυτή την πρώτη εβδομάδα θα αρχίσουμε να μετράμε σταδιακά αμμωνία και μπορεί να κάνει την εμφάνιση της και μια πυκνή θολούρα όπου δεν θα διακρίνουμε σχεδόν τίποτα για 1 έως 4 ημέρες συνήθως. Αυτή δημιουργείτε λόγω της βακτηριακης έξαρσης και ανάλογα των ρύπων που βρίσκονται στο νερό αλλά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας μια που θα εξασθενήσει σταδιακά και το νερό θα γίνει και πάλι διαυγές.

Με το πέρας των ημερών η αμμωνία θα αρχίσει να φτάνει στα μέγιστα επίπεδα και σε δεύτερη φάση θα αρχίσουν να κάνουν την εμφάνιση τους και τα νιτρώδη ΝΟ2.
Επίσης συνήθως κατά την δεύτερη εβδομάδα μπορεί να κάνει την εμφάνιση της μια ασπροδιαφανη βλέννα επάνω στις ξύλινες ρίζες που μπορεί να διακοσμεί το ενυδρείο μας ή και σε κάποια μέρη στην επιφάνεια του βυθού μας ή της πλάτης. Δεν είναι κάτι το ανησυχητικό μια που μιλάμε για κάποιον μύκητα ο οποίος κάνοντας τον κύκλο του μερικών ημερών θα αρχίσει να συρρικνώνεται έως να εξαφανιστεί και αυτός πλήρως.

Κατά την διάρκεια λοιπόν του όλου κύκλου αυτό που πρέπει εμείς μόνο να κάνουμε πρωτίστως είναι υπομονή, να ρίχνουμε βακτήρια ανάλογα των οδηγιών του σκευάσματος και να τρίβουμε τροφουλα ανά 3,4 μέρες. Καλό είναι να υπάρχει καλή ανατάραξη του νερού για μια καλύτερη οξυγόνωση των βακτηρίων, υψηλή θερμοκρασία για να επιταχύνουμε τον μεταβολισμό των βακτηριδίων και δεν αλλάζουμε το νερό μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος πλήρως και δηλαδή όπως προαναφέραμε όταν φτάσουμε να μετράμε μόνο ΝΟ3!

Εφόσον φτάσουμε τελικός στο τελευταίο στάδιο να μετράμε μόνο ΝΟ3, καλό είναι πριν βάλουμε κάποιο ζωντανό να ξαναρίξουμε τροφή και να περιμένουμε 3 ημέρες για να επιβεβαιώσουμε ότι πλέον δεν κάνουν την εμφάνιση τους τα νιτρώδη ΝΟ2 και ότι έχουμε απλά μόνο αύξηση των νιτρικών ΝΟ3. Σε αυτή την φάση είμαστε έτοιμοι και σίγουροι ότι μπορούμε να αρχίσουμε να φιλοξενούμε κάποιους φίλους μας και αυτό θα γίνει σταδιακά βάζοντας αρχικά μόνο ένα ζεύγος ψαριών και συνεχίζοντας με ποιο πολλά μετά από καμία εβδομάδα. Όσο αφορά κάποια είδη βυθού, όπως γατόψαρα, γαρίδες και σαλιγκάρια καλό είναι να περιμένουμε τουλάχιστον 3 μήνες πριν την εισαγωγή τους μια που ο βυθός θέλει περισσότερο χρόνο για να ωριμάσει και πολλά από αυτά τα ζωντανά είναι ευαίσθητα σε μη ισορροπημένες συνθήκες του νερού και του βυθού.

Πριν όμως την εισαγωγή κάποιου ζωντανού όπως και να έχει, εφόσον τελειώσει ο κύκλος του Αζώτου θα πρέπει πρώτα να κάνουμε μια γενναία αλλαγή νερου, της τάξεως του 50%.
Καλό είναι λοιπόν η αλλαγή του νερού να γίνεται με προετοιμασμένο νερό. Και δηλαδή να κάνουμε χρήση κάποιου πλαστικού δοχείου ή πλαστικό βαρελάκι (πχ, αυτό για τις ελιές) το οποίο να μπορεί να εμπεριέχει έστω τα μισά λίτρα του ενυδρείου μας. Εκεί μέσα βάζουμε το νερό της αλλαγής το πολύ δυο, τρεις μέρες πριν και 1 ώρα πριν την αλλαγή προσθέτουμε και το αντιχλωριο. Μια αεραντλία ή κοινή αντλία είναι χρήσιμη επίσης για να μην μένει στάσιμο το νερό και για μια καλύτερη μίξη του αντιχλωριου, συν έναν θερμαντήρα για να προετοιμάζουμε την θερμοκρασία παραπλήσια του ενυδρείου μας μια που τα ψάρια μας είναι ψυχρόαιμα και προσαρμόζονται στην θερμοκρασία του περιβάλλοντος που ζούνε, και υπάρχει κίνδυνος πάντα κάποιου θερμικού σοκ που μπορεί να αποβεί και μοιραίο ή να παρουσιάσουν κάποια αρρώστια σε μια απότομη εναλλαγή της θερμοκρασίας της κάθε αλλαγής νερού.

Καταλαβαίνω πως για πολλούς το να έχουν ένα βαρελάκι κάπου μέσα στο σπίτι μπορεί να φαντάζει δύσκολο, οπότε στην περίπτωση που κάνουμε την αλλαγή άμεσα από την βρύση, τότε αυτή θα πρέπει να γίνεται σιγά σιγά κατά το γέμισμα του ενυδρείου για να δώσουμε το χρόνο στα ψάρια να προσαρμοστούν στην αυξομείωση της θερμοκρασίας και προσθέτουμε αρχικά το αντιχλωριο που αντιστοιχεί τα λίτρα της αλλαγής. Καλό είναι να αποφεύγουμε την χρήση του θερμοσίφωνα μια που οι χαλκό σωληνώσεις μπορεί να δηλητηριάσουν τα ψάρια μας εάν κάτι δεν πάει καλά.

Εν τέλη, η μέθοδος στρωσίματος με την προσθήκη τροφής είναι απλή και πάνω από όλα ακίνδυνη για τα ζωντανά μας μια που όταν τα εισάγουμε έχουμε ήδη ένα ενυδρείο με ενεργή βιολογία και έτοιμη να δεχθεί τους ρύπους των ψαριών μας χωρίς κάποια ιδιαίτερη ανωμαλία. Αφήστε λοιπόν την φύση να κάνει το έργο της και το μόνο που χρειάζεται από εμάς είναι λίγο υπομονή αρχικά για να χαρούμε μετά στο έπακρο τα ζωντανά μας. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι στρωσίματος με σκευάσματα 24ωρου αλλά προσωπικά πιστεύω ότι χρειάζονται την ανάλογη εμπειρία, πράγμα το οποίο ένας αρχάριος δεν κατέχει και δεύτερον όπως και να έχει μπορούμε να στρεσάρουμε τα ζωντανά μας και να αρρωστήσουν στο κοντινό μέλλον (σύνδρομο νέου ενυδρείου) με ανεπανόρθωτες συνέπειες.

 


 

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Nikos Malissovas έγραψε:

Τροφή μέσα σε ένα δυχτακι και την αλλάζεις κάθε 2 μέρες..να έχουν κάτι να φάνε τα βακτήρια..και υπομονή καμία 20αρια μέρες..αν και όπως σου είπαμε είναι μικρό για ψάρια..και να στρώσει με τον καιρό θα έχεις θέματα..πάρε ένα μεγαλύτερο μεταχειρισμένο :)

Και κρατησε αυτό για καραντίνα (ενυδρείο σε περίπτωση που κάποιο ψάρι αρρωστήσει για να κάνεις εκεί θεραπείες)

Θα πάρω άλλο πιο μεγαλο τον άλλο μήνα απλά θέλω να δω πως λειτουργεί η όλη φάση να μάθω κ όχι να πάρω να βάλω ψαράκι κ να πεθάνουν πάλι θα το κάνω αυτό με τη τροφή όμως κάπου διάβασα εδώ σε κάποιο άλλο θέμα δε θυμάμαι ότι αν μείνει τροφή κάτω δεν είν' καλό για όταν θέλουμε να στρώσουμε ενυδρείο κ ότι πρέπει να ρίχνουμε λίγη τροφή ώστε ένα λεπτό να μην υπάρχει κ να μη κάθεται κάτω όμως τώρα που δεν έχω ψάρια πως θα καταναλωθεί η τροφή δε θα υπάρξει πρόβλημα αν μείνει μες το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Θα πάρω άλλο πιο μεγαλο τον άλλο μήνα απλά θέλω να δω πως λειτουργεί η όλη φάση να μάθω κ όχι να πάρω να βάλω ψαράκι κ να πεθάνουν πάλι θα το κάνω αυτό με τη τροφή όμως κάπου διάβασα εδώ σε κάποιο άλλο θέμα δε θυμάμαι ότι αν μείνει τροφή κάτω δεν είν' καλό για όταν θέλουμε να στρώσουμε ενυδρείο κ ότι πρέπει να ρίχνουμε λίγη τροφή ώστε ένα λεπτό να μην υπάρχει κ να μη κάθεται κάτω όμως τώρα που δεν έχω ψάρια πως θα καταναλωθεί η τροφή δε θα υπάρξει πρόβλημα αν μείνει μες το ενυδρείο?

Αυτό που διάβασες έχει να κάνει με το στρωμένο ενυδρείο. Στην δική σου περίπτωση που το ενυδρείο σου είναι άστρωτο, προσπαθούμε να δημιουργήσουμε ρύπους.

Διάβασε αυτό που σου έδωσα παραπάνω και θα καταλάβεις, τι προσπαθούμε να κάνουμε στη διαδικασία του στρωσίματος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Θα πάρω άλλο πιο μεγαλο τον άλλο μήνα απλά θέλω να δω πως λειτουργεί η όλη φάση να μάθω κ όχι να πάρω να βάλω ψαράκι κ να πεθάνουν πάλι θα το κάνω αυτό με τη τροφή όμως κάπου διάβασα εδώ σε κάποιο άλλο θέμα δε θυμάμαι ότι αν μείνει τροφή κάτω δεν είν' καλό για όταν θέλουμε να στρώσουμε ενυδρείο κ ότι πρέπει να ρίχνουμε λίγη τροφή ώστε ένα λεπτό να μην υπάρχει κ να μη κάθεται κάτω όμως τώρα που δεν έχω ψάρια πως θα καταναλωθεί η τροφή δε θα υπάρξει πρόβλημα αν μείνει μες το ενυδρείο?

 

Θα σε παρακαλούσα να χρησιμοποιείς ολοκληρωμένες προτάσεις, χρησιμοποιώντας συντακτικό, κόμματα και τελείες. Πραγματικά είναι πολύ κουραστικό (για μένα τουλάχιστον) να διαβάζω τα κείμενά σου, ίσως συμβαίνει και με άλλους συγχομπίστες αυτό και έτσι αποφεύγουν ν'απαντήσουν στο θέμα σου.

 

Φιλικά, Χρήστος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το χρόνο σας κ τις απαντήσεις σας τελικά ήταν η το φίλτρο που χαμέ βάλει ανάποδα ή ένα κοχύλι που χά μέσα χωρίς να το χω βράσει κ ίσως απ'οτι μου πε κάποιος να χε μύκητες κ τ'οτι έβαζα 5 μέρες βακτήρια ενώ ο άνθρωπος σ'ενα καινούριο pet shop μου πε 1 μερα κ το μπουκαλάκι έγραφε μια φορά τη βδομάδα τα βγάλαμε όλα τα πλυνα έβγαλα το κοχύλι έριξα 1 μέρα βακτήρια κ αντιχλώριο κ την επόμενη ψαρακι(χήρα)κ ένα gubi κ έζησε ευτυχώς κ όλα οκ είν' η 3 μέρα που τα έχω

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Εβαλες και παλι ψαρια σε αστρωτο ενυδρειο!Σε λιγο θα ψοφησουν κι αυτα.Δυστυχως δεν θελεις ν'ακουσεις τιποτα απο αυτα που σου λεμε!

Link to comment
Share on other sites

Μου παν ότι παλια κάναν καιρό να στρωσουν τα ενυδρεία τώρα με τα βακτήρια που βάζεις μπορείς κ σε 24 ώρες να βάλεις ψάρι δε ξέρω μπορεί να ναι κ λάθος αν ήταν θα χαν πεθάνει ήδη την ίδια μέρα η σε λίγα λεπτά όπως κάναν όλα όταν είχα βάλει ανάποδα το φίλτρο κ βάζα 5 μέρες βακτήρια τώρα που βάλα μία κ τα βάλα την επόμενη 3 μέρες μια χαρά είν' τα ψάρια μέχρι στιγμης

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν πεθαινουν παντα την ιδια μερα.Καιγονται σιγα σιγα απο την αμμωνια η τους δημιουργουνται, ανεπανορθωτα πολλες φορες, προβληματα υγειας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Ευχαριστώ για το χρόνο σας κ τις απαντήσεις σας τελικά ήταν η το φίλτρο που χαμέ βάλει ανάποδα ή ένα κοχύλι που χά μέσα χωρίς να το χω βράσει κ ίσως απ'οτι μου πε κάποιος να χε μύκητες κ τ'οτι έβαζα 5 μέρες βακτήρια ενώ ο άνθρωπος σ'ενα καινούριο pet shop μου πε 1 μερα κ το μπουκαλάκι έγραφε μια φορά τη βδομάδα τα βγάλαμε όλα τα πλυνα έβγαλα το κοχύλι έριξα 1 μέρα βακτήρια κ αντιχλώριο κ την επόμενη ψαρακι(χήρα)κ ένα gubi κ έζησε ευτυχώς κ όλα οκ είν' η 3 μέρα που τα έχω

 

πριν 3 ώρες, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Μου παν ότι παλια κάναν καιρό να στρωσουν τα ενυδρεία τώρα με τα βακτήρια που βάζεις μπορείς κ σε 24 ώρες να βάλεις ψάρι δε ξέρω μπορεί να ναι κ λάθος αν ήταν θα χαν πεθάνει ήδη την ίδια μέρα η σε λίγα λεπτά όπως κάναν όλα όταν είχα βάλει ανάποδα το φίλτρο κ βάζα 5 μέρες βακτήρια τώρα που βάλα μία κ τα βάλα την επόμενη 3 μέρες μια χαρά είν' τα ψάρια μέχρι στιγμης

Βγάλτα ψάρια, πήγαινε τα πίσω και στρώσε το ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω κάτι πήγα πήρα τεστάκια είχα 3 ψαράκια είν' οκ εχτός από 1 moly που από χτές πάει κάτω στο πάτο κουνάει τα πτερύγια του αλλά δεν ανεβαίνει προς τα πάνω είν' όλα στι τιμές που είν' οκ εχτός το ph που είν' στο 8 τι μπορώ να κανω κ το από πάνω που γράφει kh είν' στο 15 τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Nα ρωτήσω κάτι πήγα πήρα τεστάκια είχα 3 ψαράκια είν' οκ εχτός από 1 moly που από χτές πάει κάτω στο πάτο κουνάει τα πτερύγια του αλλά δεν ανεβαίνει προς τα πάνω είν' όλα στι τιμές που είν' οκ εχτός το ph που είν' στο 8 τι μπορώ να κανω κ το από πάνω που γράφει kh είν' στο 15 τι κάνω?

Δηλαδη τι τιμες εχεις σε αμμωνια νιτρωδη νιτρικα?

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Ένας ιχθυολόγος μου είπε να ρίξω λίγο ψιλοκομμένο ο αρακά αν έχει κάτι μέσα το ψαράκι θα το εξαφανίσει κ ότι κάποια ψάρια δεν είν' ανθεκτικά στο σκληρό νερό μου πε να το παρακολουθώ κ να δω αν δω ότι πλαγιάζει η κάνει το ίδιο κ τ'αλλο ψάρι τότε να το βγάλω απ' το ενυδρείο η χήρα όμως είναι μια χαρά αυτό ειναι κάτω κ μόνο για φαί ανεβαίνει πανω

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

To no3 k no2 είναι 0 κ 1η αμμωνία ποια είναι?

Ammonia ή ΝΗ3

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου χει τέτοια ένδειξη το χαρτάκι που βάλα μέσα μου παν ότι αφού αυτά είναι 0 κ 1 δεν θα χει αμμωνία απλα θα ναι το ph κάπως εδώ που μένω μου πε είναι νωρίς να βάλω φάρμακα να παρακολουθώ το ψαράκι κ να μιλήσω ξανά μαζί τους αν δω κάποια σημάδια στο σώμα του κ ότι μπορεί να συνελθει

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Δεν μου χει τέτοια ένδειξη το χαρτάκι που βάλα μέσα μου παν ότι αφού αυτά είναι 0 κ 1 δεν θα χει αμμωνία απλα θα ναι το ph κάπως εδώ που μένω μου πε είναι νωρίς να βάλω φάρμακα να παρακολουθώ το ψαράκι κ να μιλήσω ξανά μαζί τους αν δω κάποια σημάδια στο σώμα του κ ότι μπορεί να συνελθει

Εκανες τεστακια σε στικ?Το καλυτερο θα ηταν να παρεις υγρα τεστ.Η αμμωνια ειναι πολυ βασικο τεστ για αρχη.Τα φαρμακα που αναφερεις ειναι αλλο πραγμα και συγκαταλεγεται στη θεραπεια του ψαριου.Πρωτα πρεπει να τελειωσουμε με τις παραμετρους του νερου και αν ειναι ολα οκ παμε παρακατω..:D

Μην αγχωνεσαι παντως ..Ολες ετσι ξεκινησαμε(κι ακομη παλευουμε):usd:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Ένας ιχθυολόγος μου είπε να ρίξω λίγο ψιλοκομμένο ο αρακά αν έχει κάτι μέσα το ψαράκι θα το εξαφανίσει κ ότι κάποια ψάρια δεν είν' ανθεκτικά στο σκληρό νερό μου πε να το παρακολουθώ κ να δω αν δω ότι πλαγιάζει η κάνει το ίδιο κ τ'αλλο ψάρι τότε να το βγάλω απ' το ενυδρείο η χήρα όμως είναι μια χαρά αυτό ειναι κάτω κ μόνο για φαί ανεβαίνει πανω

Άμα συνεχίζεις να ρωτάς τους ''ειδικούς'' ιχθυολόγους και να μη λαμβάνεις υπόψη τις συμβουλές που σου δείνουμε φυσιολογικό είναι που είχες, έχεις και θα έχεις απώλειες. Απορώ γιατί συνεχίζεις και μας ρωτάς. Σου είπαμε να στρώσεις σωστά το ενυδρείο (θέλει χρόνο) και εσύ επιμένεις να πιστεύεις ότι όλα έγιναν εντάξει σε 1 μέρα που έριξες τα μαγικά βακτήρια. Να φανταστώ ότι έχεις ακόμα το 16λιτρο ενυδρείο με 3 ψάρια μέσα.. Το θέμα δεν είναι μόνο να θεραπεύουμε τις ασθένειες και να συνεχίζουμε... Καλό είναι και να αναρωτιόμαστε τι τις προκαλεί και να βελτιωνόμαστε.   

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Nα ρωτήσω κάτι πήγα πήρα τεστάκια είχα 3 ψαράκια είν' οκ εχτός από 1 moly που από χτές πάει κάτω στο πάτο κουνάει τα πτερύγια του αλλά δεν ανεβαίνει προς τα πάνω είν' όλα στι τιμές που είν' οκ εχτός το ph που είν' στο 8 τι μπορώ να κανω κ το από πάνω που γράφει kh είν' στο 15 τι κάνω?

Τι τεστάκια έχεις; υγρά; Το ph 8 δεν είναι σημαντικό πρόβλημα. Πολλά δίκτυα ύδρευσης τέτοιο ph έχουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Άμα συνεχίζεις να ρωτάς τους ''ειδικούς'' ιχθυολόγους και να μη λαμβάνεις υπόψη τις συμβουλές που σου δείνουμε φυσιολογικό είναι που είχες, έχεις και θα έχεις απώλειες. Απορώ γιατί συνεχίζεις και μας ρωτάς. Σου είπαμε να στρώσεις σωστά το ενυδρείο (θέλει χρόνο) και εσύ επιμένεις να πιστεύεις ότι όλα έγιναν εντάξει σε 1 μέρα που έριξες τα μαγικά βακτήρια. Να φανταστώ ότι έχεις ακόμα το 16λιτρο ενυδρείο με 3 ψάρια μέσα.. Το θέμα δεν είναι μόνο να θεραπεύουμε τις ασθένειες και να συνεχίζουμε... Καλό είναι και να αναρωτιόμαστε τι τις προκαλεί και να βελτιωνόμαστε.   

Με τον ορο ειδικοι ιχθυολογοι τι εννοει ? 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Nα ρωτήσω κάτι πήγα πήρα τεστάκια είχα 3 ψαράκια είν' οκ εχτός από 1 moly που από χτές πάει κάτω στο πάτο κουνάει τα πτερύγια του αλλά δεν ανεβαίνει προς τα πάνω είν' όλα στι τιμές που είν' οκ εχτός το ph που είν' στο 8 τι μπορώ να κανω κ το από πάνω που γράφει kh είν' στο 15 τι κάνω?

 

Μιας και ξεκίνησες στραβά, και συνέχισες το ίδιο στραβά, βρες μπόλι άμεσα για να μην ταλαιπωρείς τα ψαράκια άδικα.

 

Οι μετρήσεις για ph και kh έχουν δευτερεύουσα σημασία.

Σημαντικό είναι να έχεις μετρήσεις από NH3/NH4 (αμμωνία), N02 (νιτρώδη).

Αυτές οι μετρήσεις είναι πολύ σημαντικές τώρα στην αρχή γιατί ανάλογα με το αποτέλεσμα μας δείχνουν αν υπάρχει τοξικότητα στο νερό.

Στα γράφω λίγο υπεραπλουστευμένα για να μην σε μπερδέψω. Παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο αλλά για αρχή πρόσεξε αυτά.

Βρες μπόλι άμεσα.:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...