Jump to content

Είμαι καινούρια κ ασχετη κ θα ήθελα κάποια βοηθεια


Αθηνα000

Recommended Posts

πριν 29 λεπτά, το μέλος Γιωργος Betta έγραψε:

 

Ειδικα οσο ειναι μικρος ειναι οκει τα 15 λιτρα αλλωστε και στο προφιλ τους στο φορουμ λεει 10-15 το λιγοτερο (το θεωρω λαθος γιατι οποιος το δει μπορει να παρει και λιγοτερα λιτρα)αλλα αυτο που θελω να πω ειναι πως ειναι επιτρεπτα για ενα ψαρι(ειδικα μικρο σε ηλικια ξαναλεω) απλως κι εγω συμφωνω μαζι σου οτι το θεμα ειναι να νιωθεις κι εσυ οτι ειναι πραγματικα χαρουμενο το ψαρι..γι αυτο κι εγω τους εχω σε 40-60 λιτρα .Αν θα μπορουσε πιο μετα η Αθηνα να αγορασει περισσοτερα λιτρα θα ηταν ιδανικο..το θεμα ειναι να καταλαβει οτι τα 15 λιτρα ειναι λιγα γενικα ωστε να την βοηθησουμε..αυτο

 

Μπραβο φιλε μου!:thumbsu:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 4 ώρες, το μέλος Γιωργος Betta έγραψε:

Καλησπερα και απο εμενα..δεν εχω ασχοληθει πολυ με το θεμα αλλα πρεπει.Καταρχην τοσα ατομα λεμε το ιδιο πραγμα,ψαρια σαν τα molly η τα γκαπυ χρειαζονται περισσοτερα λιτρα για να ζησουν αλλα και για να ειναι χαρουμενα..επειδη για εμενα τουλαχιστον, ενα ψαρι οσο μικρο κι αν ειναι πρεπει να χει τον χωρο του ..ειναι που ειναι φυλακισμενα(γιατι ελευθερα δεν τα λες) ας τους δωσουμε ο,τι καλυτερο μπορουμε.Το να κρατας 3 ψαρια σε 15 λιτρα (ακομα και τα πιο μικρα ψαρια που υπαρχουν) ειναι σαν να κρατανε εσενα σε κελι..οποτε οπως καταλαβαινεις για να ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΝ εκει μεσα θα χρειαζονται καθε δυο μερες μεγαλη αλλαγη νερου..και παλι μιλαμε για συνθηκες ασχημες λογω χωρου οποτε δεν θα σου ζησουν πολυ .Δεν θα μιλησω για την βιολογια του ενυδρειου επειδη πιστευω πως για να κρατησεις ισσοροπια σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο χρειαζεται πολυ εμπειρια.Θα προτεινω για τα λιτρα σου εναν μονομαχο χωρις πολλα πολλα.Μαυρο η ασπρο χαλικακι(γενικα γηινα χρωματα),ενα φυτακι(πχ anubia) για να βοηθαει λιγο στις συνθηκες που ζει το ψαρι.Αυτο ειναι το μονο που μπορεις σε 15λιτρα..απο εκει και περα για 2-3ψαρια που λες δεν γινεται..θα πρεπει να πας σε κατι μεγαλυτερο αναγκαστικα.Δινω και φωτογραφιες (βεβαια αν ψαξεις θα βρεις πολυ πιο ωραιες)για να σε πεισω για την ομορφια και την μοναδικοτητα αυτου του ψαριου!

IMG_20180424_124714_195.jpg

20180331_153137.jpg

Είναι πολύ όμορφα είχε κ τ'αγορι μου μονομάχο εννοείται πως το ενυδρείο δεν είναι κατάλληλο το είπα απ' την αρχή θα πάρω τον άλλο μήνα μεγαλύτερο για να είναι κ αυτά πιο άνετα δεν ήξερα ότι ήταν λίγα τα λίτρα κ δεν θα ναι άνετα δεν μου το πε κ κάνεις 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω καταλάβει ότι είν' μικρό το ενυδρείο κ όπως είπα τον άλλο μήνα θα πάρω ένα μεγαλύτερο επειδή κ γω θέλω να ειναι άνετα κ καλά τα ψάρια 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω αν είν' άρρωστο ή όχι με το που ανοίξω το καπάκι να ρίξω φαγητό κολυμπάει μια χαρά κ πάει κατευθείαν πάνω άλλαξα αρκετό νερό σήμερα ξανά κ το βλέπω ότι σήμερα είναι καλύτερα κολυμπάει όπως πριν πάνω κάτω απλά κάποιες στιγμές κάθεται κάτω τον άλλο μήνα θα τα βάλω σε ποιο μεγάλο κ με ποιο καλό φίλτρο να γίνεται πιο σωστά γιατί το βλέπω κ γω ότι θέλουν να να κολυμπήσουν κ χτυπάνε στο τζάμι καμιά φορά 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

 

Αλλαζουμε παλι ρωτα.

 

Τα χρυσοψαρα ποσα ειναι, σε τη ενυδρειο ειναι ( λιτρα )?

Τη μεγεθος εχουν?

Καθε ποτε κανει αλλαγη νερου?

Και ποσο νερο αλλαζει?

Καθε ποτε ταιζει?

Τη αλλες ρουτινες ακολουθει?

Αθηνα, αν εχει την καλοσυνη μπορεις να μου δωσεις μια απαντηση εδω.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Αθηνα, αν εχει την καλοσυνη μπορεις να μου δωσεις μια απαντηση εδω.

Ευχαριστω!

1 χρυσόψαρο έχει η μαμά μου δε ξέρω το μέγεθος πάντως είναι μεγάλο δεν έχει φίλτρο κ δεν το αλλάζει καθόλου συχνά το νερό όταν το άλλαζε αλλά χρυσόψαρα που είχε πέθαναν γρήγορα μου χε πει ενώ αυτό που δε τον αλλάζει συχνά ζεί τόσα χρόνια το ταιζει κάθε μέρα νομίζω η μέρα παρά μέρα 1 φορά δε ξέρω κ λεπτομέρειες δε μένω εκει πλεον τα λίτρα δε τα γνωρίζω αλλά είν' πιο πολλά απ' τα δικά μου

Έγινε επεξεργασία - Αθηνα000
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, rafael said:

Δεν συμφωνω καθολου μ'αυτο!Eπειδη αγοραζουμε τους μονομαχους απο ποτηρακια δεν σημαινει οτι τους ειναι αρκετα τα 16 λιτρα.Ειμαι της αποψης κατω απο 25 λιτρα κανενα ψαρι!

Φίλε @rafaelειδικά για μονομάχους είναι δυνατόν να τους έχεις και σε 17 και σε 20 (άσχετο εάν εγώ έχω 2, 38 λίτρα μονομάχοενυδρεια και τώρα ετοιμάζω και 1, 30 λίτρο) ΑΛΛΑ όπως προείπα τα 15 και τα 17 λίτρα είναι μια πρόκληση στην οποία πρέπει να είσαι τυπικός και προσεκτικός και "διαβασμένος" γιατί όλες οι συνθήκες είναι εξαιρετικά ευμεταβλητες και εάν συμβεί το οτιδήποτε δεν είναι εύκολο να το προλάβεις. Οπότε πρέπει να είσαι διαρκώς απο πάνω και να παρακολουθείς, κατά συνέπεια αυτό γίνεται αγχωτικό και έτσι δεν απολαμβάνεις και το χόμπι. Αυτό μόνο όσο αναφορά τις συνθήκες νερού. Τώρα τα λίτρα με τον χαρακτήρα του μονομάχου είναι ένα παιχνίδι 50/50. Υπάρχουν μονομάχοι που έχουν δικά τους 40 λίτρα  και 60 λίτρα και αράζουν σε μια γωνιά του ενυδρείου που τους αρεσει σχεδόν όλη μέρα  (αντέ το πολύ να κάνουν καμία 10 άρια βόλτες μέσα σε όλα αυτά τα λίτρα), υπάρχουν και άλλοι που εξερευνούν κάθε γωνιά του ενυδρείου και δεν μενούν στάσιμοι ποτέ. Έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του μονομάχου γιατί ο καθένας έχει τις ιδιοτροπίες του και οριοθετεί διαφορετικά την περιοχή του. Όπως και να έχει αυτό που θα συνιστούσα στον καθέναν είναι να πράξει αυτό που πραγματικά θέλει ΑΛΛΑ όσο πιο μικρό τόσο μεγαλύτερες είναι και οι προκλήσεις. Εάν ο καθένας έχει την όρεξη να ασχοληθεί, να αφιερώσει χρόνο και να απολαύσει το χόμπι έστω και σαν πρόκληση θα έλεγα "go for it". Εάν ισχύει όμως το αντίθετο θα έλεγα "save it for another day". 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Αθηνα000 έγραψε:

Τπτ δεν σκόπευα ν'ασχοληθω με το χόμπυ επαγγελματικά  δ έχω τόσο ελεύθερο χρόνο ούτε θα περνά ένα σωρό ψάρια ούτε τεράστιο ενυδρείο κ όλα όσα χρειάζονται ήθελα απλά ένα δύο ψαράκια δεν ήξερα ότι χρειάζονται να κάνεις μετρήσεις η ότι κάποια ψάρια δεν αντέχουν στο σκληρό νερό κ πολλά άλλα που έμαθα η ότι στρώνεις ενυδρείο κτλ ένα χρυσόψαρο που είχα δεν ήθελε τέτοια πράγματα κ ζεί ακόμα το χει η μαμά μου δλδ 

Ωραία τότε τι ψάρι ακριβώς σου αρέσει για να καταλήξουμε κάπου με τα έξοδα και τα λίτρα και την ρουτίνα του..... αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν θα το στρώσεις.... όλοι μας πιστεύω κάνουμε λάθη!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...