Jump to content

Η χελώνα μου κοιμάται συνέχεια


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Εχω 2 νεροχελωνες (πολυ μικρες) σε χελωνιερα, μεχρι να μπορεσω να παρω ενυδριο. Η μια χελωνα κοιμαται συνεχεια και δεν ξυπναει ευκολα! Επισης καμια φορα σπρωχνει η μια την αλλη, αλλα δεν καταλαβαινω αν παιζουν η αν τσακονονται!!Θα ηθελα μερικες συμβουλες γιατι δεν ειχα ποτε χελωνες!! Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως ηρθες!Η χελωνιτσα σου ειναι νωχελικη επειδη-φανταζομαι- δεν εχει τις συνθηκες εκεινες που θα την κρατουσαν ξυπνια.Προσπαθει δηλαδη να κανει αυτο που θα εκανε στη φυση....να πεσει σε χειμερια ναρκη.Η ελλειψη θερμαντηρα στο νερο,η ελλειψη λαμπτηρων uva,uvb την υποχρεωνουν να επιβραδυνει τον μεταβολισμο της για να επιβιωσει.Μπορεις να μπεις στο φορουμ στην κατηγορια

Αμφίβια και νεροχελώνες

και να βρεις ολες τις πληροφοριες που χρειαζεσαι .Το οτι σπρωχνονται σημαινει μαλλον ανταγωνισμο μιας και οι νεροχελωνες ειναι μοναχικα ζωα και  δεν απολαμβανουν  ιδιαιτερα την παρουσια αλλων ατομων.Αυτο ομως μην σε ανησυχει γιατι θα δημιουργηθει μεταξυ τους μια ιεραρχια.Αυτα προς το παρων και μην διστασεις να ρωτησεις,ειμαστε εδω για να βοηθησουμε και να βοηθηθουμε!:D

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος rafael έγραψε:

Καλησπερα και καλως ηρθες!Η χελωνιτσα σου ειναι νωχελικη επειδη-φανταζομαι- δεν εχει τις συνθηκες εκεινες που θα την κρατουσαν ξυπνια.Προσπαθει δηλαδη να κανει αυτο που θα εκανε στη φυση....να πεσει σε χειμερια ναρκη.Η ελλειψη θερμαντηρα στο νερο,η ελλειψη λαμπτηρων uva,uvb την υποχρεωνουν να επιβραδυνει τον μεταβολισμο της για να επιβιωσει.Μπορεις να μπεις στο φορουμ στην κατηγορια

Αμφίβια και νεροχελώνες

και να βρεις ολες τις πληροφοριες που χρειαζεσαι .Το οτι σπρωχνονται σημαινει μαλλον ανταγωνισμο μιας και οι νεροχελωνες ειναι μοναχικα ζωα και  δεν απολαμβανουν  ιδιαιτερα την παρουσια αλλων ατομων.Αυτο ομως μην σε ανησυχει γιατι θα δημιουργηθει μεταξυ τους μια ιεραρχια.Αυτα προς το παρων και μην διστασεις να ρωτησεις,ειμαστε εδω για να βοηθησουμε και να βοηθηθουμε!:D

Καταλαβα ευχαριστω πολυ!! εχω βαλει απο πανω τους μια λαμπα γραφειου  παντως για να ζεστενονται.. ελπιζω να εχω κανει καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Επισης, καθε ποτε να τις ταιζω? Απο τροφη εχω μονο γαριδες!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος kelly980 έγραψε:

Επισης, καθε ποτε να τις ταιζω? Απο τροφη εχω μονο γαριδες!

 

εγω τις ταιζω 3 φορες την ημερα και καμια φορα 2 οσο για διατροφη και εγω τωρα εμαθα με την βοηθεια του rafael kai toy rik διαβασε τοτελευταιο μου θεμα νομιζω καπου που εχουν γραψει για διατροφη

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να πεσει η χελωνα αυτην την εποχη σε χειμερια ναρκη? Γιατι η μια χελωνα εχει κλειστα τα ματια και δεν κινειτε  καθολου! Μηπως ψωφισε? :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...