Jump to content

Το φυτό είναι αυτό;


Sakissss

Recommended Posts

Μου έκανε δώρων σήμερα ο Πειραιάς αυτό το φυτό κ ξέχασα να ρωτήσω τι είναι για να δω τις απαιτήσεις του.. Μπορείτε να το αναγνωρίσετε; Είναι δίπλα και αριστερά απ' την Ανουμπια το πιο ψηλό με τα κόκκινα τα φύλλα.ae6f01d01ecc258ccaa5cb84a238863d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο είδος Echinodorus πρέπει να είναι Σάκη. Για κάνε μια αναζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

Echinodorus ozelot. :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος dinatoskrikos έγραψε:

Επειδη εχω και echinodorus ozelot και red senna θα ελεγα οτι μοιαζει πιο πολυ στο δεύτερο.

Μπορεί και να έχεις δίκιο, μιας και παρατηρώ ότι τα φύλλα του είναι πιο μακρόστενα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.. Μάλλον το red senna είναι.. ξέρετε τι απαιτήσεις έχει; Μιας και δεν έχω υπόστρωμα. Το ενυδρείο είναι 80λ και από λάμπες έβαλα λεδ σύνολο 43 βατ από τα οποία το ένα μέτρο είναι κόκκινο rgb.. μέσα έχω κερατοφυλλα java moss και αυτό το φυτό..cfdcb577a3c051313360faf8064e64f8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φως μετριο. Ταμπλετα στη ριζα παντα. Λιγοτερο αναγκη για λιπανση στηλης υδατος. Co2 βοηθά επισης παντα και σε ολα.

Επειδή μεγαλωνει πολυ θα το βαζα προς γωνια γιατι θα σ κλεισει το ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωραίο το φυτάκι σου, να το χαρείς να κοκκινίζει. :thumbsu:

Για ένα ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων με μια  ταμπλετίτσα (κοντά -όχι απευθείας) στις ρίζες είσαι καλά. Αν βάλεις και μπουκάλα co2 αργότερα θα το δεις να φουντώνει τονίζοντας τα χρώματα του. 

Όσο για τη θέση, θα το έβαζα στα 2/3 του μήκους για να μην χαθεί και να μην αποπροσανατολίζει τον θεατή (σε περίπτωση που το βάλεις άκρη). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...