Jump to content

Recommended Posts

Εξαφάνιση ανηλίκου αρσενικού cherry barb. Μπορείτε να βοηθήσετε; Η τελευταία φορά που το είδα ήταν Πέμπτη βράδυ κατά το τάΪσμα. Συνήθιζε να κρύβεται στο κενό μεταξύ του φίλτρου και του τζαμιού, δίπλα από τον θερμοστάτη. Αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο βρίσκονται 5 θηλυκά και 1 αρσενικό και αυτό ανήλικο(ο κυρίως ύποπτος). Οι ελπίδες σχεδόν εκμυδενίστηκαν σήμερα που μέτρησα και βρήκα αμμωνία 0,5 mg/l. Το θύμα μάλλον βρίσκεται σε αποσύνθεση, αλλά δεν έχει βρεθεί ίχνος! Έριξα και μια ματιά μέσα στο φίλτρο που ίσως και να μπορούσε να χωρέσει από εκεί που περνά το καλώδιο, αλλά τίποτα. Τί να κάνω;;;

(Μακάρι όλο αυτό να ήταν πλάκα:unsure:)           

  • Haha 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Ανεξηγητο....εγω που ελειψα για δυο μερες και οταν γυρισα δεν βρηκα κανενα γκουραμι απ τα δυο που ειχα?Ειχα μονο αυτα μες στο ενυδρειο,ενα κοπαδακι 10 ατομων νεον τετρα και λιγες γαριδες αμανο και red cherry..τι μπορει να εγινε?μεσα στο φιλτρο δεν ηταν και δεν χωραγαν,το ενυδρειο εχει καπακι ..τι μπορει να εγινε σε εμενα ? Μιλαμε για πραγματικη εξαφανιση σαν να τα ρουφηξε μαυρη τρυπα.Παει ενας μηνας και....

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Εξαφάνιση ανηλίκου αρσενικού cherry barb. Μπορείτε να βοηθήσετε; Η τελευταία φορά που το είδα ήταν Πέμπτη βράδυ κατά το τάΪσμα. Συνήθιζε να κρύβεται στο κενό μεταξύ του φίλτρου και του τζαμιού, δίπλα από τον θερμοστάτη. Αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο βρίσκονται 5 θηλυκά και 1 αρσενικό και αυτό ανήλικο(ο κυρίως ύποπτος). Οι ελπίδες σχεδόν εκμυδενίστηκαν σήμερα που μέτρησα και βρήκα αμμωνία 0,5 mg/l. Το θύμα μάλλον βρίσκεται σε αποσύνθεση, αλλά δεν έχει βρεθεί ίχνος! Έριξα και μια ματιά μέσα στο φίλτρο που ίσως και να μπορούσε να χωρέσει από εκεί που περνά το καλώδιο, αλλά τίποτα. Τί να κάνω;;;

(Μακάρι όλο αυτό να ήταν πλάκα:unsure:)           

Κάνε μια καλή αλλαγή νερού, και απόφυγε να ταίσεις για κανα δυό μέρες.

Μετράς NO2?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις κάποιο ξύλο ίσως να έχει χωθεί από κάτω και ειδικά αν είναι από την πίσω μεριά που δεν το βλέπεις ή μέσα σε κάποια τρύπα σε ξύλο-διακοσμητικό?

αν έχεις το μαμίσιο φίλτρο κοίτα μήπως εχει όντως περάσει μέσα και είναι ανάμεσα στα υλικά και άρα δεν το βλέπεις ή ίσως από την πίσω μεριά του φίλτρου?

κρίμα πάντως....

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ανακάτεψε προσεχτικά το χαλίκι-άμμο ,μπορεί να έχει θαφτεί.. το εχω πάθει

Link to comment
Share on other sites

@mik7  Λες και εμενα αυτο να επαθε;Τωρα αν σκαψω θα το βρω;

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Το να σκάβεις και γενικα να ανακατεύεις το βυθό, να ξέρετε ότι εγκυμονεί κίνδυνους.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Γιωργος Betta έγραψε:

@mik7  Λες και εμενα αυτο να επαθε;Τωρα αν σκαψω θα το βρω;

Σκάψε σκάψε και μπορεί να το βρεις και μαζί με αυτό και της αλγες :hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τη Νικολουλη να το ψάξει. Μην ανακατεβετε τον βυθό, θα γεμισετε άλγες. Τι νόημα έχει να βρεις ενα νεκρό ψαράκι (αν το βρεις)?

Θα το έχουν φαει τα υπολοιπα μόλις πεθανε (fresh meat)...

 

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Όποιος σκάβει στο βυθό για το οτιδήποτε θα εκδώσει massive amber alert μετά ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..σε ένα πράγμα θέλω να μείνω..στο ανακάτεμα του βυθού..μην το κάνεις..μια φορά το έκανα εν αγνοία μου και από 20 ψάρια μέσα σε 3 ώρες μείνανε 4..απελευθερονοντε εναερωβια βακτήρια τα οποία είναι άκρως βλαβερά και ανεβάζουν κατακόρυφα στιγμιαία την αμμωνία σου.τωρα για το χαμένο ψαράκι μπορεί να πέθανε και να διαλύθηκε μέσα στο ενυδρείο..να το φάγανε τα υπόλοιπα..το να κρύβετε το βρησκω λίγο δύσκολο ειδικά όταν υπάρχουν κι άλλα του ίδιου είδους μέσα στο ενυδρείο σου

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις σαλιγκάρια ή αλγοφαγα ή και γαρίδες κάντω.......κατά την γνώμη μου....

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Κάνε μια καλή αλλαγή νερού, και απόφυγε να ταίσεις για κανα δυό μέρες.

Μετράς NO2?

NO2 μέτρησα και μου έβγαλε 0, αλλά όπως μου έχουν πει τα τεστ Aquili δεν είναι αξιόπιστα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Άμα έχεις σαλιγκάρια ή αλγοφαγα ή και γαρίδες κάντω.......κατά την γνώμη μου....

Τι εννοείς?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

NO2 μέτρησα και μου έβγαλε 0, αλλά όπως μου έχουν πει τα τεστ Aquili δεν είναι αξιόπιστα.

Είναι μια ένδειξη, από το τίποτα. Τέλος πάντων για το θέμα σου, κάνε ότι σου έγραψα παραπάνω.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος PanosTetra έγραψε:

αν έχεις κάποιο ξύλο ίσως να έχει χωθεί από κάτω και ειδικά αν είναι από την πίσω μεριά που δεν το βλέπεις ή μέσα σε κάποια τρύπα σε ξύλο-διακοσμητικό?

αν έχεις το μαμίσιο φίλτρο κοίτα μήπως εχει όντως περάσει μέσα και είναι ανάμεσα στα υλικά και άρα δεν το βλέπεις ή ίσως από την πίσω μεριά του φίλτρου?

κρίμα πάντως....

Δεν έχω (προς το παρών) κανένα ξύλο ή διακοσμητικό. Το μόνο μέρος που μπορεί να βρίσκεται, αλλά δεν έχει νόημα να ψάξω είναι κάτω από το χαλικάκι. Τι να πω. Θα πέθανε ξαφνικά και τα υπόλοιπα θα το έθαψαν. Έτσι έχω αρχίσει πλέον να σκέφτομαι:(

Link to comment
Share on other sites

Το ανησυχητικό δεν είναι ότι μου πέθανε ένα ψαράκι για κάποιο λόγο και άντε ας είναι...Πριν μερικούς μήνες είχα άλλη μία τέτοια εξαφάνιση ανηλίκου cherry barb (τότε από λάθος του μαγαζάτορα μου έβαλε παραπάνω αρσενικό και είχα 3 αρσ. και 5 θηλ. -τώρα έχω 1 - 5) ,αλλά δεν έκανα ιδιαίτερο θέμα την εξαφάνιση.   

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Τι εννοείς?

Να πειράξει τον βυθό... αλλά μόνο όσο αφορά την άλγη.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Το ανησυχητικό δεν είναι ότι μου πέθανε ένα ψαράκι για κάποιο λόγο και άντε ας είναι...Πριν μερικούς μήνες είχα άλλη μία τέτοια εξαφάνιση ανηλίκου cherry barb (τότε από λάθος του μαγαζάτορα μου έβαλε παραπάνω αρσενικό και είχα 3 αρσ. και 5 θηλ. -τώρα έχω 1 - 5) ,αλλά δεν έκανα ιδιαίτερο θέμα την εξαφάνιση.   

Όταν ψοφούν τα μικρόψαρα που έχουμε στα ενυδρεία μας είναι πολύ συνηθισμένο να μην βρίσκουμε τα κουφάρια τους. Η αναλογία μια χαρά είναι και έτσι, που προέκυψε.

Αν δεν με πιστεύεις ρώτα και τον αρσενικό σου να σου το πει.:D

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Να πειράξει τον βυθό... αλλά μόνο όσο αφορά την άλγη.... 

Δανάη όταν ανακατέψει το βυθό, οι άλγες δεν θα είναι το μόνο πρόβλημα. Οπότε όταν προτείνουμε κάτι,  πρέπει να είμαστε απόλυτα σίγουροι, γιατί μπορούμε να προκαλέσουμε άθελά μας ζημιά.:) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δανάη όταν ανακατέψει το βυθό, οι άλγες δεν θα είναι το μόνο πρόβλημα. Οπότε όταν προτείνουμε κάτι,  πρέπει να είμαστε απόλυτα σίγουροι, γιατί μπορούμε να προκαλέσουμε άθελά μας ζημιά.:) 

Το ξέρω μα γιατί αυτό τον λόγο σου είπα μόνο σε θέμα της αλγης....:D

 

Αλλά έχεις δίκιο καθώς όμως όλα τα σχόλια έλεγαν περί αλγης ήθελα να τονίσω το ότι η άλγη δεν είναι πάντα πρόβλημα(άλλο ήθελα να πω)(άμα ήταν το μόνο πρόβλημα δηλαδή)

πριν 25 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Να πειράξει τον βυθό... αλλά μόνο όσο αφορά την άλγη.... 

 

Έγινε επεξεργασία - Danaesip
Κατάλαβα τι γκάφα έγραψα πριν
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Δεν έχω (προς το παρών) κανένα ξύλο ή διακοσμητικό. Το μόνο μέρος που μπορεί να βρίσκεται, αλλά δεν έχει νόημα να ψάξω είναι κάτω από το χαλικάκι. Τι να πω. Θα πέθανε ξαφνικά και τα υπόλοιπα θα το έθαψαν. Έτσι έχω αρχίσει πλέον να σκέφτομαι:(

Κάτι τέτοιο θα έγινε. Όπως και να έχει μην σκάψεις τον βυθό γιατί όπως λένε και οι παραπάνω θα ταράξεις την ισορροπία με ότι συνέπεια μπορεί να  έχει είτε στα υπόλοιπα ψάρια ή στο ενυδρείο.

Είναι περίεργο πάντως ότι έχεις ξαναχάσει ίδιο ψάρι χωρίς να ξέρεις τι απέγινε και ειδικά αν δεν έχεις διακοσμητικά που μπορεί να χωθεί σε σημείο που δεν φαίνεται. Μια φωτογραφία ίσως να βοηθούσε.

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

Παιδειά, κάνει κακό δηλαδή που ανακατέβω ελαφρά το βυθό με σκούπα κάθε εβδομάδα στην αλλαγή νερού, για να απομακρύνω τις ακαθαρσίες; Να το κάνω αυτό πιο σπάνια;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Παιδειά, κάνει κακό δηλαδή που ανακατέβω ελαφρά το βυθό με σκούπα κάθε εβδομάδα στην αλλαγή νερού, για να απομακρύνω τις ακαθαρσίες; Να το κάνω αυτό πιο σπάνια;

Το σιφωνάρισμα με την σκούπα δεν κάνει κακό.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Κάνε μια καλή αλλαγή νερού, και απόφυγε να ταίσεις για κανα δυό μέρες.

Μετράς NO2?

Σίγουρα να τα αφήσω 2 μέρες νυστικά; Εννοώ ότι τα άφησα πριν λίγες μέρες 1 μέρα νηστικά και τα 4 από τα 6 ψάρια είναι ακόμα στην ανάπτυξη. Σκέφτομαι μάλιστα να τους αυξήσω τη τροφή γιατί οι οδηγίες λένε για τα μικρά: 3-4 φορές τη μέρα κι εγώ τα ταΪζω 1.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...