Jump to content

Η αρχή είναι το ήμισι του παντός


aquageo

Recommended Posts

Καλησπέρα και χαιρετώ όλους σας! είμαι ο Γιώργος και έίχα απωθημένο να δημιουργείσω ένα θαλλασινό ενυδρείο με κοράλια! είχα γλυκού νερού και δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις θαλλασινού οπότε ξεκίνησα με μία δεξαμενή 140 λίτρα έβαλα αραγωνίτη και 5 κιλά νεκρό βράχο εχω ενα εσωτερικό φίλτρο και έριξα 4 κιλά αλατι ένα κιλό καθε μέρα και για μία εβδομάδα απο μία σταγώνα βακτήρια. τι άλλο θα χρειαστώ για αρχή και πότε μπωρώ να βάλω κοράλια και ψαράκια? ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλός όρισες στα αλατια :)

Πάμε από την αρχή ήρεμα κ όμορφα να τα δούμε όλα..

Βακτήρια από την στιγμή που αποφάσισες να πάρεις νεκρό βράχο θα πρέπει να ρίχνεις συνέχεια..όσο προτείνει ο κατασκευαστής δηλαδή για το στρώσιμο..το καλό είναι ότι δεν θα έχεις ανεπιθύμητους επισκέπτες στον βράχο αλλά το κακό είναι ότι θέλει πολύ υπομονή..

Αλάτι από αλάτι διαφέρει οπότε η δοσολογία που αναφέρεις δεν λέει κάτι..θα πρέπει να πάρεις ένα ρεφρακτομετρο να μετράς την αλατότητα σου που πρέπει να είναι 1024-1026..

Σκιμερ..για τα λίτρα σου θα χρειαστείς εκτός κ αν κάνεις συχνές αλλαγές γ προσέχεις πολύ στο τάισμα..αν βάλεις Κοραλία σκληρά τότε είναι ψιλομονοδρομος.

Wave maker,δεν αναφαιρεις ότι έχεις οπότε το λέω εγώ σε περίπτωση που δεν εχεις ότι είναι απαραίτητο..

Από το  φίλτρο σου μέσα θα βγάλεις τα πάντα και θα βάλεις αντιφωσφορο..

Αντίστροφη οσμωση δεν αναφέρεις οπότε θα σου πω ότι χρειάζετε..γιατί σε συνδυασμό νερό βρύσης με νεκρο βράχο οι άλγες θα κάνουν πάρτυ!!!

Δυστυχώς αν είσαι ανυπόμονος με νεκρο βράχο δεν θα μπορείς να βάλεις ψαράκια για πολύ καιρό..αν έχεις υπομονή να βλέπεις την γυάλα σου άδεια για κάνα 3μηνο τότε είσαι εντάξει!το ενυδρείο μας στρώνει και μπορεί να υποδεχθεί ψάρια και κοραλια όταν νιτρώδη και αμμωνία μηδενίσουν και τα νιτρικά είναι 5-10..μετράμε με υγρά τεστ..το έθεσες σαν ερώτημα οπότε το αναφέρω για τα τεστ γτ δεν γνωρίζω αν έχεις..άμα αποφασίσεις να μπλέξεις με σκληρά Κοραλία θα χρειαστείς και δοσομετρικη αντλία αλλά αυτό αργότερα..επίσης σημαντικό για μένα είναι η αναπλήρωση γιατί όταν εξατμιζετε το νερό από το ενυδρείο μας το αλάτι μένει με αποτέλεσμα να ανεβαίνει η αλατότητα πράγμα που ασφικτιει τα ζωντανά του ενυδρειου σου..οπότε με την αναπλήρωση κρατάμε την αλατότητα μας σταθερή..νομίζω δεν ξεχνάω κάτι.οι πιο παλιοί ας με συμπληρώσουν η διορθώσουν αν κάνω κάπου λάθος :)

Καλό ξεκίνημα και ότι απορία έχεις ελεύθερα!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Νίκο για τις χρήσιμες συμβουλές σου! Σίγουρα με χρειάζοντε.Ναι σκίμερ δεν εχω ακόμα πότε να το πάρω και αν έχεις να μου προτείνεις κάποιο καλό.φυσικά και έχω υπομονή θέλω να το κάνω σωστά για τους λόγους πως ξωδεύω χρήματα αλλα σαφώς και αργότερα τα κοράλια και τα ψάρια να ζούν όπως τα αξίζει.

όσο για τις κεραμικές πέτρες του φιλτρου να τις βγάλω και να βάλω αντιφώσφορο? και τι είναι αυτο?Σήμερα θα κάνω και το πρώτο μου τέστ.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος aquageo έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Νίκο για τις χρήσιμες συμβουλές σου! Σίγουρα με χρειάζοντε.Ναι σκίμερ δεν εχω ακόμα πότε να το πάρω και αν έχεις να μου προτείνεις κάποιο καλό.φυσικά και έχω υπομονή θέλω να το κάνω σωστά για τους λόγους πως ξωδεύω χρήματα αλλα σαφώς και αργότερα τα κοράλια και τα ψάρια να ζούν όπως τα αξίζει.

όσο για τις κεραμικές πέτρες του φιλτρου να τις βγάλω και να βάλω αντιφώσφορο? και τι είναι αυτο?Σήμερα θα κάνω και το πρώτο μου τέστ.

 

Αν εννοείς μακαρονι,ναι θα πρέπει να το αφαιρέσεις..είναι πηγή νιτρικών..αντιφωσφορος είναι ένα υλικό που απορροφάει τα φοσφωρικα για να μην γεμίζεις ανεπιθύμητες άλγες. Τώρα όσον αφορά το σκιμερ..πόσα λίτρα είσαι?έχεις Σάμπ?

Link to comment
Share on other sites

στα λιτρα σου εχεις πολλες επιλογες σε κρεμαστα σκιμερ..προτεινω κατι τετοιο απο αποψη εμφανισης..αν μπεις στο utybe να δεις video θα βρεις παρα πολλα..ειπαμε το μακαρονι το αφαιρεις..η αποικηση βιολογιας πλεον θα ξεκινησει να γινετε στο βραχο σου :)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...